• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 00:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Малко езерце в кашпа

Започната от papura, 26.03.2015 09:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

papura

   Здравейте!
   Гледах едно филмче за т.нар. patio ponds и ми се завъртя една идея в главата.
   

   Посетих един хипермаркет и ето какво открих:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs15.postimg.cc%2Fo2pcn8k4r%2F2015_03_22_9680.jpg&hash=32f13e71ba53ed19ec3f873ab5b3e8c9db572e0b

   Кашпата е от плексиглас и е 70 см. диаметър. По мои изчисления е около 50 литра (съдът на филмчето е около 100 литра минимум според мен, изглежда ми два пъти по-дълбок от моя).
   Мисля да й поставя едно фонтанче от тези на аква ел 1000л. (около 60 лева) и някакво растение. Евентуално 2-3 златни рибки.
   Зная, че има хора с голям опит, които биха дали безпристрастни отговори поради това отправям въпросите си към тях, ако не е неудобно:
   1. Възможно ли е в този малък обем и плитък съд да се отглеждат златни рибки?
   2. За този обем помпата не е ли прекалено мощна? По-малкия обем на Аква ел е 500л. и е за вътрешен монтаж - явно не върши работа.   
   3. За растения дали ще трябва да се лиша от фонтанчето и да ползвам помпата само подводно?
   4. Възможно ли е да се гледа една водна лилия или някакъв нимфоид или е твърде малко пространството?
   4. Проектът звучи ли реалистично или да садя маруля?
   Благодаря предварително!
40l, молинезии

PVV

Според мен можеш да измислиш нещо. Зависи от въображението и възможностите. Две рибки в 50 литра и малко зеленина. Можеш да пуснеш малко писция отгоре да плува, няма ти заема място надолу за саксии. Прави и сянка и пречиства водата. Като сложиш и филтър някакъв ще си имаш открит аквариум, който трябва често да доливаш . Помпата може и да е по малка.

karadaliev

Интересна идея имаш, така и тази кашпа/паница изглежда интересна. Колегата ти е казал дето се вика основните неща, за останалите си признавам, че не съм достатъчно запознат, за да говоря.

Единственото, което знам (от опит) при такива малки и плитки съдове, но със страшно голяма открита площ е, че лятото водата се нагрява изключително бързо и лесно! До степен, че става опасно за рибките, а както знаем те знатните рибки са по принцип студенолюбиви. Сигурен съм, че с достатъчно силна помпа (която обаче ще ти правя водата, рибките и растенията на мармалад) този проблем леко ще се олекоти, вероятно и достатъчен плътен слой покривни растения, както и някаква поне шарена сянка ще помогнат.

Но от друга страна ако въртиш твърде силно водата, има толкова покривни растения и/или е на сянка и заради чудовищното изпарение се налага да доливаш 10+ литра на ден се чудя какъв е точно смисълът на това упражнение?

Лично на мен единствената идея, която ми идва е да имаш прикачен втори изцяло покрит (може би подземен дори?) съд съдържащ поне 2-3 пъти повече вода и филтрацията да минава през него. Това ще ти даде малко по-логичен начин да балансираш водата и остатъчната топлина от слънцето.

Но нека останалите колеги споделят опит, на мен ми стана интересно.

magnit

В този съд с малко творческа инициатива, може да се сътвори много приятно гьолче. Едно фонтанче, блатен ирис или декоративен папур и една лилия могат да бъдат добра комбинация. Комети, или някакви цветни каракудки биха изкарали едно лято, без проблеми, стига да не прегрява водата на припек.
Успеха с кашпата, може да е първата крачка към нещо по-голямо.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Similar topics (5)

46005

Публикации: 1
Прегледи: 2998

23043

Започната от iccoo


Публикации: 3
Прегледи: 5243

45154

Започната от patz


Публикации: 133
Прегледи: 55231

15117

Публикации: 29
Прегледи: 17042

33133

Публикации: 62
Прегледи: 43535