• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 17:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

разликата м/у Sera filter pumps PP 4 000 и SP 4000

Започната от pachuka, 30.05.2009 13:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pachuka

каква е разликата между двете помнпи , аз имам SP 4000 но вече издиша не качва вода както в началото, и трябвада я сменям та се чудих с какво, каква е разлиакта между тия модели и имали други помпи за езера на нашия пазар. Демек имам ли избор.

SERA

Цитат на: pachuka - 30.05.2009 13:44
каква е разликата между двете помнпи , аз имам SP 4000 но вече издиша не качва вода както в началото, и трябвада я сменям та се чудих с какво, каква е разлиакта между тия модели и имали други помпи за езера на нашия пазар. Демек имам ли избор.

Здравей,
Разликата в двете помпи е в изработката и перката. Серията РР се водят професионални ( тоест по-издръжливи ), а SP са за фонтан, водоскок или поточе. Серия РР са с асинхронен двигател осигуряващ голяма мошност с ниска консумация на енергия. Стават за филтър за езеро, за големи фонтани и водоскоци, както и за езерца с повече тиня и механични замърсители. Перката на РР е като диск и дори да попаднат частички листа и др. се задръства по-трудно и е по-издръжлива на повреди. И двете помпи са с две години гаранция.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPq1lzKB9.jpg&hash=740e080e9dc9ac0300789ac3c75709b6ea1da525

Ако искаш по-евтин вариант има български производител на помпи, както и много модели китайски, но за качество не гарантирам. Продуктите на Gardena Германия  са с добро качество.  В нета има достатъчно информация за тях, виж и официалния им сайт.

Поздрави
Сера

pachuka

а гаранцията обхваща ли намален дебид на помпата? както и имали резерван перка за модел SP 4000 да пробвам да я посъживя. Иначе на повечето въпроси си отговорих. А със какъв двигател е SP 4000 ?

SERA

Цитат на: pachuka - 01.06.2009 19:09
а гаранцията обхваща ли намален дебид на помпата? както и имали резерван перка за модел SP 4000 да пробвам да я посъживя. Иначе на повечето въпроси си отговорих. А със какъв двигател е SP 4000 ?

Здравей,
Намаления дебит може да се дължи на запушване на гъбата или ротора, износване на осите, на счупване на перката или нейна част.  Щети от неправилна употреба, недостатъчна поддръжка, както и за части подлежащи на норамлно износване ( например ротора ) не са включени в гаранцията. Този модел не се произвежда и е заменен със серия MP. В момента нямаме в наличност, но може да се поръча. Срока за доставка е един месец.

Моля, виж инструкцията за употреба и поддръжка. По долу може да видиш част от нея отнасяща се до поддръжка и инсталация на помпа модел SP:

Инструкции за безопасност:
•   Не се допуска използването в плувни басейни!
•   Използването в градинските езерца е допустимо само, когато инсталирането отговаря напълно на предписанията и на електрическата мрежа. Моля обърнете се към специалист.
•   Преди всяка употреба, моля проверявайте кабела, щепсела и контакта за повреди.
•   Волтажа на мотора трябва да отговаря на този на мрежата.
•   Помпата трябва да се свърже през предпазител от 30 mA.
•   Електрическата връзка към помпата трябва да е поне на 2м от ръба на езерцето в защитена от вода област.
•   Пазете щепсела от влага.
•   Изключвайте всеки път преди работа върху помпата, във фонтана или езерцето.
•   Помпата не трябва да работи, когато има хора във водата.
•   Важно: При повреда в ел. връзка или предпазителите на помпата са повредени, не я използвайте.
•   Никога не закачайте или транспортирайте помпата чрез ел. връзката.

Важна информация за началото:
•   Закрепете помпата сигурно чрез поставката, така че да се избегне попадането на камъчета и пясък в нея. Това може да доведе до разрушаване на перката, затова никога не поставяйте помпата на най-дълбокото място в езерото. Най-добре е помпата да се постави на специална поставка поне на 20см над дъното.
•   Вода с глина или гъста кал намаляват живота на помпата чрез силните  процеси на триене.
•   При употреба във вода, съдържаща тиня, помпата трябва редовно (на всеки 4-8 седмици) да се очиства от отлаганията и утайките. Откачете помпата, изкарайте задвижващия механизъм и отастранете мръсотията чрез sera pH-minus или оцет. При температури на водата над 25 градуса, може да се наложи да правите това на всеки 3-4 седмици. 
•   Помпата не бива да се използва на сухо, защото не са изключени повреди. Потапяйте помпата цялостно във водата.
•   Препоръчително е ниво на водата от около 20см, за да не бъде поеман въздух.
•   Не поставяйте помпата на най-дълбокото място в езерцето, за да се избегне бързото затлачване на филтъра с мръсотия и други отлагания.
•   Тези помпи прецеждат водата много силно през филтърната гъба. Препоръчваме редовна подмяна на филтърната гъба.

Не съм специалист по двигатели, а по долу може да видиш какво казва Уикипедия по въпроса:

Двигател

Асинхронен двигател

Поздрави
Сера

Similar topics (2)

16500

Публикации: 2
Прегледи: 3666

9098

Публикации: 0
Прегледи: 4022