• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 09:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтър за градинско езеро 30 м3 ?

Започната от Христо Христов, 02.01.2009 11:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Христо Христов

Предстои ми изграждане на градинско езеро с обем около 30 м3 и обитатели около 30 броя кои.Въпросът ми е с какъв филтър да го оборудвам ?Не съм далече и от мисълта за самоделен вариант, защото на пазара не виждам филтри за такъв обем езеро, а и всички производители са си разчели филтрите на обем, а не на количеството риби, които го обитават, което според мен е неправилно.

Ant0n86

При всички положения ще са ти необходими минимум 2-3 филтъра  :-)
Мисля, че това ще ти помогне - http://miazoo.com/showcategory-%CE%E1%EE%F0%F3%E4%E2%E0%ED%E5.html/204

evgeni enduro

Цитат на: Христо Христов - 02.01.2009 11:57
Предстои ми изграждане на градинско езеро с обем около 30 м3 и обитатели около 30 броя кои.Въпросът ми е с какъв филтър да го оборудвам ?Не съм далече и от мисълта за самоделен вариант, защото на пазара не виждам филтри за такъв обем езеро, а и всички производители са си разчели филтрите на обем, а не на количеството риби, които го обитават, което според мен е неправилно.

Според мен може и със самоделен, но разбира се като спазваш някои изисквания.
Моето езеро го стартирах съвсем скоро и аз все още нямам филтър. То е наполовина на твоето. Пролетта ще му мисля за филтрите и много вероятно е аз да стъкмя нещо с вата,въглен и ув лампа.

За обема и броя на рибите не съм съвсем съгласен с теб. При старта на езерото ти ще имаш 30 кои,обаче след време те ще станат десетки пъти повече,освен ако не премахваш новоизлюпените. Тоест филтъра няма да е точно класифициран ако е на брой риби,защото 30 броя могат да живеят и в 10м3, могат и в 100м3 (образно казано)
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Христо Христов

Благодаря за отговорите!
Прегледах сайтове на производители на езени филтри и никъде не видях информация за ефективността им според количеството и размера на рибите, които обитават езерото.Едно езеро с определен обем може да е населено с различен брой риби, които във времето значително да пораснат на размер и килограми, от там и изискванията към филтъра в пъти да се увеличат.Ако някой може да каже как как един филтър се изчислява/оразмерява според теглото на рибите, респ. според количеството вредни вещества, които трябва да се почистят от него, моля да сподели.Ще съм благодарен.
Вариантът самоделен филтър - никъде няма информация даден филтърен пълнеж колко нитрати, нитрити и т.н. почиства при дадени условия.Например  Sera Siporax  осигурявал 200 литра чиста вода и 270 м2 полезна площ за литър, но тази площ колко вредни вещества може да почисти?Казано по друг начин - ако на ден изхраня Х килограма храна на Y килограма риби колко и какви филтърни материали, с каква полезна площ трябва да има в моя филтър за да е ефективен?Благодаря предварително!

bastuna

Цитат на: evgeni enduro - 02.01.2009 19:40
Според мен може и със самоделен, но разбира се като спазваш някои изисквания.
Моето езеро го стартирах съвсем скоро и аз все още нямам филтър. То е наполовина на твоето. Пролетта ще му мисля за филтрите и много вероятно е аз да стъкмя нещо с вата,въглен и ув лампа.

За обема и броя на рибите не съм съвсем съгласен с теб. При старта на езерото ти ще имаш 30 кои,обаче след време те ще станат десетки пъти повече,освен ако не премахваш новоизлюпените. Тоест филтъра няма да е точно класифициран ако е на брой риби,защото 30 броя могат да живеят и в 10м3, могат и в 100м3 (образно казано)

Тук не бих се съгласил ! 3-4 месеца след старта , ще имаш с 1/3 Кои -та по-малко ! Това няма да бъде твоя грешка , просто - естествен процес , всекиму му се случва / от тези които се занимават с гр. езеро/ . Филтрите  ,които се "предлагат" на "пазара"  са пълна " пръдня" ! Ако някой ти каже противното или е търговец или хал хабер си няма от гр. езерца ! Филтъра е нещо толкова елементарно...., че е просто даже !
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

SERA


Здравей,
Може да видиш информацията която те интерсува за филтрите сера серия Т от ТУК

Ето още малко информация: Био-механичният активен филтър sera KOI 12000 Professional Pond Filter осигурява оптимално предпазване от замърсявания на езера до 20 000 л. или в езерца с кои до 12 000 л.

Ако се интересуваш мога да ти изпратя упътването за употреба на филтрите за езеро.

Поздрави
Сера

Христо Христов

Цитат на: bastuna - 05.01.2009 15:59
Филтъра е нещо толкова елементарно...., че е просто даже !
Би ли споделил повече информация, че ме заинтригува?
Цитат на: SERA - 05.01.2009 21:23
Здравей,
Може да видиш информацията която те интерсува за филтрите сера серия Т от ТУК

Ето още малко информация: Био-механичният активен филтър sera KOI 12000 Professional Pond Filter осигурява оптимално предпазване от замърсявания на езера до 20 000 л. или в езерца с кои до 12 000 л.

Ако се интересуваш мога да ти изпратя упътването за употреба на филтрите за езеро.

Поздрави
Сера

Благодаря за информацията!
До колкото разбирам филтрите серия Т са за езера до 5000 литра, ако са гъсто населени и на слънчево място.При тях видях, че ефективността им е дадена според населеността, едрината на рибите и огряването от слънцето.Има ли такава информация за  sera KOI 12000 ?Упътването за употреба на филтрите ще прочета с интерес особенно, ако е на български!Друго което ме интересува е единица полезна площ или литраж на Sera Siporax, какво количество вредни вещества почиства за единица време при определени условия? Никъде не намирам информация за тези характеристики на този филтриращ материал.

SERA

Здравей,
Упътване за употреба на sera Pond Filter Т може да прочетеш от ТУК, а схeмите и текста на английски от ТУК

За акваристични цели се използва sera Siporax, който осигурява пречистени около 200 л. вода на литър материал. Разбира се, че трябва да се има в предвид броя на растенията, рибките, осветеността и др. Но това е твърде индивидуално и зависи от това дали ще гледаш цихлиди без растения или холандски тип аквариум с много растения и малко рибки. Тези 200 л. на литър материал са дадени за най "лошия случай" ( малко растения и много рибки ).
Вярвам, че количеството на sera Siprax Pond е съобразено с филтъра. Т.е. 10 л. е достатъчен за 20 000 л. езро с малко рибки растения и 12000 л., ако езерото е с много рибки и малко растения.

За sera KOI 12000 Professional Pond Filter има такаква таблица, но текста е само на английски. Може да го видиш от ТУК. Във филтъра е включен 10 л. sera Siprax Pond и  UV - C лампа 24 W.

sera предлагат и по-голям, като мощност филтър за натоварени езера с много Кои и малко растения до 24 000л. или нормално количество рибки и растения до 40 000 л. С включени две помпи, 30 л. sera Siprax Pond и възможност за допълнително закупуване и монтаж на до две UV лампи по 55 W. Той не е в наличност, но може да се поръча и достави за срок до 1-1.5 м.

Поздрави
Сера

dok70

След цялата полемика по въпроса, очаквам коментар на Райко,
придружен с полезни съвети от практическа гледна точка!
Задава се пролет, я да си избистрим филтрите с време, другото е бошлаф!
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

SERA

Намерих упътването за употреба за sera KOI 12000 Professional на български език:


sera KOI 12000 Professional – езерен филтър с УВ система 24 Вата

Информация за употреба
ВАЖНО: Моля, прочетете изцяло и внимателно тези инструкции преди използването на филтъра.

Винаги кристално чиста езерна вода (Необходими са оптимални размери и водна струя, продължителна работа на системата и ежегодна смяна на УВ лампата)

sera UV системата надеждно отстранява всички видове плуващи алги и възпрепятства развитието на нишковидните и други видове алги. Паразити и мътилка в езерето, причинена от бактерии, също биват надеждно отстранени.

sera KOI 12000 Professional е тристепенна система за пречистване, създадена с оглед на най-новите иновации в областта на пречистване на водата и филтърните технологии.
Първо ниво: високо ефективна, изпитана UV-C система.
Второ ниво: модерна, висококачествена решетка от неръждаема стомана отстранява всички отпадъци, които са по-големи от 0.2 мм.
Трето ниво: sera siporax pond, биологичният филтърен материал против нитрити и нитрати, който е изпитан милиони пъти.

Доказаната sera УВ система повечето модерни електронни компоненти. Всяка UV-C лампа е съоръжена с интегриран електронен баласт, който гарантира оптимална емисия на UV-C лъчите, като сега консумира и почти 65% по-малко енергия в сравнение с обикновените лампи със същата мощност. 
Това облекчава износването и разрушаването на главната система – основен проблем с други уреди.

sera  UV системата отговаря на най-високите изисквания на клиентите за функциониране и ефективност.

Наслаждавайте се на новият sera KOI 12000 Professional с интегрирана УВ система 24 вата.

ПРЕПОРЪКИ ЗА БЕЗОПАСТНОСТ
Важно – прочетете внимателно!
ВНИМАНИЕ: Опасна ултравиолетова радиация!

За предпазване на очите,никога не гледайте директно UV лампата когато е включена. Проверявайте лампата през щуцера  за водата.За по-сигурно използувайте предпазно стъкло с 98% или повече UV защита.
•   sera UV-C специалните лампи трябва да се използуват съгласно инструкцията.Неправилното използуване може да доведе до изгаряне на кожата или очите.
•   Пазете UV системата и  UV лампата далече от деца!
•   Всички електрически уреди около езерото/аквариума  трябва да бъдат със снето напрежение преди работа със системата.
•   Системата трябва да работи само със стандартен предпазител(30мА).
•   Не включвайте ако филтъра е потопен.
•   Не използвайте UV системата суха! Осигурете достатъчен поток вода преди да включите лампата.
•   Поради причини за стабилност е добре да работите с филтъра, само когато е пълен, например със sera siporax pond.
•   Никога не използвайте sera UV System в езера за хора(плувни басейни и др.).
•   При опасност от замръзване на водата, веднага разкачете и дренирайте системата и съхранявайте на места,където е невъзможно замръзване. Препоръчваме почистване и смазване на всички уплътнения при зазимяване.
•   Честото "включване/изключване" намалява живота на лампата.
•   Не използвайте за плувни басейни, плувни езерца или езерца, в които навлизат хора!
•   Осигурете достъп до ел.контакт по всяко време.
•   Следвайте указанията отнасящи се до точка 3 от глава ,,Инсталиране и работа" преди да пуснете УВ системата.

Работа през зимата: когато ледът започне да настъпва, УВ системата трябва да бъде изключена и прибрана на сухо място без лед. Помпата може да остане в езерото, при положение, че е изключена от захранването и е в зоната с дълбоката вода, която не замръзва. Кръглата клапа, която е разположена в колектора за отпадъци, също трябва да бъде отстранена.

Инсталиране и работа
Изпълнете всяка стъпка (1 до 4) преди нормална работа.

1.   Разположение: Филтърът трябва да бъде разположен на нивото на водата, на равна, хоризонтална повърхност, позволявайки на водата да отива директно от филтъра в езерцето, без водата да се връща обратно или да се оказва допълнително налягане. Към изхода на филтъра може да бъде прикрепен единствено маркуч с максимална дължина 2 метра и съответстващия диаметър. Изкуствено поточе е добро решение за отвеждане на водата в езерцето, в случай, че решите да позиционирате филтъра на по-голяма дистанция от езерото. Позицията на филтъра трябва да бъде избрана така, че да бъде предпазен от удари и събаряне от животни или играещи деца
sera KOI 12000 Professional не е подходящ за употреба в закрити помещения.
2.   Свързване към помпа: проверете маркучите – Сравнете диаметъра на наличните ви маркучи към диаметъра на свръзката. По-малките секции от свръзката могат да бъдат отрязани с помощта на трион, за да бъде осигурена по-добра струя чрез по-големия диаметър (виж фиг. А). Преди да инсталирате свръзката, винаги намазвайте със силиконово масло. Едва след това можете да свържете маркуча и да затегнете с метален пръстен. (виж фиг. А)
3.   Свързване на вентила за отвеждане на мръсната вода: свържете кръглата клапа с О-пръстена от вътрешната страна (виж фиг. К), в случай, че вече не е свързан.
Можете да завиете кръглата клапа по посока на часовниковата стрелка в отсрещната част, която държите отвътре. Затягането с ръка е достатъчно в случая. Напълнете камерата за отпадна вода до под ситото с вода и проврете дали клапата не пропуска.
Тестово пускане:
Направете тест след като сте преминали през стъпки 1 – 3.
Като доказателство за нормалното използване на sera KOI Professional 12000, той трябва да бъде пуснат тестово, без електричество, само чрез езерна помпа за 24 часа, за да се провери за потенциални слабости. Не свързвайте УВ лампата към ел. мрежата за този тест.
Водната струя и налягане трябва да бъдат оптимални за нормална работа.

  4. Контрол на работата на УВ системата: (Моля прочетете цялостно и внимателно преди да започнете работа!). Работата на УВ лампата трябва да се проверява само в монтирано положение.

ВНИМАНИЕ: УВ лампата не бива да бъде свързвана към ел. мрежата, в случай, че се появи влага в УВ камерата или кварцовата тръба. Проверете всички части за възможни щети. Консултирайте се с Вашия търговец, в случай, че не можете да отстраните проблема.

Христо Христов

Благодаря за полезната информация!
За sera KOI 12000 ме интересува отделението за sera siporax pond позволява ли като обем поставянето на допълнително количество филтриращ материал (при евентуално претоварване на филтъра) и ако позволява, ориентировъчно колко?Цена на филтъра?Цени на резервни УВ лампа, решетка от неръждаема стомана с микро отвори и siporax pond?Кои помпи са подходящи за работа с него?
За другият по-голям филтър някаква допълнителна информация?Цена на която може да се достави в България?

dok70

Цитат на: dok70 - 07.01.2009 17:19
След цялата полемика по въпроса, очаквам коментар на Райко,
придружен с полезни съвети от практическа гледна точка!
Задава се пролет, я да си избистрим филтрите с време, другото е бошлаф!
*DRINK*
Все пак държа да видя коментар от Райко! Ако може?!?
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

SERA

Цитат на: Христо Христов - 09.01.2009 13:12
Благодаря за полезната информация!
За sera KOI 12000 ме интересува отделението за sera siporax pond позволява ли като обем поставянето на допълнително количество филтриращ материал (при евентуално претоварване на филтъра) и ако позволява, ориентировъчно колко?Цена на филтъра?Цени на резервни УВ лампа, решетка от неръждаема стомана с микро отвори и siporax pond?Кои помпи са подходящи за работа с него?
За другият по-голям филтър някаква допълнителна информация?Цена на която може да се достави в България?

Здравей,

Честно да ти кажа не съм сигурен дали може да се добави още sera siporax pond. Така, като го гледам на схемата има място и то за още толкова, но не мога да кажа със сигурност. За цени на филтрите и резервните части, моля обърни се към зоомагазините. До края на седмицата ще може да видиш цени в http://www.petshop1.com/. Очакваната цена за KOI Professional 12000 в магазините е около 1200 лв., а по-мощния модел около 2950 лв. В цената на KOI Professional 12 000 влизат Ув лама 24 В и 10 л. sera siporax pond, а за KOI Professional 24 000 -  30 л. sera siporax pond и две помпи с дебит 12 000 л/ч.

Допълнителна информация за KOI Professional 24 000 за съжаление само на немски език може да видиш ТУК. Ако не си на ти с немския може да пробваш да го преведеш автоматично ( поне да видиш за какво става дума ) от ТУК Принципа на работа е като на KOI Professional 12 000.

Подходяща помпа за KOI Professional 12 000 е sera Pond Pump PP 8 000, 10 000 или 12 000 в зависимост от големината на езерцето. В твоя случай Pond Pump PP 12 000

Поздрави
Сера

raiko

И аз споделям мнението на bastuna, че фирмените филтри няма да са ефективни при този размер на басейна и при по-голяма гъстота на рибите.Който и филтър да избиреш,направи дъното с такива наклони,че утайките да се събират на едно место-където ще е сифона или смукатела на филтъра.Разгледай тези варианти на филтри,за да направиш своя избор:
http://images.google.bg/images?ndsp=18&um=1&hl=bg&rlz=1T4SKPB_enBG257BG258&q=koi+filter&start=0&sa=N

bastuna

Цитат на: Христо Христов - 02.01.2009 11:57
Предстои ми изграждане на градинско езеро с обем около 30 м3 и обитатели около 30 броя кои.Въпросът ми е с какъв филтър да го оборудвам ?Не съм далече и от мисълта за самоделен вариант, защото на пазара не виждам филтри за такъв обем езеро, а и всички производители са си разчели филтрите на обем, а не на количеството риби, които го обитават, което според мен е неправилно.


Производителите на тези филтри / за гр.езерца/ са доста рационални и с право разчитат ефективноста на филтъра спрямо обема на водния басейн ! В другия вариант - спрямо рибите / тегло, размер и бройка / ефективноста няма да бъде обективна ! Рибите , каквито и да са те се разчитат на полезен / жизнен/ обем , ако ти не ги разчетеш съобразно този критерий , никъв филтър не би ти помогнал / т.е да се чустват добре, размножават и достигат макс. размери за вида си / В противен случай получаваш един "здраво натъпкан" аквариум , без "капка" биологично" равновесие , което е целта на градинското езерце / биоравновесието/!
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

Similar topics (5)

40491

Публикации: 5
Прегледи: 13583

40837

Публикации: 7
Прегледи: 6436

58443

Публикации: 20
Прегледи: 12395

1312

Започната от Raven


Публикации: 20
Прегледи: 27133

35295

Започната от koifish


Публикации: 28
Прегледи: 17603