• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Риби подходящи за градинско езеро

Започната от bastuna, 09.05.2008 19:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bastuna

Освен някои породи златни .кои и др.екзотики това е една от най-красивите езерни риби.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV1YIfqJ.jpg&hash=97d876ed6142595630e9a9924ffebb082d3f099e
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

besom

вярно ли си гледаш слънчаци бре ?

_777_

Така като гледам най обича да ги гледа в чиния. :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.org%2Frg38pb2jt%2F24_05_15.jpg&hash=6f97fcaa79676235e44de93c1abe16d6edfa3739

besom

бе трябва да ти кажа че на кюфтета и аз не отказвам.

bastuna

Глад а брато.Ще почваме да развъждаме щото като гледам много гладни в таз Държава.Специално за бачкатори на кайма за кюфтета-безплатно естествено! *DONTWORRY*
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

iek

 *spam По-добре, отколкото това http://bgkulinar.net/news.php?newsid=2120
Някой може ли да ми каже как е латинското име на слънчака?

besom

Lepomis gibbosus
Зависи от кулинарните умения и вкусовите предпочитания - за мен едрия слънчак е деликатес. *privet*


п.п. А хйвера му е може би един от най вкусните.

manastar

Слънчаците са внесени в Европа от Северна Америка точно като декоративни рибки и в последстви са изпуснати или нарочно пуснати на свобода и са се развъдили из целия континент.

SERA

Цитат на: bastuna - 09.05.2008 19:53
Освен някои породи златни .кои и др.екзотики това е една от най-красивите езерни риби.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV1YIfqJ.jpg&hash=97d876ed6142595630e9a9924ffebb082d3f099e

Здравей,

Голяма част от рибките се пускат в градинското езерце с някаква цел. Някой от тях ровят и почистват дъното, втори се хранят с ларви на комари и не допускат градинското ни езеро да стане развъдник на тези неприятни за човека насекоми. Разбира се най-атрактивни и цветни са коите. Тяхната красота идва не само от многото и ярки цветове, а и от това, че са кротки, може да се научат да се хранят от ръка и най вече цветовете им се виждат и отгоре.
Слънчевата рибка, макари и красива отстрани отгоре е сива и невзрачна, а е боязлива и живее в придънните, и по-дълбоки слоеве вода. Най-големия и недостатък е това, че е много агресивен и приспособим вид. Няма начин да развъждаш други рибки при наличието на слънчева рибка в езерцето. Всичкия хайвер и евентуално случайно излюпили се малки ще бъдат унищожени. В рибовъдните стопанства се счита за една от най опасните "плевелни" риби.
Разбира се какви рибки ще имаш в езерцето си е въпрос на личен избор.

Успех

Dred

Аз останах много учуден каква екосистема се е е получила в едно от по-закътаните езерцата в Южния парк в София, след 5 минути взиране започнах да виждам животинките, имаше много рибки(може уклей - не знам) около 100 бяха, видях 5-6 костенурки, една видна змия и 3-4 диви патки от които 2 заедно с малките си.

bastuna

Lepomis gibbosus
Този вид риба във никакъв случай не е внесена в България като декоративна тя е част от Световната Конспирация на определени кръгове от юдео-масонското движение за НОВ СВЕТОВЕН РЕД известно в техните среди като NOVUS ORDUM SECLORUM /това е записано на едно доларовата банкнота около кръга 'Луцифер:пирамида с око;  какво се случва в НРБългария през периода 1981-83г.  с постановление 14/12-81 на ЦК на БКП е решено да се създаде организация за внасяне на зарибителен материал чрез едно от Външно-търговските дружества на тогава социалистическа народна република България от САЩ /разбира се не без намесата на отговорни тогава другари като евреина  Робърт Максуел -убит по късно от М.О.С.А.Д на яхта / към тази дата поръчителите и преките извършители не са открити?????/ По същото време във целият Източен блок/С.И.В/ се наблюдава появяване на странни риби във откритите водоеми на тогава социалистическите републики
В последствие разработка на МИ-6.МИТ/британското и турско военно разузнаване/ с водещата роля на Г.Р.У
се оказва че това част от план за ливидиране на Източния блок

Цитирам част от откритите в левия вътрешен джоб от сакото на Исак Арон Ешкинази  документи

                                                       Тактически план
                                         
дата                                           6872година от сътворението на Света
локация                                      България/СССР/ и останалите соц. републики

основна задача                             Подготовка за идване на власт на Горбачов
тактическа постановка                  Ликвидация на Източния Блок и събаряне на т.нар Берлинска стена

оперативна постановка                  Чрез предоставеният ни ресурс ,а именно рибка наречена  Слънчак

цел                                              Демографски срив

начин                                           Известно ни че най-практикуваното развлечение на българите и останалите в  частност е риболова същите за да оправдаят некъдарноста си като такива им е необходима причина / това е като да си мерят п....ките/ и тъй като към този момент наличието на автомобили от висок клас като мерцедес бентли бугати и др. е ограничена ние им предоставяме СЛЪНЧАК

последствия                                  Оправдания за неуспешен риболов/ чести отсъствия от работа- в

последствие голяма безработица/     Стрес

                                                    Климатични промени
                                                    Земетресения
                                                    Оправдание на импотентност
                                                    Вследствие на което отрицателен демо.прираст
:-D :-D :-D *YAHOO* *ROFL*
Горе написаното е разбира се за хора със чувство за хумор.
Слънчак не бих поставил в своето езерце , използвам трите нива по следния начин - придънен слой -щипок,среден слой-кефал,горен слой уклей и гамбузия  кометите и шибункин са за украса .                                                         


: 14.05.2008г 13:01ч
А в училище имах тройка по съчинение! *SORRY*
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

nk12

 *offtopic
Бастуне, ти няма ли да ни покажиш едни снимки на твоето езерце - честно казано умирам от мерак да го видя. На мен самият това отдавна ми е мерак, сподели какво си направил - правиш в един богат снимков материал, придружен със съответното описание и чувство за хумор  :-) За примерно изложение (образец, НЕ задължителен) ползвай статията за пътуването до Йордания на колегата Стас, тук от форума. :-D

bastuna

Договорено!
: 14.05.2008г 15:03ч
Re: Как да си направим езеро в градината
« Отговор #9 -: 09.10.2007г 17:05ч »
ГЛЕДАЙ.
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

manastar

Bastune тъкмо се чудех кои хапчета си пропуснал и видях ,че споменаваш чуство за хумор та се успокоих за психичното ти здраве.Ама как те не мързе бе?

bastuna

'показал; съм ги доста отдавна човек трябва само да умее да чете ,а и до колкото виждам са единственни на тази тема в този уважаван фоум
: 14.05.2008г 15:03ч
Е как ще ме мързи моляти се та нали за това жените ви щасливи.Поне благодаря кажи!
: 14.05.2008г 15:03ч
nk12 освен този жълт рибок / който не е твой разбира се/ нещо друго покажеш?  *DONTWORRY*
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

nk12

Усещам как някой не знае как да ползва quote механизма.. ма нейсе *MODERATOR*

bastuna

quote не е механизъм ,механизъм е на съседа ти каруцата,счупения двадесет годишен асансьор в панелното ти жилище,както и ред механични възли по вмирисаният ти на чорапи опел и др.такива
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

nk12

Ти сега 100 приказки изприказва ма не показа езерцето в крайна сметка  :'( Дай поне един линк, ако вече си го показвал - нещо не мога да се оправя с търсачката *HELP*

abaro

Ами то се вижда съвсем ясно бе Джунов. Само погледни леко нагоре и вляво от твоето писание.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

nk12

Цитат на: abaro - 14.05.2008 22:55
Ами то се вижда съвсем ясно бе Джунов. Само погледни леко нагоре и вляво от твоето писание.
Ахм, мислех си за нещо различно от 150x112 пиксела (малко недовиждам нещо), но явно ще се задоволя и с това на първо време  *DRINK*

IvanBinev

Някой да ми каже рибки които се хранят с насекоми че езерото ми лятото стана развъдник на комари.И какви охлюви мога  да пусна вътре да чистят.

kratun

http://bg.wikipedia.org/wiki/Уклейка
http://bg.wikipedia.org/wiki/Червеноперка

И двата вида рибки обожават, както ларвите, така и самите комари.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

IvanBinev

Значи мога да ги пусна спокойно хем като поодраснат в тигана:)

kratun

В градинско езерце няма да пораснат много. Те по принцип и в естествената си среда не растат много и бързо. Ако искаш риба за тиган, сложи си някоя и друга каракуда, както и няколко шаранчета. За шарана ти гарантирам прираст поне 800 гр. от днес до Никулден.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

IvanBinev

В градината имам езерце не язовир:) мерси за инфото а от декоративните рибоци знаеш ли подходяща.

nk12

Цитат на: IvanBinev - 15.05.2008 13:09
..от декоративните рибоци знаеш ли подходяща.
Хората пишат, че кои и златни рибки са подходящи за изтребване на ларвите на комари (евентуални развъдници): http://www.metrokc.gov/health/westnile/qa-privateproperty.htm

За теб остава да пробваш, ако имаш желание..

kratun

Грешиш, ако си мислиш, че на шарана му трябва много място и много вода. Напротив, колкото по-малко, толкова по-бързо наддава. И не си правя майтап. Не знам каква ти е водната площ и колко е дълбоко езерцето, но нищо не ти пречи да пуснеш две-три 100 грамови шаранчета и им гледай сеира.
Но наистина декоративните трябва да са студеноводни. Както е казал колегата по-горе - Кои и Златни.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

bastuna

Кометите са много подходящи както за ларви така и за ниско летящи цели/ насекоми  :-D / наблюдавам такива плонжове и скокове извън водата ,че чак не е за вярване уклейката също е много добра но действа само привечер.
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

IvanBinev

А кометите декоративни рибки ли са?

bastuna


А кометите декоративни рибки ли са? Е стига Бинев това някакъв майтап ли е.

ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

dok70

По-добра в унищожаване на комарни ларви от Гамбузията няма.
Затова и е внесена по нашите водоеми - освен ако не е пак някаква конспирация,
както за Слънчака. *ROFL*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

IvanBinev

Здравейте на всички!!Още малко остана и ще завърша езерцето си което започнах преди 1 година  *YAHOO* Когато го открия официално със шишчета и бира ще пусна снимки.Сега ме интересува една идея която си я мисля,но ми трябва помощ дали ще се сбъдне.Значи езерото е голямо около 4 квадрата и дълбоко 1 метър това прави около 4,5 кубика вода.Вътре искам да си отгледам една щука!!!Та идеята е следната:
Завършвам го нацяло и пълня с вода.Предварително ще купя препарат с който да направя водата годна за живот и течна тор за растенията.Та когато го напълня с вода поставям растенията(роголист,водна чума)Ще ги садя в едни сандъчета в които на дъното слагам смес за аквариумни растения и едър пясък.За първоначален живот пускам уклеики.Така езерото засадено с растения и щъкащи уклейки ще седи около 2-3 седмици хем да видя дали всичко е нормално!След това смятам да взема около 5 броя малки щучета и да ги пусна вътре.Ако се адаптират след време ще оставя най-голямата да си живее там.
Интересува ме може ли това да стане?
Ако някой знае повече за този хищник нека сподели!Аз знам че щуката в повечето време стои като препарирана във водата и не и трябва много място за плуване!
Кога да почна с експеримента?Пролетта???
Интересувам се от всеки детайл мога ли да си отгледам щука в моето градинско езеро? :)

dok70

Е що пък точно тези риби си избра?
Според мен не са най-подходящи за стартиране,
не пречи да опиташ де.
Каракуда, червеноперка, горчивка, шаран са
по-добър избор.
Гледал съм сомче и няма ядове с него.
За хищник са нужни места за криене.
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

IvanBinev

Рибите за стартиране не пречи и да са каракуда,червеноперка и т.нИнтересува ме как ще живее хищник като щуката в езерцето?

BOJO

Щуката е хищник, който се чуства добре в по хладни води. Есента и пролетта  а и през зимата няма да имаш проблеми . По скоро ако лятото водата се загрее ще е ядове. Иначе е непретенциозна.

Пусни каракудки  за стартирането. Уклея и чевеноперката иска многот кислород.

IvanBinev

Добре,за стартирането ще използвам каракудки.Лятото наистина не мога да кажа до коло градуса ще се стопли водата вътре.Иначе термометър ще си има постоянно.Ако стани замисъла след пускане на щучетата каракудите ще изчезнат(защ ли?) :) и оставяйки само щука ще мога да си я гледам и нея и водните растения.Знам че щуката ги ползва за окритие,но не и за храна.Така че ще съжителстват.Езерото ще го направя борато на растителност та в летните жеги поне кислород да има.Колко ще се стопли водата обаче не мога да зна.Езерото е под чердак и на сянка.Слънцето ще огрява само рано сутрин до кам 10ч. после е на пълна сянка.

BOJO

Цитат на: IvanBinev - 30.09.2009 15:20
Добре,за стартирането ще използвам каракудки.Лятото наистина не мога да кажа до коло градуса ще се стопли водата вътре.Иначе термометър ще си има постоянно.Ако стани замисъла след пускане на щучетата каракудите ще изчезнат(защ ли?) :) и оставяйки само щука ще мога да си я гледам и нея и водните растения.Знам че щуката ги ползва за окритие,но не и за храна.Така че ще съжителстват.Езерото ще го направя борато на растителност та в летните жеги поне кислород да има.Колко ще се стопли водата обаче не мога да зна.Езерото е под чердак и на сянка.Слънцето ще огрява само рано сутрин до кам 10ч. после е на пълна сянка.

Не съм специалист по езерца ама аерация трябва да осигуриш. Да има непрексната циркулация на водата и възможност за честа смяна. Почне ли цъвтеж на водата всичко ще измре. Растенията няма да са достатъчни за обогатяване с кислород.

И като го пуснеш не слагай препарати :)


valnata

Ако няма циркулация на водата ще стане едно голямо блато с водорасли. За рибите не знам дали ще оцелеят. Един приятел направи по-малко от твоето езерце без филтри и помпи които да въртят водата, ама всичко зеленяса стана много зле. Рибите са живи, но неговите риби са таранки а те живеят при всякакви условия. :-)

elblanko

Цитат на: IvanBinev - 30.09.2009 13:16
Рибите за стартиране не пречи и да са каракуда,червеноперка и т.нИнтересува ме как ще живее хищник като щуката в езерцето?
Доколкото знам, тия езерца трябва да са дълбоки поне метър и половина, по този начин рибките ще се крият на дъното от горещините през лятото, и езерцето няма да замръзне до долу през зимата. Иначе щуката можеш да си я гледаш, декември трябва да я храниш здраво, защото после си сменя зъбите и не яде, поне не кълве де,  :-D по това се предполага и че не яде. Дано не ти се налага да правиш някакви корекции по езерцето, защото може сериозно да пострадаш ако те захапе. *THUMBS UP*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

IvanBinev

Най-дълбоката част на езерцето е метър и половина останалата е 1м и само една малка част е около 60см.Разбира се че имам помпа,която ще качва вода на около половин метър от повърхността на водата на самото езеро.Водата се засмуква от езерото качва се до горе и горния маркуч я пълни в една голяма делва която ще я напълня със вата и най-отгоре с камачета та да се прецежда.После се стича по едно водопадче и пада пак в езерцето.За храненето на щуката през зимата знам,но сега научих че си сменя зъбките през др сезон:)))В езерото мога да бъркам само когато се грижа за растителността и тогава ще се опитам да внимавам.Само това пусто лято ме притеснява колко градуса ще вдигне водата.А за аерация няма как да пускам както при аквариума аератор.То или ще успея да постигна биологичното равновесие с ваша помощ разбира се или да не се казвам Иван :))))

pikefish

4 квадрата са прекалено малка площ,имай предвид,че щуката няма да я виждаш-тя ще е скрита постоянно.Препоръчвам ти да се снабдиш с костури 10 броя . Ще бъдат постоянно в движение и на ято,издръжливи са на студ(дори и да замръзне с лед) и на жега,все пак е един метър дълбочина.
Щуката дори да е малка ,само ще я измъчиш и е възможно да залинее и умре накрая-водната площ е много малка,докато за дребни 15-20 см. риби в ято 10-20 на брой ще е добре.
Естествено решението си е изцяло твое :-)
пп костурите можеш да ги съчетаеш със слънчевки.
като основна храна -ларвите на мухата-бели червеи.

опитомителят

Хаха *THUMBS UP*
Здравейте!
Чат-пат чета из форумите за разни езерца и тем подобни. Сега пак ме интересуваше нещо, влязох насам-натам и попаднах на мнението на бастуна за световната конспирация :-D еми как да не се регистрирам и аз; тук било весело. Защо толкова време никой не е писал?
Моят случай е следният: около година имах езерце, но ей така на прима виста го бях направил, беше блатце по-скоро, но имаше рибки и всичко, дори изкараха зимата: няколко каракуди, няколко кефалчета /ще ме прощавате, но аз си им викам кленчета/, двайсетина щипока и жабчета... оцеля само едно жабче, което в момента е огромно жабище, сравнявам я куче, щото стои така като куче и гледа умно, голям кеф е да се доближа и да си я гледам; и тя ме гледа и няма-няма и лапне някое насекомо.
Езерото го пресуших, а рибките пуснах обратно във водоема, където бяха хванати- една година плен им стига. На дъното беше се образувало над половин метър тиня. Изчистих, сега се подготвям да сложа изолация и всичко както си му е реда. На два етажа ще е езерцето, още се чудя дали да има нещо като водоскок или плавни прегради- проходи, през който рибите да могат да се катерят. Горният "етаж" ще е около 60 см дълбок и мисля да го зарибя с по-речни риби- кротушки, мренки, уклеи, кленчета, а по-ниското и по-дълбоко ниво /метър- метър и 20/ ще е с каракуди, щипоци, костур, кубинки и тем подобни. Много ми се ще дапусна и някое канално сомче, но май ще е тясно, а и ще омете всичко останало. Или поне 2-3 шаранчета да имам... Ще видим.
А относно коите някой дали може да ми каже размножават ли се в наши условия или не?
Поздрави

MeTogu

Разбира се че се размножават.В Русе на една бензиностанция имаше бетонно езеро с размери 4 на 5 с неправилна форма,дълбоко около метър и имаше около 10 КОИ на 2-3 година след като зареждах там и забелязах малки рибки.След още може би 2 месеца езерчето бъкаше от риба.И това е без да се прави кой знае какво.Нито филтри ното каквито и да е растения.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

kpokcho

Цитат на: MeTogu - 30.07.2010 17:32
В Русе на една бензиностанция ..
Йееее...! 8-) 8-)
Са "слушай" следната история:
В София в един автосервиз...  На Искършко шосе (145 или 45) ни му знам точно адреса но е н 150 м в ляо от моста към летището посока гара искър от др. страна на трамвая има бетоони езера/фонтани... във всяко има по една лилия и тя всека година ЦЪВТИ МНОГО ГОТИНО С БЯЛ СЦВЯТ....  Класика!:-)))

mb4life

Според мен блъскаш малки шарани с кои  и това е  *YAHOO*
The Usual Suspects

Similar topics (5)

42063

Публикации: 0
Прегледи: 2302

9450

Публикации: 0
Прегледи: 3624

1312

Започната от Raven


Публикации: 20
Прегледи: 27128

40097

Започната от arkadius


Публикации: 40
Прегледи: 26665

57497

Публикации: 145
Прегледи: 44485