• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 11:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Преобразуване от фонтан в езеро!И филтър към него

Започната от xoxi, 03.08.2011 14:17

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

xoxi

Здравейте колеги. Дойде време и аз да покажа с какво се занимавам последните няколко месеца.
В службата имахме един фонтан ,който от 10 години стоеше занемарен и не действаш.След като се регистрирах в този прекрасен форум и си възобнових старото хоби в къщи ,реших че трябва да се заема с фонтана в който всичко беше се скапало .Понеже нивото му беше около 40 см първата работа която трябваше да свърша е да го вдигна за да могат да зимуват рибите в него.В момента нивото е около 1м с опции през зимата да стани 1,30м.Ето как изглежда сега
Следващата ми задача беше филтрацията,от начало сложих една фонтана помпа 2000лч с фонтан и рибка
но той се оказа недостатъчен защото водата си стоеше зелена,тогава сложих и една ув лампа( певеце трабата която е закачена на стената) и за няколко дена водата стана кристална но обема беше 12м2.След ремонта по фонтана и вдигане на нивоти до 1м реших да направя чакъл пясъчен филтър.След дълго ровене из нета и задълбочено търсене накрая измаисторих ето това,от един бидон 250л изрязох капака и пробих три дупки една на дъното и две по горе. Тая която е на дъното служи за постъпването на водата на самотек от сифона на езерото,другата която е по горе служи за истичането на вече пречистената вода,коят слиза в друг бидон а от там една помпа вида 5 я кача във фонтана, а тази която е най горе за почистване на филтъра
В бидона поставих капака който предварително изрязох и надупчих,а под него изработих от певеце тръби системат за почистване чрез подаване на въздух ето и снимки
: 03.08.2011г 13:01ч

ВЪрху капака има едра баластра 2 кофи 3 кофи филц 4 кофи пясък
това на последната снимка евентил за въздуха който при мен ще от компресор.
това чудо работи по следният начин,запушва се трабата за чиста вода и се пуска компресора за въздуха заедно с водата от сифона отваря се най горната траба за мръсна вода и въздуха увлича боклуците и те излизат заедно с водата и изтичат в канала.това е от мен а ето и малко снимки
първият цвят на лилията
пускането на коите
А забравих да кажа за обитателите на езерото 12 каракуди 12 кои 100 гамбузии,растения лилия бяла,папур обикновен, роголистник,циперус(чадърче още е под водата и за това няма снимка )
Това е от мен ако има въпроси или забелешки приемам всякакви.
П.С
извинявам се за кофти снимките но телефона толкова може

Slavov

Личи си желанието, евалата, щракай и показвай снимки  от време на време ;) Браво !

paolo6481

Освен желанието си личи и стремеж от нищо да се направи нещо.При това с минимум капиталовложения.Обичам такъв тип хора.И аз ще следя развитието на проекта.За сега-браво!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

ivailo666

И аз си правя фонтани по нататък ако може ще чакам още снимки.

xoxi

Колеги благодаря за отзивте ще се старая да покрия очакванията *DRINK* *bg*

Slavov

Сега като видях първата снимка с ладата, и се сещам преди баща ми като ме разкарваше с него наляво надясно по работа, и имаше поне по 3/4 фонтани в град, който си работеха дори някой с риби (говора за Ботевград при водното) и по други градове в частни предприятия като декорация... А от 10 години , и до ден днешен НЕ работят, а това е нещо което те успокоява докато пиеш кафето и го гледаш. Та заради това ти права евала, 1 на 1000 човека да се захване, и ще постигне нещо, а колкото до пари, пари винаги има , трябва само да убедиш кмета (ако е пич) , че този вариант е най-евтин (за техниката говоря)... Брао найстина !

Асен Евгениев

Цитат на: Slavov - 03.08.2011 22:54
в частни предприятия като декорация...
През социализма в повечето предприятия имаше езерца и дори басейни, но всичко се съсипа. Беше много яко. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Slavov

А баш ! И постройките си седят, но толкова ли пък няма пари да се ремонтират , не се изисква много. Но както се  вижда трябва желание...

xoxi

Тука работата е на собствени вложения и дарения от колеги съмишленици ,в момента държавата е на такъв хал че за нищо няма пари което е много тъжно,но ние сме оптимисти и това е *DRINK* *DRINK* *DRINK* *DRINK* *DRINK*
: 04.08.2011г 00:12ч
Цитат на: Slavov - 03.08.2011 22:54
Сега като видях първата снимка с ладата, и се сещам преди баща ми като ме разкарваше с него наляво надясно по работа, и имаше поне по 3/4 фонтани в град, който си работеха дори някой с риби (говора за Ботевград при водното) и по други градове в частни предприятия като декорация... А от 10 години , и до ден днешен НЕ работят, а това е нещо което те успокоява докато пиеш кафето и го гледаш. Та заради това ти права евала, 1 на 1000 човека да се захване, и ще постигне нещо, а колкото до пари, пари винаги има , трябва само да убедиш кмета (ако е пич) , че този вариант е най-евтин (за техниката говоря)... Брао найстина !
Точно за това го правя *THUMBS UP*

изгубеният рай

Похвално *BRAVO*май е време да осъзнаем че колкото и да викаме неволята ...няма да дойде и да вземем нещата в свои ръце(поне тези които зависят от нас)Какво по голямо удволетворение за труда който си вложил(съвсем безкористно) от доволните колеги които ще си почиват наслаждавайки му се. *privet* *bg*
END!!!

xoxi

Понеже няколко колеги се интерисуваха от ув лампата как е иаработена ще пусна снимка на вече готоват лампа и малко обеснения към нея,понеже от преди нямам снимки.Купуваш ув лампа от магазин за осветителана техника ,след това отиваш в фирма за лабораторни материали и си поръчваш една тръба с размер 5 см по малка от ув лампата с диаметър в двата края 3 -4мм по голям от размера на лампата а от там нататъка дасе увеличава до 1см по голям от лампата на смото стъклено тяло трябва да се оставят и два чучура от кадето да влиза и излиза водата.Пъхаш стъкленицата върху лампата
лепиш с силикон в двата края след като исъхне увиваш с черна шведска лента и готово само да имаш място къде да я слагаш защото размера е по голям от купешките,ако няма магазин за лабораторни работи може да търсиш при тия който изработват неонови светещи реклами.
после пъхам лампата с тялото в пвеце траба ф110мм предварително има пробити дупки за чучурите за входа и изхода на водата и в края зпушвам с гумени тапи за ф110мм
А ето и снимка на валиснерия спиралис расла на воля в гйола
ето и лилията от близо голяма красота е това растение а как ухае

xoxi

Здравейте колеги ,вчера и аз правих замервания на водата при -8 градуса без да е завит водоема
имаше 2см лед температурата на водата на 1м беше 2,5  градоса термометъра е постоянно потопен в езерото ,рибоците се чувстват добре и се виждат как плуват под леда .Допълних вода до ниво 1,30 и температурата се качи на  4,5.Допълвам вода защото при правенето на фонтана са оставили дървените разпънки в бетона и от там се просмуква водата и се губи за това на определено врвме допълвам . на пролет ще има ремонт *bg*

xoxi

Здравейте колеги ето ги новите ми  златни за пускане на пролет в езерото
малко комети

една комета телескоп

малко уранди и обикновени ,не са много оцветени но в езерото трябва да се оправят

моята любимка която също не се оцвети но има страхотни воали

и малко телескопи златни и черни

има и доста малки но с тази сапонерка.... снимките са кофти .

Slaff

Рибите са хубави и ще направят страхотен цвят /даже знам кой ги е излюпил/. Но според мен ако ги пуснеш в началото на пролетта, няма дълго да се радваш на страхотните воали на любимката си. Коите в началото на пролетта са супер гладни и поглъщат всичко. Както и плавниците на по тромавите риби, каквито са в случая златните. Според мен кометата е с доста торпедовидно тяло /т.е. осигурява й бързина/и за това може да се отглежда спокойно в градинско езеро заедно с кои без асолютно никакви загуби. Освен това след зимата водата /хим. показатели/в гр.езеро е крайно нестабилна и това води до незнам как да го нарека - линеене на големите плавници на златните /тези създадени за аквариумно отглеждане/. Именно поради това има пондна каракуда /златна/ и комети макар, че и те имат големи воали, но пък за сметка на това за достта по-едри като размер /зада могат да се виждат от стопанина си в големия гьол/.

pachuka

малък коментар само по това как да си направим ув лампа... ако от магазин за осветителна техника си поръчаш ув лампа ще ти донесат таква като по дискотеките  а тя не ти върши работа...
както и покритието трябва да е кварцово защото обикновенното стъкло спира ув-ц лъчите, но размерите сигурно компенсират това.....
Може ли да каже автора дали има ползва от тази ув лампа защото аз не видях снимки със бистра вода

Similar topics (5)

11676

Започната от pachuka


Публикации: 7
Прегледи: 6032

59294

Започната от xenohack


Публикации: 1
Прегледи: 2552

56662

Публикации: 0
Прегледи: 1814

41351

Публикации: 5
Прегледи: 8435

14827

Публикации: 22
Прегледи: 27546