• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Езерцето на evgeni enduro

Започната от evgeni enduro, 15.05.2009 21:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

evgeni enduro

15.05.2009 21:23 Last Edit: 15.05.2009 21:27 by evgeni enduro
Създавам тази тема за да споделям наблюденията си, да задавам въпроси или просто да публикувам снимки свързани с езерото ми.

Стартирам с един сериозен проблем. Изчезват ми риби от известно време. Имах предположения, но преди малко се убедих. Котката ми си хапваше онзи дебеличкия шлаер, показан в другата тема. Направо ми причерня. Най-старата ми риба да си отиде по толко балъшки начин. Сграбчих гадната котка и я тикнах в един чувал за да я командировам някъде. Още не я бях качил в колата и ми дожаля. Пуснах си я, та нали това и е вродено.

Знам, че подобни езера се правят с праг, знам и че  не се пълнят до горе с вода, но дълбочината не го позволява. Даже заради това издигнах и 20 см от бетона над повърхността. Сега ако вдигна още 20.........става грозна картинка.

Не знам......... !?
Мрежа ако сложа, цялата идея за "природно кътче" отива по дяволите.
Говорих с един познат, който ми каза, че чувал за някакви машинки с фотоклетка, които пръскали вода. Но дали са ефектни и дали изобщо ги има на нашия пазар!?

Имам две идеи. Или да купя 30-40 сандъчета за цветя, да ги насадя с гъста растителност и да ги сложа по стените, или да лепя някакви камъни като зидче........
Дайте някаква идея!? Котките дори да ги махна, няма да се реши проблемът. Има достатъчно комшийски, мачоци преминаващи през двора ми!  *HELP*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

zLoStAr40

Дай снимки да видиме  :-)
Всеки гиол да си знае жабките :P :) https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg398.imageshack.us%2Fimg398%2F5846%2Fdsc03267pe9.th.jpg&hash=e1003730577cccf9b91604c62e4c135ffedc1904

evgeni enduro

16.05.2009 11:51 #2 Last Edit: 02.05.2013 13:19 by Георги
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Ant0n86

Искаш да кажеш, че бетона е 20 см над повърхността и въпреки това котките стигат до водата?
Иначе тези машинки с фотоклетка ги има тук-там, но предвид дължината на всяка от страните, ще ти трябват сигурно 6 такива, а не са особено евтини.

evgeni enduro

Цитат на: Ant0n86 - 16.05.2009 16:56
Искаш да кажеш, че бетона е 20 см над повърхността и въпреки това котките стигат до водата?

Да близо 20 см над повърхността На Земята е, но е пълен до горе с вода. Това е заради подпочвените води, които не позволиха да изкопая басейна повече от 1.30 м. и с тези 20 см. закрепих положението с презимуването на рибките
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

ico

Е то и 100 см да е над повърхността на земята, котката пак ще се качва без проблем и няма значение разликата. Нивото  на водата трябва да е под стените, за да не могат котките (и с най-дългите крака) да достигат повърхността на водата.  :-)
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

bigbeer

Аз на моето ранчо имам 9 котки.. а след седмица-две ще са сигурно двойно повече. Не съм ги забелязал да ловуват около двете ми локви. Храня ги редовно със суха храна.. Може би там е тайната на успеха.. а рибетата ми са таранки и червеноперка.. - не контрастират много във водата. Нямам никакви препятствия около водоемите.

evgeni enduro

Цитат на: ico - 16.05.2009 22:29
Е то и 100 см да е над повърхността на земята, котката пак ще се качва без проблем и няма значение разликата. Нивото  на водата трябва да е под стените, за да не могат котките (и с най-дългите крака) да достигат повърхността на водата.  :-)

Е да, де! Нали това се опитах да обясня.  Не мога да си позволя да пусна нивото с 20 см. То и сега си е плитко, камо ли с 20см по-малко.

Котките колкото и да ги храня пак си киснат при рибетата. За момента съм пуснал песа, който не дава да припарят до двора, а пък за езерото да не говорим!? Става обаче малко като в "Умно село" Изрови ми тревата  *ROFL*

Утре отивам до Бриколаж да търся  идеи и най вероятно ще взема някакви оградки.

А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

ico

Ако пуснеш един реотан с ниско напрежение като оградка, котките няма да доближават, а и почти няма да се вижда.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Caxapa

Има някакви нисковолтови "овчари" "говедари" ли бяха.Тук някои от животните в Зоокъта са оградени с такава "оградка"

Христо Христов

Цитат на: Caxapa - 17.05.2009 01:17
Има някакви нисковолтови "овчари" "говедари" ли бяха.Тук някои от животните в Зоокъта са оградени с такава "оградка"
Електропастир се казва устройството :-).Но ще трябва да го монтираш по ръба на езерото за да не го прескачат котките.И внимавай да не офазиш водата, че ще стане интересно *CRAZY*!

evgeni enduro

Цитат на: Христо Христов - 17.05.2009 09:50
Електропастир се казва устройството :-).Но ще трябва да го монтираш по ръба на езерото за да не го прескачат котките.И внимавай да не офазиш водата, че ще стане интересно *CRAZY*!

Това решение ми изглежда добро. Сега трябва да намеря схемата или да питам някой,който има и ползва такова нещо.
Чета из нета, че било лесно да се изработи, но никой не казва как точно.
Ще се разтърся из учебниците ми по електроника и електротехника за да видя дали не може да се скалъпи нещо!?
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!


niky

Цитат на: evgeni enduro - 17.05.2009 13:01
Това решение ми изглежда добро. Сега трябва да намеря схемата или да питам някой,който има и ползва такова нещо.
Чета из нета, че било лесно да се изработи, но никой не казва как точно.
Ще се разтърся из учебниците ми по електроника и електротехника за да видя дали не може да се скалъпи нещо!?


Ако верно искаш да си го правиш сам, ще ти дам схема.
Публикувана е в някой от броевете Електор мисля миналата година.
Ама не е никак нисковолтова  :-D Представлява генератор на импулси и накрая има бобина от лека кола...сещаш се колко волта е.
Е, тока е малък ама ....не гот да я пипнеш. Аз съм пипал високото на кинескоп....ми не е приятно :-(

evgeni enduro

Здравейте отново!
Първо да Благодаря на Модератора, че откликна светкавично на молбата ми и отключи темата  *privet*

Започвам с няколко питания, може и да ви се сторят глупавички  :-[

Първо да питам могат ли да се кръстосват шубункин и шлаер, защото при мен най-вероятно така се получи!?

2. Навсякъде из нета чета, че златните трябвало да навършат 2-3 години за да достигнат полова зрялост. Моите, които се излюпиха миналата пролет хвърлят хайвер в момента на почивки. Вярно доста по-бързо наедряха от тези в аквариум ама......!?

3. Нападнаха ме листни въшки /езерото де, не мен  :-D/ Изядоха ми по-нежните лилии, принудих се и да изхвърля една кофа със силвиния само и само да се разкарат. За пистията няма да казвам, че почти изчезна. Имаше доста растителност около езерото, изрязах всичко и напръсках обилно с отрова. А листата на лилиите и на пистията ги почиствам системно на ръка. Единствено водния зюмбюл не закачат тия гадове, ама той пък има друго заболяване
Има ли предпазна мярка за тези гадинки

4. голям процент от малките рибки са сиви на цвят. Ще се оцветят ли!? От миналата година ми останаха 15-20 златни, които също са сиви, само една почна да се оцветява в жълто.

Имам подозрения, че и орфите ми хвърлиха хайвер, но не съм сигурен. Видях ги да се гонят и след тях всички останали риби се тълпяха. Колкото и смешно и невероятно да звучи обаче, вятърът отвял един парцал във водата и хитреците полепили хайвера по него. Бяха се запазили от изяждане няколко яйца. Отделих парцала в един аквариум и днес видях, че има личинки. Ако оцелеят ще се разбере какви са всъщност!
Поздрави!

п.с. Ето и малко снимки за да не е само сух материал

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg39.imageshack.us%2Fimg39%2F8421%2F55479686.th.jpg&hash=cda68766dfccf47b4ccfd62967ae72e8a8d73d9a

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg25.imageshack.us%2Fimg25%2F852%2F14333799.th.jpg&hash=3224d1faaf351be9404b46beb4a23f89bd4be83c

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg8.imageshack.us%2Fimg8%2F5195%2F85369473.th.jpg&hash=115d52574987fb96ed48306308070c6f7a5bbeb6
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

raiko

Шубункин и шлаер могат да се размножават помежду си, защото принадлежат към един и същ вид -carasius auratus.
Златните рибки могат да се размножават и при възраст 8 месеца(при подходящи условия).
Дали ще се оцветят сивите(люспестите) рибки- най-вероятно не.Зависи от цвета на златната рибка.Ако тя е била с калико оцветяване(като шубункина) , то люспестите рибки ще си останат сивозелени.Ако шлаера не е бил тип калико,  е възможно малка част от рибките след време да се оцветят.По принцип всички златни рибки(червени и червенобели), които не са с калико оцветяване(не са с прозрачна люспа) докато са малки са сивозелени на цвят.Моят съвет е да  бракуваш тези рибки,щом единият от родителите е шубункин-те са връщане към дивата форма(т.е. каракудата).Трябва да си оставиш само рибки с прозрачна люспа.

evgeni enduro

04.07.2009 23:48 #16 Last Edit: 04.07.2009 23:51 by evgeni enduro
Цитат на: raiko - 04.07.2009 23:23
Моят съвет е да  бракуваш тези рибки,щом единият от родителите е шубункин-те са връщане към дивата форма(т.е. каракудата).Трябва да си оставиш само рибки с прозрачна люспа.

Ами тези от снимките по-горе са мелезите.
А какво ще рече да ги бракувам!? Жал ми е за рибетата не знам какво да ги правя.
По този повод: миналата година чистихме един от  басейните на познат. Понеже преливат един в друг няколко водоема при шубункините беше влязъл шаран и там си бе хвърлил хайвера.
Източихме водата и изловихме всички сиви рибки. Занесохме ги на едно уж забутано местенце в едно малко гьолче, което никога не пресъхва.Това се случи 2007 година.
  Скоро минах да видя водоема. Един дядо се беше залостил с една въдица и на хляб ловеше каракудки. Направи ми впечатление, че има нещо червено в кофата. Оказа се, че освен шарана, с моя познат сме хванали и малки на шубункина. Едвам го навих да ми ги даде тези рибки- в замяна му купих каракудки, които му трябваха за стръв. "Разменените" рибки си ги върнах в басейна от където ги хванахме.

Значи процент от тези рибки наистина си променят цвета, но какво число точно........?
Към момента не ми пречат рибетата, но когато пораснат ще създадат трудности. И без това ми е малко езерото.
Ще има ли проблем ако ги пусна на свобода в някое езеро или язовир /имам предвид мащабен проблем за популацията на местните видове/
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

sho

Пускай няма проблем, опасноста е по-малка от живущата в язовира каракуда, по принцип при рибите излюпени в рибовъдни стопанства и въобще в изкуствени условия оцеляваемостта е много малка а понякога дори нулева (при зарибяване ) , а като добавим и евентуална разлика в окраската която не могат да използват по предназначение (в смисъл като маскировка), проблем не можеш да очакваш !
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

evgeni enduro

Здравейте колеги и Честита Нова Година на всички!

Събуждам раздела с частично решение на един мой проблем, за който алармирах в първият си пост:


Цитат на: evgeni enduro - 15.05.2009 21:23
Изчезват ми риби от известно време. Имах предположения, но преди малко се убедих. Котката ми си хапваше онзи дебеличкия шлаер, показан в другата тема.
.................
Говорих с един познат, който ми каза, че чувал за някакви машинки с фотоклетка, които пръскали вода. Но дали са ефектни и дали изобщо ги има на нашия пазар!?

Това е самоделно устройство за защита на рибките от нахални котараци.
С колегата Хисто Христов мъдрихме начини за изработване на такава машинка и с общи усилия достигнахме до един прост, но мисля че удачен вариант.

Днес направих и първият експеримент.
Системата се състои само от два елемента и вода под налягане от тръбопровода.
Елементи те са фотоклетка и електромагнитен клапан.

Порових се из боклуците на тавана и намерих тези клапани от стара пералня. Работят на 220в.


След това ми дойде на ума, че за експеримента мога да използвам фотоклетката от прожектор



останалите чарколяци са:
Накрайник от флакон за силикон, парче маркуч


и празна картонена кутийка от електрическа крушка


След малко ще обясня защо са ми предметите от последните две снимки.

Как работи системат!?
Подавам налягане от тръбопровода към клапаните. Преди тях, както се вижда на снимката е монтиран спирателен кран, който служи за регулиране на налягането и съответно на силата на струята.
Накрайнъкът от флакона ми служи за дюза. Монтирах го на маркуча след клапана:

по този начин струята стана по-тънка и с по висока скорост.
Тези релета ги свързах към фотоклетката, като я настроих да работи с най-голяма чувствителност, най-кратко времетраене и на дневна светлина.
Картонената кутийка я нанизах на фотоклетката за да й огранича периферния обхват


И Така навързах жиците подадох налягане и захранване, отдалечих се на 3 метра от фотоклетката и с един парцал на пръчка, голям горе долу, колкото котка "навлязох" в обхвата на окото. Резултатът беше струя дълга около 7-8 метра.




Сега започвам с недостатъците и въпросите.
Първото нещо, което ме притеснява е факта, че на 4-те ъгъла на езерото трябва да монтирам 4 фотоклетки със захранване, ЗАбележете 220в. Това ме тревожи най-много.
другият проблем идва от фотоклетките. Първо на метеорологичните условия не знам дали ще издържат и второ обхвата им се разпростира в доста голям периметър. Така като мина покрай езерото ще се изкъпя или аз или някой гостенин *YAHOO*

Чудя се сензорите на СОТ на колко волта работят и дали има възможност за ограничение на обхвата!?
Какво мислите по този въпрос?
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

vasso

Идеята е добра! Може да направиш като бетонни къщички ,в които да сложиш и клетките и всички кабели, да не стане издънка.

evgeni enduro

Предо малко отвих езерцето, за да го напече малко слънцето и да проверя как е положението, има ли лед и т.н.
Видях обаче това:

Това е миналогодишна рибка, която е жива, но не знам какво търси на повърхността!? Като я бутнах с пръст си заплува към дъното, но когато се отпусне отново се изкачва на повърхността!
Мисля да  и покача температурата постепенно и да я гледам в аквариума до пролетта!
Какво може да причини подобни действия!? Видимо по рибката няма нищо тревожно!


Дргуто интересно е, че тази лилия ,я оставих така есента. Листото все още не се беше отворило напълно. След тези студове се чудя как още е жива!?
Стеблото и е абсолютно здраво, изобщо не е изгнило!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

SERA

Здравей,
Лилиите издържат на студ ( някой капризни вариации са по-чувствителни). Всяка зима в езерото с лилиите в Борисовата градина ( което не е много дълбоко ) има лед достатъчно за да се разхождам по него, а лилиите напролет си изкарват.

За рибката не съм много сигурен. Има вероятност при стрес ( силна светлина, шум и др. ) тя да изплува по нагоре и да премине рязко в много студена вода, което да предизвика температурен шок. Възможно е също натрупване на газове в следствие рязка смяна на температурата да предизивка това потъване и изплуване или простуда, която засяга и плавателния мехур.

При всички случаи, когато пренасяш рибата температурния преход трябва да бъде много бавен.

Поздрави
Сера

evgeni enduro

Цитат на: SERA - 19.02.2010 13:32
Здравей,
Лилиите издържат на студ ( някой капризни вариации са по-чувствителни). Всяка зима в езерото с лилиите в Борисовата градина ( което не е много дълбоко ) има лед достатъчно за да се разхождам по него, а лилиите напролет си изкарват.

За рибката не съм много сигурен. Има вероятност при стрес ( силна светлина, шум и др. ) тя да изплува по нагоре и да премине рязко в много студена вода, което да предизвика температурен шок. Възможно е също натрупване на газове в следствие рязка смяна на температурата да предизивка това потъване и изплуване или простуда, която засяга и плавателния мехур.

При всички случаи, когато пренасяш рибата температурния преход трябва да бъде много бавен.

Поздрави
Сера

Благодаря за мнението, SERA!
Рибката в момента е на 17 градуса температура и е добре! Но ще я пусна в езерото, чак когато се изравнят температурите на водата в аквариума и в езерото навън.
За лилиите ми е ясно, че презимуват безпроблемно, но никога не съм виждал листата да стоят зелени през зимата. Принципно изгниват късна есен и пролет избиват пак. На тази обаче не знам защо не й изгниха листата  *DRINK*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

От няколко дни обикалям около езерцето и оглеждам рибките докато се хранят, дали няма някоя болна. Две рибки ме безпокоят.
Едната ми се вижда, че е с липсващи люспи, а другата е цялата на червени петънца- сещате се какво си помислих за нея.
След няколко часа игра на котка и мишка, днес успях да нагреба "петнистата" риба с кепа и да я огледам по-подробно.
За щастие няма повод за тревога.Според мен рибката си е съвсем добре, просто разцветката й е такава. Интересното е, че есента беше едноцветна!
Някой има ли различно мнение от моето!?

А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

LuDiQa

БРАВО МНОГО ДОБРЕ СЕ Е ПОЛУЧИЛО  ;-) *DRINK*
Два домата пресичали улицата. По едно време единия го сгазила кола, а другият се провикнал хилейки се:
- Ставай бе, кетчуп!

evgeni enduro

Актуална информация от днес:
Направих основно почистване на езерото, прегледах всяка една рибка  за някаква болест и ги премерих за да проследя растежа им до следващата година.
Бяха около 100 риби, но аз си оставих само 40. Другите ги пуснахме в езерата на двама приятели!

Сега имам  2 орфи, 18 кои, 11 шлаерчета, от които 4 са калико, 5 шубукнкина и 4 броя ..... каракуди само,че оранжеви  :-D

С най-големи размери са орфите /по 22см/ и след тях коите по 20см.
Има и няколко рибки,които са толкова малки, че не мога да разбера какви са. Размерите им са под 1см. Как са презимували не ми е ясно!?

Пресадих и лилиите, защото съдовете им бяха станали малки.

Като заболяване успях да установя Газова емболия при шлаерите

и Непозната за мен болест при една от коите.

Една друга коя пък е претърпяла среща с ноктите на котката в следствие, на което коремът й е разпран сериозно.Най-вероятно е станало есента, защото  раната вече е заздравяла

Малко снимки:

Болната коя:



Коремчето на другата:


една орфа:


От тази красавица ще чакам поколение тази пролет:


лилиите:


Качвам големи снимки за да се вижда по-ясно заболяването! Някой ако има диагноза, моля да помогне!

П.С. в този раздел май само аз си пиша, аз си разглеждам собствените снимки и сам си ги коментирам, но пак е интересно  :-[
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

vasso

Не, аз с огромен интерес следя тази тема и чакам нови снимки на цялото езеро. За жалост не мога да ти помогна с болестите, но колегите може да се опитат.  *DRINK*

filio

Продължавай да пишеш. На мен ми е интересно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F4991%2F016237456.jpg&hash=950cb87f59df6b54f287b86ac2b1f6dbc1461c2fhttps://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmobileappmastery.com%2Fwp-content%2Fthemes%2Fthesis_151%2Fcustom%2Fimages%2FYouTube%25202-48.png&hash=b651e3ffb61123fcf7f80b0324979211f3dbb344

izida

Цитат на: evgeni enduro - 28.03.2010 23:49
П.С. в този раздел май само аз си пиша, аз си разглеждам собствените снимки и сам си ги коментирам, но пак е интересно  :-[

Евгени, аз съм новак и във форума и с езерцата, рибите и т.н.
Блатодаря ти за темата. Много ми е полезно и интересно да чета проблемите, с които си се сблъскал.
Нашето езерце възникна спонтанно, по-скоро от "мързел", но при изграждането на "официалното" ще имам предвид идеите и съветите на всички съфорумци  :-)
Поздравления за ентусиазма и хъса!

evgeni enduro

Цитат на: izida - 26.05.2010 15:26
Евгени, аз съм новак и във форума и с езерцата, рибите и т.н.
Блатодаря ти за темата. Много ми е полезно и интересно да чета проблемите, с които си се сблъскал.
Нашето езерце възникна спонтанно, по-скоро от "мързел", но при изграждането на "официалното" ще имам предвид идеите и съветите на всички съфорумци  :-)
Поздравления за ентусиазма и хъса!

Здравей! Радвам се, че съм бил полезен поне на един съфорумец.
В профила ми има данните за връзка с мен. Питай смело ако има нещо, с което мога да помогна!
Поздрави
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Айде и аз да си актуализирам темата.

До сега източването и почистването на езерцето ми ставаше през пролетта /март - април/. Тази година обаче, реших почистването да стане есента, а пролетното почистване да забавя до месец май. Така /предполагам/ ще мога да разбера пола на рибките /през март брадавиците по хрилните капачета на мъжките ги нямаше/, и ще знам коя рибка с коя да отделям в отделението,предназначено за размножаване!  А и ще си пресадя водните лилии в по-големи саксии.
Гледах Емо Чолаков с каква усмивка ще съобщи за понижаването на температурите и пуснах помпите в действие.

Бях готов да бия тъпана, че цяла година нямам умряла рибка, но за съжаление установих воднянка при две от рибките. В последствие умряха и двете, ама аз друг финал и не очаквах.
Пролетта си направих и един експеримент - измерих всяка една рибка за да видя с колко ще пораснат през лятото. Оказа се, че орфите най-много са дръпнали - цели 2 см. При коите е малко по-бавен растежа. Златните не ги споменавам, защото те растат доста по-бързо от останалите. Линчетата също не споменавам, защото те пък растат мнооого бавно.

Така равносметката за годината е: между 10-15 жертви /Изядени от котките/ по време на размножителния период. И две умрели от воднянка.
Една златна е с гниещи плавници, но ще се оправи.
Пролетта излекувах и една коя с доста напреднала съпролегния!

2 чувала по 5 кг изразходвана храна,
никакви медикаменти и  химия в езерото, само в карантинните аквариуми /при необходимост/.
Рано пролетта мисля да се снабдя с няколко кои на мястото на златните!

Сега остава само да завия езерцето за дългата зима. Това е доста наприятна работа, но трябва да се свърши!









А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

studen

Доста блъскотия Евгени, но резултата при теб е на лице. Когато едно нещо се прави с мерак и постоянство- винаги резултатите са отлични.
Надявам се на пролет и при мен да се получат нещата на подобно ниво.
Успех!

izida

 *BRAVO*
Евгени, с какво храниш? Не растат ли малко? Нашите като ги гледам за около половин година са удвоили размерите си. А какви са ти лилиите?

evgeni enduro

Цитат на: izida - 12.10.2010 14:34
*BRAVO*
Евгени, с какво храниш? Не растат ли малко? Нашите като ги гледам за около половин година са удвоили размерите си. А какви са ти лилиите?

Храня ги с храна за езерни риби /не знам точно каква е, в луксозна опаковка е и надписите са на немски; изобразена е една коя на лицевата част/ .

За размерите които са достигнали, броят на рибите и обемът на езерото мисля, че натдават добре. Докато бяха малки и при мен растяха светкавично, но сега е по-различно.
Ако me питаш за цветовете на лилиите - имам бели, жълти и червени
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

izida

Да, забравих, че твоите сигурно са вече бая големи. Ние храним с Tropical - Pond colored pelettes, комбинирани люспи с гранули пак на Tropical (но тях не ги тачат много).
За лилиите ти съм  *IN LOVE*. Аз се надявам догодина да се обзаведем с лилава...

gorgolit

извиняваи ама каква е причината дасе точи всяка есен.
немулисе нарушава боиклимата
намен ми казаха че нетрябва даго бутам ако може
триабва ли дасе точи по принцип

evgeni enduro

Цитат на: gorgolit - 13.10.2010 22:02
извиняваи ама каква е причината дасе точи всяка есен.
немулисе нарушава боиклимата
намен ми казаха че нетрябва даго бутам ако може
триабва ли дасе точи по принцип


Учебник по темата не намерих. Единствените мои учители са опитът и един познат с няколко езера и стотици кои.

Аз съм на принципът Проба-Грешка!

Относно точенето! Аз нямам никаква филтрация, имам около 30 риби с размери над 15см, които храня сериозно, следователно цапат много.
Около езерото има множество дървета, чиито листа падат във водата и влошават качествата й, има и саксии около езерото и често се случва някое дете-гост в нас да пробва дали саксиите плуват.
Така късна есен се образува един хубав плътен слой с мръсотия на дъното.

Всяка пролет пресаждам лилиите. Това става май. А рибките ми стават активни доста преди май месец и не е желателно да живеят във водата, която не е сменяна повече от година.
Така излиза, че трябва да сменям водата март-април, като се вдигнат температурите, после през май пак трябва да точа езерото за да пресаждам лилиите, което е дискомфортно за рибките ми.

Така сега почистих езерото и мога спокойно да изчакам до пролетта за да си пресадя и водните растения!


NB Това са мои разсъждения. Не ги взимайте за чиста монета. Може и да греша и да навредя  на рибките.
: 13.10.2010г 23:11ч
Цитат на: izida - 13.10.2010 09:17
Аз се надявам догодина да се обзаведем с лилава...

Отиваш пролетта в градинският център на изхода на Стара Загора /посока Бургас/ и си взимаш за около 20 лв такава:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

izida

Евгени, направо ме бодна в сърцето с тази красота. Стара Загора ми е в другата България. Тук в Русе си имаме Паркстрой и там съм виждала лилава. Пък и от там като си я взема ще знам, че не е холандски хибрид със сигурност. А щом казваш, че ги пресаждаш през май, хи-хи  :-D, таман си реших проблема с подаръка на половинката за годишнината  *YAHOO*. Все пак локвата си е негова.
А за точенето съм съгласна.
Gorgolit, смятам, че подмяната на водата е задължителна. Де какво съм чела пише, че примерно след дъждове и т.н. трябва да има подмени.

philander

привет
много хубава лилия. често минавам през стара загора , но никога не ми е идвало на ум да спра там. следващият път ще се отбия обаче
благодаря за инфото

Bundy

Никой ли не иска да размени 1 коренче лилия, за колкто иска пистия и някой и друг корен хеацинд?

evgeni enduro

Цитат на: Bundy - 07.11.2010 16:43
Никой ли не иска да размени 1 коренче лилия, за колкто иска пистия и някой и друг корен хеацинд?

Колега, задръж малко. Обещал съм моите издънки за идното лято вече. Потърпи малко и ако не си намериш лилии ще те снабдя
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Bundy

Ок, ако искаш мога да ти дам пистия и хеацинд, пък когато имаш ще дадеш и ти :)

evgeni enduro

Тази нощ за много малко да се разделя с езерните си риби. Искърът за пореден път ни заля, институциите за N-ти път бяха капитулирали. НИкой не го интересува, никой не предприема мерки за следващи подобни случай.
Само с 10см ако се беше покачила водата, щеше да залее езерцето и да остана без любимите си кои




Това е снимано вчера. През изминалата нощ водата навлезе в двора, но за щастие този път спря да приижда преди да влезе в къщата
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

niky

Ужас. Още помня преди няколко години какво беше до Своге, целия път и моста заминаха.
То и при нас е зле де...в момента вали пак яко сняг. И ако някой ви каже, че в Германия е по-различно, че чистели и малките улички и тем подобни глупости - не му вярвайте изобщо.
Чакат да спре снега и чак тогава ...
Само по големите магистрали е различно.

mb4life

езерото е супер направи малко зимни снимки :)  ,дори ако желаш бих ти подпомогнал малко с допълнителни обитатели :)  *DRINK*
The Usual Suspects

evgeni enduro

Цитат на: mb4life - 30.01.2011 17:09
езерото е супер направи малко зимни снимки :)  ,дори ако желаш бих ти подпомогнал малко с допълнителни обитатели :)  *DRINK*
Благодаря ти! Актуални снимки нямам, но ще направя. В момента е покрито с тръби и завито с найлон. Днес надникнах и видях, че найлонът не е устискал на студовете и водата е замръзнала!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

mb4life

няма страшно , пробиваи леда от време на време само да зимат малко въждух за всеки случай , март ще имам унгарски шаранчета цветни страшно красиви ако желаеш моа да ти пратя  *THUMBS UP* *THUMBS UP* :popcorn:
The Usual Suspects

lsimeonov

Цитат на: mb4life - 02.02.2011 00:17
няма страшно , пробиваи леда от време на време само да зимат малко въждух за всеки случай , март ще имам унгарски шаранчета цветни страшно красиви ако желаеш моа да ти пратя  *THUMBS UP* *THUMBS UP* :popcorn:
Първо Евгени, много хубаво се получава, следя ти темата от както съм регистриран във форума.
mb4life, дай малко снимки на тоето езерце, защото на мен ми предстои изграждане тази пролет и събирам идеи.

evgeni enduro

Цитат на: mb4life - 02.02.2011 00:17
няма страшно , пробиваи леда от време на време само да зимат малко въждух за всеки случай , март ще имам унгарски шаранчета цветни страшно красиви ако желаеш моа да ти пратя  *THUMBS UP* *THUMBS UP* :popcorn:

Ще пратиш снимки на рибките, ако ми харесат бих дошъл сам да си ги взема. Няма да рискуваме с куриери. Аз пък съм хвърлил око на едни рибки в Хасково и лятото може и до там да ида.
Относно леда - след падането на първият сняг, забравям за езерото до първа пролет. Няма помпи, няма аерация,няма отвори в леда, няма храна- изпитана технология при много познати! Дълбоко ли е няма никакви проблеми за риби,костенурки и растения!

Пусни някоя снимка да видим и твоето езерце!
: 02.02.2011г 13:01ч
Цитат на: lsimeonov - 02.02.2011 12:37

на мен ми предстои изграждане тази пролет и събирам идеи.


Ето няколко снимки на езерата на мои приятели, които се занимават от много години с отглеждане и развъждане на KOI. За жалост не мога да ги привлека във форума. От тях може да научим наистина много неща, които няма да прочетем в и без това крайно недостатъчната литература по темата!https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi53.tinypic.com%2F2s93fac.jpg&hash=edd706acd4dbe1c5d73970515165cd86a12b1ad4
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F106c112.jpg&hash=234451b652753757eed4429070f5267dc999cc73
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi52.tinypic.com%2Frlfk93.jpg&hash=ea5bca083cc165e311a3afb6f14be42e75723c93
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi53.tinypic.com%2F2r7n2pl.jpg&hash=87ee0f465e2f0ee57fe94498790a7181bd8b6d12

А това е с огромни размери и дълбочина 5м. В него живеят кои чудовища, има екзепляри с размери достигащи метър! Твърде хитри са обаче и не мога да ги издебна за снимка




А този звяр е отговорен за ограничаване достъпа на съседски котки до водоема :) Имам предвид кучето :popcorn:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

mb4life

Ааз нямам езерце като за начало , тоест имах но преди години вече проекта е ликвидиран ! :) ще кача снимки на малките рибета кам началото на март дано до тогава да са годни за прхварляне и самостоятелен живот ;)
The Usual Suspects

evgeni enduro

Сезонът в Нови Искър започна с пълна сила. От седмица рибоците са в горния слой, хранят се, стават все по-активни.
Забелязвам обаче, че има 3 болни! Едната е с проблем от миналата година!
Симптомите са еднакви- изпъкнали и млечнобели очи! Не е воднянка

Другата седмица ще източа езерцето и ще приложа снимки!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

gorgolit

Здравеи евгени.Ти имаш доста опит с тия езерца.Можеш ли дами кажиш кога започват да стават по активни коите.Колко трябва да се затопли водата и изобщо имали нещо по особенно за пролетното подкарване  на езерото.

evgeni enduro

Цитат на: gorgolit - 18.03.2011 18:42
Здравеи евгени.Ти имаш доста опит с тия езерца.Можеш ли дами кажиш кога започват да стават по активни коите.Колко трябва да се затопли водата и изобщо имали нещо по особенно за пролетното подкарване  на езерото.

Когато температурата се покачи около и над 8 градуса, започвам с подхранването. В момента температурата при мен е 10 градуса и рибките са весели и активни. Трябва да се има предвид обаче, че метаболизмът им все още е забавен.
Има пролетна храна за езерните, но аз никога не съм ползвал.
В началото на сезона дебна моментът, когато температурата на езерото и тази в сондата се изравняват и сменям на 100% водата! Оглеждам рибките една по една за болести и съответно отделям болните! Това ще направя другата седмица с две от моите риби.

Сега поизчаквам малко заради лилиите,които трябва да присадя в по-големи съдове, но мисля, че към края на другата седмица ще свърша и тази работа.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Малко снимки от днес, Без коментари.








: 23.03.2011г 22:10ч
А със следващите снимки искам да помоля Raiko за съвет и помощ!

Това са проблемните рибки от миналата година. Сходни симптоми - бели полипи и кървави язвички по тялото, Изскочили очи /Горната страна на окото, долната е вдлъбната, не е като при воднянка/, очите са им силно замъглени. Иначе са активни, хранят се.

Друга рибка пък има язва на главата. От 2 години, но се разраства!






А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Колеги,
днес обикалях цветарниците из София и околностите  и случайно видях, че продават водни лилии. Казаха, че ги внасят от Холандия.
Има червени, бели и жълти. Затворени са в кутийка с перлит.
Цената е накъде около 10 лв, не знам точно, защото купувах и други неща.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Сега разглеждам снимки на рибките от миналата пролет и като ги сравня с тези от онзи ден, направо се учудвам. И то не от размера, а от промяната в окраската на някои от рибите. Ето няколко примера:

Това е Стефчо през 2010г


А това е 2011


Голди 2010


Голди 2011


Камацу преди


ето и след


Шарки







: 27.03.2011г 23:11ч
P.S> Днес засадих и новата лилия.
Ето как изглеждаше



Само не разбрах защо собственичката я наричаше "лотус". Попитах я дали има други водни растения, а тя ми отговори, че освен лотус друго няма. Аз я попитах къде е този лотус, тя лаконично ми посочи кутията в ръцете ми.
Не знам защо, но ми се струва, че лотуса изглеждаше по по-различен начин
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

lsimeonov

Евгени, страхотни са, това на снимките са Кои нали? Аз пресадих моята лилия в неделя, имаше и две малки издънки, които насадих отделно, а голямата има 3 листа - май не съм я убил зимата в мазето и дано видя цвят това лято от нея. Между другото почнах изкопа за големия гьол, като напредна малко ще отворя тема със снимков материал, да не спама твоята. От къде в София се снабдяваш с Кои?

evgeni enduro

Цитат на: lsimeonov - 28.03.2011 11:11това на снимките са Кои нали?  От къде в София се снабдяваш с Кои?

На последните две снимки рибката не е коя. Останалите се водят кои. Това обаче само запознати могат да го кажат - дали са качествени екземпляри или някакви мелези. Мен това не ме тревожи, аз си ги харесвам каквито и да са.
С рибки се сдобивам по най-различни начини - купувал съм от хора, от пазара на Подуене, разменям с приятели за други риби или растения, а в не малко случаи си правим и взаимни подаръци.

Преди два часа се сдобих с две нови кои, едната ми е мечта от както имам езерото, но все не можех да намеря такава. Е днес ми е щастливия ден  *YAHOO* *YAHOO* *YAHOO*

Снимките са лоши, но пак се вижда нещо на тях!

Ето я красавицата



Ето и снежинката
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

izida

Евгени, снежинката ти е приказна! *IN LOVE*
Гледам пак си слагал умопомрачителни снимки на езерца!
Нашите гадинки ги наблюдаваме в аквариума как сменят цветовете си според храната.
Моля те да ми кажеш при каква температура трябва да изнесем нашите зверчета в локвата? Малко се притеснявам, че цяла зима са били в аквата и ще опасат и лилии и всичко...  =-O
Лилията - лотус  *ROFL* е върха! И ако е само 10ятка си е чудничко! Дано да се аклиматизира бързо и тази година да я снимаш цъфнала!

evgeni enduro

Цитат на: izida - 30.03.2011 14:58
Евгени, снежинката ти е приказна! *IN LOVE*
Гледам пак си слагал умопомрачителни снимки на езерца!
Нашите гадинки ги наблюдаваме в аквариума как сменят цветовете си според храната.
Моля те да ми кажеш при каква температура трябва да изнесем нашите зверчета в локвата? Малко се притеснявам, че цяла зима са били в аквата и ще опасат и лилии и всичко...  =-O
Лилията - лотус  *ROFL* е върха! И ако е само 10ятка си е чудничко! Дано да се аклиматизира бързо и тази година да я снимаш цъфнала!


Каква е температурата в аквариума, каква е и тази в езерцето? За лилиите не се притеснявай, няма да ги изядат!

Лилиите не са по 10лв, ами са по 8.50лв. Аз ги изкупих всичките почти - взех 5 червени, 4 жълти и 3 бели. Останаха само 2 жълти и 4-5 бели в разсадника. Казаха, че щели да докарат още.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

izida

Къде е този разсадник? В София ли е, че да инструктирам бащата?!  *privet*
Температура не знам. Още не сме се занимавали с размразяването на локвата.  :-[

evgeni enduro

Цитат на: izida - 30.03.2011 15:51
Къде е този разсадник? В София ли е, че да инструктирам бащата?!  *privet*
Температура не знам. Още не сме се занимавали с размразяването на локвата.  :-[

РАзсадника се казва "Стрелиция". Намира се между кварталите Бенковски и Кубратово / пътя за манастир "Св. Мина"/. Малко след мотобатальона на МВР от дясно. Имали и магазин някъде на красно село, но не знам точно къде е. Там също имало лилии на същите цени! Ако искаш мога да разпитам и за магазина!

А за рибките премери температурите и ако разликата не е фрапираща може да ги изкараш навън. Като разбира се, преди това ги темперираш - поставяш кофата или пликчето с рибите в езерото за 20 минути!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

peugeot_fan

izida  имат и онлайн магазин . Ако искаш гледам си от Русе , да направим една обща поръчка и да си поделим разходите за куриер. Пазарувал съм миналата година от тях през интернет и са коректни.
Не случайно от древни времена ЛЪВЪТ е бил символ на сила и мощ. След тигъра този хищник е най-едрия представител на семейство КОТКИ.---- PEUGEOT forever !

izida

Цитат на: evgeni enduro - 30.03.2011 17:53
РАзсадника се казва "Стрелиция".
Мерси, ще дам инструкции на бащата.
Цитат на: peugeot_fan - 31.03.2011 00:47
да направим една обща поръчка
peugeot, баща ми ще идва началото на май в Русе (от СФ) и ако те устройва може да се договорим.

А за изнасянето на рибоците, мъжо щял нещо да ремонтира по локвата, така че няма да бързаме с изваждането им
@}->--

evgeni enduro

Още едно ново попълнение в саксия :
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Информация към днешна дата:
Новите поколения вече са факт - днес се излюпиха първите рибки. Температурата е около 15 градуса и поради тази причина яйцата стояха повече от седмица.
Направих и първата крачка към изкуственото оплождане. Разбира се нищо не излезе, но родителите са невредими, което е постижение. Грешката ми беше, че не изчаках достатъчно време за оплождане на хайвера!

Слагам и няколко снимки от почистването на ЕЗЕРАТА на мой приятел. ПОмечтайте и вие малко. Направо рай за koi

Снимките са с отвратително качество, но пак ще добиете представа за размерите на водоемите:
Това е едно от малките
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi53.tinypic.com%2Fneb86r.jpg&hash=e1452348d76b84a72acf65d4b0351ccc652b6e6d
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi54.tinypic.com%2F167mc7p.jpg&hash=70a77e14950f6863811958f485faa6a2a1df74e3

Това е голямото
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi53.tinypic.com%2Fop1nyp.jpg&hash=1ab393253ab94004d3a660f66f411a2caf148047
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slavov

ИИии , човеко си не играе, постни снимки на езерото му когато е в разцвета си , доста мащабно изглежда (е май не само така изглежда) !!!

izida

Евгени, за пореден път уби всичко детско в мен!  =-O

evgeni enduro

Цитат на: izida - 26.05.2011 09:22
Евгени, за пореден път уби всичко детско в мен!  =-O

Ха-ха! Недей така. Всеки според възможностите си ...
Питаш ли аз как се чувствам, когато след неколкочасов престой на тези Водоеми се прибера в нас и погледна бетонното коритце  *SORRY* *SORRY*
Ама се сещам за времето, когато нямах дори такова и пак си свиркам *YAHOO*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Евгени кога сте ги чистили сега ли или днимките са стари, имаш ли воден зюмбюл или не?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 07.06.2011 21:03
Евгени кога сте ги чистили сега ли или днимките са стари, имаш ли воден зюмбюл или не?

Снимките са правени преди около месец.
Водния зюмбюл успешно го развъдих преди 3 години. Следващите опити се провалиха. Вече не се и опитвам да го отгеждам, а и нямам площ - всичко е във водни лилии. Яд ме е само, че корените на зюмбюла са перфектна платформа за хайверните зрънца
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

lsimeonov

Евгени, аз вчера ходих до зелена пролет в Негован, страшен град ги е било и е съсипало всичко, но въпреки това си взех един аир, еднин камъш и два зюмбюла. Зюмбюлите са доста оръфани, само дръжки са, а питането ми е как е по- добре да са вкоренени (сега са ми в саксийки, даже и капсоли тор им сложиха) или свободно да си плуват?

П.С.  koifish, снимките на езерцата поназад в тема на Евгени са твои нали? Респект, много са красиви, виждал съм ги в един друг форум и те ми бяха вдъхновение. Радвам се, че човек като теб с много опит вече е член и тук и може да помага със съвети, както Евгени го е правил многократно  *thanks

evgeni enduro

Цитат на: lsimeonov - 08.06.2011 09:42
Евгени, аз вчера ходих до зелена пролет в Негован, страшен град ги е било и е съсипало всичко, но въпреки това си взех един аир, еднин камъш и два зюмбюла. Зюмбюлите са доста оръфани, само дръжки са, а питането ми е как е по- добре да са вкоренени (сега са ми в саксийки, даже и капсоли тор им сложиха) или свободно да си плуват?
Бурята беше ужасна, паднаха големи количества вода. Аз бях оставил папагалите навън и като се прибрах приличаха на парцали - разръфани, оскубани.
Хем живея на 3 км от Негован, а за такъв разсадник не бях чувал! Сподели къде се намира да го посетя тези дни. Или по-точно кажи какви водни растения продават.
За зюмбюлите съм чувал, че някои ги вкореняват, но тогава и листата им се видоизменят и не стават хубави. Аз ги пускам да си плуват.
Покажи някоя снимка, че ми е чудно какво представляват тези зюмбюли

Цитат на: lsimeonov - 08.06.2011 09:42
П.С.  koifish, снимките на езерцата поназад в тема на Евгени са твои нали? Респект, много са красиви, виждал съм ги в един друг форум и те ми бяха вдъхновение.
Тази асоцияция на никовете не я бях правил. Чудна работа!? Чух се скоро по телефона със собственика на едно от показаните от мен езера и той нищо не каза за регистрацията си във форума.
Ако наистина е Мишо, ще съм много радостен. Всички можем да се поучим от него. Гледа кои от 15 години и знае неща, които няма да ги прочетем по скромните статийки!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

evgeni enduro

Цитат на: NO CARRIER - 08.06.2011 13:14
http://zelena-prolet.com/
Благодаря много!
На 5 мин от нас е, а аз ходех да се моля за едно коренче зюмбюл до Ботаническата градина или до Стара Загора за водни лилии.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

NO CARRIER

Ако ходиш, да им пратиш много поздрави. :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

evgeni enduro

Цитат на: NO CARRIER - 08.06.2011 13:38
Ако ходиш, да им пратиш много поздрави. :)

Задължително!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Цитат на: evgeni enduro - 08.06.2011 12:42
Тази асоцияция на никовете не я бях правил. Чудна работа!? Чух се скоро по телефона със собственика на едно от показаните от мен езера и той нищо не каза за регистрацията си във форума.
Ако наистина е Мишо, ще съм много радостен. Всички можем да се поучим от него. Гледа кои от 15 години и знае неща, които няма да ги прочетем по скромните статийки!

Да бе Евгени аз съм Мишо и да снимките са мои по-натам ще кача по-нови снимки колеги

































: 21.09.2011г 10:10ч
Колеги приемам на лични съобщения заявки за "коя" през октомври ще вадя новото поколение от пролетта предполагам че ще са между 1.5 и 4см това зависи от вида коя защото всеки вид расте различно бързо ще са подходящи за аквариуми, а що се отнася до размера до които могат да пораснат това зависи от съда в които ги гледате- ако ги гледате в язовир достигат до 1.2 метра, в аквариума си остават малки. Най общо казано ще има например бяло със син металик, чисто жълто, бяло с червено, някое широ-утсури   някой огонче в момента нямам възможност да кача снимки но разбирасе като ги ловя ще кача. Цените ще са между 4 и 10лв  в зависимост от вида и класа им и индивидуални шарки. Весели празници колеги намерете малко време за хобито през тези 4-ри дни 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Днес бе един от щастливите ми дни. Освен, че от нищото ми донесоха още един папагал, по сходен начин се сдобих и с 4 невероятни кои. За тях вече с ръка на сърцето мога да гарантирам, че са качествени екземпляри. Първият им собственик не го познавам, но се носят легенди, че е "болен" на тема nishikigoi, внася родители директно от Япония, отоплява езерата през зимата, при размножаване са подложени на специални селекции и т.н.

Наш общ познат е взел няколко броя преди години и до днес ги е гледал в аквариум. Размерите им са се увеличили през това време и той  реши, че ще ми ги даде да ги гледам в езерцето.

Снимките са с лошо качество, а и ми се струва, че под слънчевата светлина лятото цветовете на рибките ще станат доста по наситени.











А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Иван Валентинов

Красиви са,дано успееш да ги опазиш зимата и на лято да ги видим във цялата им красота *DRINK*
Успех

evgeni enduro

За мен дядо Коледа подрани и тази година. Донесе ми специален подарък, но не от Лапландия, а от Крумовград и не с шейната, а с автобуса!

30 невероятно красиви кои с размери от 4-5 см до 17-18см.

Снимките са лоши. За другата Коледа ще си поръчам фотоапарат!











А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Асен Евгениев

Страхотни рибоци. *THUMBS UP* Такъв подарък очаквам към Великден,
като мине зимата. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

lsimeonov

Браво Евгени, рибките са страхотни! Не се ли пренаселва така при теб езерото или вадиш част от по-некрасивите, ако мога така да се изразя. При мен са към 20 риби и ми се струва че това е някъде предела. Тоз Дядо Коледа прави ли и на други подаръци и на каква цена?

П.С. Голямо благодаря от мен към теб и Мишо, рибките ми са добре и бяха върнати в езерото, което покрих, че ми се стори че леда става много и да не рискувам.

evgeni enduro

Цитат на: lsimeonov - 13.12.2011 11:25
Браво Евгени, рибките са страхотни! Не се ли пренаселва така при теб езерото или вадиш част от по-некрасивите, ако мога така да се изразя. При мен са към 20 риби и ми се струва че това е някъде предела. Тоз Дядо Коледа прави ли и на други подаръци и на каква цена?

П.С. Голямо благодаря от мен към теб и Мишо, рибките ми са добре и бяха върнати в езерото, което покрих, че ми се стори че леда става много и да не рискувам.

Ами става пренаселено леко, но като оформя работещи чифтове ще махна всичко останало. При мен системата е "танту за кукуригу" - ще ги дам на някой, той ще ми даде други и така ...

Относно въпросът ти дали  този човек има още риби - няма! Поради невъзможност да ги гледа ги раздаде. По-голямата част са в мен. А възрастните му риби бяха изядени от видра - ужасна работа!

Радвам се, че рибките ти са се оправили! Вече имаш един успешно издържан курс по лечение на рибки  :popcorn:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

ironfire

Много са яки коите.Аз все още не съм решил с какво ще зарибявам пролетта.По принцип имам опит със златните(гледам в аквариуми от четири години),но колкото повече чета,толкова повече ме увличат и коите.

lsimeonov

Добре, а как разбираш кои риби оформят чифтове и как да позная примерно кои са ми женски примерно? При мен наблюдавам, че някои нараснаха по- бързо от други и оформиха коремчета, докато други са по издължени и предполагам са мъжки, то и те по бавно растат. Доста ми е интересно по какво се различават, примерно като гледам твоите в легена, кои мислиш че са женски?

evgeni enduro

Цитат на: lsimeonov - 13.12.2011 13:50
Добре, а как разбираш кои риби оформят чифтове и как да позная примерно кои са ми женски примерно? При мен наблюдавам, че някои нараснаха по- бързо от други и оформиха коремчета, докато други са по издължени и предполагам са мъжки, то и те по бавно растат. Доста ми е интересно по какво се различават, примерно като гледам твоите в легена, кои мислиш че са женски?


Мъжките се различават по белите брадавици (точици), които им излизат на хрилните капачета през пролетта. Също така са с по-стройни форми от женските. Друг вариант да познаеш някоя женска е ако я видиш да плува неестествено, а след  опашката й да се тълпят настървени, всички останали риби - това е гаранция, че първата е женска и хвърля/ще хвърля/ хайвер, може би един след нея е половозрял мъжки, а другите просто си хапват черен хайвер  :-D
Белите брадавици са най-достоверни!

Има и още един начин, но него няма да го споделям защото някои ще кажат, че съм извратен>  *SORRY*

На тези риби аз ще им определям чифтовете - някои от тях са плод на изкуствено оплоден хайвер. Смятам и аз да се ориентирам към този метод.

"Учителят" ми е на "ТИ" с материята и ще му се доверя! Ще избирам кой мъжки с коя женска да кръстосам и ще ги изтисквам!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Цитат на: evgeni enduro - 05.12.2010 22:10
Тази нощ за много малко да се разделя с езерните си риби. Искърът за пореден път ни заля, институциите за N-ти път бяха капитулирали. НИкой не го интересува, никой не предприема мерки за следващи подобни случай.
Само с 10см ако се беше покачила водата, щеше да залее езерцето и да остана без любимите си кои




Това е снимано вчера. През изминалата нощ водата навлезе в двора, но за щастие този път спря да приижда преди да влезе в къщата


С голямо притеснение цитирам отново този мой пост.
Съществува реална опасност за населението, подобна на тази в с. Бисер.
Вижте кадрите от 2005-та и 2010 г. и наводненията в нашия район. Клипът беше заснет във вторник. Рисковете са актуални
Рибките ми също ще отплуват, ако в следствие на снеготопенето, дигите не успеят да одържат водите

А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

NO CARRIER

Виж в кв. Суходол как действат:

Цитат на: tony.bg.itДнес на вратата-портата,имаше бележка от името на Столична общината и район Овча купел и административния отговорник на кв.Суходол,в която се призовават гражданите да наблюдават нивото на реката и при най малкото покачване да сигнализират на посочените телефони.И след това-цитирам:Осовено важно!!!!!!!Жителите,които живеят по поречието на реката да имат готовност за евакуация!Подготвени са чували с пясък за укрепвания на пропадания и свлачища по брега,които при нужда ще намерите в сградата на кметството.Бог да пази Суходол!

Цитат на: tony.bg.itE,днес не издържах и отидох до кметството.Говорих с новия административен отговорик/така се наричал/,която е на длъжност от има няма 10 дни.Докато чаках пред вратата,тя говореше по тел. с някакъв инспекторат,че днес имали уговорка за почистване на каналите.Те вече чистели и тя прати бай някой си да надзирава.Найстина чистеха в най ниската точка на главния път до реката,по стар български обичай- двама работат,трима с ръце в джобовете и гледат.Каза ,че преди 2 дни минавали от Столична община и др.по поречието на коритото и казали,че е за чистене,но нямало пари.Преди две години,бяха започнали да изграждат циментово корито,което в момента до никъде/около 20 м/и тагава го почистиха.После хората взели да стачкуват против сметището и  им врътнали кранчето,и зарязали коритото.Сега евентуално на пролет :cross  Каза,че реката не е свързана с язовир,идва от Люлин планина.В Мало бучино има язовир,но той се влива в язовира на Околовръстното,който е източен и бил на минимум.Инъче Малобучинския си има "супер" преливник,макар и крановете му да не работят.И за чувалите с пясък,ще си ги мъкнем! :nod: Няма план,подготовка или някаква организация,ако вземе да ни залива,макар че,нямало опасност,"но бъдете в готовност"!!!Даде ми личния си тел. и каза,че ще мъкне чували с малкото си  "Полото ".Звъним още на 112.

от тук: http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?p=540451#p540451

Защо не пробваш да звъннеш във вашата община и да питаш за чували с пясък?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

lsimeonov

Евгени, понеже поддържам техниката в Столичен инспекторат и като прочетох и изгледах клипчето вчера, днеска информативно попитах, аджеба кой отговаря сега за коритата и дигите на реките. Отговориха ми, че в момента към Столична голяма община са свикани кризисни щабове и те за монета се занимават с това, и че щом гражданска защита е постановила, че дигата не е както трябва, било редно да се пише до кмета. Аз доколкото разбрах Вие поддържате връзка с него и той трябва да пише до големия кмет (Фандъкова), за да има раздвижване по вашия въпрос. Също така кмета трябва да запознае кризисния щаб с проблема и ако е възможно, те имали следства, с които да осъществат ремонт.

П.С. Дай Боже да не се стига до този злощастен резултат отново, искрено се надявам тази година, управляващите да са се поучили от грешките си и да няма повече такива инциденти.

Асен Евгениев

Цитат на: lsimeonov - 17.02.2012 16:32
към Столична голяма община са свикани кризисни щабове и те за момента се занимават с това, и че щом гражданска защита е постановила, че дигата не е както трябва, било редно да се пише до кмета.....и той трябва да пише до големия кмет (Фандъкова), за да има раздвижване по вашия въпрос.... също така кмета трябва да запознае кризисния щаб с проблема и ако е възможно, те имали средства, с които да осъществят ремонт.

Що ми се струва, че докато се разберат, ще дойде лятното засушаване. :duvar:
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

evgeni enduro

Това, което ни е по силите сме го направили.
Към момента имаме 90 тона пясък и 400 бр. чували. В общината има още 1600 бр. чували.
Всеки ден се правят огледи на дигите от разните му там отговорници.

Ето тук съм разказал надълго и нашироко за проблемите в нашия район:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=139146&p=1767993#post1767993
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Каръка ме гони яко!



Горната рибка ми беше гордостта. Колко време и търсех мъжки ..... Тази година трябваше и двете да дадат поколение!
На крачка съм от преобразуването на градинското езеро в жабарник със шарани и костенурки.
За всяка една риба съм давал пари, за храна, лечение.
Тая година ще процедирам по друг начин.
Храна каквото имам под ръка, купешка като имам възможност.
Смяна на водата когато се сетя!  Филтрация пък изобщо .....

Ако оцелеят,! В крайна сметка не си струва да се ядосвам за глупости. Останаха в езерото само дребосъци и две мъжки! Трябваше да има и една женска, но преди време изхвърлих доста разложена рибка, която не можах да разпозная. Може и тя да е била
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

diso

Жалко! Особено горната - истинска красавица :'( Но не се отказвай! И не ги глези прекалено!
Успех!  *THUMBS UP*

xoxi

Жалко колега и аз не знам утре като вляза какво ще намеря в гйола ,но не се отказвай аз одавна съм на приципа да храня с кавото мога .И двете риби са хубави ,но ще намериш по добри не го превръщай в жабарник ще жалко за красивото езерце а и толкова хора от форума са се учили от теб на пролет ще видим с какво можем да помогнем.

evgeni enduro

Ето я последната женска


Около 30 см. Мърда, но като й погледна очите ми става ясно какъв ще е изходът и за нея. Езерото го източих до долу. Останаха 20 см вода. В момента го наливам!

Аз не се отказвам лесно, но просто ще преосмисля това, което съм правил до сега. Имах някакви намерения за размножителния период и методите на размножаване, но няма да си усложнявам живота!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slaff

Цитат на: evgeni enduro - 20.02.2012 17:06
Ето я последната женска


Около 30 см. Мърда, но като й погледна очите ми става ясно какъв ще е изходът и за нея. Езерото го източих до долу. Останаха 20 см вода. В момента го наливам!

Аз не се отказвам лесно, но просто ще преосмисля това, което съм правил до сега. Имах някакви намерения за размножителния период и методите на размножаване, но няма да си усложнявам живота!
Не се коси, човек умира та няма лесно!
Нека да опразна моя март април ще ти дам да изкараш поколение, пък ако искаш ще ми ги върнеш. Мисля че имам точно такова семейство /такава разцветка/. Нямаш проблеми!

evgeni enduro

Цитат на: Slaff - 20.02.2012 17:27
Не се коси, човек умира та няма лесно!
Нека да опразна моя март април ще ти дам да изкараш поколение, пък ако искаш ще ми ги върнеш. Мисля че имам точно такова семейство /такава разцветка/. Нямаш проблеми!



Последната риба прави опити да се върне от оня свят, но аз се съмнявам, че ще успее. В една кофа съм я прибрал. Яд ме е, че не знам каква е причината за високата смъртност! Над 15 едри риби изгубих за няколко месеца.

Благодаря за предложенията. Аз риби имам доста. Имам и много приятели, които също биха ме снабдили с още. Не е там въпросът.
Ходя по пазари, магазини, търся по интернет, получавам по автобуси риби, гледам ги 5 години, когато станат готови за размножаване ги губя. Или ще е котка или ще е болест или не знам ....
И моите риби не са от една майка да кажа, че съм дал 20лв за нея. Всяка една от старите ми риби е купувана от най-различни места. Това ми е проблемът, за това ме е яд.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

lsimeonov

Ееее, Евгени, направо много ми е мъка, аз за моята дето ми даде фира, където няма и една година, ми се скъса сърцето, а за риби на по 3-4-5 години. Горе главата и само напред, ако имаш нужда от нещо знаеш ми телефона, ще помагаме. Недей се отказва само, от твоето езеро и снимките които ти бе пуснал на езерото на Мишо- съществува моето, Вие ме вдъхновихте с вашите, да не си посмял да го направиш жабарник. Дано каръка свърши и оттук нататък само хубави неща да четем в темата ти. Успех!  *THUMBS UP*

diso

Това най-много го мразя - да съм направил всичко, според знанията си и пак да не става :duvar: :duvar: :duvar:
По същата логика, не съм истински щастлив, когато ми се е получило и не знам защо...
Да знаеш, че те подкрепям... в мислите си. Ако бях по-близо, щях да се включа и реално (за спешните неща). Иначе, ако мога да съм полезен с нещо - винаги готов  *bg*

evgeni enduro

Момчета мисля, че вече на 100% открих причината за смъртта на рибките - задушаване. Тази риба в кофата и сипах чиста вода и за няколко часа се съживи. Все още погледът й обаче не се е оправил.
Благодаря за куража. Няма да се откажа лесно, но ентусиазмът ми се притъпи доста в последно време!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

lsimeonov

Относно задушаването, аз при мен ползвам Aquael  Аератор за въздух APR-300. Не е скъпа и цяла зима седи навън без спиране и все още работи. Имам я от началото на пролетта и само съм сменил едната мебранка, но тя е 2-3лева комплекта. За цена под 30лв. и от личен опит (издръжлива на студ до -24 при мен, 24/7) бих казал, че е доста добър избор. Защо несложиш една, да вкарва въздух?

evgeni enduro

Цитат на: lsimeonov - 21.02.2012 08:35
За цена под 30лв. и от личен опит

Няма да дам нито лев повече! Плюс това имаше въздух цяла зима в езерцето.

Така и така цяла зима циркулационната помпа въртя сметка за тока, другата зима ще я пусна в кладенеца и от 4 метра ще тегли водата.
По този начин водата в езерото винаги ще е прясна и с температура над 4 градуса.
: 21.02.2012г 09:09ч
Цитат на: evgeni enduro - 20.02.2012 17:06




Тази риба се съживи ама само от едната страна  *dontknow*

Дясната част й е като на умряла - мътно око, неподвижни перки, хрилен капак. Някакви идеи какво да я правя!? Освен варианта да я дам на котката!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

lsimeonov

Преди време още със стартирането на моето, нямаше и един месец една от златните ми беше като умряла, лежеше неподвижно и почти не можеше да се движи, даже бабата за малко да я изхвърли. Извадих я и като теб я държах в една кофа, като всеки ден и сменях водата, така близо 4-5 дни, през които се посъживи. Беше ме страх да я върна обратно и я пуснах в малкото ми езерце, след още 2-3 дни, започна напълно пълноценно да плува и сега си е с другите. Не знам какво и бе станало, но се оправи (горката плуваше на една страна, все едно е парализирана и от време на време се мяткаше в кръг преобръщайки се и бе страшно тромава). Не е за котката, дай и шанс още малко, като непрекъснато и давай прясна вода, дано се оправи!

aquarium.fan

Здравей,
не се смятам за голям капацитет за да давам препоръки, мога само да споделя моя опит и наблюдения:
В езерцето, което бях направил на плочата над гаража с размери 6м/2м с дълбочина около  40 см. имах малки кои и златни, без голяма филтрация-само с помпа-фонтан за езеро и всичко беше добре преди зимата. Рибките обаче бяха малки.
При пораснали кои при мой приятел, откъдето бяха моите малки има постоянен обмен с прясна вода и яка филтрация в езерото. Ако спре помпата/ спира тока/ и най-големите първи почват да плуват настрани и да се обръщат, като се пусне яко помпата пак или се долива прясна вода се оправят.Въпреки всичко за 3 години умряха 4-5 големи кои при различни инциденти.Зимата езерото е под фолио и с отопление за други животни.
При мой приятел в София коите зимуват отвън в езерото, но има постоянен обмен на вода от сондаж.
Така се избягва задушаването при големите- или с огромен обем или с яка филтрация или добавяне на вода от ВиК, геран или сондаж.
Поздрави и дано да нямаш повече инциденти!

evgeni enduro

Тези снимки са от днес. Отново ценни за мен екземпляри, отново средства и грижи на вятъра











Причината НЕ е липса на кислород. Параметрите на водата също са добри.

Или нещо дългата зима ги измори или съм вкарал някоя зараза в езерото въпреки, че на тези ниски температури не вярвам да се разраства


А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

lsimeonov

Евгени, това е ужасно направо. Има ли варянт в езерото да са попаднали някакви химикали, незнам сега от топенето на снега и от придважите води. Това да измират не е добре, но още по неприянтното е когато не е ясна причината. Това на втората снимка само не ми казвай, че е снежинката ти!  :-(

Slaff

И аз исках да го питам същото за снежинката. Беше много добра.
Според мен не е и от зимата. Чета тук из различни "западни" и "източни" форуми, как норвежците са маниаци на тема кои. А там зимата и доста по.......... отколкото у нас. Склонен съм да подкрепя колегата за въжможно наличие на химикали във водата.
А и един въпрос: Колко са общо рибите във въпросното езерце?

evgeni enduro

Да, това беше снежинката. Какви врътки бяха докато се сдобия с нея. Нямаше къде да я държа, платих я и стоя в магазина сумати време докато се затопли за да я пусна в езерото. Е, вече и нея я няма.
Рибите ми в момента са около 40-50. Като големите са 4-5, останалите около и под 10 см.
Съмнява ме да са химикали - само коите умират! Да не предизвиквам съдбата де...
Според мен до пролетта ще намалеят още повече. Ама вече ми е през  *CRAZY*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slaff

Ох, май не зададох всичките си въпроси:
Колко кубика е? Според мен 4-5, гадая само.
И което според мен е най важното дълбочината? Пак според мен около 2 метра.
Не бъди толкова сигурен, че не е от въздуха.
Аз лично смятам, че за отлично презимуване на риби във водоем, трабва да има някакво съотношение между дълбочината и големината на "водното огледало"/Ширина и дължина/ контактуваща с въздуха - т.нар. биологично равновесие е страшно важно нещо. Каракудата е по-куча марка и затова смъртността при нея е по-малка.
Не бих искал да те отчайвам, но мисля, че и за напред би имал проблеми с едри кои в езерцето си.
Още веднъж нищо лично и не искам да натрапвам на никого личното си мнение.
А след месец аз ще ти изпратя десетина, пък каквота стане!!!!
Поздрави!

evgeni enduro

Цитат на: Slaff - 01.03.2012 20:49
Ох, май не зададох всичките си въпроси:
Колко кубика е? Според мен 4-5, гадая само.
И което според мен е най важното дълбочината? Пак според мен около 2 метра.
Не бъди толкова сигурен, че не е от въздуха.
Аз лично смятам, че за отлично презимуване на риби във водоем, трабва да има някакво съотношение между дълбочината и големината на "водното огледало"/Ширина и дължина/ контактуваща с въздуха - т.нар. биологично равновесие е страшно важно нещо. Каракудата е по-куча марка и затова смъртността при нея е по-малка.
Не бих искал да те отчайвам, но мисля, че и за напред би имал проблеми с едри кои в езерцето си.
Още веднъж нищо лично и не искам да натрапвам на никого личното си мнение.
А след месец аз ще ти изпратя десетина, пък каквота стане!!!!
Поздрави!

Обемът е около 18-20м3, дълбочината е 1.40м.

Не е въздух.Според мен! Сменям на 95% от водата със вода от сонда. Проверена е в лаборатория, годна е дори за пиене!

Имам приятели с много по-малки езера и с по-едри риби. Нямат проблеми.

Аз предполагам, че съм вкарал зараза още есента и е сринал имунитета на рибите!

Каракудите, може и да са по-устойчиви, но орфите не са. Линовете също са малко капризни, за момента не ги виждам издути на повърхността!

Благодаря за предложените риби, но пак казвам, че ако поискам от приятели ще ме засипят с риби. Тези екземпляри, които аз изгубих обаче ги няма никой от тях!

п.с. В едно се убедих отдавна, но защо ли не го изпълнявам!? Веднъж закрепил ли си рибите, спри да вкарваш нови. Всяка нова е потенциална опасност за здравето на останалите! Есента такава супичка забърках, че чак и аз се учудвам от "резултата"!

260 литровия ми аквариум също загина скоро, само за 2 вечери. Там пак вкарвах нови риби, без да ги отделя под карантина.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Нещо си го закъсал яко май, аз още съм с лед и сняг колкото искаш и не знам какво е положението. знам че помпата която ми въртеше водата за да има кислород замръзна а тя е 200 кинта още не мога да я извадя и така сигурно до края на март защото е във филтъра а отгоре има около 50-60см сняг още
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 08.03.2012 19:48
Нещо си го закъсал яко май, аз още съм с лед и сняг колкото искаш и не знам какво е положението. знам че помпата която ми въртеше водата за да има кислород замръзна а тя е 200 кинта още не мога да я извадя и така сигурно до края на март защото е във филтъра а отгоре има около 50-60см сняг още

Днес говорих с друг колега от форума - 100 % смъртност при дълбочина на езерото 1.2м.

Друг приятел с доста голям опит в рибовъдството - 10 екземпляра фира.

Много кофти ситуация!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

е 100% колко риби са ако са 3 е едно ако са 30е друго и ако са 300 съвсем различно. Тази дълбочина от 1.2 колко квадрата е ако е полвин е едно ако е 2 е друго и ако е 20 съвсем различно. При мене зимата си беше горе доло както винаги, само дето имаше повече сняг и целият февруари езерото беше под лед , обикновенно през февруари в последните години не е замръзнало изцяло. Аз повече се притеснявам от технически повреди въпреки че имаше много сняг, то и сега продължава да има
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

kostadin_milkotev

Тази година май само аз съм добре . Голям късмет . Нито една умряла риба и всички са в супер здраве . Ще помагам с каквото мога , няма страшно .

raiko

 *offtopic
Цитат на: kostadin_milkotev - 08.03.2012 21:07
Тази година май само аз съм добре . Голям късмет . Нито една умряла риба и всички са в супер здраве . Ще помагам с каквото мога , няма страшно .
Явно тази година видрата те е пропуснала! :-D

aquarium.fan

Пичове,
има и такива кофти моменти, на никого не му е готино да губи риби, за които се е грижил с години... Но... живота е кратък и трябва да си мислим за хубавите моменти, които сме имали или които ни предстоят. Така да, горе главата и напред-където е текло, пак ще тече!
Като не върви при рибите хайде, като мен на снимката, на лов за едни други риби и ... НА СЛУКА!


kostadin_milkotev

Явно тази година видрата те е пропуснала! :-D
[/quote]

Пропусна ме и  то здравата . Бях и приготвил едни големи "парчета" ама няма да поствам снимки ,че Евгени ми каза  да не се показвам с въдицата във форума да не ме линчуват :) . Почвам малко да се притеснявам да не се е споминало хайванчето- все пак криза е  :) .

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 08.03.2012 20:57
е 100% колко риби са ако са 3 е едно ако са 30е друго и ако са 300 съвсем различно.


Мишо, не знам колко са - 20-30!? Ако реши, собственикът сам ще каже, но какво значение има!? Човекът се е морил, охарчил да си направи кътчето и хоп - само мърша. За мен и теб загуба може да са 30 риби, но за друг, който има 3 пак ще е неприятна ситуация. Това имах предвид

Цитат на: kostadin_milkotev - 09.03.2012 17:59
Евгени ми каза  да не се показвам с въдицата във форума да не ме линчуват :)

Бе т'ва е форум за акваристика, не за рибари! Хората по света дават десетки хиляди за риби, ти на плувка с хляб ги ловиш  ]:->

Цитат на: raiko - 09.03.2012 00:53
*offtopicЯвно тази година видрата те е пропуснала! :-D
Видрата да, но аз пък се възползвах есента  :-D
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Ето и при мене какво се случи:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F346oo6v.jpg&hash=9f63417ee954a8d4c5765d9dedd3b4736b8d327c
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F2zpk38j.jpg&hash=627a20e45615d7805f07eae8c415a6ef6013bf45
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi41.tinypic.com%2F309o87c.jpg&hash=cd557aa90483710ef1efe84b47568ec7a816f3da
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi41.tinypic.com%2F34pav40.jpg&hash=06bd4e8d0a6b4010b4e0f55184ca297ea91d1232

След като ми измряха всичките 10 годишни кои смятам да се възползвам и да се пробвам за втори модератор. Снимките са от днес 20 март на предпоследната съм стъпил във филтъра на леда който е около 40см. Тези риби съм ги купувал преди 10години по 65лв тогава бяха 6см. Тази година ще я пиша нулева ще понаправя ремонт на локвата и ще ви отговарям на въпросите
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

golfer9699

Много лошо Мишо много.Нямам думи не са 1-2 риби. *SORRY*

koifish

ами някъде около 14килограма са просто не ми се мереше днес даже си бях изключил Телефона от сутринта
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Мишо, кой каквото ще да ми казва, аз съм на мнение, че голяма заслуга има зимата. Затрудненията, които изпитвахме с теб и слабото есенно захранване, също са си казали думата.
Вече от няколко места получавам информация за катастрофална смъртност в езерата.
Много съжалявам за рибите ти!

Знаеш ли какво ще предприема аз обаче!?
Предлагам ти да се включиш в тази схема:
Така и така загубих най-ценните си екземпляри. Останали са ми 2 възрастни риби. С риск, макар и малък, да ги повредя при транспорт, ще ги гребна и ще ги изпратя по автобус на мой приятел. Той ще селектира родители (моите и други) и ще ги размножи по изкуствен начин с инжекции. После хайверът отива в един "бълбукатор" (не му помня името), в който хайверните зърна се снабдяват с кислород и са в постоянно движение. При този метод не е необходимо да чакаш размножителен период, да пазиш хайвера от изяждане и т.н. Плюс това процентът на оплодените яйца е по-голям. Тоест в края на април ще имаме захранени рибки
После ще си взема родителите и част от малките и така ....

Стига съм давал пари за риби. С методът на размяната и с ентусиазма и умението на този човек мисля, че ще имаме успех
Аз вече няма какво да губя / с едно-две изключения/
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Аз днес изпомпах полвинат от големия гьол-ти го знаеш в момента го пълня и в петък или в Неделя ще се опитам да го изпомпом целия и да го почистя, тъкмо ще вида какво е останало засега съм изхвърлил само коите. Но може да има останала някоя от сините, ще видя какво става с линовете толостолобите червеноперките. Иначе при мене е ясно замръзнала беше помпата която върти водата и прави дупка в леда-някъде около 2 седмици мене ме нямаше тука- то тя още е замръзнала де ще се опитам в неделя  да я извадя макар че май леда няма да се е стопил. Иначе нямам надежди че ще имам кои, със сигурност обаче тази година няма да купя 10 чувала с храна.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Купих мощна водна помпа с бензинов двигател. Ако имаш нужда от нея, барабар с операторът й /сиреч аз/, свиркай!
Изходната тръба на турбината е 2 цола и смуче тиня и камъни до 10-15мм. Няма да има нужда да гребем с лопати

Ако решиш нещо за моето предложение относно рибите, забий една шайба
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

ОК имай готовност ако ти се обадя в събота в неделя да довтасяш при мене то в събота ще ти се обадя при всички случаи
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

Slaff

Цитат на: evgeni enduro - 20.03.2012 22:18
С риск, макар и малък, да ги повредя при транспорт, ще ги гребна и ще ги изпратя по автобус на мой приятел. Той ще селектира родители (моите и други) и ще ги размножи по изкуствен начин с инжекции. После хайверът отива в един "бълбукатор" (не му помня името), в който хайверните зърна се снабдяват с кислород и са в постоянно движение. При този метод не е необходимо да чакаш размножителен период, да пазиш хайвера от изяждане и т.н. Плюс това процентът на оплодените яйца е по-голям. Тоест в края на април ще имаме захранени рибки
После ще си взема родителите и част от малките и така ....
Само, защо с инжекции. Всичко гореописано ще се получи и без тях, според мен няма смисъл да се бодат рибите.
Едно време, през април и ранен май, ходих с приятели за риба /не съм запален рибар/. Целта ми беше при хванат шаран/най вече/, за около 8-10 мин /времето е ограничено/ да му извадя хиповизната жлеза, която  се намира в в близост до малкия му мозък, след това да се обезмасли с определена концентрация разтворител /може и ацетон, така един вид се консервира/ и след това ги биех на лабео френатос. Не постигнах успех но поне си струваше да опитам.
Та мисълта ми е, не е нужно да им се бият инжекции, защото жизнения им цикъл е що годе нормален, а не като на тези отглеждани в много изкуствени условия.

evgeni enduro

Цитат на: Slaff - 20.03.2012 23:10
Само, защо с инжекции.

Ами не мога да отговоря на този въпрос понеже не съм компетентен, но хората го правят от години. Значи си имат някакви причини

Също си мисля: има ли начин да предразположиш чифт риби да се репродуктират в аквариум през март,април!?
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Цитат на: evgeni enduro - 20.03.2012 23:16

ъщо си мисля: има ли начин да предразположиш чифт риби да се репродуктират в аквариум през март,април!?

ако си поиграеш правилно с температурат да я дигниш за 10-20дни от 8гр до 26
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 20.03.2012 23:30
ако си поиграеш правилно с температурат да я дигниш за 10-20дни от 8гр до 26

Да и ако аквариумът е 1000-2000 литра .....  *THUMBS UP* А какво става ако са 20 чифта примерно!?

Сам знаеш на нашия приятел с големите езера колко са му едри родителите. Този шаран 2-3 килограма трудно ще го побереш в стъкленица  *ROFL*

Всъщност това са си мои лаишки разсъждения. Учените са го измислили отдавна.

Аз ще предоставя мои родители за размножаване чрез  този метод пък ще видим дали ще имаме качествени поколения или ще останем без родители  :-D

А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

kostadin_milkotev

Понеже съм ограничен откъм времето .  По този  начин ще мога да избера  от кои риби да е поколението . Процента на  оплоден хайвер е много по голям , а от там и  после на рибките .  Самите рибки като дръпнат 2-3 седмици  и пуснати в родилно по рано стават доста по големи от другите- който са по естествен път към средата на май .  И нали се сещаш , че има   риби които   хич не им е до рамножаване въпреки ,че са физически здрави и имат хубави качества . Смея да твърдя , че  по култивираните мъжкари са такива "балалайки" .   Безспорно има риск за родителите  от инфекция , както и някои казват,че  се прецакват и не хвърлят после по естествен път. Всеки си решава !  И всеки знае с какво време разполага и с какви условия за да  проектира действията си . И не на последно място , като виждам колко зян е станало и като  знам как се чувства човек после - Защо да не изкарам малко повече риби за да има после по голям и качествен избор ей така за  да направя едно добро дело. Нищо не ми коства .  Но времето ми е ограничено . А и Евгени , повече от 2 женски риби няма да имам възможност да "обработя" .  

А тези риби не са умряли  от това, че са слаби . Рибите са били в  добра кондиция . Тези риби са можели и по сурова зима да "изгладуват" .

Slaff

Прав си за почти всичко, Костадине
Нямам представа каква ти е базата, но изваждайки голямо количество малки рибета предполага огромни количесва вода. Нека не забравяме, че "добиването" на качествени кои, се обуславя най-вече от това и от много сортиране. Приблизителната и стабилна разцветка, която биха имали рибите става след като достигнат 1 годишна възраст/а и тогава не е чак толкова сигурно/. Ясно е, че за професионалната им селекция това би означавало много басейни, водоеми, съдове. Може би и от там в "белите държави" цената им не ни е по джоба. Да вметна и още нещо- Един мой приятел /предполагам всички познавате, но няма нужда да му правя реклама/ преди години като разбра, че съм зарязал дискусите и съм се пренасочил към кои, заяви: Ау, още по скъпи във всяко отношение риби, д... да ти е яко!
Та така и браво намерили сте удачен  вариант с разделянето на поколението!
Аз пък от своя страна търся. Предлагам дори на близки и приятели /занимаваще се с овощарство и зеленчукопроизводство/да си направят гьолове завити с полеитилен и от там да черпят вода за поливане, която вече е отвърната/темперирана, не от кладенец на 12-13 гр./. Засега изглеждат навити!

evgeni enduro

Цитат на: Slaff - 21.03.2012 12:21

но изваждайки голямо количество малки рибета предполага огромни количесва вода. Нека не забравяме, че "добиването" на качествени кои, се обуславя най-вече от това и от много сортиране.

Ние да изкараме хубави рибки, обемът лесна работа. И Коцето има добър водоем, и аз имам нещо предвид.
Назад в темата ми сигурно си видял и прочел за мой приятел, който е превърнал двора си в "язовир". Къщата му е като на островче и има тесни пътеки покрай водоемите. Има хиляди кубици вода.
Езерата започват от 40 см дълбочина и достигат до 4.50 -5 метра. Има водопади и различна растителност.
В тях живеят кои по 40-50-60 см. Някога имаше и толстолоби, амури и есетрови.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

kostadin_milkotev

Slaff  може би има впредвид да ни снабди с 1-2 качествени родители , за да ни спести 3-4 години селекция ! А  и ще се внесе свежа кръв .

evgeni enduro

Цитат на: kostadin_milkotev - 21.03.2012 14:11
Slaff  може би има впредвид да ни снабди с 1-2 качествени родители , за да ни спести 3-4 години селекция ! А  и ще се внесе свежа кръв .

*DRINK*

Да бе, и аз останах с такова впечатление  :popcorn:

Даже май най-хубавите си иска да ни предостави  *ROFL*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slaff

Не се бъз..........!
Няма пролеми давам, но искам просто да ми са върнат рибите след като си свършите работата/секса м/у тях имам предвид/.
След 20 дена ще си изкарам големите, ще ги снимам,  постна и т.н. Което ви върши работа пишете, аз не мога да изкарам от всички родители. Нямам никакви големи обеми. Това  тук е Добруджа бе хора - земя забравена от бога!!!  /но не и от арендаторите/

evgeni enduro

Цитат на: Slaff - 21.03.2012 15:22
Не се бъз..........!
Няма пролеми давам, но искам просто да ми са върнат рибите след като си свършите работата/секса м/у тях имам предвид/.
След 20 дена ще си изкарам големите, ще ги снимам,  постна и т.н. Което ви върши работа пишете, аз не мога да изкарам от всички родители. Нямам никакви големи обеми. Това  тук е Добруджа бе хора - земя забравена от бога!!!  /но не и от арендаторите/


Дори ще получиш бонус. Ти ще пратиш рибите в съд с вода, а ние ще ти ги върнем в съд с формалин  *MODERATOR*

Сега сериозно! Аз не се наемам да взимам риби по този начин защото всичко може да се случи - животинка е! После какво ще правя!?

Коцето е вещо лице, той ако реши нещо!? Аз чакам снимки с рибките ти за продан. Нещо ако ми грабне окото, може да се възползвам!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slaff

Цитат на: evgeni enduro - 22.03.2012 21:46
Коцето е вещо лице, той ако реши нещо!? Аз чакам снимки с рибките ти за продан. Нещо ако ми грабне окото, може да се възползвам!
Нека тогава той да каже! Въпреки, че от Добрич до Крумовград няма директен автобус. Не знам от Варна как е. Ако се наложи от там ще ги пратя!

evgeni enduro

Двамата с него имаме разработена система за пращане на риби, но тя е от Крумовград за София. Без почивки!
Коцето става в 4.00ч. през нощта и ги качва на автобуса, а аз в 10.00ч. ги чакам на Централна гара.
Последния път в 25 литров съд ми беше пратил над 20 риби с размери от 5-6см до 20 см.
Това стана есента, когато нямаше жеги, а и преди транспорт, рибите за няколко дни са били подложени на строга диета!

Е, имахме две жертви преди време, но тогава 4 риби в 5л. туба 3 дни бяха разглеждали забележителностите на София :duvar:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

kostadin_milkotev

Доста си далече, Слаф ! Благодаря за отзивчивостта . Но като пресметнем пътни, телефони , куриери , разправии и не на последно място големия риск . Мисля ,че е най добре за сега да не предприемаме такива мащабни транспортирания . Друг е вариянта ако някой пътува с кола и да се сачетае . Още повече ,че аз лично съм аматьор и нямам бутилки за кислород за да подготвя рибите за път-не вярвам  ти да имаш . Райко е специалиста по дългите пътувания. Може той да даде съвет, как  да се изпрати без кислород и по автобуса сравнително едра риба и тя да пътува минимум 24 часа.

А и не мога да ти дам 100% гаранция ,че рибите ще оживеят. До сега не са ми умирали кои и шарани , но пък съм уморил доста голямо количество златни рибки . Докато се поошлайфам малко . Мисля ,че няма да има проблеми , но пък с чужда стока е малко кофти . Събота и неделя ще предприема мащабни действия и ще пробвам да  изкарам рибите от големия си гьол. Да видя с какво разполагам като родители със точност. След това може да дискутираме какво ми трябва като пол и разцветка. Надявам се да излезнат позабравени риби, и да не се налага да взимам от другаде , ама знае ли се .

Аз съм най на юг и при мен е доста топло вече, въпреки че съм в леко планински район. Рибите ми са активни и ги храня от доста време .

Slaff

Както си прецениш, ако имаш нужда от нещо пиши. Не се претеснявай за кислород, транспортиране и т.н.
Мога така да ги пакетирам независимо от големината, че да стигнат до теб  и ще издържат 24 часа, че и повече.Нищо лично, но не се налага да питам Райко, защото ще ми каже, че знам как да се справя.
Поздрави!!!

koifish

колеги понеже знам че следите най-много тази тема в момента погледнете моля най-горната тема в разделът ни за подаръците
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Днес с Мишо /koifish/ отхвърлихме доста работа. Източихме езерото му до дъно, измихме го и той остана да го пълни, а аз си тръгнах, защото беше станало късно.
Добре, че взех мощната бензинова помпа, че още да го източваме с електрическите потопяеми. Около 45м3 вода ги изхвърли за близо 3 часа.

От този гьол колко риби извадихме .......

Да не кажа голяма дума, ама едно 30 кг риба :-D

Има невероятни кои, някои от които са по  около 2 килограма. Тях ги отделихме в един залив за да са на спокойствие за размножителния период.

Установихме, че е успял да развъди и отгледа златни орфи!

Да не говорим за златни рибки, шабункин и комети.
Рибките са много хубави, който има възможност за отглеждането им нека се възползва от предложението на Мишо.
Имайте предвид обаче, че най-дребните започват от 10см.

Направихме и доста снимки, но са на неговия апарат. Koifish остана на обекта тази нощ, че го чака работа - подбор на рибите, засаждане на растения, пълнене на езерото и т.н. При първа възможност ще публикувам фотоси

: 25.03.2012г 20:08ч










А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

aquarium.fan

Колеги,
доста работа сте отхвърлили, браво!
Трябва яко пиене после за възвръщане на водния баланс, ха ха !
Поздрави!

Nikiengi

Това на дъното всичкото тиня ли е и цялата ли я махате? Ако да, не трябва ли да остане малко за по-бърз азотен цикъл на езерото?  :-)

evgeni enduro

Цитат на: Nikiengi - 27.03.2012 12:51
Това на дъното всичкото тиня ли е и цялата ли я махате? Ако да, не трябва ли да остане малко за по-бърз азотен цикъл на езерото?  :-)

Цялата утайка я изкарахме с помпата и измихме хубаво дъното.
При пълненето използвахме стара вода от съседните две езерца. За доливане - от сондата. Когато  Мишо почисти малките обеми ще ги напълни с вода от големия гьол, и пак ще го допълни от сондата. По този начин винаги остава известно количество стара вода
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Nikiengi

Коите са страхотни! Ако има още снимки - качете ги да ги видим.  *THUMBS UP*

evgeni enduro

Цитат на: Nikiengi - 27.03.2012 13:01
Коите са страхотни! Ако има още снимки - качете ги да ги видим.  *THUMBS UP*

Има, но нека Мишо си ги качи в неговата тема. Там им е мястото
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Асен Евгениев

Добре, че сте използвали мощната бензинова помпа, бая щяхте да се озорите иначе. Добра
дълбочина има езерото, рибите са презимували без проблем. Нямаше жертви, нали?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

evgeni enduro

Цитат на: akapulko - 27.03.2012 13:18
Добре, че сте използвали мощната бензинова помпа, бая щяхте да се озорите иначе.

Ами моето гьолче го изпомпвам с ел. помпа за 6 часа. Вчера по спешност се наложи пак да го точа и с новата придобивка за по-малко от час дъното беше сухо! Тинята и камъните от саксиите преди ги изгребвах на ръце. Сега всичко отива в маркуча.

Цитат на: akapulko - 27.03.2012 13:18
Нямаше жертви, нали?

За съжаление имаше. Освен тези, които Мишо бе показал по-нагоре в темата имаше още няколко смъртни случая. Едната риба беше голяма колкото двечките хубавици в ръцете ми. Тежки загуби претърпя Мишо, но може пък да е за добро. Сега "поразчисти" пренаселеното си езерото и ще акцентира върху размножаване на качествени риби.
Дано да има успех и есента да се радва на хубаво поколение.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Много е важно този дето ти помага да си разбира от работата и да я върши съответно баз глупави въпроси. Кой ли не ми е помагал да чистя езерото ама като не разбира голямо обясняване пада. Пък и Евгени го знае езерото познава принципа на действие не ме пита това какво е тази тръба защо е там и такива от сорта "спам" въпроси.

П.П. Довечера ще ти звънна да се разбереме за неделя
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 30.03.2012 09:08
П.П. Довечера ще ти звънна да се разбереме за неделя

Заповядай в неделя, но без работни дрехи, че работа няма да вършим. Онази вечер в 18.30ч видях признаци на сапролегния в езерото и се наложи да го дръпна. Помпата изтегли водата по-бързо отколкото си изпих безалкохолното. На фенер до 22.00ч. всичко беше изчистено и оправено, а лилиите разсадени. Рибите ги отделих в преливника и ги третирам в момента. Имам още две жертви от коите.

По време на изпомпването само една риба даде фира. Бешеостанала скрита в тинята и турбината я засмука.
От малките кои, които ми беше дал не намерих нито една!
Явно ще трябва да постъпим по правилния начин и есента да прибираме поколенията на топло.

Ще публикувам и снимки!
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

lerby

Цитат на: evgeni enduro - 30.03.2012 16:20
Ще публикувам и снимки!

Качи снимка на Шарки!

evgeni enduro

01.04.2012 01:03 #153 Last Edit: 03.05.2012 11:14 by evgeni enduro
Ето няколко снимки от нощното почистване на езерцето ми:






Това е една от последните 3 риби, за които ми пука.
Снимките са от тази сутрин










Цитат на: lerby - 31.03.2012 08:47
Качи снимка на Шарки!

Нямам снимки на рибите от тази година. Нервирах се и всичко хвърлих в големия гьол. Няма да лекувам нито да се занимавам.
Като измрат всички, дезинфекцирам коритото и почвам от нула. Само, че без да се изхвърлям с пари както направих за тая мърша от по-горната снимка, както и за още куп други.


А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slaff

Наистина много жалко за подобен екземпляр.

aquarium.fan

Жалко, наистина...

koifish

Да тази беше много хубава, обаче поне е и вкусна - нещо като черен хайвер за шаро. Нищо тази година ще искараме нови много по-хубави
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 01.04.2012 15:53
тази година ще изкараме нови много по-хубави

Дай малко по-скромно  :-D
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Един колега е пуснал тема за превръщане на басейн в езеро, а аз май ще пускам тема за преобразуване на езеро в басейн и ще се местя
Ей това е от преди 15 минути. 4 годишна риба






Вече се сбърках .....

Започвам да експериментирам.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

имаш проблем с ВОДИТЕ нещо купи си от пазара активен въглен и го сложи след помпата и го сменяи редовно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

bo

Тук можеш да гледаш делфини  :-D
*DRINK*

evgeni enduro

Цитат на: evgeni enduro - 20.05.2011 16:52


Снимките са с отвратително качество, но пак ще добиете представа за размерите на водоемите:


Това е голямото
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi53.tinypic.com%2Fop1nyp.jpg&hash=1ab393253ab94004d3a660f66f411a2caf148047


Същото езеро, под друг ъгъл, със същото гадно качество

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi45.tinypic.com%2F2h4cnbn.jpg&hash=909c4510ff206b216bd9d7e48fc64ca43c2b60b9
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Според вас какво ще излезе от това!?




Дали е неоцветена коя или ще се разбере по Никулден!?
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Slaff

Че е КОИ , така е, едра люспа. А дали ще се оцвети, аз лично не мога да кажа предвид снимката- трябваше да и снимаш гърба . Тогава можех да дам някакво мнение.

evgeni enduro

13.05.2013 03:29 #165 Last Edit: 13.05.2013 14:42 by evgeni enduro
Цитат на: Slaff - 12.05.2013 09:33
Че е КОИ , така е, едра люспа. А дали ще се оцвети, аз лично не мога да кажа предвид снимката- трябваше да и снимаш гърба . Тогава можех да дам някакво мнение.
Нямам други снимки.  Тази риба и още една като нея ги взех в пакет с две други, които всъщност заостриха вниманието ми.

Ето снимка от обявата, но е с лошо качество:
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Пролетта дойде и по нашия край


А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Изчисти ли си твоето?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Все още е полузавито.
Струва ми се раничко за рестарт.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

lerby

Цитат на: evgeni enduro - 17.03.2014 21:47
Все още е полузавито.
Струва ми се раничко за рестарт.

Цитат на: koifish - 17.03.2014 22:05
и аз отлагам

Аз за сега се навивам за Събота да свърша тази работа, но ще видим .... :-D

koifish

Супер, ако ти си изчистиш езерото в Събота, понеже пи мене е доста по-високо значи ще имам още 2-3 седмици за настройка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

А защо не направим една бригада за почистване на езерцата. :popcorn: Хем ще сме си в помощ, хем ще имаме повод за обмяна на опит на по чаша бира.  *DRINK*

Аз вече се сдобих и с добра водоструйка за почиствене. Хамалогията по търкането я отнася тя

За lerby знам, че не е проблем източването, но ти, Мишо, трябва да го подготвиш няколко дни предварително. Аз мога да дойда с мощните помпи и да го дръпнем за 1 час, но съседите ще викнат полиция, гаранция! Дебитът е доста сериозен.
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Аз съм навит, че знаеш при мене хамалогията е голяма само филтъра не съм го чистил 18месеца. Ще купя бензин и какво трябваше за помпата смукател или някакъв фитинг?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 18.03.2014 13:17
Аз съм навит, че знаеш при мене хамалогията е голяма само филтъра не съм го чистил 18месеца. Ще купя бензин и какво трябваше за помпата смукател или някакъв фитинг?

Помпата вече е оборудвана. Но помниш, как последния път наводнихме целия квартал!
Измисли нещо, че това са 3 ''. Плюс това сменихме турбината и сега и теб ще засмуче.
Трябва да пуснеш малката предишния ден, поне да понамали малко обема.
Ще имаме проблеми  *MODERATOR*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

50-тина кубика вода за 3часа вярно понаводнихме квартала, ама нали знаеш какво казва художника в такива случаи... :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

lerby

Ей да се обадите като дойде момента.

koifish

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: lerby - 18.03.2014 20:25
Ей да се обадите като дойде момента.

Викам ти да си пръв, ама другия уикенд, че този съм по Средна гора на откриването на ендуро сезона. Ако се справим за един ден, другият сме в нас. Следващата събота при Мишо.
Има ли сделка?
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

Има от моя страна, ако може в Неделя при вас
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d


evgeni enduro

Разбрахме се!
Неделята след 23-ти ще се заемем с местните езерца.  *DRINK*
Ще се чуем предварително *privet*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

koifish

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

evgeni enduro

Цитат на: koifish - 18.03.2014 22:06
О.К. Стига Спам

Ето, да не се сърди модераторът  *ROFL*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fq63492uzz%2F20140319_172228.jpg&hash=efc454e744ffc0fe37769aeb4605559bd272889f
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

patz

Ахххх, сърцето ми!
Къде е тая красота, Евгени? От форума ли е?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.org%2Fbr0xvwp3x%2F0bff912017715a734f27a3df07fcdb24.jpg&hash=cb9149edb390a7e0ff7ea7c5ba851813a0bd751f

evgeni enduro

Цитат на: patz - 20.03.2014 13:21
Ахххх, сърцето ми!
Къде е тая красота, Евгени? От форума ли е?

Това е в дома на мой приятел.
Няма го във форума. Няма го изобщо и във виртуалната мрежа.
Човек на изкуството, нямащ потребност от съвременни комуникации и технологии ( за което му завиждам благородно)
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

evgeni enduro

Малко душевна храна за хората с по-скромни езерца /като моето/  *DRINK*
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

patz

Живо се интересувам от филтриращата система на това чудо!
А, и как си качил снимките? От postimage не могат да се увеличават.  *spam
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.org%2Fbr0xvwp3x%2F0bff912017715a734f27a3df07fcdb24.jpg&hash=cb9149edb390a7e0ff7ea7c5ba851813a0bd751f

evgeni enduro

Цитат на: patz - 05.06.2014 22:51
Живо се интересувам от филтриращата система на това чудо!

Филтрираща система .....Хм? Този гьол е с обем, по-голям от повечето средностатистически софийски водоеми за спортен риболов. Чисти се веднъж годишно /или на две години/. Първо се пускат помпите, които работят около една седмица /тест за качество, някои не издържат *ROFL*/, след това се ловят прасетата /големите риби/, след това дребните и накрая идва ред на жаби и жабки. Те се събират в кофи и се пускат в близкия водоем. После слиза една бригада долу със строителни колички, кофи и лопати и започва работа. След два дни езерото е идеално изчистено. След още 5-6 дни е наполовина пълно и тогава се пускат рибите обратно. До десетия ден отново е пълно до горе.

После се пие ракия за добре свършената работа, ей тук



А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

pla.stenik

и ние си мислим че имаме езера, страхотно е !

свилен стефанов

Ето това е ЕЗЕРО браво.
От повече глава не боли.

evgeni enduro

03.04.2015 00:31 #191 Last Edit: 10.04.2015 23:11 by evgeni enduro
Здравейте и от мен!
Запролети се и отново сме на линия. Започвам с няколко снимки, които направих преди 2 дни. Честно да ви кажа, това бяха най-хубавите риби, които съм виждал през живота си. Обикаляйки около езерото, почти еднометрови чудовища те следват в очакване да им дадеш храна. Храненето от ръка на такива екземпляри си беше изживяване за мен  *bg* *bg* *bg*



https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2F3ortwdx6n%2F10402791_10204351842940898_6939576504466823276_n.jpg&hash=e19c4f68dcd9d7c6abb6115a73f25ea199cf58cb

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs12.postimg.cc%2Fnq1v21p1p%2F10177426_10204351836580739_8260156179426938894_n.jpg&hash=7c1e2f27da8e6c150aac4dc9b698724e3bad2ed3

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Fun7fdponf%2F11008561_10204351835580714_1354246151488768880_n.jpg&hash=2b3db3ce58d489261bfe7256e4cdb03bf77f7c14

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2F6e3uz070z%2F11046434_10204351838940798_3353598346765292685_n.jpg&hash=0d87df707932d77a8978eb3fa8fb902251ad843f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fhkexh0w1b%2F11096706_10204351840780844_1365824525391465032_n.jpg&hash=88058e242066758ed87bcd025188f2c4d44a798f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.cc%2Fd44lbq6u5%2F11100809_10204351839940823_8804864285174604321_n.jpg&hash=1af6620cea34889b2c1d2f2ab83f6b73b12ca30f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fmuqa3wenp%2F11111046_10204351836940748_6050992511034268373_n.jpg&hash=b85b707bdb650b0b5a6db80663eea655521222b3

А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Nikiengi

Браво - за първи път виждам такива прекрасни екземпляри в българско езеро! Не казвам, че няма други, а че аз за първи път виждам.
*BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*

Lightning_boy

Чудесен екземпляр  *thanks *BRAVO*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

evgeni enduro

Днес се възползвах от слънчевото време и дадох рестарт на локвите.
Присадих и лилиите в едни 60 литрови корита, но като съм купувал съм се забравил явно, защото имам над 15 корена, които няма къде да засадя и ще трябва да ги махна. Утре ще ги снимам и ще ги пусна в пазара.
Ето няколко снимки, правени с телефона:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fpb7rg6gu7%2FDSC_0964.jpg&hash=c6402917b6b70cc20cd144b054162f9edd6430eb

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fa3rrvtozj%2FDSC_0965.jpg&hash=c7048ee8dc904c9ff5478f4c81419f7d71de89fa

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2Fhd6hzkgk1%2FDSC_0958.jpg&hash=8d9c85dd232b9bf90eae6129f44b63bb18ad235f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F6wqdx8hjl%2FDSC_0961.jpg&hash=cc9ec99cb31decd588f7af406c67f27041d57e8b

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2Fxzo28n9ht%2FDSC_0971.jpg&hash=05a6dc39ee03cd3367362b65e512a50ce8aaa299

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F3tpntv2kx%2FDSC_0973.jpg&hash=48f5084a0ed041b4eb2fe0875887843a8cf632ff

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F80ai9726p%2FDSC_0988.jpg&hash=bb03c6d24edb211dd66553e3bce785bde36ff8bd

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F3sfq0g0r5%2FDSC_0994.jpg&hash=2dafbbb6361fe9a9a5aaebe24a2ff7ef6c2e1ce5

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fpffd1nqgv%2FDSC_0959.jpg&hash=37e53005bb907fe9e8f3d03696e916fcf97f3b04

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fs5ooyun5r%2FDSC_0962.jpg&hash=36e4b0c85b96e7960f79ff1d9f7c8b8af9762f51
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

PVV

Ох, мога само да въздишам замечтано при тези снимки. *privet* Водата в която вадите рибите от езерото ли е или прясна обработена с нещо. Не се ли стресират рибите при ваденето от езерото и поставянето им в такава стерилна вода.

Slaff

Кое е стерилното на водата. Та тя въпреки зелена при рибите може да е по чиста. А що се отнася до стеса ще дам един пример. Преди три часа от единия размножителен гьол извадих един по един всеки от родителите за да видя и преценя как върви образуването на хайвер и семенна течност ( темп на водата е 20 градуса). Това е свързано с леко изтискване почти на сухо. Връщам ги обратно и хвърлих две шепи храна. След 15 тина минути вече я нямаше. Е може да има някакъв стрес но е минимален и чак толкова не им се отразява.

evgeni enduro

Цитат на: PVV - 11.04.2015 15:57
Ох, мога само да въздишам замечтано при тези снимки. *privet* Водата в която вадите рибите от езерото ли е или прясна обработена с нещо. Не се ли стресират рибите при ваденето от езерото и поставянето им в такава стерилна вода.
Водата е 50/50 старата езерна и от кладенеца.
Вижда ти се чиста,защото е плитко.
Лично аз след рестарт на езерото, връщам 1/4 от старата вода, колкото и да е мръсна.
До сега нямам оплакване от страна на обитателите :)
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

PVV

Благодаря за отговора. Значи да не се притеснявам много, като ги вадя и прехвърлям. И аз направих така тази пролет. Източих около 5 бидона езерна вода и след почистването на езерото го напълних от кладенеца и изсипах бидоните с рибите отново в езерото. За първи път сложих и бактерии на Сера във филтъра .

evgeni enduro

 *BRAVO*
Цитат на: PVV - 11.04.2015 19:16
Значи да не се притеснявам много, като ги вадя и прехвърлям. И аз направих така тази пролет. Източих около 5 бидона езерна вода и след почистването на езерото го напълних от кладенеца и изсипах бидоните с рибите отново в езерото. За първи път сложих и бактерии на Сера във филтъра .
По-скоро гледай температурата на водата да не е с голяма разлика.
Аз с бактерии никога не съм се занимавал, водата сменя няколко цвята при мен - кафява, зелена ... по няколко нюанса. Не ме дразни, рибите се чувстват добре.
Все още не съм се замислял за филтър ама знае ли се ....
А+
LZ1 DRZ

"Българийо, за тебе те умряха....", а тези след тях дори с това се подиграха! В днешно време няма идеали, има миражи - ни един от ония 240 не важи!

Similar topics (5)

52545

Публикации: 19
Прегледи: 13154

50178

Публикации: 215
Прегледи: 112611

45154

Започната от patz


Публикации: 133
Прегледи: 54936

33133

Публикации: 62
Прегледи: 43278

28244

Започната от gorgolit


Публикации: 20
Прегледи: 20653