• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 03:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Предложение: конкурс за снимка

Започната от Boby_, 07.03.2006 11:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Stas

Забравих да споделя и другия метод:

Във http://www.photo-forum.net/ има публикувани доста снимки. Всяка една си има рейтинг. Това също е някакъв начин да се определи снимката на месеца. Тази възможност я има и в моя сайт: www.photo.domainbg.com. Всеки регистриран може да даде някаква оценка на снимката по 10-бална система и ... търси се снимката с най-висок рейтинг!

Boby_

Стасе, аз не виждам с какво предложението ми противоречи на заложените в конкурса, който ти даваш за пример правила. Дори ги допълва в някои отношения.

Иначе по повод оценката за обекта (рибката) вече отстъпих и промених предложението към по-субективно оценяване на външния вид според личните предпочитания на оценяващия и собственото му чувство за естетика. Това би трябвало да задоволи почти всички (почти, защото винаги има недоеб... пардон, недоволни).  :lol:

Идеята за постоянен рейтинг не е лоша, но тя е по-скоро отражение на ранглиста, която се мени с времето, а не на конкурс и като такава, не е толкова динамична. Мисля, че и на това ще му дойде времето, но първо трябва да започнем с нещо по-просто.

Както вече казах, аз лично ще се ангажирам с организацията на конкурса и тези дни ще напиша подробни правила (като се съобразя с  повечето мнения, които се изказах тук, макар и не с всички). Очаквайте пробен кръг в началото на следващата седмица. За да няма недоволни и обвинения в пристрастие, няма да участвам поне в първите няколко кръга, докато нещата се изчистят.

Филтърът от сто мнения е задължителен, за да избегнем фантомите. Сто мнения са дори доста малко число, първоначално си мислех за 200 или дори 400, но няма достатъчно хора с толкова. Който само чете във форума и не се обажда, е добре дошъл, разбира се, но щом няма мнение по другите теми или не иска да го изкаже, не виждам причина защо трябва да изказва мнение и под формата на гласуване. Да не говорим, че 100 мнения се правят за нула време, ако човек има позиция и иска да я изрази, дори да не е кой знае колко напреднал.

И накрая една молба - имам нужда от още двама или трима души, които да са членове на журито и да преценяват две неща заедно с мен (за да не го правя еднолично и следователно - твърде пристрастно) - това дали дадена снимка и даден глас отговарят на условията за участие.

Благодаря на всички за участието в дискусията!

Boby_

Вече пуснах темата с правилата и обявяването на пробния кръг на конкурса.
Тук искам само да отбележа, че в него аз ще съм еднолично жури, а в правилата е предвиден начин за номиниране на тримата членове на следващото жури (член 4, точка c.).

dido

Хм Боби, с тия 100 мнения долна граница - ей сега проверих - има около 80 души такива. Ако свалиш границата на 40 мнения - стават 120 души. Над 20 мнения - 180 души.

Та идеята за подобна рестрикция е добра, ама не е ли по-добре като за начало тази граница да бъде 20 мнения - докато се опипа почвата, да не се плашат хората и т.н. То вярно мнения се правят за нула време от тези, дето се интересуват, но все пак - 80 души, измежду които да има и участници, и жури, и гласуващи, и неучастващи - виждат ми се малко.

Boby_

dido, съгласен съм, че 83-ма души са малко, но от друга страна 20 мнения се правят за десет минути и смисълът от този филтър практически се губи.

Дай да видим какъв изобщо ще е интересът в пробния кръг и дали ще се съберат достатъчно участници, за да има смисъл от такъв конкурс, пък ще го обсъдим отново - отворен съм за нови идеи, стига да са обосновани. Както виждаш, адаптирах правилата по посока на надделяващото мнение, макар и да не съм напълно съгласен с него.  :wink:

NikolaV

А какъв е въобще смисъла на филтъра?
Ако аз съм примерно един добър фотограф, имам едно аквариумче, но съм зле с акваристиката и не пиша, защо да не мога да направя една снимка трепач и да взема първо място?

Stas

Boby_ - одобрявам напълно идеята. Просто цитирах откъде ми дойде на мен на времето подобна. Не критикувам, а се опитвам да съдействам - аз съм с двете ръце ЗА!

Предлагам Aquasaur за член журито, т.к. има опит как се оценяват снимките по другите конкурси. Човекът очевидно доста е и напреднал в снимането - недостатъците на неговите снимки си ги вижда и сам, но не винаги може да се постигне идеалния кадър без идеалното осветление... Да не се отвличам! (Така ще го премахнем и като конкуренция! :wink: )
Aquasaur, разбира се, може да поиска да участва в конкурса, което ще ме радва. Тогава просто няма да е жури и готово!

Stas

Предлагам конкурса да е анонимен.

Boby_

Цитат на: "NikolaV"А какъв е въобще смисъла на филтъра?
Ако аз съм примерно един добър фотограф, имам едно аквариумче, но съм зле с акваристиката и не пиша, защо да не мога да направя една снимка трепач и да взема първо място?

"Смислите" са най-малко два. Първият е да се избегне гласуването от потребители-фантоми (такива има колкото щеш - има над 500 регистрирани без нито едно мнение и още немалко с по 1). Чрез тях дори само един човек може съществено да повлияе върху резултатите, а би могъл и да участва с няколко снимки, което не бива да се допуска.
Филтърът по брой мнения не е идеалният вариант, но ще ограничи значително тези неща.
В крайна сметка идеята е да направим конкурс за участниците във форума, а не за всички акваристи в България.  :wink:

Boby_

Стасе, благодаря за подкрепата!
В предварителния кръг журито ще съм аз, а за следващите вече си има механизъм за формиране на сътава му.
Анонимността не може да се осигури за всички, защото снимките на някои хора се познават, затова не може да залегне в правилата за никого.

Хайде, вече чакам снимки за участие!  :wink:

NikolaV

Цитат на: "Boby_"
Цитат на: "NikolaV"А какъв е въобще смисъла на филтъра?
Ако аз съм примерно един добър фотограф, имам едно аквариумче, но съм зле с акваристиката и не пиша, защо да не мога да направя една снимка трепач и да взема първо място?

"Смислите" са най-малко два. Първият е да се избегне гласуването от потребители-фантоми (такива има колкото щеш - има над 500 регистрирани без нито едно мнение и още немалко с по 1). Чрез тях дори само един човек може съществено да повлияе върху резултатите, а би могъл и да участва с няколко снимки, което не бива да се допуска.
Филтърът по брой мнения не е идеалният вариант, но ще ограничи значително тези неща.
В крайна сметка идеята е да направим конкурс за участниците във форума, а не за всички акваристи в България.  :wink:
Може би аз не съм те разбрал. Имам впредвид да няма ограничение за участниците. За гласуващите съм пас. Личното ми мнение е, че който иска да мами си е за негова сметка... Над тия работи съм...

killiman

Цитат на: "Stas"
По повод критерия за стойността на рибата. Boby_, наистина ми се струва, че е редно да се оценява качеството на рибата, а не нейната стойност. Един сладководен скат би трябвало да е дежурен на първото място... Значи дали рибата/растениято са здрави, красиви и породисти е по-съществено от тяхната цена.

Мисля, че идеята е следната.

При еднакви фотографски качества на 2-3 снимки, както и перфектно състояние на "позьорите" да се взима предвид сложността на отглеждане, развъждане, както и разпространението в хобито на рибката. Това би могло да бъде някакъв последен критерий за определяне на едноличен победител.

Boby_

killiman, общо взето това имах предвид, но поради възникналото недоволство оставих критерия по-отворен - всеки е свободен да прецени какво точно ще оценява в рибката или изобщо в обекта на снимката, ако не е рибка.

etg

А пък аз разбрах идеята по следния начин. Това в крайна сметка би следвало да бъде конкурс за снимки на риби( а не просто конкурс за каквито и да е снимки), така че оценката трябва да е равностойно поделена м/у качествата на обекта и на снимката . Та от тази гледна точка снимка на гупа 16-то поколение от 3-литров буркан не би трябвало( колкото и да е симпатична ) да може да се мери с една чиста линия гупи, защото за поддържането на последните се искат умения, усилия и пари, както между другото и за направата на добра снимка .  Така че никой не иска да разделя видовете риби на елитни или не ( споменатия по-горе скат), а самите риби от един вид на елитни и не дотам ...

Boby_

Помислих над въпроса за ограничението от 100 мнения за участие и гласуване. Хрумна ми идея как хем да остане с филтрираща функция, хем да не е чак толкова затормозяващо.
Какво ще кажете за това след пробния кръг (защото вече го обявих и е късно за смяна на правилата) участниците и гласуващите да се подбират на следния принцип: всички с над 100 мнения + тези, за които се намери поръчител, който да деклараира, че познава физическата личност зад съответния юзър и гарантира за нея? Поръчителите да могат да са сред редовните посетители на форума с над 200 мнения. Нещо такова.  :wink:
Така ще останат извън играта само онези, които са съвсем самостоятелни и извън "обществото", което се формира от редовните посетители на форума + познатите им акваристи.

Similar topics (5)

2844

Публикации: 31
Прегледи: 11021

7359

Публикации: 9
Прегледи: 4830

4817

Публикации: 15
Прегледи: 7182

6407

Публикации: 1
Прегледи: 2907