• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:09

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какъв фотоапарат да си купя за ... лв. Всички питанки тук.

Започната от NO CARRIER, 03.01.2007 23:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

iivs

Скоростта я определям със светломера на тялото и гледам да съм на възможно най-ниско исо

zariio

Да,и при най-отворена бленда скоростта трябва да ти е най-висока.Като затваряш блендата и скоростта пада.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

evgeni200

Цитат на: iivs - 14.11.2014 09:50
Скоростта я определям със светломера на тялото и гледам да съм на възможно най-ниско исо

Скороста минимум 1/(дължината в мм на обектима) и замазване при лека опора не трябва да има.
За около седмица се учат основните неща  :-)

Penta

Един новобрански въпрос. Става въпрос за макро леща за смартфон :

Magnification: Super Macro
Lens Construction: 1 element in 1 group
The shot distance is between 10~23mm


Както го разбирам за да снимам с тази леща трябва да съм на 1-2см от обекта нали? Не е като да снимам от 15-20 см и да го zoom.
А мога ли да правя снимки в много близък план на растения и риби в аквариум със теле обектив :

Magnification: Telephoto 8x
Field: 9°

Всичко започна когато случайно попаднах на това в ebay
http://www.ebay.co.uk/itm/4in1-Fish-Eye-Wide-Angle-Macro-8x-Telephoto-Camera-Lens-KitFor-Mobile-Phones-/161743485707?var=&hash=item25a8a9bb0b

vermax

Първо трябва за себе си да си отговориш на въпроса "Какво искам да снимам" и да споделиш - тогава мога по-точно да ти кажа дали ще ти вършат работа лещите.

Относно макрото: Представлява точно една лупа. Обекта е на фокус на разстояние от 1см до 2.3 см. Извън това разстояние обекта е размазан.

Въпросното телефото 8x си е чист бинокъл. Не може да се очаква от него много освен да снимаш неподвижни растения. Отделно с телефото обектива не можеш да постигнеш детайлност напримерно като с макрообектив.

Като заключение мога да кажа, че имайки впредвид, че рибите се движат постоянно и осветеността на аквариума често недостига за качествена снимка, от телефон със допълнителни лещи не можеш да очакваш много и като цяло за свястни снимки ще е голяма мъка.

Penta

Благодаря за отговора. Не, не очаквам много от лещи струващи около 2 лири всяка по-скоро някакво подобрение от сегашното състояние. А професионалните Макро обективи с променливо фокусно разстояние ли са ? Защото виждам прекрасни макро снимки на риби и растения които едва ли са правени от 1-2 см разстояние.

vermax

Цитат на: Penta - 10.09.2015 20:40
Благодаря за отговора. Не, не очаквам много от лещи струващи около 2 лири всяка по-скоро някакво подобрение от сегашното състояние. А професионалните Макро обективи с променливо фокусно разстояние ли са ? Защото виждам прекрасни макро снимки на риби и растения които едва ли са правени от 1-2 см разстояние.

Зависи от техниката и фотографа какъв макро обектив ще подбере. Има макро варио-обективи, но специално за такива цели предпочитам твърди (с фиксирано фокусно разстояние).

manyg

За макро някой опитвал ли е с обръщане на обектива посредством reversal ring.
Попадна ми тази статия и се чудя дали си заслужава да чакам 3-4 семици докато дойде този ринг или да не се занимавам с глупост.

Статията: https://photographylife.com/high-magnification-macro-photography-on-a-budget

Ако някой е пробвал и има такива снимки нека сподели :)

niky

За мухи може и да става, на мен това не ми е интересно.
За риби или скариди определно не...освен ако не са препарирани :-)
Пробвал съм с такъв ринг, имам и увеличителни лупи...за риби НЕ СТАВАТ.
Аз едвам ги хващам с макрообектив да ти кажа :-D Но може пък и аз да не ставам *ROFL*

ogogogo

Не става колега. С неподвижни обекти да експериментираш става но за нищо друго. Изобщо всички глупости които се добавят пред челната леща на обектива само влошават качеството на изображението.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

manyg


miTko

Цитат на: manyg - 23.09.2015 13:16
За макро някой опитвал ли е с обръщане на обектива посредством reversal ring.
Попадна ми тази статия и се чудя дали си заслужава да чакам 3-4 семици докато дойде този ринг или да не се занимавам с глупост.

Статията: https://photographylife.com/high-magnification-macro-photography-on-a-budget

Ако някой е пробвал и има такива снимки нека сподели :)

Зависи от конкретния фотоапарат и обектив. Нищо не пречи да пробваш. При макро фотографията по правило обекта е в центъра на кадъра, така че разни значими аберации по периферията в следствие на допълнителните елементи не са съществен фактор, както при един пейзаж например. Все пак е добре да потърсиш и прочетеш потребителски ревюта за конкретния случай, за да прецениш до някъде струва ли си.
Разни мои АКВАРИУМИ 

jabeto

Здравейте!Виждам ,че повечето от вас за на ТИ с фотографията,за това искам да ви задам един въпрос.Фотоапарата от тази обява заслужава ли си.Вземаме предвид ,че е голо тяло с батерия и зарядно.До сега не съм имал допир до ДСЛР ,но имам желание да се науча да боравя с такъв апарат без авто режим,а с приоритет на ръчните настройки.Няма да ставам професионалист и да си изкарвам хляба с фотография,просто за собствено удоволствие.В момента се образовам с литература на тематика първи стъпки и как да снимаме и боравим с ДСЛР.Апарата ми трябва ,за да се уча с него,за това умишлено гледам евтини вариянти,за които да не ме е яд ,ако умрът в ръцете ми :).На първо време с апарата мисля да си взема един твърд обектив canon ef 50mm f/1.8 ii.Избрал съм този обектив ,защото с него могат да се правят някакви ежедневни снимки(портрети,пейзаж,и въобще)Знам ,че за пейзаж ми трябва нещо под 30мм широкоъгълно или за портрет 70-80мм,но просто искам да започна с нешо базово с което да се уча.Китови обективи не гледам,защото знам ,че са доста зле,а и светлочувствителността  им е доста по зле от въпросния 50мм(говоря за евтините китови 18-55мм обективи,не за скъпи такива).Та стига съм ви отегчавал ето я и обявата.
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=91048

asito

Не знам струва ли си апарата.Без пари е дет се вика и ако бачка си струва сигурно.Да се снима с 50мм в малки затворени помещения (апартамент) не става много,дълъг идва и не можеш да хванеш много на снимката,трябва по отдалече да снимаш ,а в апартамент е трудно.За открито е чудесен портретен.За пейзаж пробвай с 12мм.Рибите най добре със светлочуствителен дълъг около 90мм обектив.Ако и е макро,чудесно.Аз снимам(уча се по скоро) със сони и не мога ти предложа точни модели обективи,както и не знам за апарата от обявата нищо.

jabeto

Благодаря ти за мнението.Съвета за снимането с 50мм в малки помещения ми е полезен.

Similar topics (5)

8284

Публикации: 48
Прегледи: 24859

4483

Публикации: 24
Прегледи: 10024

45878

Публикации: 1
Прегледи: 2093

4616

Публикации: 17
Прегледи: 9313

1634

Публикации: 4
Прегледи: 4109