• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 14:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Езерцето на lsimeonov

Започната от lsimeonov, 26.04.2011 11:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

lsimeonov

Някой знае ли по какви формули се определя големината на тръбите при филтриращите системи. Интересува ме да си пресметна с каква големина ще е добре да ми е тръбата от дъното вкарваща водата във филтъра и колко да са големи връзките между бидоните?

xoxi

Цитат на: lsimeonov - 17.03.2013 13:31
Някой знае ли по какви формули се определя големината на тръбите при филтриращите системи. Интересува ме да си пресметна с каква големина ще е добре да ми е тръбата от дъното вкарваща водата във филтъра и колко да са големи връзките между бидоните?
От всичко което съм чел и гледъл,дънната филтрация е или 3" или 4" цола,Такива са и връските между бидоните.

lsimeonov

За връзките и аз мисля да са от 4" тръби, но за сифона от еститическа гледна точка, ще се спра на 2 1/2" просто по- голяма тръба ще изглежда грозно в центъра на езерото. Благодаря за линковете от темата ти!

xoxi


lsimeonov

25.03.2013 10:41 #169 Last Edit: 25.03.2013 15:35 by lsimeonov
Колеги, прикачам една картинка на бъдещия ми филтър да обсъдим нещата в него:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi46.tinypic.com%2F312bng6.jpg&hash=17466158e3f572427ff604504cfce432639bffda

Не знам доколко се разбира, затова малко пояснение - 5 отделения:
1 - Утаител - ш/д/в - 45/70/60 см
2 - Механична филтрация - Филц - ш/д/в/ - 45/50/60 см
3 - Касетъчен филтър - ш/д/в/ - 45/120/60 см - 4-5 прегради с различни материали
4 - Биологичен - ш/д/в/ - 45/50/60 см - био боли и керамични пръстени
5 - отделение за помпите - ш/д/в/ - 45/70/60 см
общ обем - около 900 литра вода

Водата ще се движи по тръби ф50 по 3 броя за всяко отделение, отдолу-нагоре, а ще се влива от една тръба ф75 (имам идея и за втора ф50). Помпа за момента една 4100 л/ч (ще има и покупка на втора сигурно 3000 или 4000 л/ч). Целия филтър ще е бетонно корито, питанка, гледам и др. колеги питат с какво да се подмаже отвътре за да не пропуска- цимент и водно стъкло или някоя специална мазилка, гледам и бои има някакви? Какво мислите за филтъра и отделенията, това най ме интересува?

Borko7

В каквото съм чел пише, че утаителят трябва да е 1/10 от обема на езерото. Т.е. да е достатъчно голям, за да се утаяват боклуците. И се препоръчва да е конусовиден. След като ще го изливаш би могъл да направиш дъното така.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

lerby

Цитат на: lsimeonov - 25.03.2013 10:41
... питанка, гледам и др. колеги питат с какво да се подмаже отвътре за да не пропуска- цимент и водно стъкло или някоя специална мазилка, гледам и бои има някакви?

Няколко пъти писах в мойта тема, относно хидроизолиране на бетона. Аз лично след дълго търсене и сравняване на различни видове хидроизолации се спрях на това :
http://www.isomat.bg/Хидроизолационни-Материали-за-Плоски-Покриви-и-Тераси/AQUAMAT-FLEX/flypage_centiva.tpl.html
Използва се за резервоари за питейна вода. При правилно полагане на хидроизолацията, ще останете доволни. При мен вече повече от 2 години не съм имал проблеми.

xoxi

Здравей колега !Първо за подредбата на пълнежа на филтъра мисля че трябва да преместиш филца(пясъка )като последен в преградите преди помещението за поомпите и да му измислиш система за почистване,всички други пълнежи се изместват напред и си остават така след пясъчния може да сложиш ув филтъра или да го закачиш за помпата.Трябва предварително да си измислиш системата за почистването и да оставиш и траби за нея ,а не само за вкарването на водата.За утаитела не е1/10 от обема на езерото а 1/10 от обема на гравитационния поток който при при три цола минималния поток е 1500л и една десета е 150 л,а при 4 цола минималния поток е 2500 л и 10 процента е 250л и наистена ако ще го лелеш е по добре да е конуса с кран най отдолу за источване на боклуците.
За хидро изолацията както лерби ти е казъл има много видове, дву компонетни такива кавито се мажат с четка или валяк такива каквито се щпаковат.Аз съм ползвал аква стоп (течна гума) маже се върху шпаковка  има бяла и сива слоя после става като гума струва 35лв 5 л кофичка .Плзвал съм и резоластик които е двукомпонентен лепило+ бяло мляко с което се бърка вместо вода,също и на дитерман и теразид хидро изолация която се нанася пак с валяк или четка .Всички вършат работа въпроса е в цената да си избереш такава каквато ти харесва.

Borko7

Цитат на: xoxi - 26.03.2013 13:56За утаитела не е1/10 от обема на езерото а 1/10 от обема на гравитационния поток който при при три цола минималния поток е 1500л и една десета е 150 л,а при 4 цола минималния поток е 2500 л и 10 процента е 250л .

Благодаря за поправката и разяснението. Явно не съм допрочел.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

За нищо нали за това е форума  *THUMBS UP*  *DRINK*
И да кажа още нещо за този вид филтрация обслужването става много сложно с вкопаването на системата за почистване аз затова се отказах и минах на вариант бидон + хладилник но всеки сам си решава  *DRINK*

Borko7

е, каква е разликата. Хладилникът няма ли пак да е в земята? Или езерото ще е по-нависоко?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Разликата е че имам достъп до всички тръби и кранове,освен това хладилника  е50 -60 см и няма да се налага да се копае много дълбока дупка а един бидон с вместимост 100-120л е 1-1.2м и за обслужване още 30- 40 и става по дълбоко от езерото.

lsimeonov

ОК, само едно не разбирам, защо филца(пясъка) трябва да е последен, не е ли той основния материал, който да събира най- много боклуци и затова да е в началото или аз бъркам. Гледам повечето подобни филтри са пълни основно с четки и дунапрен.

П.С. То че ще се лее, ще се лее, но разполагам с бетонни плочи 125/47/10 които мисля да използвам за основа и страни и да излея само преградите и 20 нещо като пояс по цялата дължина, който ще е над земята. В земята ще ми останат само 50см. От бидоните се отказах.

xoxi

Трябва да е последен защото ако го сложиш отначало другите медии са ти излишни след този филтър водата излиза почти като от водопровода,той ще се задръства ще се налага да го почистваш поне веднъж седмично а другите на месец веднъж,и тъи като като той се почиства по трудно от останалите тях може да ги извадиш и измиеш а него трябва да му направиш система за въздушно почистване
: 26.03.2013г 18:06ч
Тези неща ги казвам от опит не толкова от четене .

koifish

Колегата е прав задължително филца последен и с големина от 2см-3,5см
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

Similar topics (5)

26300

Публикации: 20
Прегледи: 29941

59580

Започната от jodeci


Публикации: 3
Прегледи: 3225

54759

Започната от bojo82


Публикации: 254
Прегледи: 98377

50636

Започната от alexbg21


Публикации: 1
Прегледи: 2847

46377

Започната от Borko7


Публикации: 7
Прегледи: 4718