• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за водопади в езеро....решено и започнато! Ето и резултатите!

Започната от studen, 30.08.2010 16:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

studen

Здравейте!

Първо: Благодаря за прекрасният форум. От скоро чета темите в него и научих доста полезни неща.

Сега по темета.
Захванал съм се с проект - градинско езеро, с обем 10-12000 литра. Искам да му направя два отделни водопада със ширина 30-40см. единият на височина 1,5м. а другият 0,70м.
Въпросът ми е : Как да изчисля какъв дебит помпа ми трябва, като се има предвид, че водата ще преминава през филтър и целта ми е водопадите да имат плътност на посочените сантиметри широчина.


facy

Добре височината, но е важно дълбочината каква ще е. Общата височина е важна. Виж тук: http://www.aqua-cor.com/article.phtml?step=1&cid=263&sid=6561 Аз си купих такава. 1метър е до дъното (там е помпата) и 50 санта е висок водопада общо 1,5м трябва да качва водата. Второ дебита ми спадна, когато вързах 40литровият бидон-филтър.

studen

Значи, това което съм посочил е височината на самите водопади от повърхността нагоре.Смятам да сложа помпата във домашно направен скимер на който дъното му ще е на не повече от 60см.под повърхността на водата, т.е помпата ще е на тази дълбочина. При тази схема помпа от този вид http://www.aqua-cor.com/article.phtml?step=0&cid=263&sid=6551  дали ще ми свърши работа и за двата водопада, както и за филтрацията на езерото?

facy

Според мен ще дигне двата водопада, и за филтрацията ще свърши работа, но за "плътни" водопади може би не.

torsade

Аз нещо не разбрах... Защо смятате височината на дъното, където ще е помпата. Важна е повърхността на водата на съда с помпата.
Охлювът не ни е враг!

facy

Еми има значение дълбочината. Ако помпата ти е на 20 см дълбочина ще има по-голям дебит ако е на метър ще е по-малкък и така.

evgeni enduro

Ето една тема с подобна проблематика : http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=101651
ДОри си помислих,че авторът е един.  Дано е полезна
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

studen

Мисля, че намерих някакъв отговор на въпроса - ако някой е информирам - моля да потвърди, или опровергае.:http://bassinland.xooit.fr/t161-cascade-calcul-debit-et-choix-de-la-pompe.htm#p209

studen

Така: За да ми е сигурна работата накрая си купих ето това:


13100л/ч. смятам че ще са достатъчни за проектчето ми.

А ето го и него:
Това беше преди:

Маркирах размерите и формата му:

...и се уловихме със синковеца за лопатите...


Това ще бъде единият водопад с последващо го ручейче:

Закупих и тръбите за каналицацията на дъното и скимера(които междувпрочем ще е домашно напавен от пластмасов кош за дрехи срещу скромната сума от 11лв.)

Днес вече ги положих


Събота и неделя - живот и здраве трябва да го пълня!





vasso

Ще слагаш ли някакво фолио или бетон? Според мен ще има да си пълниш ако го оставиш така на пръст.
Иначе е много готин замисълът.

studen

О...разбира се , че ще слагам. За оригинално фолио не ми се мисли защото ще ми струва около 1000лв., но съм си купил доста дебел найлон с UV покритие който смятам ще ми свърши работа. Гледам , че доста от форумците са ползвали найлон, и им се получава. Като го сложа ще кача още снимки.

studen


Асен Евгениев

Ще стане страхотно езеро. *THUMBS UP* Колко ти излезе този найлон?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

studen


MeTogu

Колко е дебелината му?На колко ката е?
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

miTko

Преди водопада ще пълниш ли буферен обем? Ако не си предвидил, направи го, иначе няма да е естествено ако водата пръска и не е "успокоена". Потока, който прелива от буферния обем да дава началото на водопада.
Разни мои АКВАРИУМИ 

studen

Дебелината му е 0,2мм. и е на един кат. Но отдолу съм сложил стари найлони за подложка/стреч фолио от разстикирани палети/, и за това се вижда така.
А за водопада - благодаря ти Митко за съвета - доста умувам още как да го направя точно, за това всеки съвет ще ми е от полза.Мислил съм за подобен буферен обем , но все още не ми се е избистрила идеята.

miTko

Може би нещо като кофа, отрязана туба или бидонче, част от ръба му нагрят и "повален" като улей. Пълниш го с вода и като се напълни до улея си прелива.
Разни мои АКВАРИУМИ 

studen

Ето и още малко снимки!
Донапълване, и първи проби на помпата.






Ще има и продължение!

MeTogu

Ама исками се да разкажеш по-подробно колко часа си мъкнал камъни,от къде си ги мъкнал,колко души търкаляхте тоз големия камък отпред :) ей такива неща.Да усетим и ние тръпката.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

studen

Цитат на: MeTogu - 04.10.2010 07:15
Ама исками се да разкажеш по-подробно колко часа си мъкнал камъни,от къде си ги мъкнал,колко души търкаляхте тоз големия камък отпред :) ей такива неща.Да усетим и ние тръпката.

Като се сетя - чак не ми се разказва, - домъкнах ги със синковеца от една стара кариера за не повече от 3 часа, / ама останах без кръст/. После около ден ми отне да им търся точното място около гьола, абе с една дума не е за разправяне особено когато всичко е ръчен труд. Сега като си помисля , ще ми трябват поне още толкова.......направо не ми се мисли :duvar:. Но като съм се хванал на хорото - ще трябва да го "друсна" до край!  *YAHOO*

Luton

Много работа си хвърлил и резултатът е на лице. Заформя се нещо наистина интересно. Браво  и поздрави! *privet*



izida

Хех, верно, че е много бъхтенето, ама после какъв кеф е да седнеш да си пиеш ракийката на двора и да го съзерцаваш..... :vino:

danislav

Изида е права, удоволствието е голямо когато видиш крайния резултат. Непременно да си направиш един пикник до водопадите, шума от водата е много отпускащ.  *DRINK*Поздрави и успех.
Живеем в свят, който се самоунищожава...Нека спрем това!

studen

Здравейте пак!
Пикника няма да е само един - бая пикници се оформят напролет. Ама има още бая работа.
Ето още няколко снимки - вече почти оформен гьол, и обитателите му които купих днес от пазара за домашни любимци в Шумен - разбира се все още са в аквариума.





А ето ги и рибоците!






А на пролет ще са в комбинация с това:
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting


evgeni enduro

Да беше казал,че такива рибки ще купуваш, щях да те снабдя преди да ги махна.
За догодина да знаеш - шубункини и златни да не купуваш.

Езерцето става супер. Поздравления
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

studen

Благодаря ви за добрите думи - нахъсвам се още повече.
Ендуро , извини ме за тъпия въпрос - ама още съм прохождащ с тези видове рибоци. Златните ги знам - ама кои са  тези "шубункини"?

Bolta

Цитат на: studen - 09.10.2010 23:29
... Златните ги знам - ама кои са  тези "шубункини"?
Шубункини също е разновидност на златната рибка .
http://goldfish.com.ua/shubunkin

evgeni enduro

Цитат на: studen - 09.10.2010 23:29
Ендуро , извини ме за тъпия въпрос - ама още съм прохождащ с тези видове рибоци. Златните ги знам - ама кои са  тези "шубункини"?

То и моят израз не е правилен. С общото понятие  "Златни" наричам  люспестите /оранжевите каракуди :)/
Ето ги и шубункините:
http://www.google.bg/images?hl=bg&q=shubunkin&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=iNawTPHbF8ScOtH27MQF&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCQQsAQwAA&biw=1440&bih=736
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

raiko

Цитат на: bolta - 09.10.2010 23:51
Шубункини също е разновидност на златната рибка .
http://goldfish.com.ua/shubunkin
Описанието е правилно, но рибката от снимката на този сайт не е шубункин. Шубункина е рибка с продълговато тяло, единична опашка  и прозрачни люспи с различни цветове(комбинации на бял, червен, черен и син)- като тези, които е показал Евгени. Рибката от този сайт е известна като "sarasa"- червенобяла с продълговато тяло и единична опашка.

ПП.  studen, завиждам ти на ентусиазма! *THUMBS UP*...Получава се много добре!

studen

Цитат на: evgeni enduro - 09.10.2010 23:14
Да беше казал,че такива рибки ще купуваш, щях да те снабдя преди да ги махна.
За догодина да знаеш - шубункини и златни да не купуваш.

Езерцето става супер. Поздравления

Абе честно казано намерението ми беше да си купя КОИ, ама явно съм се прекарал. А ти защо ги махаш - просто не ти харесват, или причината е друга?

PS: Благодаря ти Райко. Като гледам си доста запознат с разновидностите на рибоците. Имам въпрос: Когато са прекалено малки - примерно 3-4 см. как могат да се различат КОИТЕ от всичките тези разновидности ?. Трябва ли дори и толкова малки да имат мустаци / мисля, че това е единият отличителен белег!/.

evgeni enduro

Цитат на: studen - 10.10.2010 01:08
А ти защо ги махаш - просто не ти харесват, или причината е друга?

Всяка година възрастните хвърлят хайвер и имам стотици малки, които няма какво да ги правя. Есента точа езерото и всички малки отиват при един приятел, където има специално отделено езеро за тях.
Така правим от 2-3 години. Другата година обаче няма да се занимавам,защото вече няма къде да ги държим. Станаха прекалено много.
Започвам да се занимавам само и единствено с развъждането на кои /ако успея/
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

gorgolit

 *DRINK*маи и аз ще се вкл. в банкета *fish
: 10.10.2010г 20:08ч
а това е и моето гьолче

: 10.10.2010г 21:09ч

: 10.10.2010г 21:09ч

evgeni enduro

Ехаааа! Ставаме все повече. Много се радвам.
Колега, и твоето езеро заслужава внимание. Направи си собствена тема и ни разкажи по-подробно за начинанието си  *DRINK*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!


izida

gorgolit, страхотно езерце. Пусни, моля те отделна тема и разкажи за него подробно. Мостчето е очарователно!  (wasntme)

studen

Ееее най после го видяхме и твоето гьoлче, горголитчо! Не че не съм го виждал и в действителност, ама нека и останалите колеги от форума да му се порадват/пък може да ти дадат и някой акъл/.
Горголит , всъщност е най-доброто ми аверче и общо взето всичко по тези проекти правим заедно :karamse:. Само дето той е малко по- напред с материала , ама тъкмо по различно време да правим барбекютата и банкетите *DRINK*.
*THUMBS UP*



gorgolit


studen

При мен се получи аномалия: На колегата езерото стана зелено, а при мен цвета е кафяв. Ама като казвам кафяф - вие се сетете какво  най често свързваме с този цват - е такова е! Стана така след като около седмица водата престоя без движение. Някой има ли отговор на въпроса? Имайте предвид, че не съм вкарвал нищо вътре нито съм бърникал в него. Ето и някой снимки - въпреки , че на тях не се вижда наситеността на този хубав цвят.




.....И още нещо:
По цялата периферия на езерото, на нивото на водата са се налепили ето такива гадове: Мисля,че са нещо като ларви ????
Възможно ли е да е от тях???

Ето и по-близък план:


Абе отврат е - даже и кучката ми не го доближава!! =-O


Някякви версии за ситуацията?????




Христо Христов

Моята версия за цвета на водата е, че от дъждовете е попаднала вътре кална вода .На снимките се вижда, че има наоколо почва от изкопа.

lsimeonov

Колега, пусни някоя снимка на разпролетилото се езерце ако имаш. Много ми харесва водопада който имаш. Успех с доизграждането.

koifish

кафявото са водорасли трябва ти филтър е хайде качи някоя нова снимка ето една моя такава
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

studen

Здравейте отново!
Не ми остана много време за гьолчето, но направих малък ъпгрейд.
Ето няколко снимки:
Първите топли дни

И разбира се веднага смених "квартирата" на рибоците

...И започнах оформянето на екстериора:








Slavov

E със брега става екстра, като вземеш и един филтър да оправиш водата , ще стане за чудо и приказ !!! 

paolo6481

Дааа,наистина имаш нужда от филтрация.Или по-добра филтрация.Много кефи гъската дето пие вода.Само една ли имаш?Интересна порода е.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

studen

Има някакъв проблем със сайтчето за снимките - вече няколко пъти ми прецаква десеттина уж качени снимки.

Сега ще кача още няколко.
: 13.06.2011г 23:11ч
Наистина покрай дървенията не ми остана време да довърша филтрите. Заложени са , но не работят както трябва поради липса на време от моя страна.
Ето още няколко снимки:













: 13.06.2011г 23:11ч
......И още няколко..


















paolo6481

Тези поне се отварят.Предната серия снимки не можах да я видя.Майчице,ако на местото на дървените мостчета иззидаш нещо в стил-Кольо Фичето ще те призная!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Slavov

ЛЕЛЕЛЕ тоя човек ми ввзел мечтата, ****** красотата, само дето на тази веранда предполагам ще има маса, и заради масата, ще трябва да обезопасиш моста според мен! Найстина евалата, избиваш рибата отвсякъде (след като оправиш филтъра, и водопада, че гледам от едната страна не си го закрил, но явно пак заради липса на време) !!!

studen

...Ще има маса, парапети, и доста неща още съм замислил ....само малко време ми трябва още.
Надявам се следващите снимки да го покажат завършено поне на 90%.

Между другото.......благодаря за хубавите отзиви!

izida

 *BRAVO* Много хубаво става. Това с осветлението е много готино нощем, ама мостчето не е ли прекалено близо до вливането на водопада?

paolo6481,
Цитат на: paolo6481 - 13.06.2011 23:37
ако на местото на дървените мостчета иззидаш нещо в стил-Кольо Фичето ще те призная!
и аз ще го призная, ама ще се загуби плавния преход от дървенията на веранда към водната част. Пък и затова, което е показал колегата до тук, мисля си е заслужил признание!  *privet*

borislav

Евала за ентусиазма и работата! *THUMBS UP* Надявам се след някоя година да използвам вашите теми за ръководство. Чудя се само, ако се използват UV-C лампи, предназначени за езерца и басейни, няма ли да се предотврати зеленясването на водата?
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

gorgolit

[k]stava gotino ama mai mai nee poliata taia veranda
: 25.06.2011г 17:05ч
ako ima i parapet4e 6te stane o6te po hubava *DRINK*
[/k]

studen

Ето какво се получава когато филтрите влязат в режим.















Асен Евгениев

Вече може да се любуваш на рибите където и да се намират в езерото. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Slavov

А екстра екстра, почна да ни говориш, сега оправи малко там отдясно водопада ,демек скрии дъските, екстра е, евалата!

lsimeonov

Станало е страхотно, поздравления! Каква е ролята на обръча, някакъв вид обучение на рибките ли, да се хранят само на едно място?

Slavov

Цитат на: lsimeonov - 01.08.2011 11:40
Станало е страхотно, поздравления! Каква е ролята на обръча, някакъв вид обучение на рибките ли, да се хранят само на едно място?
да, да си знаят че ако ще пада храна, там ще е, а пък и да не се разпръсква навсякъде по течението, това си го ползвам и за аквариума, много хитро (ест не с обръч за гимнастика) :)

aquarium.fan

Страхотно езеро, поздравления за ентусиазма, търпенпието и огромния труд!
Очакваме още снимки!
Поздрави!

yanev_r

Останах впечатлен от това, което видях ... нека колегата да качи малко снимки и от тази година :)

Borko7

И ако може да даде информация за дънния сифон, скимера и филтъра - сам ли ги прави и как точно си ги свързал, напълнил и т.н.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Similar topics (5)

23081

Публикации: 5
Прегледи: 5583

56412

Публикации: 8
Прегледи: 4189

52906

Публикации: 1
Прегледи: 2368

25798

Публикации: 2
Прегледи: 9635

40491

Публикации: 5
Прегледи: 13586