• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:53

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Eзерцето на Борко - подготовка

Започната от Borko7, 11.03.2013 07:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko7

I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Вече и лилите са в езерото. Сложих ги в 2 големи контейнера/саксии за цветя (може би по 50л) по 2 растения във всяка. За съжаление по неисвестни за мен причини луковицата на апоногнетона беше излязла от кофата и беше на поляната изсъхнала. Не знам дали има живот в нея все още, но я боднах в пръстта. На саксиите сложих крачета около 3-4 см., за да минава водата под тях.  За да ги поставя в езерото се наложи да се гмурна - буквално. Сложих маска и шнорхел, за да гледам къде ги слагам. Развих черния капак на сифона и сложих едната саксия над него вместо капак, а другата е до нея. Имам чувстворто, че за моето езерце ще са ми много и двете, но ще изчакам до догодина да преценя. Притеснява ме също, че така едната саксия идва доста близо до водопада - може би на около 60-70 см, а нали те не обичат движеща се вода.

Другото интересно нещо което забелязах е свързано с една дискусия в друга тема за бистротата на водата. 3 дена бях спрял филтрацията си, съответно и през УВ лампата не минаваше вода. След 3 дена слънце и липса на УВ водата беше точно толкова чиста и прозрачна, колкото и преди. Растенията пускат нови издънки. Според мен това има повече значение за борбата с алгите от УВ. Но трябват много растения.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Цитат на: Borko7 - 30.06.2013 17:04

Другото интересно нещо което забелязах е свързано с една дискусия в друга тема за бистротата на водата. 3 дена бях спрял филтрацията си, съответно и през УВ лампата не минаваше вода. След 3 дена слънце и липса на УВ водата беше точно толкова чиста и прозрачна, колкото и преди. Растенията пускат нови издънки. Според мен това има повече значение за борбата с алгите от УВ. Но трябват много растения.

За три дена няма как да зеленяса при теб ,плюс това рибите са малки и не правят толкова боклук но пробвай да ги оставиш няколко седмици да видиш за какво става въпрос.Едно езеро може да се самопочиства само от растенията ако е залесено на 70% от обема и има много минимален брой риби.

Borko7

Вальо, може би е така, но няма да разбера скоро, защото пак пуснах помпата и УВ стерилизатора. :)
Ти все съветваш за добро хранене на рибите. Какво точно имаш предвид. Аз ги храня доста малко в момента и то като аквариумни риби - веднъж на ден и по малко. Мисля да увелича, но не съмс игурен по колко, и каква храна. Само фирмени или има може някакви други? Помня, че в някоя тема бях прочел за някакви зърнени смески.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Ами Борко аз мога да кажа как ги храня аз .Мойте ги храня по 3 пъти на ден като менюто им е основно една плуваща храна гранолирана на 6мм по една чаша от 200  грама  обем на всяко ядене
оделно давам смески царевица слънчоглед и жито 1 към 1 смляни не много ситно омешани със шрот гранолиран и кюспе това го давам на 2 дена поне и от време на време по някоя филия с хляб или гриски като деликатес  :-D
Но при мен са доста риби 15 кои над 30см още толкова златни окло 30 см 30 малки кои по 10см и златни поне 50 на същия размер ,и оделно излюпените тая година който хич не са малко .При мен гладът е по силен от тока докато се покажа и те се нареждат за ядене.

Borko7

Мда, сериозно хранене. Аз моите с по една щипка ги храня :)
Като съм гледал снимките на шадравана не съм предполагал, че крие толкова риби.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Малко си промених филтрацията.
Първоначално идеята ми беше да е комбиниран утаител с moving/static филтър. Т.е. в бидона с утаителя поставям в горната половина една кошница пълна с нарязана гофрирана лента , където подавам въздух за да разбърквам пръстените, а около кошницата има няколко ката (8) от мрежа за сняка. Водата влиза в утаителя, половината боклуци падат на дъното, другата половина се спират от мрежата като механична филтрация и почти чиста вода отива при пръстените, които действат като биологична филтрация. От там водата отива към помпата и водопадния-пясъчен филтър. Тази кошница би трябвало да е чиста и да не се почиства, а мрежата само да се разтръсква от време на време, за да падат боклуците на дъното на утаителя. Така поддръжката на този филтър е само в дрениране на утаителя.
На теория е супер, но нещо не ми се получи точно така. На дъното на кошницата (което не е надупчено, отворите са само отстрани) се беше събрала 1 пръст утайка и с тези пръстени става доста трудно да се почиства - трябва да се изсипват, промиват и т.н. Освен това четох едно мнение на Кенет Уолъс, че според него няма голям смисъл отoving bed, той препоръчва механична филтрация с ПВЦ стърготини, защото имали повече площ.
Затова си опростих системата:
Махнах пръстените и въздуха. В кошницата сложих мрежата (вместо пвц стърготини) -  12 кв.м. основно по стените на около 10 ката и каквото остана намачкано вътре. Почистването ще става като извадя кошницата и мрежата я облея на душа. Би трябвало да е добре. Само дето загубих 10лв. за тръба и няколко часа в рязане. Сега си имам 15-20л медия, ако реша пак да правя moving bed филтър.


Преди и сега:
https://lh6.googleusercontent.com/-ICJF-KMZ5-g/Udp7tG9UrjI/AAAAAAAAJKM/wswQqgzB4aM/w579-h418-no/static-moving.bmp
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Borko7

Езерцето се развива, доста добре.

https://lh6.googleusercontent.com/-59w2Sw-NHeI/UhXiUeIqZOI/AAAAAAAAJWQ/uvypu3k17mw/w957-h719-no/pic+135.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-Qf5qVrv9WSY/UhXiVKkD_6I/AAAAAAAAJWY/rMMWXhA4uco/w958-h719-no/pic+1331.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-rr-pLgYLScA/UhXiWiQtQXI/AAAAAAAAJWo/E-vvBGDUOrw/w958-h638-no/pic+1341.jpg

Лилиите обаче след първоначалното цъфтене нещо се объркаха. Пускат цветове, които обаче почват да вървят спираловидно и не излизат на повърхността и постепенно изгниват. Аз си го обяснявам с по-силното течение, защото са доста близо до водопада, но не съм сигурен дали е така. Някой може ли да помогне?

https://lh4.googleusercontent.com/-wTo6eqK72Ts/UhXhZAu_FCI/AAAAAAAAJWI/4cHLnVj_O28/w640-h480-no/pic+1381.jpg
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

свилен стефанов

Здрасти колега,когато стартирах голямото езеро сложих две лилии на дъното,започнаха да пускат листа но само едната цъфна.На другата листата започнаха да загниват.
Извадих ги на по-плитко и едната се оправи а другата не пусна нито едно листо повече.Затова си мисля,че са плитководни,някъде бях чел че са два вида.
Пробвай да я сложиш на по-плитко.Това го казвам от мои наблюдения,не съм сигурен дали е така.
Поздрави!!!
От повече глава не боли.

Slaff

Бреййй...... то е станало страхотно. Като съм купувал от Германия лилии на всяка една от тях е указана на каква дълбочина трябва да се отглеждат............... повдигния малко.....

xoxi

Лилите са от нашите  ;-) при мен са на 1.36м без проблем цъфтят .Проблема е в течението явно им идва в повече аз също имах проблем с жълтите лилии докато не им намалих течението не искаха да цъфтят и по същия начин дори листата се навиваха на спирала и трудно излизаха на горе  *DRINK*

Borko7

Листата излизат нормално. Първите пъпки също. Но след като прецъфтяха, вторите се навиват и пъпките не се отварят. Ще преместя едната саксия и ще видя.

Аз всъщност реших да направя някои допълнителни промени по камъните. Мисля малко да ги поразместя, за да вкарам някои джобове с растения в езерото, а да не са извън него.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

xoxi

Честит рожден ден Борко, жив и здрав да си и много успехи в хобито!
:vino: *banan* *DRINK*

lsimeonov

Честито и от мен, много здраве и успехи, както в личен план, така и в хобито.  :-)

koifish

Борко какво става с филтъра работи ли в момента или си го спрял, как се държи?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d