• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 04:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Общи въпроси

Започната от KingNothing, 30.08.2005 13:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bobitoo2000

bobitoo2000

qwertyasd

Преди малко забелязах, че в общия аквариум има личинки на данио. Дали ще оцелеят в общия аквариум, в който има 4 неонки, 4 данио и 1 анцитрус?
Другото, което ме притеснява е че аквариума е малък 26 литра. Как да се контролира популацията на рибките, защото не мисля да отварям зоомагазин :-D

Marto99_mz

Най-вероятно ще ги изядат.

qwertyasd


Andrei

Здравейте,

Искам да попитам нещо защото имам проблем между хокейка неон и данио. Хокейката тормози двете рибки и не им дава да плуват. Какво да правя? Аквариума е 5 литра!

Лора

Колко точно на брой са тези риби?
Ако са по 1бр. разкарваш хокейката и си решаваш проблема. Но повече риби не слагай в него. Ако все пак решиш да се занимаваш с акваристика, вземи си поне един 30л и започни с отглеждането на живородки.
Ако пък решиш да останеш с тези 5л. може да си гледаш в него една бета (мъжките са по красиви от женските) или няколко черита (най разпространени и най евтини)
Черитата са скариди.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Чавд

Немисля, че трябва да се гледат рибки в аквариуми под 30л. Не съм фен на рибките в чаши. Но това си е мое мнение.
Иначе в 5л. може би някакви скаридки и това е :)

tetra

Колегите са прави, в  аквариумите под 30 литра почти е невъзможно или да речем доста трудно дори и за опитните акваристи да поддържат стабилна еко система. А какво да кажем за начинаещият акварист, който ще има трудности и при 100 литровите аквариуми?
В акваристиката се използват и 5 литрови аквариуми да речем за хвърляне на хайвер при тетрите но водата в тях е предварително подготвена и стабилизирана във много по големи аквариуми. Като при смяната на водата се използва вече стабилизирана а не прясна вода.
Всичко това е доста сложно, и много по лесно е да си вземем аквариум минимално 30 литра.И колкото по голям толкова по добре.
Другото златно правило е да започнем с чифт Гупи, който се приспособяват най добре и са най издържливи. И чак след година когато се научим да запазим водата в аквариума прозрачна, и стъклата чисти без да се налага всяка седмица да го мием основно, което е и доста вредно за обитателите, чак след това да преминем към някой други видове риби,

Andrei

Цитат на: tetra - 23.11.2013 07:57
Колегите са прави, в  аквариумите под 30 литра почти е невъзможно или да речем доста трудно дори и за опитните акваристи да поддържат стабилна еко система. А какво да кажем за начинаещият акварист, който ще има трудности и при 100 литровите аквариуми?
В акваристиката се използват и 5 литрови аквариуми да речем за хвърляне на хайвер при тетрите но водата в тях е предварително подготвена и стабилизирана във много по големи аквариуми. Като при смяната на водата се използва вече стабилизирана а не прясна вода.
Всичко това е доста сложно, и много по лесно е да си вземем аквариум минимално 30 литра.И колкото по голям толкова по добре.
Другото златно правило е да започнем с чифт Гупи, който се приспособяват най добре и са най издържливи. И чак след година когато се научим да запазим водата в аквариума прозрачна, и стъклата чисти без да се налага всяка седмица да го мием основно, което е и доста вредно за обитателите, чак след това да преминем към някой други видове риби,

Да, но едва ли всеки може да си позволи такъв аквариум, един сто литров аквариум е 118,50 лв  :ranting:. Сякаш да си акварист е  безплатно!

Карган

Цитат на: Andrei - 10.12.2013 19:49
Да, но едва ли всеки може да си позволи такъв аквариум, един сто литров аквариум е 118,50 лв  :ranting:. Сякаш да си акварист е  безплатно!
Прав си - акваристиката не е безплатно хоби. Това не означава, че е скъпо хоби(може и да бъде).
Един сто литров аквариум може да струва по-малко от 118,50 лв., но може да струва и повече. Не е задължително да имаш голям по обем аквариум, за да си акварист. Малкият обем обаче ще те ограничи откъм броя и вида на рибите, които може да отглеждаш(не гледаш. Да гледаш риби може и на снимки). Тези 5 литра не са подходящи за риби. Получава се така, че хокейката тормози двете рибки, а пък ти тормозиш и трите.
Щом бюджетът ти не позволява 100 и повече литров аквариум - вземи си по-малък. Но съобрази рибите(и другите обитатели) с обема му.
На сайта има много статии с полезна информация. Прочети ги. Има и информация за много видове риби. 
Стартиране на сладководен аквариум.

Всеки е започнал от някъде и повечето сме правили, а и още правим грешки. Но поне сега информацията е много и е лесно достъпна и много от тези грешки могат да се избегнат или коригират.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

tetra

Рабиран се, че 100 литра аквариум, който съм споменал е лукс за сегашното време. Примера е посочен за да се подчертае, че докато ни липсва опит даже и големината на аквариума, която е гаранция за стабилна еко система, няма ни избави от първоначалните проблеми на ново започващият акварист. От друга страна технически е не възможно дори и за опитен акварист в аквариуми по малки от 30 литра да отглежда риби. Това е все едно новопечен шофьор в градските улици да караш с 100 км сорост, не че не е възможно но е рисковано . Първоначалните ни неуспехи в акваристиката най често ни шокират  и слагат край на нашите увлечения и любов към акваристиката. Тъй като последиците от нашите грешки са невъзвратими за нашите водни обитатели.  *privet*

Lovely

Здравейте и Весели празници на всички!
Имам 60л аквариум. В него имах 10 шарени (явно ГМО) данио, 1 гупа и 4 анциструса. Имам и доста растения (неим знам имената и не ползвам торене). Сменям водата всяка неделя 30-40%. Даниото ми харесват многи - страшно са игриви. В събота си взех още 10. От 3 дни всеки ден по 1 рибка започва да плува с глава опряна в повърхноста, а в края на деня умира. Всеки ден точно по една и по един и същи начин - това ме озадачава. Някой да има опит с такъв проблем?

Smelly fish

Да, доста хора имат опит с твоя проблем. Вика му се пренаселване на аквариума. 10- те данио са ти били достатъчно, а сега с новите рибки се е отровила водата с амоняк или нитрити. Не могат да дишат и затова са на повърхността. А какъв ти е филтъра, нищо не е написано за него? По- малко вероятно е да е болест според посочените от теб симптоми. Ако искаш повече риби- по-голям аквариум.

Lovely

Да, съжалявам, че съм пропуснал да спомена филтъра :аквариума е RS600В с вграден филтър. Има си и филтриращ елемент и керамика и пуска балончета като клоун.
Основателно предположение, че причината е пренаселването, но няма логика. Водата ще е с повече амоняк и нитрати, поне на 4 ден след смяна на водата, а не след първия. Ако липсва кислород и водата е кофти, ще са зле Всички рибки, а не Само по Една на ден.
Слава богу на 26-ти бе последната жертва. От тогава няма други. Останалите продължават да са игриви и днес им смених водата. Немисля, че е от водата.
За мен си остава загадка. А и вече няма значение.
Весели празници на Всички!!!