• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Езерцето на Божо

Започната от bojo82, 24.08.2015 00:20

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

bojo82

Малко ъпгрейд на филтрацията ... 30 турски четки за радиатор. Има и за паяжини но ми се видяха по-меки тези са доста твърди и се чистят лесно с изплакване. Трупа се доста мътилка по тях , преди месец взех 5 за проба.



patz

Цитат на: bojo82 - 22.05.2018 23:54
Малко ъпгрейд на филтрацията ... 30 турски четки за радиатор. Има и за паяжини но ми се видяха по-меки тези са доста твърди и се чистят лесно с изплакване. Трупа се доста мътилка по тях , преди месец взех 5 за проба.
Браво! От къде и колко $?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.org%2Fbr0xvwp3x%2F0bff912017715a734f27a3df07fcdb24.jpg&hash=cb9149edb390a7e0ff7ea7c5ba851813a0bd751f

bojo82

От Бг. то по чужбината са на безбожни цени : https://deplan.bg/c/domashni-potrebi-246/chetka-radiatorna-25199. Спазарих ги на 1.3лв. за бройка , умряха си от любопитство за какво са ми 30 четки :) )

На пазара Одрин ще проверя в Събота сигирно са стотинки , но го дават бури и валежи ще видим дали ще ходя.

Инак за 24ч събраха адска гняс преди малко изчистих филтъра. Мисля да направя с таймери циркулационната и дренажната помпа във филтъра. На 24ч. спира циркулационната за 20мин , пуска се дренажната точи боклуците за 20мин. Спира и пак тръгва циркулационната  :popcorn:  два таймера ×5лв. Хем ще си пидменя част от водата като по учебник.


Публикациите са слети: 23.05.2018г 14:02ч


Мислих да слагам вибрационна помпа руска вместо дренажната та да може като тръгне от вибрациите мътилката да пада от четките , но тя пък не може да точи до дъно както дренажната на 2-3мм. ниво. А и руската/украйнска термозащита не се слави с добра работа. Дренажната намира повече приложения ...

Публикациите са слети: 23.05.2018 14:38


vmax

Тъкмо щях да питам дали полепналите мръсотии биха падали сами при източването и ти си дописа мнението. А дренажната помпа всъщност би ли могла да да източи водата от филтъра, при положение че той е като скачен съд. Или идеята е да източи и водата от езерото до нивото на дъното на филтъра и после да се долива прясна. За почистването една малка помпичка за въздух която да се включва заедно с дренажната помпа би свършила добра работа според мен.

bojo82

Дренажната помпа и дават 9.5куб. На час , обема на фризера и бидона от които повечето медия ги лапа за 2 минути но гравитацията я бях збравил.  Това с помпичката за въздух е мн. добра идея но без да се прекъсне гравитационното захранване не може да се автоматизира процеса мамка му :) ) Всъщност може но ще се хвърлят около 3 кубика докато спре.  Ще го мисля пак.

PVV

Според мен щом дренажната ти помпа е с такъв голям дебит, за няколко минути ще изхвърли водата от утаителя. От езерото едва ли ще успее да навлезе толкова вода през тръбите. Просто след това доливаш. С тези четки направо ме замислихте. какво ли няма да измисли българския гений.  :-D

bojo82

23.05.2018 22:45 #171 Last Edit: 24.05.2018 22:59 by bojo82
Там е работата че тръбите от езерцето са 2×75мм. и смогват да държат нивото в филтъра до половина , а помпата е И осушителна и е способна да го пресуши до няколко мм. т.е. да го изчисти до дъно мръсотията. Но това да е проблема. Инак допълването е автоматично с пълначка от тоалетно казанче :) Българският гений е навсякъде :)
  А с четките беше ясно че се спекулира с цената на тези koi pond filter brushes , нали не мислим че огромен завод ще тръгне да бълва четки специално за нашето хоби  - езерца.

Публикациите са слети: 24.05.2018 22:59

Закуска

vmax

Водата изглежда кристална и по стените не се виждат от онези зелени гадове :) Дано тази година малко да ни пощадят :) Воалните коита от къде са купувани, че се замислям дали да не си взема и аз някакви по читави екземпляри, че моите много грозновати  *CRAZY*

PVV

Страхотни са рибите ти. Тези цветове са супер. С какво ги храниш?  *BRAVO*

bojo82

29.05.2018 00:45 #174 Last Edit: 29.05.2018 09:03 by bojo82
Преди месец писах , че след като се развият растенията няма да има нужда от цинков оксид и така стана. От тук нататък до късна есен водата ще е кристална (естествено с периодично почистване на филтъра).

Коитата , почти всички съм ги купвал от ezerniribi.com. А за цветовете не знам , храня ги рядко с чернодробна но синът ми всеки ден им събира торни червеи около  200мл. Водна чаша и определено им се отразява. Чак му се карам да не преядът но малкия го кефи да ги храни с червеи щото ги вземат от ръката му :)


vmax

И твоите растения доста добре се развиват :) Гледам алисмата пак си я завъдил, а на заден фон кана или кала се вижда? На едната снимка ми се струва че се вижда и един голимичък воден охлюв, но като се позагледах, май е по-скоро камъчка. Като обикаляш по местните водоеми за растения, не си ли попадал на някакви местни екземпляри по-големи водни охлюви, които да си пробвал да завъдиш или рибите от рано им виждат сметката. Струва ми се че охлювите биха помогнали доста с озаптяването на водораслите, но не мога да си намеря подходящи видове да пробвам.

bojo82

Не съм виждал големи водни охлюви по водоемите. И да има ще е зор да се набавят количества. В езерцето имам едни ситни като фасулчета но се появяват по-късно.
Alismata съм я хвърлил на гол корен без грунд да смуче нитрати че са много , то си личи по размера и :) и да се крият мъниците в нея.
На заден фон е Кана , Кала нямам.

Реших да ви покажа и грозната страна на нещата-чистенето на филтъра. Четките си вършат работата перфектно :

https://m.youtube.com/watch?v=WcKAi-kO5uc&feature=youtu.be

https://m.youtube.com/watch?v=TRs92-pUVDg&feature=youtu.be

dimitariv_iv

Красиво е езерото много.
Мусомища, гр.Гоце Делчев

bojo82

Добитъка е гладен:

dimitariv_iv

Много красиви риби и много чиста вода.
Мусомища, гр.Гоце Делчев

Similar topics (5)

28993

Започната от PAVLITO


Публикации: 44
Прегледи: 57828

16848

Публикации: 30
Прегледи: 18499

55898

Публикации: 33
Прегледи: 20076

50965

Започната от vmax


Публикации: 199
Прегледи: 116895

46580

Започната от pigggi


Публикации: 8
Прегледи: 5026