• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:35

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос отностно дебита на водната помпа за езеро

Започната от skalata131, 14.02.2015 22:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

PVV

Колега, този мъх отстрани направил ли си нещо да се овлажнява. Защото иначе ще изсъхне. Аз сложих една туфа точно под моя водопад миналата година. Дадържа се известно време, но след това от слънцето  загина.

skalata131

Ами като го изваждах, гледах да е с повече почва. Сега не съм го поливал и не е мръднал, иначе смятам да го поливам вечер и сутрин с вода. Ако изсъхне гората е до нас :D

skalata131

Здравейте колеги, да се похваля имам си поколение, около 40 мъничета. Това, което ме притеснява, е че всичките са черни :( имам само една бяла. С времето ще си променят ли цвета или ще заприличат на каракуди?

xoxi

Ще го сменят може и след година две но ще го сменят,аз имам една която е около 30см и е на 5 години чак това лято си смени цвета и стана червена.

skalata131

Здравейте колеги :)
При мен зимата мина не много добре, имам 4-5 умрели рибки и почти всички бебета.  Въпроса ми обаче е друг. Искам да купя UV лампа, но не знам каква и колко W да е. Може ли да ми препоръчате някоя за около 2400 л. вода? Идеята ми е да я вържа преди филтъра. Помпата ми е 4000 л. на час.
Поздрави!

vmax

Според мен някоя 9 или 11W са достатъчни за 2500 литра обем. Проблема ще е големият дебит от 4000 литра който искаш да минава през нея. С такъв дебит ефективността и ще е изключително малка, още повече, че лампи за подобни ватове са доста късички, а евтините модели нямат вътре даже допълнителни улеи за увеличаване на пътя на водата през лампата. Вариант е да вземеш по-мощна лампа или да редуцираш потока който минава през нея. Миналата година бях с малка помпа от около 600 литра на час и целият поток си минаваше през лампата. Тази обаче и аз купих 4000 л/ч помпа и мисля да си правя новият филтър по този начин
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs26.postimg.cc%2Fomrjte6qt%2Fpond_filter_2.png&hash=f0791d7da44d47fe39d7b188f09ecc0027a81c7b
Нямам идея дали ще се получи, но на теория би трябвало да работи :)

Димитър 800

Здраавейте.., колега лампата не трябвали да е най-накрая,от схемата изглежда,че водата ще влиза в нея преди да е преминала през всички филтри...

vmax

Цитат на: Димитър 800 - 24.02.2016 13:39
Здраавейте.., колега лампата не трябвали да е най-накрая,от схемата изглежда,че водата ще влиза в нея преди да е преминала през всички филтри...
Като цяло е добре в нея да влиза сравнително чиста вода, за да не се натрупват утайки и боклуци. Но миналата година водата ми минаваше първо през лампата и честно казано, не съм имал подобни проблеми. По скоро проблема на горната схема е, че ще се байпасва част от водата през лампата преди да е минала през целият филтър, но това също не смятам че е някакъв проблем, понеже това ще е под 5% от общият поток.

skalata131

Сега се сетих, че имам една малка помпа 800л/ч. Ако вържа лампата за нея и да не минава водата през филтъра ще стане ли? Днес потърсих лампи по Интернет и попаднах на една 34вата за 135 лв. Китайска е. В емаг има GBL за 220 18 вата. Дали си струва да купя GBL пред по-мощната китайска?

vmax

Отделна помпа с малък дебит само за UV лампата също е добър вариант. 220 лева за мен е неоправдано висока цена предвид какво има в една такава лампа. По добре да си купя 3 китайски за тези пари и ще издържат повече от JBL-а предполагам :) Аз съм с такава http://www.fish-street.com/jebo_9w_uv_steriziler и един сезон нонстоп работа си издържа без забележки. Проблема е че кабела и е доста късичък и трябва да се ползва с преходник, понеже не е наш стандарт. Иначе я купих от ebay и гледам продавача предлага доста разновидности като мощност.

Beckhama

Ето какво намерих в нета относно дебита на водната помпа за езеро!





Similar topics (5)

55761

Започната от Stanislav.D


Публикации: 18
Прегледи: 16094

42063

Публикации: 0
Прегледи: 2302

40097

Започната от arkadius


Публикации: 40
Прегледи: 26663

54076

Публикации: 7
Прегледи: 6704

26384

Публикации: 3
Прегледи: 4426