Новини: Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.

Автор Тема: Езерцето на Алекс  (Прочетена 28215 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vmax

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 246
Re: Езерцето на Алекс
« Отговор #90 -: 21.07.2017г 14:02ч »
Нитратите са крайният продукт на азотният цикъл, та според мен е нормално с времето да се натрупват. А и са сигурен знак, че биологичната филтрация ти е наред. От друга страна зелените растения, би следвало да ги усвояват, но явно не могат чак в такава степен. Тествал ли си водата от кладенеца за нитрати, може и там да са високи и затова и смените на вода да не им се отразяват. Нитратите като цяло са си по-безопасни, но в големи концентрации също не трябва да се подценяват. Това с хлора и лентичките си е класика явно :) Аз затова се наложи да си купя течен тест за хлор, понеже пълня от водопровода и нямаше как да съм сигурен, че наистина резултата им е лъжлив. Не смея за сега да си правя опити с оцет и киселини. Като дойде уреда, може да тествам в някакъв контролиран обем с колко пада PH-то и дали остава стабилно във времето, че за няколко седмици опатках почти две шишенца реагент за PH :) Някъде, срещнах че и борови шишарки, биха имали ефект за понижаването, което сякаш по-имам смелост да го пробвам. Пък и ми е някак си по натурално и по-близко до природата. Все едно си имам бор до езерото, което като цяло си е доста реален сценарий :)

Неактивен bojo82

• Публикации: 136
« Отговор #91 -: 21.07.2017г 15:03ч »
Да на водата от кладенеца нитратите са със същите стойности даже бих казал по-големи , но нямам избор ВИК съм ги отрязъл преди години.

Неактивен vmax

« Отговор #92 -: 16.09.2017г 14:02ч »
Моят PH метър явно няма да пристигне, но и последното мерене с течни тестове не показва някакъв съществен спад. Същевременно рибите отново показват, че нещо не се чувстват добре и понеже симптомите са само следобед ги свързвам само с PH-то. Ето две клипчета за пример.
<a href="https://www.youtube.com/v/S57BgIL60_E?vq=hd1080" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/S57BgIL60_E?vq=hd1080</a><a href="https://www.youtube.com/v/vOUd6sZa9io?vq=hd1080" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/vOUd6sZa9io?vq=hd1080</a>
Следобед или лежат на дъното или на повърхността, докато сутрин и късно вечер няма и помен от тези симптоми. Почнах да си мисля дали проблема не е амонячно натряване, което отново си е следствие на високото PH, но теста който имам не показва наличие на амоняк. На самият тест обаче му нямам много вяра, понеже е само с един реагент. От друга страна работи и филтъра бидон и растителният филтър и си мисля, че наистина не би следвало да има амоняк, но при високо PH и малки количества от него са си опасни. Нишковидните пак ме нападат и нямам идея вече какво ги предизвиква и как да ги боря. Струва ми се че основният проблем за всичко е въпросното високо PH и ако го нормализирам, ще се решат и по-голямата част от проблемите, но не знам кое го е предизвикало за да го отстраня. И понеже в езерото нямам почти нищо, почвам да си мисля да не е виновна самата дунавска фракция  *dontknow*. На пролет ще пробвам да разкарам поне тази от саксиите с лилиите и да ги насея в пръст, но нямам идея как да я предпазя да не ровят рибите в нея, че колкото по-големи стават, толкова по-голям става проблема в това отношение.
« Последна редакция: 16.09.2017г 20:08ч от vmax »

Неактивен bojo82

• Публикации: 136
« Отговор #93 -: 16.09.2017г 23:11ч »
Моето PH е 7.8 до 8 и някои от рибите ми по конкретно една женска комета имат същите навици. Дори един ден през пролетта беше полегнала на една страна и помислих че е умряла или умираща но като цопнах водата подскочи като ужилена. Мисля си че просто обичат топлата вода в горния слой и си правят слънчеви бани понеже температурите през ноща започнаха да падат.
   Фракцията със сигурност ти вдига PH-то.
   Нишковидните са от есенното слънце , както и пролетното им влияе благоприятно. Скоро ще им се види края като се разхлади.

Неактивен vmax

« Отговор #94 -: 07.01.2018г 22:10ч »
За много години, колеги езерняци :) В това пролетно време, как се развиват при вас езерцата, че при мен "подводният райграс" пак взе яко да избуява и до пролетта не ми се мисли на какво ще прилича езерото. Няма ли някакви косачки за нишковидни  *CRAZY*
<a href="https://www.youtube.com/v/Gbs_7p8_bSU?vq=hd1080" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/Gbs_7p8_bSU?vq=hd1080</a>

Неактивен PVV

• Публикации: 323
« Отговор #95 -: 08.01.2018г 11:11ч »
Честита Нова година  на всички. Да сте живи и здрави вие и рибоците ви. Много лошо гледа първата риба от клипа. :-)  Аз по принцип не пипам езерото зимата.Освен да разбивам леда, ако е замръзнало на няколко дена. Сигурно ще свият яки студове следващите седмици така, че спокойно.