• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 02:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Микро езерото на vankokz

Започната от vankokz, 17.06.2013 17:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vankokz

Здравейте на всички!
Пролетта се реших да направя нещо като шадраван но преосмислих и го направих като езерце.Помпата ми е с дебит 400л./ч. а обема на езерцето е към 160л. Махнах и фабричната гъба и сложих в пъти по-голяма и с по-малки дупчици.Сложих една декоративна жаба която да "плюе" водата и да се получава аерация. До тук добре...но посадих едно водорасло само в пясък и пуснах 5 каракуди около 4-5см. дължина. На 4-5 ден водата вече е непрогледна.Доста теми изчетох за фитри UVи т.н. Направих филтър с пясък, направих UV лампа 5w която работи денонощно и няма оправия.
Какво трябва да направя за да не потъмнява толкова и то бързо водата?  *HELP*
Рибките ги храня с гранули тип пилети но им давам по две три на два дена.
Ето то го и езерцето:

Тука се вижда какво остава по найлона за една седмица.



vankokz

Благодаря на всички за съветите и предложенията  *dontknow*
Все  пак реших да го разширя до колкото ми позволява мястото. Мисля да направя филтрацията по метода на lsimeonov
Ще направя дънен сифон и евентуално скимер. Ето и някоя снимка.



Георги

Нямам езеро, но тази помпа е слаба за 160 л. - 800-1000 л/ч ти трябва. Правилно си се ориентирал - утаител ти трябва, ако не бъркам.

vankokz

Няма проблем ако трябва и 2000 литра ще взема спрял съм се на тези
http://www.shop.zoomagazini.com/dynamic/viewProducts/by-items/192/pompi-i-aksesoari-za-ezera-i-fontani/page/3.html
Още не съм поръчал защото не знам коя ще ми върши работа.Надявам се някой от по-знаещите да ми даде съвет преди да съм я взел!

Borko7

Цитат на: vankokz - 17.06.2013 17:39
Здравейте на всички!На 4-5 ден водата вече е непрогледна.Доста теми изчетох за фитри UVи т.н. Направих филтър с пясък, направих UV лампа 5w която работи денонощно и няма оправия.
Какво трябва да направя за да не потъмнява толкова и то бързо водата?  *HELP*
Би трябвало да се оправи с филтър и УВ, но при мен отне 2 седмици.
Незнам за 200л дали си струва да правиш сифон и скимер.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

vankokz

Цитат на: Borko7 - 23.06.2013 08:46
Би трябвало да се оправи с филтър и УВ, но при мен отне 2 седмици.
Незнам за 200л дали си струва да правиш сифон и скимер.

Добре поне сифон да направя, че да не чистя дунапрена на помпата на 3 дена.Каква филтрация ще ми предложите?
Не ми се иска помпата да е преди филтъра...

big_head

Здравейте понеже и аз мисля  да махам помпата от дъното,че постоянно се затлачва въпроса ми е ако се сложи  в бидона след сифона ,ще работи ли ако бидона не е под нивото на водата т.е когато спре тока ще има ли проблем ?

Стамен

Ако има обратен клапан няма проблем. Инъче при всяко спиране на помпата трябва да се обезвъздушава. Също много зависи и типа на помпата. Много помпи могат да изтласкат водата на голяма височина, но малко могат да смучат от голяма дълбочина. Под голяма дълбочина разбирай 10 метра.

vankokz

Малко напредък...




В най-дълбоката част е 85см. Прага е на 23-24см. което май ще е малко за водни лилии но мога да го направя по-дълбок.
Сега идва въпроса за филтъра...на lsimeonov варианта ми се струва доста сложен.Мисля си за някое бидонче 20-тина литра.Кой ще е най-добрия вариант за този вид филтрация.Мисля да заровя бидона за да не се вижда и водата от сифона да си влиза на самотек а с помпата да я изпомпвам. Също и с какъв дебит помпа да взема?

свилен стефанов

Здрасти колега,както и на мен са казвали колеги,помпата трябва да превърта от 3 до 6 пъти обема на езерцето за час(ти смятай).
Поздрави и успех!!!
От повече глава не боли.

vankokz

Ето го и бъдещия филтър.



Днес взех новата помпа с дебит 1400л./ч. и 1,5м. воден стълб.
Очаквам предложения за състава и подредбата на филтъра!

vankokz

Явно ще се наложи да импровизирам и да карам на проба-грешка.
Реших за бидончето (филтъра) да направя шахта вместо да го заравям.

За сифона обаче се наложи тръбата да минава през найлона което се оказа доста голям проблем.
От две парчета микропореста гума залепени изрязах отвор с диаметъра на тръбата но да влиза трудно и много плътно.
Пробвах всички видове лепила но не намерих такова което да залепне на найлона.
Ето какво направих в крайна сметка...

Двете подложки намазани със силикон


Залепване за найлона (не че залепва но поне да изолира)


Надявам се да няма течове.Филтъра е почти готов.Дообмислям какво да има вътре.

Similar topics (5)

54842

Публикации: 5
Прегледи: 2940

12488

Започната от IvanBinev


Публикации: 16
Прегледи: 37579

51447

Публикации: 1
Прегледи: 2957

43458

Публикации: 4
Прегледи: 3674

40908

Публикации: 5
Прегледи: 3766