• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 03:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Общи въпроси

Започната от KingNothing, 30.08.2005 13:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

KingNothing

30.08.2005 13:12 Last Edit: 18.12.2013 11:35 by Desmoria
Искам да ви попитам може ли да се получи поколение ако мама Данио е на точки а тати Данио е на раета....  :lol:

tishovsx

...банда затворници със сигурност ще станат :wink:   :P
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

KingNothing

Въпросът ми е сериозен !!! Защото имам две петнисти Даниота които са женски и са по дебели дори от котката на приятелката ми, а пък всичките ми мъжки са на раенца...  и за това питам дали ще могат да се кръстосат...

dido

Мисля, че няма проблем. Виждал съм такива рибки , които явно са поколение на двойка точки/райета. Изглеждат интересно - по тялото имат участъци с точки/райета.

KingNothing

А пък и ако знаеш Морз-а после може и да прочетеш нещо а???  :twisted:   :lol:  (значи ще опитам за пръв път да размножавам Данио, пожелайте ми късмет.... ще ми е нужен, и то сигурно в големи количества  :?  )

tishovsx

IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

dido

Даниото е лесно дори като за начинещи. Има стара тема по въпроса тук някъде.

И да те предупредя преди да си започнал - помисли предварително с какво ще храниш малките, щото ако нямаш храна под ръка в нужния момент ще изпуснеш люпилото. Потърси тук за чехълчета/бананова кора/жълтък от яйце.

NikolaV


KingNothing

Ей не се бях замислял по този въпрос.... А има ли нещо готово по магазините, и ако има скъпа ли е тази храна за ново излюпени хайванчета...  :?:

П.П. Имам предвид дали ще намеря в Пловдив де ??

dido

Някои от големите фирми-производители имат микро храна за новоизлюпени рибки. Ето нещо, което намерих:

http://www.tetra.de/produkt/de/sr/MIN%20BABY%2066%20001.gif

NO CARRIER

Тук са описани моите перипетии с развъждането на тези симпатични рибки. Аз писах, моите ги захраних с изсушен циклопс в началото, после по малко жълтък + циклопса, а накрая с посочената по-горе от Дидо ТетраМин и накрая с обикновена храна за възрастни рибки. Знам, че съм постъпил грубо, но за съжаление, това ми бяха възможностите тогава.  :cry: Обаче всичките рибки оцеляха. Така, че - УСПЕХ!  fish  vilka  :drunk
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dido

Много хубава дискусия се получи тогава по въпроса. Прочети я, ще ти бъде полезна...

insectabg

Видях че е писано много за размножаването на тези рибки, но ми е интересно дали могат да се размножат от само себе си, тъй като за момента нямам планове да ги размножавам, но ако на тях им се иска дали ще го направят,и по кво се разбира че женската иска да хвърля хайвер. Поведението и.

Minko

В общия аквариум бъди сигурен че успех няма да имаш. Проблема е че наистина са много игриви и съответно палави. Освен това хайвера е "Златно чудо" за останалите ти питомци. Ще бъде изяден за невероятно кратък период от време.
По поведението ще разбереш трудно кога са готови за размножаване тъй като в аквариум с данио е истинска корида. При полово зрелите вече рибки 6-7 месеца, преди да ги нахраниш, коремчето на женската е по-издуто от обикновенно - това е най-видим признак.
При първите ми опити да развъдя данио, извадих няколко ценни поуки.
Мрежата на дъното е задължителна ако искаш да извадиш повече от 20-30 рибки. Ако сложиш растения, 60%-70% от хайвера ще бъде изяден, 10% неоплоден (приблизителни стойности).
Задължително височина на водния слой не повече от 15-20 см. Тъй като рибките се придържат предимно в горния слой, при хвърлянето на хайвера, последвано от неговото оплождане, той трябва да изчезне възможно най-бързо от полезрението на родителите - на сигурно под мрежата.
Сложи поне 2-3 мъжки на 1 женска. Тука нужда от коментар предполагам че няма.
Възможно по-широк и по-дълъг аквариум за да се чувстват рибките комфортно, а не като в затвор.

Поздрави

insectabg

Благодаря ти Minko, основно питам с цел да не се притеснявам, ако случайно те са готови да хвърлят, но аз не ги отделям,няма да им навреди нещо на родителите,за малките знам квот стане,но с възрастните нама да имам проблем,предполагам.

mp450

Някой може ли да ми каже на колко месеца даниотата стават полово зрели и готови за хварляне на хайвер? *thanks И до колко години живеят.

assensi

Полова зрялост след 4-6 месеца.
Възраст до 5 години.

mp450

благодаря ти  *thanks а имам още един вапрос мога ли да гледам с данио тернеция и молинезия?  *thanks  *bg*

assensi


mp450


CellebrO

17.10.2007 11:20 #20 Last Edit: 02.11.2007 15:07 by CellebrO
Вторият въпрос е за данио рерио.Преди седмица си взех 6 броя и много им се радвам.Една от рибите стои зад едно листо на криптокорина и гони другите данио които идват. А когато отиде при тях в ятото,започва да гони другите. Ако не се лъжа е женска защото коремчето и е надуто.Някакви идеи за това странно поведение?
Beauty is in the eye of the beholder.

mkmarinov

По втория въпрос, ами то мисля че това им е поведението, при мен се гонят постоянно сутрин към 2 часа, после мирясват и вечер пак малко се гонят. Не виждам причина да се тревожиш, ако имат достатъчно пространство за плуване нека си се гонят, виж ако само седяха и не мърдаха по цял ден може и да си помислиш че са болни, ако съм в грешка нека някой по компетентен се изкаже. ;-)
Es gibt Menschen, die, wenn sie das Licht am Ende des Tunnels sehen, ein neues Stück Tunnel kaufen.

миа

от днес имам супер красиви и жизнени 6 данио.незнам обаче мъжки или женски са.по какво се познават.изискват ли някакви специялни условия.гупите май не ги тормозят.

spetsa

Познават се по коремите.Женските са с дебели и пълни с хайвер кореми , а мъжките са слаби.
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=173&vid=1&vsearch=%danio%

миа

те май са малки за да хвърлят хайвер.по нещо друго не се ли познават.

vali7447

Здравей женските са с по големи коремчета а мъжките са тънки и строини и са по дребни
Tanganyika 540 L

Cyphotilapia sp. "North" (Burundi)
Neolamprologus leleupi (Yellow)
Julidochromis marlieri (Burundi)
Julidochromis ornatus

миа

а някаква по специялна храна да им давам ли.много обичат сера випан.

eventer

Цитат на: миа - 29.10.2007 09:59
а някаква по специялна храна да им давам ли.много обичат сера випан.

Забравих да ти кажа и за храненето: Да, Сера Випан, стриваш го, за да могат да го хапнат малките.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

миа

благодаря.това ми бяха въпросите.мислех че са  капризни и ще ги уморя за два дена но си ги запазих живи и здрави.много са красиви.сега разбрах защо малко хора са почитатели на живородките.

eventer

Zaщо? Много гледат живородки, дори някои само такива отглеждат. А отглеждащите гупи имат цели клубове.
Като ти порастнат даниото ще ти кажа как да отгледаш хайвер и малки.
Поздрави и чиста вода - седмично около 15 - 20% от водата сменяй.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

CellebrO

проблема с молинезиите се реши,благодаря и за отговора относно даниото.
доста са активни,дори вече се разхождат по единично в аквариума защото явно свикнаха .хах а като ги храня става голямо шоу :)
Beauty is in the eye of the beholder.

neon4o

Здравей!
И аз имам Данио "рерио" и наистина са много хубави рибки, а относно за пола, да прав си с по голямото коремче е (женската) но все пак, аз ти предлагам да погледнеш тук - http://www.aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=122&vid=1&vsearch=%Данио%20рерио% Ако вече си го видял съжелявям за спама! :-)
Те са пасажни рибки и съм ги забелязял, че се движат повечето време на стадо. ;-)
Пак и да знаеш, че Даниото е много издражлива рибка! Не се притеснявяй за поведението на Даниото, което се крие зад листото! *ROFL*

CellebrO

Май вече не се крие зад листото.Забелязах че след като свикнаха в аквариума доста чето плуват и сами :)
А някой да е виждал леопардово данио? Много ми харесаха на картинката !
Beauty is in the eye of the beholder.

SS_Division

Здрасти! Малко късно но ... И аз имам Данио рерио и много ме кефят.Имам 8 броя в 80 литра. Имам още 3 молинезии 5 анциструса и 2 сиамски водораслояда, не сматам че ще им е тясно. По въпроса за поведението моите са постоянно в движение, нямам риба която да пази територия и да гони другите. Моите са големи около 5 см и по принцип оше не различавам половете. Иначе са много готини радвай им се както аз на моите. Успех! *THUMBS UP*

CellebrO

Скоро и мойте 6 ще се преместят в по голямо жилище. Радвам им се доста,много са готини.
Бих искал да си взема и леопардови ама тук в Ямбол няма.Мился че съм виждал преди години ама....сега няма
Beauty is in the eye of the beholder.

Gad_Man

Извинявам се за спама, но в Ямбол на двете магазинчета на дика винаги е имало сякакви даниота леопардови, тигрови, воални и не воални а сега дори са докарали и червени.

CellebrO

каде е това магазинче?
Beauty is in the eye of the beholder.

Gad_Man

Магазина срещу мерцедеса и на жакото.

CellebrO

там няма,гледал съм.Трябва пак да проверя скоро но съм доста сигурен.
Beauty is in the eye of the beholder.

lpkocev

 Аквариума ми е около 54 л. Има грунд - 3-5см.. Около 30 корена растения (незнам точно какви, но са обикновени и имат големи листни петури). Рибките са ми много малко - един сом 8-10 см.(и повече не расте), един мъжки хелер мечоносец 3-4 см.(без меча), 2 охлюва и двата ми ГОЛЕМИ проблема - мъжки и женски брахиданио рерио. Когато си купих мъжкия индивид, той си плуваше свободно без никакви проблеми. Реших да купя и женска, за да не бъде самотен, като си мисля че женските индивиди трябва да бъдат по едри. Мъжкия е по-слабичък и е най-много 3 см., а женската е 3-4 см. и има коремче. Отначало всичко беше OK!!!, но после самката постоянно го гонеше по целия аквариум и така той естествено се стресира, и сега се крие и не излиза на повърхността. Искам да си го запазя, защото е много красива рибка. Как мога да отбия женската от него ? Трябва ли да купя още един самец , за да я объркам ? Или трябва да се оттърва от нея като последен план ?

     Знам, че не е толкова сериозен проблема , но помагайте!!!

eventer

Рериото са пасажни риби, т. е. добре е да са повече от 2 броя. Те са много игриви риби, гонят се един друг в горните слоеве, но чак да се стресират...
Аз гледам до 10-на в аквариум и нямам проблеми със стресиране. Даже когато са повече се занимават помежду си и не закачат другите видове в игрите си.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

Gad_Man

Едва ли мъжкото ще се крие заради женската явно има някакъв друг проблем.Това, че се гонят и се закачат си е напълно нормално за тях.Аз също имам аквариум с рериота, като размерите им са от 2 до 5см и си живеят без проблем и без никаква агресия помежду си.

MeTogu

Определено вземи поне още 2-3 рибки и да са си стадо.Така ще са си заедно всичките.И при мен имаше известно време такова нещо.Женската гонеше и 2-те мъжлета.След като хвърлиха няколко пъти хайвер и всичко се оправи.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Пламката

11.01.2008 17:52 #43 Last Edit: 11.01.2008 17:57 by plamkataaaaa
Здравейте днес си купих 2 Малабарски Даниота по 9/11 см ,та
питането ми е как да ги позная чифт ли са.  *HELP* *HELP* *HELP*

Редакция:Сега хванах 1ня пуснах го в един аквариум и останових точния размер :)
Има ли желание има и начин :)

FHM

ами незнам колко ще съм компетентен но според това което прочетох и тази снимка http://www.zoospravka.ru/foraqua/Fish/images/daniomalab.jpg смятам че на тази снимка горната рибка е мъжка а долната женска надявам се съм помогнал но пак казвам че не съм сигурен

dessisslava

Здравейте, искам да ви попитам какво става с хайвера на даниото когато женската не го хвърли, тоест когато нямам желание да ги развъждам и те само обитават общия аквариум с огромните си кореми, пълни с хайвер? Така ли ще си останат подути или те рано или късно го хвърлят, но той просто няма да бъде оплоден, ако липсват условията за това?

FHM

Ами те си го хвърлят навреме но дали е оплоден или не едва ли ще разбереш тъй като ще бъде изяден

dessisslava

аз имам една женска данио зебра и една леопардова. от много време на зебрата и е много подут корема, но не е хвърлила хайвера. Леопардовата е по-малка и коремчето и е надуто по-малко, но другата ще се пръсне скоро.

mita4eto2404

 *spam  Слагай тигана, ей сега ще мина да взема каса бира и идвам и ще мислим какво да ги правим, цели ли да ги ядем или на филенца  :-P

Нищо им няма, хвърлят си и в общия когато са готови, друг е въпроса че едва ли ще засечеш кога точно хвърлят. А за това че и е подут много корема, може и да е от преяждане имай го в предвид  ;-)

dessisslava

много благодаря за отговорите, аз съм горе-долу нова в този вид занимание, но смятам, че със питане, четене и т.н спокойно мога да ги отглеждам рибките

bobbyboy00

18.10.2008 17:34 #50 Last Edit: 18.10.2008 17:45 by bobbyboy00
Преди 5 дена отделих 1 женска и 2 мъжкаря в отделен аквариум и надругия ден вече имаХ хайвер,но след като извадих рибките веднага,след 2 ден нямаше и следа от хайвер.Защо?

миа

Странно.Да не би да има някакви охлюви в аквариумчето?

NO CARRIER

Първоначално ларвите са много мънички. Погледни срещу светлината, може все пак да са там.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

uyri

Имам едно мъжко леопардово данио и едно женско.Когато ги взех ги пуснах сами в одилен акварим.Тва беше някаде около 5-6 месеца,уж бремена женската ама досега не е снасяла Плача тя е една дебела дебела нищо нестава какво да правя така е и със зебрите къде е проблема моля ви помогнете ми
Винаги се стараи, но не се престараваи.

p4elara

Цитат на: bobbyboy00 - 18.10.2008 17:34
Преди 5 дена отделих 1 женска и 2 мъжкаря в отделен аквариум и надругия ден вече имаХ хайвер,но след като извадих рибките веднага,след 2 ден нямаше и следа от хайвер.Защо?
Каква ти е била температурата ? Кислород имало ли е ?

uyri

Винаги се стараи, но не се престараваи.

uyri

06.12.2008 23:09 #56 Last Edit: 07.12.2008 01:02 by uyri
Имам едно мъжко леопардово данио и едно женско.Когато ги взех ги пуснах сами в одилен акварим.Тва беше някаде около 5-6 месеца,уж бремена женската ама досега не е снасяла Плача тя е една дебела дебела нищо нестава какво да правя така е и със зебрите къде е проблема моля ви помогнете ми и само женското гони мъжкото това нормално ли е *dontknow*

Винаги се стараи, но не се престараваи.

Лора

Защо не пробваш да ги държиш известно време разделени. После ги пусни в аквариума и направи малка смяна на водата. Ако не хвърлят вземи си още 1-2 мъжки и поне още една женска. При развъждането на данио е важно да се знае, че се пускат 2-3 самеца на една женска.
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=122&vid=1&vsearch=%%E4%E0%ED%E8%EE%
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=173&vid=1&vsearch=%%E4%E0%ED%E8%EE%
Успех!
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

uyri

а ако сложа мъжка зебра тя нали е вид данио ще стане ли нещо
Винаги се стараи, но не се престараваи.

Деян

Евентуално ще стане грозен хибрид.

p4elara

Цитат на: uyri - 06.12.2008 17:37
всичко

Това всичко  малко ме семнява  я изброи ??

TexHoTpoHuk

Имам чуството , че нещо не им е както трябва .
Едно намерих умряло и видях едно как плува сякаш няма сили . Вечерта стоеше по дъното и не мърдаше само дишаше . Малко по-късно го намерих умряло  .
От тогава не ми е умирала рибка .
Но останалите стоят на повърхноста и дори вечер не слизат надолу .
Останалите рибки са 4 големи гупи , 30-тина малки ( бебета )  и един анцитрос . Тях не ги бърка държат се както преди .
Аквариума е 100 литра .
Имам едно данио което си измени формата -  явно и то скоро ще отиде в необятните рибешки полета  :'(
А днес видях и нещо за което беше писал един колега .
Ето за какво става въпрос :

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2Fgx15Sa9J.jpg&hash=531b3ea30e6140f0f10bf904771f3584ecf388ef

Аквариума е стартиран ноември месец миналата година . Сменям по 20 % вода на 1 седмица , като новата е направо от водопровода без никакви интервенции по нея . С добавка на няколко капки метиленово синьо . В местния магазин ми казаха , че за толкова малко рибки правя много чести смени на водата .......
Температурата е постоянна 26-27 градуса .
Осветлението до скоро беше една пура daylight 18 вата , вече са две ....
Вътрешен филтър , който също така вкарва и кислород .
Храната е на сера люспи и гранули с чернодробна за сомчето.
Ако още нещо Ви интересува за да ми дадете съвет питайте ...


onyxman

Преди седмица за малко да изтръшкам рибоците с CO2 система с мая и захар.Имаш ли такава стартирана.Сменяй водата с престояла и моя съвет е да си вземеш едно шише Sera Aquatan или аналогично такова да добавяш при всяка смяна на водата, особено аккто ти не я оставяш да престои.Моите така плуваха на повърхността но като ги видях спрях системата и пуснах аерацията на макс.

TexHoTpoHuk

а да това пропуснах да добавя нямам система за СО2 .....
Ще започна да преварявам водата и да я оставям да престои да видим дали ще се оправят нещата .....

onyxman

Цитат на: TexHoTpoHuk - 17.02.2009 18:11

Ще започна да преварявам водата и да я оставям да престои да видим дали ще се оправят нещата .....
Чак да я преваряваш не, но можеш поне да я оставяш в туби да престои ден два.Ако добавяш и Акватан, нама да имаш проблеми.

zambo

Спри да храниш сомчето . То ще се оправи и без теб .
Спри да сипваш и метиленовото синьо . На тоя тъпунгер в магазина му кажи че е тъп и да спре да дава идиотски съвети .
Постарай се водата да престоява поне няколко часа , най-добре поне денонощие .
Натровени са ти рибите ,но от какво е трудно да се каже .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

yumkata

колко розови даниота може да се отглежда в 22 литров аквариум  *HELP* *bg*

bigbeer

До сега не е правен опит да се постави световен рекорд точно по твоят въпрос. Защо не опиташ с 400 парчета примерно? мисля, че ще остане и малко място за вода.. за да неизсъхнат рибоците ;)


Деян


sandetohaha

400 парчета  *ROFL* *ROFL* *ROFL* аз мисля че 4 са ти достатъчни

florian1990

Имам питане за Даниото като цяло. Един приятел ми кажа е е имал случаи с рибки данио в арквариум с други рибки.  Един нощ,обаче забравил да пусне лампите в аквариума и на сутринта в аквариума му останали само даниото...Казва че даниото без светлина полудяват и избиват другите рибки ... Нормално ли е това поведение на даниото като цяло и на някой случвало ли му се е това :? Много искам да си завъдя данио в аквариума и за това питам :)
Винаги има по голяма риба от теб

bicho1976

Цитат на: florian1990 - 06.05.2009 14:19
Имам питане за Даниото като цяло. Един приятел ми кажа е е имал случаи с рибки данио в арквариум с други рибки.  Един нощ,обаче забравил да пусне лампите в аквариума и на сутринта в аквариума му останали само даниото...Казва че даниото без светлина полудяват и избиват другите рибки ..
Като си ляга твоя приятел да не изгася и осветлението в неговата стая,че току виж и  него подкарали.  :-D  http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=173&vid=1

florian1990

ще му кажа  *ROFL* рова ми направи впечатление че чета че мирни рибки, а той пък какво ми казва :D
Винаги има по голяма риба от теб

Miss_Zhekova

Да не отварям нова тема...

Мога ли за компания на една зебричка да сложа още 3-4 даниота, но от червените (розовите), или е задължително да са данио рерио (нали то е зебра..)  *HELP*
Put some fun between your legs - ride a horse! :)

Miss_Zhekova

Аз се извинявам, че се повтарям, но в другата тема, в която писах, никой не ми отговори. Та въпроса ми е мога ли за компания на една зебричка да сложа още 3-4 даниота, но от червените (розовите), или е задължително да са данио рерио (нали то е зебра..)?  *HELP*
Put some fun between your legs - ride a horse! :)

NO CARRIER

Можеш да сложиш. Какво те притеснява?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Miss_Zhekova

Ами нали са стадни рибки.. и имах предвид дали ще му е добре на рериото, ако е сред розовите си събратя, или е необходимо да е само с други рерио. Ама те явно са от един вид и е все едно дали ще е с още данио рерио или с розови данио.. нали така?  :-)
Put some fun between your legs - ride a horse! :)

NO CARRIER

Пасажни, не стадни.
Сама се усещаш, че има нещо нередно.
Да, розовите са също Brachydanio Rerio, но са генномодифицирани.  Не е проблем да съжителстват, но дали ще са заедно - нямам идея.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Miss_Zhekova

Ух.. чудех се дали пасажни, дали стадни.. понеже съм виждала и някои да пишат стадни рибки.. както и да е, благодаря за корекцията.
А дори и да не са заедно не ми е проблем, просто знам, че не е добре да има по една рибка от вид.. и за да не е сама ще и сложа още зебрички... ама въпроса ми беше главно дали няма да й е "самотно", като другите не са рерио, а розови. В този смисъл питам, дали са подходящи за съквартиранти..
Put some fun between your legs - ride a horse! :)

NO CARRIER

Най-добре сложи и от двата вида. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Miss_Zhekova

Добре, ще видя как ще го направя. Благодаря за отговорите  *privet*
Put some fun between your legs - ride a horse! :)

goldstar94

Как мога да знам че даниото ще ми хварле хаивер ?
И как изглежда тои ?
И трябва ли да ги отделя ?
: 01.06.2009г 11:11ч
аиде пишете  :-!

zambo

Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Живко

Никой не се е родил научен.

tays

Вчера ми се излюпи хайвера на червеното данио. По стените на авариума имаши налепи - слюз и водата беше леко замърсена - изпражнения от родителите. Аквариума е 10 литра. Смених 2/3 от  водата, като 1/3 от аквариума на родителите и 1/3 престояла. Капнах няколко капки метиленово зелено. Днес на сутринта нямам нито една рибка всички са мъртви. Дали е от метиленовото зелено. 

dok70

Метиленово синьо или малахитово зелено? *dontknow*
Второто е отровно при предозиране! А и в нормални дози си е токсично, особено за малки.
Предполагам това ще е!
И за какъв чеп го слагаш при излюпени малки?!? :kreshtja:
Слага се /не зелено!/ за да не плесенясва хайвера!
Ай успех следващия път!
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

tays

Мелахитово зелено е грешката е моя. Мерси за бързия отговор.

zarkola

16.09.2009 20:07 #88 Last Edit: 16.09.2009 22:01 by zarkola
Имам 2 червени даниота от които и имам първото си котило от даниота съвсем случайно,но това е дълга история.Та въпроса ми е защо след като са червени от малките само някои са червени,а другите които са и по едри са като данио рерио сивкави? :-|
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.img-share.eu%2Ff%2Fimages%2F41%2F2906201131355JPG3NTYrha_thumb.jpg&hash=0a9dc656e728976f87c367d0efdbc188707b36ac

dok70

Нямаш проблем.
Това данио е ГМО /генно модифициран организъм/.
Нормално е да има разпад при поколението.
Към 30% са като родителите, останалите като изходната /нормална/
форма на данио рерио. Трябва да си наясно, че ГМО са доста кекави,
развиват се по-бавно и са податливи на заболявания/особено изкривяване на гръбнака/.
Вече съм приятно изненадан, когато не се квалифицира като розово данио! :-)
Ей, ама много се дразня от това... >:o
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

zarkola

16.09.2009 22:33 #90 Last Edit: 16.09.2009 22:38 by zarkola
Аха ясно *THUMBS UP*.Но само да отбележа тези които не са червени(не са розови *NO* и аз досега не съм виждал такива)са по едри от цветните и перките им са воални а не като розовите които аз съм виждал( може и да има розови воални даниота  :-( ).Попринцип ги гледам с живородки от които също съм имал бебета,но тези наистина доста бързо растът от преди окло 3 седмици,а вече са 1/2 см.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.img-share.eu%2Ff%2Fimages%2F41%2F2906201131355JPG3NTYrha_thumb.jpg&hash=0a9dc656e728976f87c367d0efdbc188707b36ac

dok70

Ако се е кръстосала червената форма с обикновено данио се получават
на фон на оцветяване на обикновеното данио + червени ивици.
Ба си колко сложно го написах! :-|
Получават се даниота с червени и сини раета.
Растат и се развиват като нормално данио.
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

zarkola

Да точно така са със червени и сини рает. Благодаря за отговора но да ти кажа повече ми харесват от обикновенното розово данио.И пак мерси
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.img-share.eu%2Ff%2Fimages%2F41%2F2906201131355JPG3NTYrha_thumb.jpg&hash=0a9dc656e728976f87c367d0efdbc188707b36ac

bobbyboy00

Аз искам да питам,някой знаели дали има разлика при хвърлянето на хайвера от обикн.данио.Какви действия да се предприемат.

dok70

Принципни разлики няма.
Искат по-голям обем съответстващ на размерите им.
Съзряват полово по-късно от рериото.
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

eraser

Здравейте! Имам 5 данио -2 женски и 3 мъжки. Едната женска уби вече едното мъжко. Като го види и почва една гонка и тя го кълве.Снощи умря с направо разкарвавен корем.Отделих ги 2 те женски в 12 литров и сега гледам че пак тая побойничка бие друата женска.Какво да я правя???

martin95601

Ем напраово в тоалетната аз бих направил така  :-D

ico

Не споменаваш големината на съда, нормално залесен ли е, пък и групата ми се струва малка.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

yumkata

уверявам те че не е задължително

ssg

yumka как мислиш,дали си го уверил навреме? ;-)

necris

Взех си преди 2-3 дни розово данио, 4 много красиви рибки. Направи ми впечатление днес като влязох в 2 магазина за риби, че в тях розовото данио е с ... как да кажа, по-правилна и изчистена форма на перките, като при неоните например, а мойто данио, въпреки че тялото е ярко розово на цвят, е с "парцалести" перки като на обикновеното синьо данио. Да не би да съм взел някъв мелез? Просто информативно питам, щото тия рибки си ме кефят на макс, повече от другото розово данио с малките перки.

снимки:

http://necris.snimka.bg/other/misc.119893.20639634.big

http://necris.snimka.bg/other/misc.119893.20639636.big

на едната снимка се виждат неонка и данио... на другите данио по магазините перките са кат на неонката ... ама мен тъй си ми харесват повече, та казвате че тва е воално данио ?


_777_

То като си ги размятал(а) тия цици човек не може да определи дали ти е розово...,розовото данио. ;-)Сложи по възможност една снимка че да можем да добием представа какво е "добитчето". :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.org%2Frg38pb2jt%2F24_05_15.jpg&hash=6f97fcaa79676235e44de93c1abe16d6edfa3739

MeTogu

То даниото ти е розово, и не само че е розово ами е и воално.За това са му такива плавниците.Даже е по-ценно.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

dok70

Аз пък съм убеден, че това розовото данио никак не е такова!
Воална форма на ГМО червено данио ще да е.
Някъде го водят пинк. Не знам от къде навлезна в практиката погрешното наименование розово.
ГМО-то:
http://aquariumbg.com/forum/danio/boikot-na-chervenoto-danio/?all
Ей това е произволна снимка на розово данио, което няма нищо общо с горното:
http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://aquaworld.netfirms.com/Cyprinoidae/Brachydanio/Brachydanio_albolineatus.jpg&imgrefurl=http://aquaworld.netfirms.com/Cyprinoidae/Brachydanio/Brachydanio_albolineatus.htm&h=251&w=463&sz=27&tbnid=pk0AjnY9yuAbHM:&tbnh=69&tbnw=128&prev=/images%3Fq%3DBrachydanio%2Balbolineatus&zoom=1&q=Brachydanio+albolineatus&usg=__CXmK7A55EojeabTrdcjl7LxfJSA=&sa=X&ei=lAiTTKr2LInAswahrbz3CQ&ved=0CBgQ9QEwAA
Заради експеримента се заиграх с ГМО-то и получих доста интересен резултат.
Подробности- скоро. ;-)
*DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

necris

Аквариум: 25л
Стартиран: 4-5мес.
Риби: 5 неона, 1 хелер, 4 розови данио
Растения: 6 корена валиснерия и още 3-4 корена от някво друго, широколистно
Филтър: гъба с помпичка, работи 24/7
Oветление : 25W (знам, че е много, нямам друго)
Темп.: 24-25*
Рн: 7-7,5
Храна: Тетрамин през ден, 1 път на седмица - артемия

Проблем: отначало ми мряха всички риби, очевидно ги прехранвах, но от 2-3 месеца ми мрат само розовите данио и то по 1 на 1-2 седмици. Дали имат няква несъвместимост с другите риби, не им уцелвам температурата ли?

kamos

В такъв малък аквариум да уцелиш баланса без доста опит в акваристиката си е доста трудно начинание. Най-добре спазвай ритъма, който си задал на аквариума /храна, опресняване/, но не добавяй нови рибки. Той аквариума ще си покаже при твоите условия колко рибки може да държиш. Личното ми мнение, е че 25 литров аквариум е подходящ за неоните и за хелера, но даниото са бързи и подвижни рибки, които искат пространство за плуване.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Bolta

Температурата е добре . Защо ги храниш през ден ? Давай им всеки ден храна , но по малко и един ден в седмицата - глад.
Иначе знаеш ли на каква възраст са били рибките , когато си ги купил? Даниото нямат дълъг живот по принцип.
Хелера , какъв е ? Колко е голям?
Те иначе са бързи риби и не се дават лесно , но при теб пространството е малко и може и хелера да ги убива .  *dontknow*
*spam
И при мен се появи проблем с въпросните риби . Гледам заедно 10 данио с 10 крибензиса . В началото нямаше никакви проблеми , но вече започнаха да изчезват риби ...първо изчезнаха 3 (през няколко дни по една), а днес забелязах , че още 2 мъжки ги няма - таа... бройката им вече е 5 . Явно се случва нещо през нощта , сигурно крибензисите ги убиват . Видимо бяха здрави , а някои от тях и по-млади. Така че изключвам болест или естествена смърт, също имам и стъклен капак.

necris

Предишните незнам колко са били възрастни, тия 4 сега са млади мисля, щото са по-малки. Хелера е женски и е към 5 см, по-скоро те го гонят, не той тях, наръфали му бяха опашката преди седмица.

Bolta

В такъв случай , се придържай към мнението на колегата kamos . Дал е доста изчерпателен отговор .

necris

Ами така ше е ... ше изкарат още 1 седмица, докат си взема колата и си поръчам на Калкана един 65-70л. аквариум... Там ще имат повече място, а ще си взема и по-качествена техника, хубав грунд и т.н.

kamos

Вместо 65-70 литра аквариум защо направо не поръчаш аквариум с размери 80*35*40/д*ш*в/ стига да имаш възможст де.
Според мен това е идеалния размер за начало. :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

n1k3r

Колеги днес взех 3 големи даниота и ми прави впечатление, че 2 от тях имат розови точки по коремчетата. Това нормално ли е да не е нещо болест ? 1-то от тях е с много надут корем предполагам е женско ?

Четох тук за тях какви са що са но няма да ми е излишна още информация за тях.  :-[
Та сега забелязах, че това данио с най надутия корем гони останалите 2 .. ако може дайте информация за тях само гадая какви са мъжки женски ..

bad_boy

Ако даниотата са от розовите,не се притеснявай.А това че женската риба надута значи е готова да хвърля хайвер.

n1k3r

Ако трябва и снимки бих качил. За да се придобие представа. В магазина само ми казаха, че това е "голямо данио" розово ли е жълто ли е .. не го знам нищо повече не са ми казали.

paolo6481

Цитат на: n1k3r - 29.01.2011 18:21
Ако трябва и снимки бих качил. За да се придобие представа. В магазина само ми казаха, че това е "голямо данио" розово ли е жълто ли е .. не го знам нищо повече не са ми казали.
За пръв път чувам за голямо или малко данио.Сигурно са имали впредвид възрастно. *ROFL*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

n1k3r

Е тук вече незнам какво са имали предвит ама си личи, че не разбират много. Направо ще кача 1 снимка да ги видите за какво говоря. Дадоха ги  за "ГОЛЯМО ДАНИО"  :-D

Етоя и снимката с лошо качество :
http://img200.imageshack.us/img200/8253/28012011089.jpg

Това ми го дадоха за голямо данио а дали е розово незнам. 3 парчета имам 1-то от тях е двойно по голямо от останалите и си е харесала 1 по малко, че го гони. 2 от тях имат розови точици по коремчетата и до задниците им а другото няма такива екстри.

Bolta

Дай наистина една снимка да го видим това Данио.
Да не е Danio aequipinnatus - Малабарско Данио. Приличат ли на него? Ето и линк към сайта: http://aquariumbg.com/fish.php?fish=429
*spam
А, снимката вече е налице, но аз по нея не мога да го определя. Можеш ли да се пробваш да направиш по-добра?

n1k3r

http://img407.imageshack.us/img407/5913/28012011098.jpg

Снимките са с телефон и ги прави кофти. Цветовете към опашката са светло жълто и тъмно сиво наместа черно на ленти.

andreydemon

Това е точно Малабарско данио, а на снимката прилича на доста бременна с хайвер женска.Успех
Да бъдеш втори означава да си пръв от загубилите...А.Сена!!!

paolo6481

А и тази е мътна но малко по-добра от първата.Май е точно от тия данио ама това наименование голямо данио направо ме разби  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

n1k3r

Сменям наименованието на дебели тлъсти даниота. *ROFL*

Та имам 3 такива с големи коремчета но 1та от тях имам чувството, че ще се пръсне. Това значи, че и 3те са бременни и трябва да хвърлят хайвер ? И някаде имали описан начин как става се хвърля хайвер в колко литров съд (аквариум) и такива подобни. Сега за 1ви път гледам хайверни рибоци и не знам как стават тея номера. :-[

П.П > Сега се сетих, че нямам мъжкари и ако взема каквито ми паднат ще могат ли да свършат работа женските да хвърлят хайвера и там да го оплодят или каквото го правят ?

Bolta

Колега, страшно много е подута тази риба. И аз съм имал даниовци с хайвер (макар не от същия вид), но такава не съм виждал досега.
Мисълта ми е, че не съм сигурен дали е така подута само от хайвер или е някаква болест или прехранване.  *dontknow*
Иначе незнам точно този вид дали се различават по нещо (относно размножаването) от другите или и при тях е същата процедура.
Ето две теми, за Данио рерио, може да помогнат.
Развъждане на Данио.
Развъждане на розово данио.
Успех!

paolo6481

Цитат на: Bolta - 29.01.2011 20:03
Колега, страшно много е подута тази риба. И аз съм имал даниовци с хайвер (макар не от същия вид), но такава не съм виждал досега.
Мисълта ми е, че не съм сигурен дали е така подута само от хайвер или е някаква болест или прехранване.  *dontknow*
Иначе незнам точно този вид дали се различават по нещо (относно размножаването) от другите или и при тях е същата процедура.
Ето две теми, за Данио рерио, може да помогнат.
Развъждане на Данио.
Развъждане на розово данио.
Успех!

Не,не.Ако наистина му трябва мъжкар нека да е Малабарец.Не вярвам че другите ще свършат работа.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

n1k3r

Размножаването да речем, че съм го схванал как става теоретично. Само не ми е ясно имали значение какви мъжкари да взема. Тоест .. ако женските са примерно розови даниота и взема сини, оранжеви или там каквито ги има а не са точно като женските розови дали ще си свършат работата ???

А имали и някаква опасност примерно седмица две ако ги държа така без да опитвам да ги размножа ? Да не вземат да се пръснат или да хвърлят топа?

Bolta

Цитат на: paolo6481 - 29.01.2011 20:11
Не,не.Ако наистина му трябва мъжкар нека да е Малабарец.Не вярвам че другите ще свършат работа.
Колега, явно не си ме разбрал. Изобщо не съм имал предвид да събира женско Малабарско с мъжко Рерио. Просто казах, че процеса на размножаване може да е сходен при единия и другия вид.  *DRINK*
Цитат на: n1k3r - 29.01.2011 20:15
Размножаването да речем, че съм го схванал как става теоретично. Само не ми е ясно имали значение какви мъжкари да взема. Тоест .. ако женските са примерно розови даниота и взема сини, оранжеви или там каквито ги има а не са точно като женските розови дали ще си свършат работата ???
Трябва да си търсиш мъжки Малабарски даниовци, а не от друди видове!

n1k3r

Дотук всичко ясно. Остана само въпроса с червените точици по коремчето и тялото им. Да не е някаква болест нещо да не е опасно или си е нормално или просто такъв е вида рибката ?

naskoni

На мен ми е интересно, данио рерио - оригинал и ГМО, т.е. зебра и розово, дали се разпознават помежду си, че са от един вид и дали могат да се размножават?
Аз преди доста години гледах данио, но тогава розови нямаше. Затова искам да питам откога ги има в България?

bluefire

погледни тук http://aquariumbg.com/forum/danio/   може да намериш нещо по темата

chimotoki

Не знам дали трябва да пусна темата тук.Ако не е за тук предварително се извинявам!Искам само да попитам тъй като на даниото ми опашката беше отхапана половината,дали ще порастне пак?  *dontknow*

Caxapa

ДА,ще порасне отново.

chimotoki

Много благодаря за бързия отговор!  *DRINK*

megadrakan

Имам данио на което давам чернодробна храна,от която то дебелее. *dontknow*
Моля помогнете. *HELP*

stilista

Чернодробната я изхвърли!
Купи си каквато и да е храна на Тетра и си се радвай на животинките.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

megadrakan

Благодаря.Сега отидох до най-близкия магазин и купих храна на Tetra и сушени дафини.Надявам се да ги харесат рибите ми. :popcorn: Давам им един път в месеца жива храна,която харесват. :-)

stilista

Сега изхвърли и дафнията  :-D
Силен алерген и няма никаква хранителна стойност.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

megadrakan

Няма проблем дадох я на един приятел.Той я искаше. *YAHOO*

zoro40

Добре е да ги храниш с разнообразна храна (Помисли си как ще се чувстваш, ако ти  всеки ден ядеш едно и също ядене).
Разнообразната жива храна е най - добре , но внимавай за качеството и , защото лесно се пренасят различни зарази с нея.
Ако проблема е че "дебелеят"- можеш да пропускаш 1-2 дни в седмицата храненето - нищо няма да им стане, това са студенокръвни животни.

sisibest

Малко странен въпрос, но все пак ми е интересно ако някой е имал някакъв опит...
Могат ли групичка данио и групичка разбори да станат един пасаж?
Гледам от известно време не се делят, а си играят заедно...

salamandar

Ами аз имам 10 клиновидни разбори и 5 кардинала,които си ходят заедно на пасажче.Така че предполагам че и с твойте няма да има проблем :) те са като овцета като тръгне една всички след нея  :-D

sisibest

hahaha :) Dobre, blagodarq za otgovora!

(izvinqvam se za latinicata,no v momenta nqmam drugo)

VenusVicious

    Здравейте! Имам един въпрос относно розовото данио - из форума четох, че имало ГМО розово данио. Та щом са ГМО, тогава какво е Brachydanio Albolineatus?

VDO

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

SDB

Привет

относно розовото данио - това което е на твоята снимка то е ГМО точно независимо как му викат

относно алболинеатус то си съществуващо данио и ако погледнеш снимки ще видиш, че
няма нищо общо с розовото даже и на размер става доста по едро (имам такова данио мога на живо да ги сравня)!

VenusVicious

Хм, ами цвета...Как да ги различа като си купувам?

VDO

Няма шанс да ги объркаш-сравни това ,от снимката на профила ти, с това тук: http://aquariumbg.com/fish.php?fish=322  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

VenusVicious

Цитат на: VDO - 26.01.2012 18:58
Няма шанс да ги объркаш-сравни това ,от снимката на профила ти, с това тук: http://aquariumbg.com/fish.php?fish=322  :-)

О, наистина няма как да ги объркам...Но какви са плюсовете и минусите на тези ГМО данио? :duvar: :duvar:

VDO

За плюсове не знам,но ще ти кажа минусът,който аз съм забелязал лично.Много са калпави,в смисъл податливи на болести и смърт.Другото,което е,че донякъде е изкуствено създадена,което ако не те притеснява и ти харесва като рибка,може да го пренебрегнеш.И така,успех при избора!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

VenusVicious

Благодаря, наистина ми беше важно да го знам! Много ми харесва като рибка, но тъй като още съм на фаза "избиране на техника и четене на теория", засега няма да си взимам такова, а зебричка.

VDO

Цитат на: VenusVicious - 26.01.2012 20:28
зебричка.
Това щях да ти препоръчам и аз,не че съм гледал точно такива,но те са най-разпространени и най-лесно се намират,а и съм чувал,че са издръжливи рибки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Rosko

На мен лично ми харесват имам 3.Едното е от около 6 месеца и стана 4.5 см.Но са много красиви воалните или по точно с по-дългите перки особено като пораснат.Нека да са изкуствени ,но са много по -красиви от оригинала него няма да си го взема.

VenusVicious

Наистина са много красиви, но аз съм още съвсем начинаеща, така че поне засега ще ги оставя настрана.

VenusVicious

Потресена съм... Не стига, че правят ГМО данио в различни цветове, ами и ги убиват и правят суши, което свети в тъмното! http://www.teenproblem.net/a/6-lubopitno/36056-sazdadoha-sushi-sveteshto-v-tamnoto-video/

amazingxstar

Имам  розово данио от няколко дена  и е доста агресивно. Гледам го в 6 литров аквариум с още 4 рибки ( да уточня скоро ,ще ги местя в 30 литров) Другите рибки са 1 жълто данио  2 мъжки гупи  (сребърна и червена като кадифе със сини петна) и едно албиносче воално сомче. И ето тук идва проблема.  Розовото данио  тормози червена  гупа  и я  гони като луд  *CRAZY* също и жълтото данио го  гони ,но го  бута  отзад мисля ,че е  женска  ,всички рибки ги бута към дъното и само си плува отгоре.  Сега като оправях помпата то дойде да ме удря по ръката и да ме напада. Това знам ,че е присъщо за бетите ,ама за данио то е като цербер охранител...

petar99

Бързо ги мести тия риби в по- големия аквариум, че ги мъчиш.  :'( Аз също имам розови даниота и те са си такива по природа, но няма да се учудя ако е и заради малкия обем. А ако ти е жал за другите риби или им направи много укрития в новия ти аквриум или просто подари даниотата на някой приятел или ги върни в магазина.

amazingxstar

Цитат на: petar99 - 23.06.2012 23:31
Бързо ги мести тия риби в по- големия аквариум, че ги мъчиш.  :'( Аз също имам розови даниота и те са си такива по природа, но няма да се учудя ако е и заради малкия обем. А ако ти е жал за другите риби или им направи много укрития в новия ти аквриум или просто подари даниотата на някой приятел или ги върни в магазина.

Е те ,ще издържът до петък ,а укрития ,ще  направя  за да  се чувстват уютно  и да са спокойни ,защото един приятел ще ми подарява мъжка бета ,а те са доста бойни рибки и  трябва да има укрития

ancitrusa

Цитат на: amazingxstar - 24.06.2012 11:02
Е те ,ще издържът до петък ,а укрития ,ще  направя  за да  се чувстват уютно  и да са спокойни ,защото един приятел ще ми подарява мъжка бета ,а те са доста бойни рибки и  трябва да има укрития
Бета с гупи,в малък аквариум,лоша комбинация. :-(

amazingxstar

Цитат на: ancitrusa - 24.06.2012 11:21
Бета с гупи,в малък аквариум,лоша комбинация. :-(

Баща ми е гледал бета и гупи и не са се дразнели ,зависи от характера на бетата

rakim

Като зависи от характера на бетата спри да питаш,явно ти и баща ти много ги разбирате.
540л Южна Америка

ancitrusa

Цитат на: amazingxstar - 24.06.2012 11:40
Баща ми е гледал бета и гупи и не са се дразнели ,зависи от характера на бетата
Те не се дразнят,бетата ще им разкаже играта на мъжките гупи.Бета с благ характер няма. :-D

amazingxstar

Цитат на: rakim - 24.06.2012 12:03
Като зависи от характера на бетата спри да питаш,явно ти и баща ти много ги разбирате.

Просто казвам ,все още съм начинаеща ,ако ги тормози ,ще си седи  в 6 литровия сам  ;дд  :-[

Sellena

Аз някога имах такова данио, което изяде очите на останалите. Някои явно искат да доминират. Малкият обем със сигурност повишава напрежението в обстановката, а и в тези 6 л колко е температурата на водата? Някои се изнервят от жегата. Приятелят ми гледа САМО бета в 33л аквариум в стая без климатик и снощи като погледнал температурата стигнала до 32 градуса, та до 03:00 сглобявал вентилатори от стар компютър...

amazingxstar

Цитат на: Sellena - 24.06.2012 14:54
Аз някога имах такова данио, което изяде очите на останалите. Някои явно искат да доминират. Малкият обем със сигурност повишава напрежението в обстановката, а и в тези 6 л колко е температурата на водата? Някои се изнервят от жегата. Приятелят ми гледа САМО бета в 33л аквариум в стая без климатик и снощи като погледнал температурата стигнала до 32 градуса, та до 03:00 сглобявал вентилатори от стар компютър...

23 градуса  8-) ,няма да ги изяде ,защото  другите сага го бият  *MODERATOR* ]:-> ,явно  сега му отмъщават  *CRAZY*, единствено се разбира със сомчето  *DRINK*,а да те питам гаджето ти от къде си е взел бетата и от къде мога да си взема продълговат аквариум.  :-[

Sellena

Ъ и Бети и аквариуми има на всякъде. Неговата специално я взе преди година от Воден свят (на метри от Акватиката, на отсрещната страна на 6-ти септември). Иначе аквариумите с филтри, лампи и т.н. и двамата сме си ги взимали от магазина срещу Синдикалния дом, така и не му научих името му. В момента във Воден свят със сигурност има такива по-малки акви с обикновен капак, с/у Синдикалния дом също (в смисъл повечето си вървят с подложката, с вградените екстри в капака и т.н. сам парички да имаш). Вземи си точните мерки на мястото, запиши си ги и така... Все пак си Пловдив, имаш мноого избор

bobitoo2000

Имам 1 тигрово данио,1 данио рерио и 2 розови данио.С какво мога да ги комбинирам в 50литров аквариум??? *dontknow* *dontknow* *dontknow* *dontknow*
bobitoo2000

hristoj


bobitoo2000

bobitoo2000

qwertyasd

Преди малко забелязах, че в общия аквариум има личинки на данио. Дали ще оцелеят в общия аквариум, в който има 4 неонки, 4 данио и 1 анцитрус?
Другото, което ме притеснява е че аквариума е малък 26 литра. Как да се контролира популацията на рибките, защото не мисля да отварям зоомагазин :-D

Marto99_mz

Най-вероятно ще ги изядат.

qwertyasd


Andrei

Здравейте,

Искам да попитам нещо защото имам проблем между хокейка неон и данио. Хокейката тормози двете рибки и не им дава да плуват. Какво да правя? Аквариума е 5 литра!

Лора

Колко точно на брой са тези риби?
Ако са по 1бр. разкарваш хокейката и си решаваш проблема. Но повече риби не слагай в него. Ако все пак решиш да се занимаваш с акваристика, вземи си поне един 30л и започни с отглеждането на живородки.
Ако пък решиш да останеш с тези 5л. може да си гледаш в него една бета (мъжките са по красиви от женските) или няколко черита (най разпространени и най евтини)
Черитата са скариди.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Чавд

Немисля, че трябва да се гледат рибки в аквариуми под 30л. Не съм фен на рибките в чаши. Но това си е мое мнение.
Иначе в 5л. може би някакви скаридки и това е :)

tetra

Колегите са прави, в  аквариумите под 30 литра почти е невъзможно или да речем доста трудно дори и за опитните акваристи да поддържат стабилна еко система. А какво да кажем за начинаещият акварист, който ще има трудности и при 100 литровите аквариуми?
В акваристиката се използват и 5 литрови аквариуми да речем за хвърляне на хайвер при тетрите но водата в тях е предварително подготвена и стабилизирана във много по големи аквариуми. Като при смяната на водата се използва вече стабилизирана а не прясна вода.
Всичко това е доста сложно, и много по лесно е да си вземем аквариум минимално 30 литра.И колкото по голям толкова по добре.
Другото златно правило е да започнем с чифт Гупи, който се приспособяват най добре и са най издържливи. И чак след година когато се научим да запазим водата в аквариума прозрачна, и стъклата чисти без да се налага всяка седмица да го мием основно, което е и доста вредно за обитателите, чак след това да преминем към някой други видове риби,

Andrei

Цитат на: tetra - 23.11.2013 07:57
Колегите са прави, в  аквариумите под 30 литра почти е невъзможно или да речем доста трудно дори и за опитните акваристи да поддържат стабилна еко система. А какво да кажем за начинаещият акварист, който ще има трудности и при 100 литровите аквариуми?
В акваристиката се използват и 5 литрови аквариуми да речем за хвърляне на хайвер при тетрите но водата в тях е предварително подготвена и стабилизирана във много по големи аквариуми. Като при смяната на водата се използва вече стабилизирана а не прясна вода.
Всичко това е доста сложно, и много по лесно е да си вземем аквариум минимално 30 литра.И колкото по голям толкова по добре.
Другото златно правило е да започнем с чифт Гупи, който се приспособяват най добре и са най издържливи. И чак след година когато се научим да запазим водата в аквариума прозрачна, и стъклата чисти без да се налага всяка седмица да го мием основно, което е и доста вредно за обитателите, чак след това да преминем към някой други видове риби,

Да, но едва ли всеки може да си позволи такъв аквариум, един сто литров аквариум е 118,50 лв  :ranting:. Сякаш да си акварист е  безплатно!

Карган

Цитат на: Andrei - 10.12.2013 19:49
Да, но едва ли всеки може да си позволи такъв аквариум, един сто литров аквариум е 118,50 лв  :ranting:. Сякаш да си акварист е  безплатно!
Прав си - акваристиката не е безплатно хоби. Това не означава, че е скъпо хоби(може и да бъде).
Един сто литров аквариум може да струва по-малко от 118,50 лв., но може да струва и повече. Не е задължително да имаш голям по обем аквариум, за да си акварист. Малкият обем обаче ще те ограничи откъм броя и вида на рибите, които може да отглеждаш(не гледаш. Да гледаш риби може и на снимки). Тези 5 литра не са подходящи за риби. Получава се така, че хокейката тормози двете рибки, а пък ти тормозиш и трите.
Щом бюджетът ти не позволява 100 и повече литров аквариум - вземи си по-малък. Но съобрази рибите(и другите обитатели) с обема му.
На сайта има много статии с полезна информация. Прочети ги. Има и информация за много видове риби. 
Стартиране на сладководен аквариум.

Всеки е започнал от някъде и повечето сме правили, а и още правим грешки. Но поне сега информацията е много и е лесно достъпна и много от тези грешки могат да се избегнат или коригират.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

tetra

Рабиран се, че 100 литра аквариум, който съм споменал е лукс за сегашното време. Примера е посочен за да се подчертае, че докато ни липсва опит даже и големината на аквариума, която е гаранция за стабилна еко система, няма ни избави от първоначалните проблеми на ново започващият акварист. От друга страна технически е не възможно дори и за опитен акварист в аквариуми по малки от 30 литра да отглежда риби. Това е все едно новопечен шофьор в градските улици да караш с 100 км сорост, не че не е възможно но е рисковано . Първоначалните ни неуспехи в акваристиката най често ни шокират  и слагат край на нашите увлечения и любов към акваристиката. Тъй като последиците от нашите грешки са невъзвратими за нашите водни обитатели.  *privet*

Lovely

Здравейте и Весели празници на всички!
Имам 60л аквариум. В него имах 10 шарени (явно ГМО) данио, 1 гупа и 4 анциструса. Имам и доста растения (неим знам имената и не ползвам торене). Сменям водата всяка неделя 30-40%. Даниото ми харесват многи - страшно са игриви. В събота си взех още 10. От 3 дни всеки ден по 1 рибка започва да плува с глава опряна в повърхноста, а в края на деня умира. Всеки ден точно по една и по един и същи начин - това ме озадачава. Някой да има опит с такъв проблем?

Smelly fish

Да, доста хора имат опит с твоя проблем. Вика му се пренаселване на аквариума. 10- те данио са ти били достатъчно, а сега с новите рибки се е отровила водата с амоняк или нитрити. Не могат да дишат и затова са на повърхността. А какъв ти е филтъра, нищо не е написано за него? По- малко вероятно е да е болест според посочените от теб симптоми. Ако искаш повече риби- по-голям аквариум.

Lovely

Да, съжалявам, че съм пропуснал да спомена филтъра :аквариума е RS600В с вграден филтър. Има си и филтриращ елемент и керамика и пуска балончета като клоун.
Основателно предположение, че причината е пренаселването, но няма логика. Водата ще е с повече амоняк и нитрати, поне на 4 ден след смяна на водата, а не след първия. Ако липсва кислород и водата е кофти, ще са зле Всички рибки, а не Само по Една на ден.
Слава богу на 26-ти бе последната жертва. От тогава няма други. Останалите продължават да са игриви и днес им смених водата. Немисля, че е от водата.
За мен си остава загадка. А и вече няма значение.
Весели празници на Всички!!!