• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 11:34

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с езерото! Зеленясва!

Започната от ivan4o123, 13.07.2011 20:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivan4o123

 *HELP* Здравейте! На скоро си купих готово излято езеро - 150 литра(ето снимка: http://prikachi.com/images.php?images/285/3565285H.jpg). Целта ми е декоративна - с фонтанче, може и без, но след време със живот в него. Някое друго водно растение и някоя рибка. Но проблема е, че мястото където съм го сложил е на слънце през целия ден( мисля по въпроса как поне да кажем половината от него да е на сянка). А от това, че е на слънце започва да зеленясва, до някаква степен да жабунясва. Водата е непрестанно в движение ( от китайски филтър с дебит 1300l/h ). Та въпроса ми е какво мога да направя за да не зеленясва. Може ли анцитруци или някакви охлюви да пусна да го обитават, които ще се справят с моя проблем? Или пък някаква изкуствена или жива растителност ( като водни лилии или нещо от сорта ) на повърхността, за да спира слънчевите лъчи? Всякакви съвети ще са от полза. Мерси от сега!  :-)

stilista

Кога си го стартирал?
Аз не виждам да е зеленясало  *DRINK*
Няма как да си остане стерилно както си го взел от магазина.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Slavov

Ама капчица нищо лично, просто интерес:
Винаги ми е било чудно, защо купуват (защото явно се купуват) този лиген-простотия ?! Първо , че е грозно , смисъл все едно си си извадил прането и не си излял водата. А и са си цифра, не е ли по-добре / по-евтино да се сложи един найлон и готово ?!

xoxi

колега езерото също както и аквариума има цикъл,който трябва да премине за да се избистри водата.
от колко време си го стартирал дай повече инфо инъче ако искаш да не зеленясва трябва да си вземеш uw лампа да я вържеш към помпата и ще си решиш проблема

serdarov

Сложи си допълнително UV лампа след филтъра и след три дена зелените водорасли ще изчезнат.
-------------------------------------------
Опаа,xoxi много бързи пръсти имаш.Аз докато намеря къде са скъпоценните буквички ч, ш, щ, ъ, на клавиатурата ти вече си отговорил.

ivan4o123

Кога си го стартирал?
Аз не виждам да е зеленясало  
Няма как да си остане стерилно както си го взел от магазина.
Стартирано е от около месец, като преди 2 седмици го източих и почистих с гъба от водораслите и го напълних наново. Снимката е само за да видите какво представлява. В момента не мога да направя снимка на сегашното положение, но ще го направя в блиските няколко дни  ( петък-неделя,защото е на село ) .
Ама капчица нищо лично, просто интерес:
Винаги ми е било чудно, защо купуват (защото явно се купуват) този лиген-простотия ?! Първо , че е грозно , смисъл все едно си си извадил прането и не си излял водата. А и са си цифра, не е ли по-добре / по-евтино да се сложи един найлон и готово ?!
За пари, според мен не са чак толкоз много 50-60 лв. Решението беше спонтанно горе-долу. А и при подходяща аранжировка видът му не е на "лиген" ;-)
колега езерото също както и аквариума има цикъл,който трябва да премине за да се избистри водата.
Това го знам, защото имам и аквариум, но мисля че няма нищо общо с него. Като го снимам ще видите за какво ви говоря.
Сложи си допълнително UV лампа след филтъра и след три дена зелените водорасли ще изчезнат.
Знам че мерак с пари се гаси, но UV лампите не са ли скъпи?
П.С.: Мерси, че все пак помагате  *thanks

paolo6481

Най-лесния ,бърз и ефтин начин е да го засенчиш с нещо.Голям чадър,платнище или навес някакъв.Но все пак УВ лампата си е перфектното решение.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

hanuman

Щом не ти се дават парички за УВ, бързо и лесно можеш да решиш проблема с това: http://www.aquazoo.bg/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tp-ecommerce.tpl&product_id=381&category_id=116&option=com_virtuemart&Itemid=53
Но имай в предвид УВ лампа занапред, тя ще реши проблема тотално.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

lsimeonov

Колега и аз като теб, преди да направя по-голямото ми езерце имах и все още имам де такова коритце. Виж ми в темата има една негова снимка, та на въпроса ако искаш да е чисто ще трябва да го чистиш. Няма как да не се натрупат по стените едни слузести водорасли и с лампа и без те си стават, виж примерно един басейн за къпане, пълен с препарати и с филтри, стените му са слузести. Може да забавиш този процес като наистина потопиш една водна лилия, някой аир или др. но ще трябва да си го чистиш поне на 2 седмици, ако пък вали и по често. Аз преди съвсем да занемаря моето малко, защото сега направо и ще го махам правех следното, пусках помпата да изхвърля водата и в същото време от бунара го пълнех, за 15 минути този кръговрат избистряше всичко и така до следващата седмица. Колкото е по- малко, толкова ще ти е по трудно да го поддържаш. Успех все пак  :-)

philander

привет
колкото повече добавяш прясна вода , толкова повече ще зеленясва. някои са прави че трябва да мине време .( говоря няколко седмиц) докато водата заопочне да се избистря. моето езеро е 50 кубика вода и си става зелено , но след това водата се избистря, без да съм слагал филтри .

ivan4o123

Според вас може ли да се избистри повече - http://prikachi.com/images.php?images/902/3599902D.jpg ако сложа по-ситен дунапрен/гъба (не знам точно как се води) на филтъра.
П.П.: Линкът беше грешен, но сега е поправен.

xoxi

Колега не се вижда нищо,а гъбата служи за обиране на механичните отпадаци в нея се образуват различни бактерии но каквато и гъба да сложиш само тя  нняма да го избистри,помисли си за ув *DRINK*
Ако не ти се дват пари за ув от магазин межеш да си спретнеш и сам ,купуваш ув лампа от магазин за осветителана техника ,след това отиваш в фирма за лабораторни материали и си поръчваш една тръба с размер 5 см по малка от ув лампата с диаметър в двата края 3 -4мм по голям от размера на лампата а от там нататъка дасе увеличава до 1см по голям от лампата на смото стъклено тяло трябва да се оставят и два чучура от кадето да влиза и излиза водата.Пъхаш стъкленицата върху лампата
лепиш с силикон в двата края след като исъхне увиваш с черна шведска лента и готово само да имаш място къде да я слагаш защото размера е по голям от купешките,ако няма магазин за лабораторни работи може да търсиш при тия който изработват неонови светещи реклами.Мога да кача и снимки на крайният резултат ако някой се интерисува *bg*

Similar topics (5)

53994

Публикации: 7
Прегледи: 4027

12488

Започната от IvanBinev


Публикации: 16
Прегледи: 37458

49909

Публикации: 88
Прегледи: 43160

42148

Публикации: 79
Прегледи: 35164

40837

Публикации: 7
Прегледи: 6436