• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 07:41

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Езерцето на Божо

Започната от bojo82, 24.08.2015 00:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

krasigogo

Цитат на: vmax - 13.06.2016 15:49
.... Фабричните скимери са на този принцип, но при тях самото допълване на вода е в минимални граници, понеже компенсират само изпаряването. В твоят случай ако рязко източиш вода, например за поливане, ще изравниш нивото с доста чешмяна вода, която ако директно през скимера минава през биологичната ти филтрация е възможно да избива доста от полезните бактерии....
Не съм голям спец в тематиката но прави впечатление че ежедневно се източва обема за "поливане". Това дава идеята че ако ще се полива каквото и да е то помпата е с мин Q от 2m3/h. При Т в езерото от 18-20С се налива вода от кладенец която е с Т=8 до 12С. Ако се източат 2-3 м3 вода на ден то резкият спад на Т в началото няма да е въобще приятен за рибите, а и растенията няма да харесат този подход, от тук заминава и цикъла. Дори е възможно въобще да липсва цикъл с подмяна на водата над 20% ежедневно (тук да поемат патилите или знаещите). Това са само идеи за размисъл  :-[
Три пъти режа и все късо ....

bojo82

14.06.2016 17:33 #76 Last Edit: 15.06.2016 10:44 by bojo82
Поливам си ягодите с 200л. Вода засичал съм го. И понякога градинките макс. 5-600л. Освен това точи от най-дълбоката точка на дъното където за  24часа се събират доста отпадъци и там е най-бедна на кислород водата. Замислям се за аератор който да обогатява дълбоката вода

Публикациите са слети: 15.06.2016 10:44

Цитат на: vmax - 13.06.2016 15:49
Водата от скимера ти минава ли през биологичният филтър и автоматичното доливане също ли се извършва в самият скимер? Фабричните скимери са на този принцип, но при тях самото допълване на вода е в минимални граници, понеже компенсират само изпаряването. В твоят случай ако рязко източиш вода, например за поливане, ще изравниш нивото с доста чешмяна вода, която ако директно през скимера минава през биологичната ти филтрация ...
Доливането го прави клапа от тоалетно казанче , знаете за колко време се пълнят 5-6литра в тоалетното казанче г/д 1мин. не е толкова бързо /5-600литра са около час/ , освен това долива на изхода при водопада далече е от филтъра. 
      Общо взето предположението ми за проблема е следното : този месец рядко съм си в къщи "от там" които се сети започва да храни без да пита другия системно прехранване , влошаване качествата на водата , липса на по-голяма смяна на вода , амонячно отравяне при покачване на PH в обедните часове , можеби някъква бактериална инфекция като следствие + тениите които са си имали. Друга моя грешка за капак беше пълната смяна на водата и почистване на филтъра в най-неподходящия момент като мислих че са отровени от привнесени с водата или въздуха отрови /което пак не изключвам напълно/. Общо взето това е моето предположение.  Само не разбирам как пустите шишарки оцеляха , а коитата заминаха ... Уж едри шаранчета презимували в езерцето , а трътлестите шишарки от аквариум се оказаха по- корави. Както и да е пиша само за идеята на форума , за тези които след време биха попаднали в тая ситуация. Ясно ми е че на лекар се ходи , не може по-телефона ... Живи и здрави

patz

Съжалявам за ситуацията, колега.
При мен се случи същото, но май внесох паразити от две нови малки рибки.
Загинаха двете малки, както и 2бр 3-годишни големи коита. Нямаха нищо друго, освен червеникави нишки по перките и тялото (по тялото бяха като много дребни венички).
Ко да го прайш - живот  *dontknow*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.org%2Fbr0xvwp3x%2F0bff912017715a734f27a3df07fcdb24.jpg&hash=cb9149edb390a7e0ff7ea7c5ba851813a0bd751f

bojo82

Пичове решил съм да правя вкопан/гравитичен филтър , без друго в момента имам малко риби и не искам други преди да опитам да реша проблема с качеството на водата и филтрацията. В момента филтърът ми е бидон с 18 слоя засенчваща мрежа която играе хем механична хем биологична филтрация, но не мога да го изчистя без да избия полезните бактери в него ... все едно нямам филтър.
        Намерих един фризер 300л. Със 7 прегради/отделения. Той ще е за механична филтрация. От него помпата ще пълни бидон 220л. Който ще е само за биологична филтрация запълнен с гофриран дунапрен навит рехаво на руло със слой засенчваща мрежа между витките. Най отгоре зеолит.Общо над 500л. Но подробности по-нататък ... ако има интерес.  Имам няколко въпроса за избистряне , дано има желаещи да помагат.
Фризерът ще е закопан до самото езерце на 45см под нивото на водното огледало оставям му 5см. Резерв. Ще се пълни от 2 отделни кръга тръби ф75 , общо ф150. Едната ще е за дънен сифон, а другата за скимера. Тук идва първият ми въпрос:
  1. Дали тръба ф75 влизаща от езерцето в фризера на 45см. под водното огледало ще може да захрани скимер с поплавък ф75. Колегата lsimeonov го е правил но неговият скимер е без поплавък. Това зависи и от дебита на помпата.
  2. Другият ми въпрос е дали помпата 3000л/ч ще може да се зхрани от 2×ф75 тръби на гравитичен принцип. Или пък дали няма да е малка и да се създава слабо пълнене.Предполагам че ще е добре , но ...
3. Ще имам и компресор , как аератора помага на дънния сифон увлича боклуците ли ... Или ги разбърква за да бъдат засмукани не мога да си го обясня ?  Компресора не го взимам конкретно за филтъра , но ако помага ще го ползвам и за него.
   

M_I_T_A_K_A

Привет!
45 см под или над нивото на водата? Ако е под нивото, как ще избегнеш принципа на скачените съдове? Ако водата постъпва само от повърхността ОК, но след като ще имаш и сифон, фризера ще прелее! Относно аерацията, ако сифона ти е от тези с аериращ капак или си направиш такъв, функцията му, освен самата аерация е допълнително да увлича замръсяванията към сифона за да може да ги поеме. Помпата според мен ще е малка.
Успех ;)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

bojo82

Дъното на фризера ще е на 45см. под нивото на водата в езерцето , а горният ръб на фризера ще е на 5см. над нивото на водата. Нивото на водата го контролирам с преливник/при силни дъждове/ и автоматична пълначка /през жегите/ с толеранс 2-3см.макс. За да прелее фризера трябва нивото му да качи 5-те см. над нивото на водата в езерцето , би било хубаво защото тогава няма да ми трябва помпа за да връщам водата но надали ще стане по законите на физиката. Помпата и аз имам съмнения че ще е малка но в момента мога да захраня с нея скимера и да смуче от дъното същевременно защото съм разделил смукателната тръба на два кръга с два отделни крана и така контролирам от къде колко да смуче. поиграх си с поплавъка на скимера и от опита стана ясно че може да работи и с доста по малък дебит от 3000л/ч. на помпата. Отделно че в момента помпата дърпа от езерото и бута на 1м. през мрежите в бидона които са позадръстени и едва ли ги има тея 3000л/ч. Проблема е че когато водата минава през помпата , перката раздробява мътилките и ги прави мн. трудни за филтриране. Незнам може и да бъркам някъде , казвайте мнения и критикувайте.

PVV

Помпата си я сложи в последното отделение на фризера, където е най чиста водата. С нея качвай водата в бидона , където ще правиш биологичната филтрация. Моя хладилник се захранва с две тръби от по 60 мм и помпата ми е 2800 л / ч. Няма праблеми, дори и по голяма помпа ще мога да сложа. Проблем може да се получи при затлачване на мрежите във филтъра ти и водата да не достига да последното отделение. Тогава нивото му пада и помпата може да остане на сухо. Това се прави вече с проби за гъстотата на мрежите във фризера. Виж моята тема.Аз също съм със такъв закопан хладилник около 300 литра.

big_head

Здравейте моят филтър е подобен хладилник тръбите са ф50  две и помпа 5000л в камерата най долната част е торби филц по средата ,мрежи за огради и после зеолит торби дунапрен и вата ,ф50 е 3000л на час моят е на границата и като се задръсти филтъра или скимера и пада нивото помпата дърпа повече от колкото влиза затова съм сложил поплавък за пълнене в камерата където е помпата ,мисля че с ф75 няма да имаш проблем с дебита

bojo82

25.06.2016 14:12 #83 Last Edit: 26.06.2016 13:27 by bojo82
Мерси колеги , изчетох темите ви и доста от въпросите ми се изясниха. Мисля да сложа за преход през фолиото муфа-нипел 63мм външно на 50мм вътрешно лепене понеже имам смукателен маркуч 50мм.  наличен. На теория 2×50мм. Би трябвало да е достатъчно за помпа 3000л/ч , а и може да се поиграе с филтър медията да не се задръства бързо. Ако не е ще мога да сложа маркуч 63мм. Мисля да ползвам смукателен маркуч вместо тръби защото ще избегна ъгли от 45 или 90°.

1. къде е по добре да се сложат входовете на тръбите към фризера , в долната част или горната. Според мен в горната за да не се разбърква мътилката. Но ако е в горната не знам дали няма да падне дебита при вливане...

PVV

Някъде по средата ги сложи. Водата се влива по тези тръби плавно и не се разбърква. При мен ,като не чистя филтъра дълго време в първото отделение се натрупва около 10 см тиня , а отгоре водата е бистра.

bojo82

Ще ги сложа на дъното и после ще чупя с дъга лрко на горе . в крайна сметка взех ф75 мм, лошото е че муфите са ф75 но резбата им е ф50 2 цола. Но все пак от дъното и скимера до стената на езерцето ще са ф75 , а то от там до фризера хоризонално е 20 см. с ф50 заради пустата резба. Понеже го вкопах до самото фолио на езерцето залепен е почти , зада няма загуби от триене. Тръбата от скимера ще бъде почти права до фризера , направих и нов скимер ф75 да прави по лесно засмукване. Няма да имам утайник но ... Това е за сега

bojo82

Всичко е навързано и работи само остават преградите на фризера.

Дънния сифон, който в моя случай е "дънен смукател". ПВЦ преход ф75 към ф110. Подходящо подкастрен и закичен с 5" кръгло камъче за аерация. Шлауха за аерацията е скрит в мрежата








Фризера с преходните муфи и сифон за източване на самотек , малък е сифона но такъв намерих :



https://s32.postimg.cc/bmu2xq45h/IMG_20160701_123630.jpg







https://s31.postimg.cc/4eywami4r/IMG_20160701_123418.jpg

Скимера тръба основна ф80 от улук вътрешна ф75 от канализация , поплавък-чинийка от саксия , тетка ф75 , дъга 45° ф75 , кофа от маслини , 4 видии и кофа цимент. Сглобен от остатъци от ремонти. Купих само саксията заради чинийката щото пасна на размра цена 1.50лв.



https://s31.postimg.cc/t9fok7jbv/IMG_20160624_183739.jpg



https://s32.postimg.cc/jj31266jp/IMG_20160624_183731.jpg


https://s31.postimg.cc/dap1u5cez/IMG_20160624_185251.jpg

vmax

Изглежда практично и функционално :) Обичам да гледам DIY изпълнения. С готови скимери и сифони е лесно, но съвсем друго е чувството да измислиш и изработиш нещо работещо с двете си ръце, а и джоба ти не олеква толкова много :) И аз съм намислил едни идеи за новото ми езеро, но ако видят реализация и се окажат успешни тогава ще ги споделям :)
Само не знам дъното на езерото ти с каква фракция е засипано. Ако има много дребни камъчета, дали няма риск краката на сифона да се забият в тях и да ограничи или напълно да спре потока през сифона. Или ще бъде поставен на някакъв плосък камък на самото дъно? От сега виждам и как първото ти отделение на филтъра ще изпълнява две роли - утаител и ясла за новоизлюпени рибки :)

bojo82

Дъното на рзерото е голо фолио , фракцията пречи на боклуците да пътуват към смукатела. За първото отделение си прав , тая сутрин имаше няколко малки рибки които ме изненадаха приятно. Явно от кометите

bojo82

Ехеее да вдигна малко моята тема че едва я намерих, но след направата на гравитичния филтър не съм имал проблеми:

https://s24.postimg.cc/8a35yc3t1/20170613_142048.jpg

https://s8.postimg.cc/uhdsp0x8l/20170613_130924.jpg

https://s18.postimg.cc/lixqjk4xl/20170613_130928.jpg

https://s23.postimg.cc/7c5jhj7nv/20170611_080001.jpg

https://s7.postimg.cc/vsfr1lx8b/20170611_075947.jpg

А да питам , някой пробвал ли е подводно осветление с лед светещ маркуч.  Нямам намерение да го използвам постоянно , просто да си светна през ноща да поогледам рибите и гася. А също може да се използва и зимата по периферията на водата за да не замръзва ръба понеже отделя добра топлина на голяма дължина. Та дали някои друг го е правил ? Лед маркуча си е плътно запълнен със силикон с макетен нож дори не се реже лесно. Мисля двата края да са извън водата понеже си е 220 волта , въпреки че и помпите ни са 220 волта и кабелите им са потопени ... имам едно парче в гаража от преди 10 години   а преди това още колко ли е седяло някъде.  Не се вижда да се е втвърдило , напукало или променило повърхностно цвета си
https://s8.postimg.cc/z9ok87u7p/20170613_125721.jpg
Само че ако слагам ще е светло син цвят

Similar topics (5)

34546

Започната от Bundy


Публикации: 12
Прегледи: 8797

32473

Започната от lsimeonov


Публикации: 351
Прегледи: 167226

17739

Публикации: 199
Прегледи: 107637

57508

Публикации: 3
Прегледи: 2977

51228

Започната от darksaint


Публикации: 98
Прегледи: 64446