• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 11:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Изграждане на градинско езерце: теория, физика и практика

Започната от Borko7, 13.11.2012 13:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vmax

Здравей, пробвах и този вариант, на едни тестови парчета, но явно не съм ги нагрял достатъчно, понеже не се споиха добре. А дебелината на моят винил е 0,5 мм и ми се струва че с нагряване мога да направя по големи поразии :) Самата дупка не е на толкова отговорно място, почти на повърхността на водата ще се падне и ще пробвам с лепило.

Барабар Петко

Цитат на: vmax - 05.07.2016 11:44
Здравей, пробвах и този вариант, на едни тестови парчета, но явно не съм ги нагрял достатъчно, понеже не се споиха добре. А дебелината на моят винил е 0,5 мм и ми се струва че с нагряване мога да направя по големи поразии :) Самата дупка не е на толкова отговорно място, почти на повърхността на водата ще се падне и ще пробвам с лепило.

Залепи го с лепило за автомобилни вътрешни гуми (дето вече ги няма) или лепило за велогуми - продават готови комплекти лепило с лепенки. Почисти повърхностите, надраскай ги хубаво с едра шкурка и залепи като сандвич - от двете страни на дупката. (прочети как се ползва лепилото - чака се малко да заветря).

bojo82

С нагряване няма да стане , аз поне не можах. Винаги лепя със силикон за аквариуми -5лв. до сега не съм повтарял на едно и също място.  Пробвал съм на парчета ,силикона се цепи с доста усилие но не от връзката с фолиото , а и освен това този силикон не е токсичен за рибите. Повечето лепила са токсични. Почисти хубаво мястото.

vmax

Дайте някакви съвети как най-лесно, евтино и безопасно да дезинфекцирам, прилично количество речна фракция. Понеже както споменах я пресявам от дунавска баластра, а Дунав не се слави като най-чистата река, ми се иска да ги прекарам и през тази процедура. Масово май се използва белината, но аз нещо не съм фен, понеже в самата фракция има и доста порести камъчета. Тоест пълното отмиване и неутрализирането на белината след това мисля ще е проблем. Калиевият перманганат ми се вижда като по-добра алтернатива, но не срещам много мнения да се използва за това. По слабо ефективен ли е или има друга причина. Той също е и доста евтин, а и да остане някакво минимално количество от него мисля не е проблем за рибите. А и май бързо се разпада на светлина? Другият ми вариант е преваряване, който май е най добрият, но и най-труден за реализация, предвид обемите на фракцията.

tochiza

Моля ви да погледнете тази тема и да ми помогнете със съвет, защото се чудя дали да си спирам помпата през зимата, при условие, че помага да не замръзне езерцето. http://aquariumbg.com/forum/gradinskoto-ezerce/zazimyavane-na-ezeroto/msg517156/#msg517156  *thanks

tochiza

След много перипетии, искам да обобщя как най-лесно да си направим езерце.
Първо си купихме пластмасово ПВЦ корито за градинско езерце около 380лв. Има различни размери. Нашето е 2/1/0,6м приблизително. /Лотата зима на 2016 замръзва около 15-20см. Растенията не измръзнаха.
Купих малка италианска помпичка, около 40лв мисля че беше, немски фиртър със ув, около 270лв мисля.Растенията лилии и други ги има вече по цветарските магазини, във някои градински центрове, от частни лица - по 10-12 лв бройката са. Кои фин со по 5-6 лева малките, около 4-5 см.  Не слагайте твърде много плаващи водорасли, те правят много отпадък и кал. Лилиите и другите изправени са ок, а и водния зюмбюл е супер.
Откакто си купих филтър с УВ се родих, водата ми е бистра и спрях да мисля за всякакви самоделни системи за пречистване. Единствено слагам веднъж месечно препарат против нишковидни алги, защото зимата бяха се навъдили неимоверно, при това под леда.
Стъпките са - изкопава се дупка с формата на езерцето. При нас е глинеесто затова се изравнява добре със пясък преди полагане и отстрани около стените. Иначе после като стъпите вътро за почистване, може да го спукате лесно. Аз лично като чистя слагам 1 метър дъска и стъпвам на нея, за да не спукам пода на някое камъче под ПВЦто.
Налива се водата, пуска се да върти помпата. Налива се препарат за алги, слагат се растенията е се оставя една до няколко седмици да върти. Чак след това слагайте рибките, че иначе ще има поражения.
Чистенето на филтъра е през 2-3 месеца. Лесно е. Аз съм го скрила под земята, до езерцето в дупка, покрита с плосък голям камък, плоча. Въобще те личи и е удобно, като капак.
Сега ще купа и автоматична хранилка от китай, като мисля да купя вътрешна и да я покрия с найлон, че външните са неимоверно по-скъпи, а моето езерце е мини и ми стига и малка.
Прикачам снимки.
Това е от мен, ако мога да съм полезна на някого, пишете. Успех.












vmax

Някой ако скоро си е мерил параметрите на водата може ли да сподели, какво му е PH-то? Моето ми се струва доста високо и въпреки, че с рибите всичко си изглежда ок, ми се струва, че може и това да е причината за бума на водорасли и слабият вървеж на растенията. PH-то не мога да преценя точно, но сякаш е над 9. KH и GH са 10-11. От ляво е чешмяната вода, от дясно от езерото.
https://s9.postimg.cc/ghxskwjxr/DSC_0184.jpg
Каква е причината за това високо PH обаче нямам идея. Като цяло казват, че ако езерото е бетонно или са ползвани тухли или хоросан е възможно да се повиши PH-то, но моето не е такова. На места срещнах и твърдение, че бума на водорасли, също може да повиши PH-то, което е възможна причина. От друга страна водораслите предпочитат и по-алкална среда за развитието си и се завърта един омагьосан кръг от който няма излизане :) . Като цяло и водата в нашият край си е доста твърда и варовита. Има ли смисъл да правя опит да го смъквам с торфен мъх примерно или риска е по-голям. Торфеният мъх го дават и като добро средство за борба с водораслите, понеже отделя танини и хуминови киселини.
Водният зюмбюл никакво развитие и даже е твърдо вероятно да си замине, като гледам какви са му жълти листата :( Едната половина е чиста, понеже нишковидните там ги събрах, заедно с камъчетата. Иначе имаше нишки дълги над метър сигурно.
https://s18.postimg.cc/nhs8t5whl/DSC_0192.jpg

vmax

Никой май не мери параметри :) То и за какво да го прави, ако всичко с езерото си изглежда наред. При мен обаче не е :( Вечер когато PH-то е най-високо някой от рибите показват признаци да Alkalosis. Надявам се очакваните дъждове да го посмъкнат малко, че моите опити с торфен мъх и по-големи смени на вода, не бяха чак толкова успешни. Все пак вече теста е някакъв по-блед нюанс на синьото, но пак ми е трудно да определя колко точно е по тези измислени цветни скали :) Затова си поръчах един дигитален от ebay. Ще го видим той колко ще е точен, когато пристигне.

bojo82

Премерих моето сутринта , малко над 7 ако може да се вярва на тея лентички. Що не пробваш да го смъкнеш с оцет или някъква киселина американците и др. имат доста писано по въпроса. Може ли снимка на тоя дигиталния пх-метър че и аз се позагледах по едни модели около 10-на долара но нещо мн. Ефтини ми се струват.
Коите уж ги дават от 6.5 до 9 да нямат проблеми. Важно е да не играе много.  Премери го и рано сутринта

vmax

Моя още по-евтин  :-D 5$ - ebay Като пристигне ще го видим що за стока е. Ако не друго поне ще ме ориентира за скоковете и падовете на ph-то сутрин и вечер или след някой дъжд. Въпреки че с моята варовита вода и високо KH би следвало това да не се случва и реално с течните тестове не мога да забележа видими разлики в оцветяването на теста, но рибите явно си го усещат.

Daniella

Приятели,препоръчайте ми подложка/агротекстил/ за под мембраната,за
езерце с размери :дължина 7-8м,ширина 3-4,дълбочина 1.2-1.5м максимално/с цел- рибки/
Изкопано е на 3 нива,ще го посипвам с пясък 5 см.Та за отгоре *dontknow*

bojo82

      Здравей и добре дошла. За подложка можеш да сложиш и стари килими , мокети ,  черги , винил за билбордове (виж olx) или балатум. Провери хубаво(на ръка) дъното за корени , камъни , пирони и стъкла преди да насипеш пясък и да покриеш.
     Направи тема за твоето езерце , сложи снимки и напиши повече инфорнация. Сигурно ще имаш доста въпроси , отговорите на повечето ги има в темите от този раздел.

vmax

Може да пробваш от тук: https://www.arbanassi.com/index.php/bg/ Предполагам цената ще е добра, понеже е директно от производител, а и е от Търново :) От каква плътност реално ще имаш нужда не мога да кажа. Зависи колко голяма надеждност търсиш, но при положение, че ще има и слой пясък, предполагам няма да има нужда от повече от 200 гр./кв.м. Иначе и аз очаквам нова тема със снимки, да вкара малко разнообразие, че скоро нищо ново не се е появявало :) А както е казал bojo82 може и с подръчни средства, но цената на геотекстила така или иначе не е много висока.

Daniella

 Ооо,благодаря за предложенията!
Това с килими и пр. ми допадна, но имам доста дом.любимци и всякакви такива неща
не се задържат,та не мога да се възползвам *NO*
А за Търновската фабрика-  *YAHOO*къде бил скрит заека- не знаех,че се правят тук такива неща!
Ще проверя още утре!
Ще направя и темичка със снимки, но малко време трябва- да науча кое как се прави тук!

vmax


https://s12.postimg.cc/yo3n22sbx/DSC_0318.jpg
Май няма нужда да уточнявам коя лентичка е от измерването на дъждовната вода и коя от езерото :) Проблемът е, че за пореден път Разград се размина с големият дъжд. Преваля си, но крайно недостатъчно за да има някакъв ефект :(

Similar topics (5)

36949

Публикации: 5
Прегледи: 6100

41551

Започната от enio


Публикации: 23
Прегледи: 14252

46619

Започната от tonik99


Публикации: 46
Прегледи: 21008

35239

Публикации: 1
Прегледи: 3892

40819

Публикации: 255
Прегледи: 101825