• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:20

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Хидростатично налягане и филтър

Започната от xenohack, 19.03.2018 12:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

xenohack

Здравейте колеги,
идва времето за рестарт на нашите езера,имам желание да ъпгредйна филтъра. Досега моя фитър беше от 4 бидона по 60 литра, но искам да го променя. Мисля да го направя от 3 бидона по 120 литра, но имам притесненения....
Стария работещ филтър понякога бавно изравнява наляганията на съдовете (всички съдове да с по две вързки ф40).
По някогоа водата е на ръба и приливат бидоните, кажете как да разреша този проблем така, че да съм спокоен и да се предивиди замяната на помпата... В момента съм с помпа 5 кубика на час, но според мене дава по малък дебит за това мисля да мина на 10 кубикова!

Това ми е идеята за новия филтър!

https://photos.google.com/share/AF1QipPkVhd0hgRW2MWjX6Zq7LH94YcCx1jwS23XL7awxUGoIAO279NwasWhivr2JabqKA/photo/AF1QipMzZVn6fTxjMmQoYptEXdXFCx1T_iEgi2HRHuZ_?key=VUZfN0JwTWNpdGdNTGU4ZWYtcUlxNjI3cDRXamVR

PVV

Дай малко повече инфо за филтъра. Къде  е помпата, нивото на водата  в езерото, филтърен пълнеж. Нещо не можах по схемата да се ориентирам. Защо в първия бидон изпускателя е завъртян нагоре.

xoxi

Как ти работи системата на гравитационен принцип,под налягане или помпта кача водата в бидоните и от там на самотек?

xenohack

Да помпата е в езерото на 1,5 по водата, качва водата едновременно в двата бидона който са на високото ниво, после на самотек към двата останали бидона, като всеки бидон има по два преливника с тръби ф40. Филтърния пълнеж е от нарязани гофрета и е вдигнат над входа на водата... т.е. не пречи на напора..

Линка, който съм дал е идеен ... така мисля да го направя..

Гледах един клип в който се говореше, че при пълнене на съд с вода и преливане във висока точка, колкото
вода със единица сечение влиза толкова сечението на изхода трябва да бъде удвоено!
Също така забелязах, че температурата на водата и атмосферното налягане влияе на процеса на изтичане на водата, но това са физични закони, които са описани..

xoxi

За мен ако смениш връзкат между бидоните от ф40 на 110 ще си решиш проблема ,но понеже казваш че са по две връзки може да ги преработиш на 2 по ф75 .

_Kirilov

Надявам се да съмразбрал правилно схемата и ще ти дам съвети ...

До колкото виждам а тази снимка - пълненето от помпите влиза отдолу на бидоните !
В последствие те се пълнят и преливат един в друг , докато водата не стигне до последния , който излива предполагам обратно в езерото .

1- количеството , което трябва да мине през последната тръба е тройно , от колкото на на другите >Всяка предишна тръба добавя и дебита на предишния бидон.
2- аз лично мисля ,че по този начин губиш страшно много дебит защото помпата е принудена да се бори с налягането на всеки бидон (спрямо височината му до преливника )!
3- такова каскадно филтриране мисля ,че не е достатъчно ефективно от гледната точка ,че водата от 1-ви бидон се филтрира 3 пъти , докато тази , която влиза в първия се филтрира 1/3 по-малко

АЗ бих обърнал цялата схема наобратно , и ще се аргуемнтирам защо !
1-во няма да се боря с налягането дето правят самите бидони
2-от 1 ще имам по-голям дебит със сигурност
3-мисля ,че няма да имаш проблем с изравняването на нивата.

Ако си съгласен до някъде с това, което съм написал мога да ти начертая схема както мисля ,че за мен е по-правилно да се случат нещата при теб с малко прерпавяния .

xenohack

Цитат на: _Kirilov - 20.03.2018 09:59
Надявам се да съмразбрал правилно схемата и ще ти дам съвети ...

До колкото виждам а тази снимка - пълненето от помпите влиза отдолу на бидоните !
В последствие те се пълнят и преливат един в друг , докато водата не стигне до последния , който излива предполагам обратно в езерото .

1- количеството , което трябва да мине през последната тръба е тройно , от колкото на на другите >Всяка предишна тръба добавя и дебита на предишния бидон.
2- аз лично мисля ,че по този начин губиш страшно много дебит защото помпата е принудена да се бори с налягането на всеки бидон (спрямо височината му до преливника )!
3- такова каскадно филтриране мисля ,че не е достатъчно ефективно от гледната точка ,че водата от 1-ви бидон се филтрира 3 пъти , докато тази , която влиза в първия се филтрира 1/3 по-малко

АЗ бих обърнал цялата схема наобратно , и ще се аргуемнтирам защо !
1-во няма да се боря с налягането дето правят самите бидони
2-от 1 ще имам по-голям дебит със сигурност
3-мисля ,че няма да имаш проблем с изравняването на нивата.

Ако си съгласен до някъде с това, което съм написал мога да ти начертая схема както мисля ,че за мен е по-правилно да се случат нещата при теб с малко прерпавяния .

Супер, благодаря за предложението с радост ще разгледам предложения чертеж!

vmax

Понеже схемата е непълна е малко объркваща, но тройката тръби под бидоните не е за входящият воден поток,а за източване на утайки. По тънката троика тръби са за въздух, а самата входяща тръба коята би следвало да влиза във най-високият бидон присто не е начартана :) доста хора успешно ползват подни филтри, но както колегата се е убедил трябва добре да се предвидят диаметрите на изходящите тръби, понеже водата се движи на самотек.

xenohack

Цитат на: vmax - 21.03.2018 21:06
Понеже схемата е непълна е малко объркваща, но тройката тръби под бидоните не е за входящият воден поток,а за източване на утайки. По тънката троика тръби са за въздух, а самата входяща тръба коята би следвало да влиза във най-високият бидон присто не е начартана :) доста хора успешно ползват подни филтри, но както колегата се е убедил трябва добре да се предвидят диаметрите на изходящите тръби, понеже водата се движи на самотек.

vmax, учудващото в почти всички системи е, че от максимум ф50 връзка за преливане по големи не съм видял...., а хората работят с 10 кубика на час помпи.... според мене при мен грешката е малкия обем на съдовете и това, че им трябва известно време да изравнят наляганията и като няма достатъчно обем да компенсират, преливат!

Публикациите са слети: 22.03.2018 09:22

Ето тази система е дават подходяща за езера от около 5 кубика и при нея се ползват връзки от 40 мм...

https://diypondfilters.com/wp-content/uploads/2015/06/20161130_133707.jpg


vmax

На снимката не ми изглеждат като 40 мм изходящите тръби. Понеже моят е на същият принцип, но с един бидон мога да споделя, че основното за безпроблемното отичане на водата е да не се получава съпротива на водата и образуване на въздушни джобове, което се постига с елиминирането на 90 градусовите колена до колкото е възможно. Тези от снимката да не са предвидени да работят под налягане, понеже тогава диаметъра няма да е от такова значение. Ако няма да пускаш въздух в тях, прави ги и ти под налягане.

_Kirilov

След обяснението на Вмакс нещата се променят. Просто нямах време да седна да чертя .

xenohack

Здравейте,
купих си от https://diypondfilters.com/downloads/midi-filter-system/ чертежите за:
https://diypondfilters.com/downloads/midi-filter-system/ и
https://diypondfilters.com/downloads/minor-filter-system/

Говорих с Terry оказа се много любезен и отзивчив.. системите са на самотек,
за системата midi с ф50 тръба каза, че няма проблем да поеме и 6 кубикова помпа.
За най-малката minor система с ф40 каза, че е тествана с помпа 3500 л/ч, но е възможно
и да работи с 5к помпа, каза да пробвам. В крайна сметка реших да направя нещо
подобно. Като го направя ще пиша..

xenohack

Здравейте,
преправих системата по описания начин всичко работи, както трябва без да прелива. Като се има в предвид, че водата е студена и помпата работи на максимална мощност не мога да не бъда доволен от постигнатия резултат на всичко отгоре
последните два бидона буквално центрофугират медията, някъде коментират, че не много добре да се въртят бързо, за да
може бактерията да полепва...но ще видим. За сега няма да пускам UV да видим, как ще е филтрацията.....

vmax

Помпата 5000 л/ч ли е или вече я смени с 10 000? Колко мм са ти изходящите тръби, би ми било интересно да видя снимки или филмче от готовата система, понеже и моят филтър е на този принцип. Колкото до медията, според мен не би трябвало да е проблем силното разбъркване, понеже бактериите ще си направят колонии по вътрешността, където няма да има триене. От друга страна самото бъркане ще спомага, да не се натрупва по медията боклуци, които да пречат на бактериите.

xenohack

Здрасти vmax, помпата е 5к на час, няма как 10к помпа да поеме. Връзките и тръбите са ф40, имай в предвид, че всички колена са с преход ф40 към ф32 с резба. Ето клипче

Similar topics (5)

57497

Публикации: 145
Прегледи: 44469

40143

Публикации: 13
Прегледи: 7770

14827

Публикации: 22
Прегледи: 27274

58720

Публикации: 11
Прегледи: 6162

42768

Започната от peshko_gb


Публикации: 2
Прегледи: 5110