• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:52

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Преобразуване от фонтан в езеро!И филтър към него

Започната от xoxi, 03.08.2011 14:17

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

xoxi

Здравейте колеги. Дойде време и аз да покажа с какво се занимавам последните няколко месеца.
В службата имахме един фонтан ,който от 10 години стоеше занемарен и не действаш.След като се регистрирах в този прекрасен форум и си възобнових старото хоби в къщи ,реших че трябва да се заема с фонтана в който всичко беше се скапало .Понеже нивото му беше около 40 см първата работа която трябваше да свърша е да го вдигна за да могат да зимуват рибите в него.В момента нивото е около 1м с опции през зимата да стани 1,30м.Ето как изглежда сега
Следващата ми задача беше филтрацията,от начало сложих една фонтана помпа 2000лч с фонтан и рибка
но той се оказа недостатъчен защото водата си стоеше зелена,тогава сложих и една ув лампа( певеце трабата която е закачена на стената) и за няколко дена водата стана кристална но обема беше 12м2.След ремонта по фонтана и вдигане на нивоти до 1м реших да направя чакъл пясъчен филтър.След дълго ровене из нета и задълбочено търсене накрая измаисторих ето това,от един бидон 250л изрязох капака и пробих три дупки една на дъното и две по горе. Тая която е на дъното служи за постъпването на водата на самотек от сифона на езерото,другата която е по горе служи за истичането на вече пречистената вода,коят слиза в друг бидон а от там една помпа вида 5 я кача във фонтана, а тази която е най горе за почистване на филтъра
В бидона поставих капака който предварително изрязох и надупчих,а под него изработих от певеце тръби системат за почистване чрез подаване на въздух ето и снимки
: 03.08.2011г 13:01ч

ВЪрху капака има едра баластра 2 кофи 3 кофи филц 4 кофи пясък
това на последната снимка евентил за въздуха който при мен ще от компресор.
това чудо работи по следният начин,запушва се трабата за чиста вода и се пуска компресора за въздуха заедно с водата от сифона отваря се най горната траба за мръсна вода и въздуха увлича боклуците и те излизат заедно с водата и изтичат в канала.това е от мен а ето и малко снимки
първият цвят на лилията
пускането на коите
А забравих да кажа за обитателите на езерото 12 каракуди 12 кои 100 гамбузии,растения лилия бяла,папур обикновен, роголистник,циперус(чадърче още е под водата и за това няма снимка )
Това е от мен ако има въпроси или забелешки приемам всякакви.
П.С
извинявам се за кофти снимките но телефона толкова може

Slavov

Личи си желанието, евалата, щракай и показвай снимки  от време на време ;) Браво !

paolo6481

Освен желанието си личи и стремеж от нищо да се направи нещо.При това с минимум капиталовложения.Обичам такъв тип хора.И аз ще следя развитието на проекта.За сега-браво!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

ivailo666

И аз си правя фонтани по нататък ако може ще чакам още снимки.

xoxi

Колеги благодаря за отзивте ще се старая да покрия очакванията *DRINK* *bg*

Slavov

Сега като видях първата снимка с ладата, и се сещам преди баща ми като ме разкарваше с него наляво надясно по работа, и имаше поне по 3/4 фонтани в град, който си работеха дори някой с риби (говора за Ботевград при водното) и по други градове в частни предприятия като декорация... А от 10 години , и до ден днешен НЕ работят, а това е нещо което те успокоява докато пиеш кафето и го гледаш. Та заради това ти права евала, 1 на 1000 човека да се захване, и ще постигне нещо, а колкото до пари, пари винаги има , трябва само да убедиш кмета (ако е пич) , че този вариант е най-евтин (за техниката говоря)... Брао найстина !

Асен Евгениев

Цитат на: Slavov - 03.08.2011 22:54
в частни предприятия като декорация...
През социализма в повечето предприятия имаше езерца и дори басейни, но всичко се съсипа. Беше много яко. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Slavov

А баш ! И постройките си седят, но толкова ли пък няма пари да се ремонтират , не се изисква много. Но както се  вижда трябва желание...

xoxi

Тука работата е на собствени вложения и дарения от колеги съмишленици ,в момента държавата е на такъв хал че за нищо няма пари което е много тъжно,но ние сме оптимисти и това е *DRINK* *DRINK* *DRINK* *DRINK* *DRINK*
: 04.08.2011г 00:12ч
Цитат на: Slavov - 03.08.2011 22:54
Сега като видях първата снимка с ладата, и се сещам преди баща ми като ме разкарваше с него наляво надясно по работа, и имаше поне по 3/4 фонтани в град, който си работеха дори някой с риби (говора за Ботевград при водното) и по други градове в частни предприятия като декорация... А от 10 години , и до ден днешен НЕ работят, а това е нещо което те успокоява докато пиеш кафето и го гледаш. Та заради това ти права евала, 1 на 1000 човека да се захване, и ще постигне нещо, а колкото до пари, пари винаги има , трябва само да убедиш кмета (ако е пич) , че този вариант е най-евтин (за техниката говоря)... Брао найстина !
Точно за това го правя *THUMBS UP*

изгубеният рай

Похвално *BRAVO*май е време да осъзнаем че колкото и да викаме неволята ...няма да дойде и да вземем нещата в свои ръце(поне тези които зависят от нас)Какво по голямо удволетворение за труда който си вложил(съвсем безкористно) от доволните колеги които ще си почиват наслаждавайки му се. *privet* *bg*
END!!!

xoxi

Понеже няколко колеги се интерисуваха от ув лампата как е иаработена ще пусна снимка на вече готоват лампа и малко обеснения към нея,понеже от преди нямам снимки.Купуваш ув лампа от магазин за осветителана техника ,след това отиваш в фирма за лабораторни материали и си поръчваш една тръба с размер 5 см по малка от ув лампата с диаметър в двата края 3 -4мм по голям от размера на лампата а от там нататъка дасе увеличава до 1см по голям от лампата на смото стъклено тяло трябва да се оставят и два чучура от кадето да влиза и излиза водата.Пъхаш стъкленицата върху лампата
лепиш с силикон в двата края след като исъхне увиваш с черна шведска лента и готово само да имаш място къде да я слагаш защото размера е по голям от купешките,ако няма магазин за лабораторни работи може да търсиш при тия който изработват неонови светещи реклами.
после пъхам лампата с тялото в пвеце траба ф110мм предварително има пробити дупки за чучурите за входа и изхода на водата и в края зпушвам с гумени тапи за ф110мм
А ето и снимка на валиснерия спиралис расла на воля в гйола
ето и лилията от близо голяма красота е това растение а как ухае

xoxi

Здравейте колеги ,вчера и аз правих замервания на водата при -8 градуса без да е завит водоема
имаше 2см лед температурата на водата на 1м беше 2,5  градоса термометъра е постоянно потопен в езерото ,рибоците се чувстват добре и се виждат как плуват под леда .Допълних вода до ниво 1,30 и температурата се качи на  4,5.Допълвам вода защото при правенето на фонтана са оставили дървените разпънки в бетона и от там се просмуква водата и се губи за това на определено врвме допълвам . на пролет ще има ремонт *bg*

xoxi

Здравейте колеги ето ги новите ми  златни за пускане на пролет в езерото
малко комети

една комета телескоп

малко уранди и обикновени ,не са много оцветени но в езерото трябва да се оправят

моята любимка която също не се оцвети но има страхотни воали

и малко телескопи златни и черни

има и доста малки но с тази сапонерка.... снимките са кофти .

Slaff

Рибите са хубави и ще направят страхотен цвят /даже знам кой ги е излюпил/. Но според мен ако ги пуснеш в началото на пролетта, няма дълго да се радваш на страхотните воали на любимката си. Коите в началото на пролетта са супер гладни и поглъщат всичко. Както и плавниците на по тромавите риби, каквито са в случая златните. Според мен кометата е с доста торпедовидно тяло /т.е. осигурява й бързина/и за това може да се отглежда спокойно в градинско езеро заедно с кои без асолютно никакви загуби. Освен това след зимата водата /хим. показатели/в гр.езеро е крайно нестабилна и това води до незнам как да го нарека - линеене на големите плавници на златните /тези създадени за аквариумно отглеждане/. Именно поради това има пондна каракуда /златна/ и комети макар, че и те имат големи воали, но пък за сметка на това за достта по-едри като размер /зада могат да се виждат от стопанина си в големия гьол/.

pachuka

малък коментар само по това как да си направим ув лампа... ако от магазин за осветителна техника си поръчаш ув лампа ще ти донесат таква като по дискотеките  а тя не ти върши работа...
както и покритието трябва да е кварцово защото обикновенното стъкло спира ув-ц лъчите, но размерите сигурно компенсират това.....
Може ли да каже автора дали има ползва от тази ув лампа защото аз не видях снимки със бистра вода

Similar topics (5)

52102

Публикации: 2
Прегледи: 2641

58640

Публикации: 22
Прегледи: 9851

50302

Започната от nekros


Публикации: 3
Прегледи: 2299

33104

Започната от xoxi


Публикации: 3
Прегледи: 4235

11676

Започната от pachuka


Публикации: 7
Прегледи: 6016