• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

CO2 конценрация - невъзможна

Започната от BatV, 14.02.2017 14:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

BatV

От известно време се опитвам да убия риби и скариди в 20л.
Преди година почнах с мая и захар - бутилка 0,5л.
От няколко седмици съм с 3л. смес - прави балон на 1,3-1,5сек. Разтварям с филтър от цигара.

Не бях правил тестове от половин година поне.
Днес реших да видя колко близо съм до заличаването на обитателите и нещо много странно излезе:
https://s31.postimg.cc/r45p10krr/IMG_20170214_132543.jpg
Сравнени - вода от чемата с вода от аквариума.
КН от чешмата - 8
КН от аквариума - 12

При температура 22С - тва прави 139ppm СО2, което безумно.
Повторих тестовете - пак същите показатели. Преди съм тествал водата от чешмата - съвпада с днешните данни, което ме води на мисълта че тестовете са верни.

Рибите и скаридите - жизнени и  хич не им дреме. Създал съм мутанти. ]:->
Логично обяснение, освен верността на тестовете?!??

BatV

Случайно попаднах сам на отговора на въпроса си:

"Много хора си спомнят за таблицата за зависимостта на концентрацията на СО2 от рН при зададено кН. Тази зависимост не върши работа! Тя може да се използва САМО в първите два месеца от старта на аквариума."


evgeni200

Реагентите за СО2 концентрация са все еднакви и точно отчитане е при карбонатна 4  :-)
bromthymol blue e реагента и коректно отчита само при КХ 4, ако ти се занимава сложи един дроп чекер и ще знаеш точно.
Опасноста е при ниска карбонатна големия пад на ПХ отколкото концентрацията на СО2 и на много места си е писано, че СО2 по никакъв начин не измества О2 :-)

BatV

Така е. *THUMBS UP*

Мисълта ми беше, че разбрах защо изкарвам умопомрачителни стойности на СО2 по таблицата.
Освен СО2 има други източници на киселини, които понижават РН с времето.
Почти е на година аквариума ми и от там толкова е паднало РН-то.

Иначе избягвам всякаква допълнително утежнаваща техника в аквариума - чекери, термометри, скимери, нагреватели, огромни дифузери и т.нат.Тестовете и те събират прах.

М/у другото публикацията е твоя, а автор/преводач/ Penta. Поздрави и на двамата! *DRINK*

Penta

В интернет пише всичко, само да се порови човек. Поздравления че си го направил :-)

Изпратено от моят HUAWEI VNS-L21 с помощта на Tapatalk


evgeni200

Когато човек търси отговор с четене ще го намери  :-)
На мен ми е интересно кое вдига карбонатите в аквариума ?!

krasigogo

Не си създал мутанти. Просто тези организми издържат до много високи концентрации на СО2 във водата, ако има движение и кислород в нея. Преди 5 месеца член на семейството (баба на ~90 лета) бърникайки около бутилката с газ завъта вентила и подава струйно (няма балончета на брояча) газ към аквариума. След 6 часа интезивно газиране се прибирам и се оцъклих. Растенията не кипят ами врят, рибите са на повърхостта, като микроразборите и САЕ-тата не бяха устискали, Ендлера имаха спорадични движения, колизиите май не им пукаше какво става но 70% от скаридите от черни бяха станали червени (мъртви). Е след преустановяване подаването на газ, смяна на 50% от водата и барботиране с въздух успях да спася част от скаридите - издържлива твар е това, Ендлерчетата възкръснаха, а колизиите все така не им пукаше. Водата до такава степен бе обогатена с СО2 че напълних бутилка 0,5л от кола с вода от аквата, затворих, разтръсках и тя стана осезаемо по твърда, когато отворих бутилката ясно се чу изтичането на газ. Така че водните животинки могат да устискат и в газирана вода.

ПП: При мен стана неволно този акт, не препоръчвам да се изпробва върху животинките.
Три пъти режа и все късо ....

BatV

Интересна история, макар с трагични елемени.
Без съмнение издържат животинките на СО2, ако има достатъчно кислород.
Убива ги рязката промяна на РН-то, която в твоя случей е била надолу.

При мен повърхността на водата наподобява море - губя много СО2, но пък обогатявам с О2, които е полезен и за риби и за растения.

КН-то незная защо се вдига.
Мерих днес, че ми стана интересно чешмянка -8, аквариума този път -10.
Имам само корени и грунд.
Корените трябва да го свалят, не да го вдигат.
Изпарението също не може да е защото сменям по 50%вода на 3 дни от две седмици.
От честите смени съм го докарал почти еднакво КН, но мина ли на нормални подозирам пак ще се качи.





petko

КН ти се вдига от грунда.

evgeni200

КХ и ПХ са свързани едното на горе другото на долу нещо не е така  :-)

petko

Под въздействието на СО2.
CaCO3 + СO2 + H2O = Ca(HCO3)2

ако спре СО2 няма да му се покачва карбонатната.

evgeni200

Петко по горното пада карбонатната и с нея и пх.
Спира цо2 възтавовява се и буфера и се вдига и пх.
Даже целия процес го има и като мое мнение някъде на форума.

bustama

Цитат на: petko - 05.04.2017 18:01
Под въздействието на СО2.
CaCO3 + СO2 + H2O = Ca(HCO3)2

ако спре СО2 няма да му се покачва карбонатната.

Това е така!
РН пада в следствие от?

petko

Евгени точно обратното е при повишаване на СО2 се увеличава и КН при наличие на калциев карбонат.Няма как да падне КН.

Преведен цитат от Амания

При подаване на CO2 в аквариума се образува малки количества въглеродна киселина [Н2СО3] (0.1-0.2%), тя се дисоциира на йони [Н +] и бикарбонат [HCO3-] (основата на KH), Н + концентрация йон се увеличава с намаляване на рН - подаване CO2 означава, че може да понижи рН в аквариум в същото време като основна хранителна съставка за растежа на растенията - въглерод [C]

bustama

Не ви трябват чужди статии, че даже и да ги превеждате. Всичко си го има написано във форума - някъде в раздел химия... Стоян, преди години най-вежливо човека ми го обясни с два поста. За което съм му много благодарен! Понеже, никой друг не го каза за гоните през които се мъчех като незнаещ. :-)
Четете повече в соления раздел. Но, вече ще е много трудно...

Намерих темата.
http://aquariumbg.com/forum/preparati/nestabilni-pokazateli-na-vodata/

BatV

Прочетох статията и като се замисля съм виждал макар и много рядко малки бели парчета м/у черния грунд при сифониране.
Ако наистина трябват само 1-2грама черупки то мистерията е разгадана.

Да сменям грунда аз няма, но хубаво е, нови знания придобивани да бъдат . *THUMBS UP* :-D

evgeni200

Цитата е на Стоян Михов:

"Въглеродният двуокис съществува във водата в основно три форми, които преминават една в друга в зависимост от рН на средата - разтворен газ, карбонатен йон, бикарбонатен йон СО2-СО3-НСО3, те преминават едно в друго в зависимост от киселинността на средата  - при 6,5 рН калциевият карбонат може да се разтвори напълно във водата до карбонатни йони и калциеви йони, карбонатните йони покачват рН и преминават в бикарбонатни, а именно те се използват основно във фотосинтезата. И доколкото ти добавяш СО2 като газ, растенията отнемат от водата бикарбонатите, получава се дисбаланс, през нощата отново пХ пада, разтваря се още варовик до калций и карбонатен йон, растенията пак го отнемат, но калция никой не го ползва и той се нарупва във водата повишавайки твърдостта. Затова подаването на СО2 силно ускорява разтварянето на калциевия карбонат.
Но ако искаш да знаеш реално каква ти е твърдостта на водата причинена от калция, трябва да мериш общата твърдост GH,  а не карбонатната, с  карбонатната само може да кажеш какво потенциално количество калциеви йони може да имаш на базата на карбонатните, но не и реалното, което може да бъде много по-различно. "

На колегата от чешмата карбонатната е 8 в аквариума се повишава на 12.
Та не къде върви Пх ...........надолу на горе !!!!!!


petko

На теста за КН влияят и фосфатите.

evgeni200

С любителски тестове туй то  :-) моите отдавна са в кофата !

petko

Концентрацията на СО2 може да се измери само с дроп чекер.
Това 139ррм.  не е точно.

bustama

Не зная как да ви го поясня - обясня по-добре...
В крайна сметка, който разбрал - разбрал. :-)

evgeni200

Ми то го пише в първия пост на линка който си дал :)
Карбонат да стане бикарбонат отнема два киселинни вородни йони.
Михов го е обяснил много добре! Обаче калция е макроелемент и той се консумира от растенията  :-)

bustama

Да, съгласен. Калция се консумира от растенията.
Тука, в цялата тази подвижност - движение на йони е интересен въглерода. То и не напразно е "заключен" от природата. :-D

evgeni200

Аз друго казвам, карбонатна на горе...... пх на долу и ето тази концентрация на СО2.
Нещо не е точно в измерването :)

Заключения въглерод да се движи обаче иска леко кисело ПХ  ;-)

bustama

Къде в темата е написана стойността на РН? Аз ли не съм я видял...
Въглерода е винаги в движение. Точна това е интересното. Той е киселина и основа.
Не напразно химията му е отделила толкова голямо внимание - органична химия.

evgeni200

То стойност няма, но е написано, че карбонатната се вдига пък пх пада  :-)

Публикациите са слети: 06.04.2017г 11:11ч

Цитат на: BatV - 04.04.2017 18:35
Така е. *THUMBS UP*

Мисълта ми беше, че разбрах защо изкарвам умопомрачителни стойности на СО2 по таблицата.
Освен СО2 има други източници на киселини, които понижават РН с времето.
Почти е на година аквариума ми и от там толкова е паднало РН-то.

Иначе избягвам всякаква допълнително утежнаваща техника в аквариума - чекери, термометри, скимери, нагреватели, огромни дифузери и т.нат.Тестовете и те събират прах.

М/у другото публикацията е твоя, а автор/преводач/ Penta. Поздрави и на двамата! *DRINK*

Публикациите са слети: 06.04.2017 11:27

Обаче карбоната неутрализира киселините и пх пак е на горе  :-)

bustama

Написано... написано е, че кн е 8 и 12. Без стойността на РН темата не може да се развие.
Нещо се спънах в клавишите... :-D

Пак, ще го напиша.
Не мисля, че карбонатния йон е този, който нас ни брига в случая.

krasigogo

Проблемът с нестабилни показатели на Ph при подаване на Со2 намериха решение при частична смяна на водата с осмозна или "конденз" от влагоуловител (компресорен тип) и подмяна на грунда с кварцов пясък. За осмозната вода притеснения нямах, но кондеза ползвах с опасения че ще срине цикъла. Не знаех точно какви организми и елементи бих внесъл с конденз, които е получен от влагата в помещението. Е от 8 месеца всички показатели са стабилни и живота в аквариумите е нормален. 
Ползвал съм и хим обезсолена вода. Тук проблемът е в избора на смоли за филтрите, комбинирането им и тяхната цена. Според мен това е най-качественият метод за поддържане на средата.
Три пъти режа и все късо ....

BatV

Стойностите на ПХ вярно не са написани - снимани са в първият пост.:-)
Това бях мерил преди месец. Тогава КН в аквариума беше 12.

Вчера като измерих КН, водопровода даде отново 8, аквариума - 10. Но сменям вода много често както писах горе, затова предполагам съм го смъкнал.

 

bustama

 :-D.
Кой да гледа...
Коя проба е от аквариума? Направо кажи, колко е рн в аквариума ти.

BatV

Ето от преди малко и ПХ:


Колко е точно ПХ не може да се определи, превдид вида на теста, но пак показва точно същата разлика като преди месец - 1,5 деления.   :coffee:

bustama

РН 6,5 Това ли е? Другото шише за какво е, какво показва? И в момента КН в аквариума е 10, така ли? Колко е ГТ? Мериш ли я? Имали промяна при нея, ако я мериш?

BatV

Отляво е аквариумна вода, отдясно водопроводна за сравнение и на двете снимки.

В момента в аквариума РН - 6,5 (водопроводна 8)  ; КН - 10(водопроводна 8) . 

Преди месец в аквариума РН - 6 (водопроводна 7,5) ;  КН - 12(водопроводна 8) .


Обща не меря, нямам тест.




bustama

Това, което ми прави вчепетление  :-D е, че имаш и промяна при водопровода. Странно е това рн на водопровода. Общо взето ако, тестовете показват вярно, но и да не показват вярно - един и същ тест отчита разлика при рн и на аквариума и на водопровода. Което не е добре. Като съвет, мога да те посъветвам, да спреш со2 и смените на вода. Виж след месец как са показателите на водата в аквариума и почни да следиш редовно рн и кн в аквариума. РН под 6,5 не ти трябва. Като се наложи да сменяш вода - сменяй до степента на рн, която е в аквариума. Или близка, за да няма голяма разлика в рн. Спри да се опитваш да си убиваш скаридите. КН 10в  аквариума... как така имаш толкова ниско рн.... добре беше да знаем ГТ.

Цитат на: evgeni200 - 06.04.2017 11:07
Аз друго казвам, карбонатна на горе...... пх на долу и ето тази концентрация на СО2.
Нещо не е точно в измерването :)


evgeni200, може би ключето е в ГТ.

Теста за КН най-вероятно не е верен. И напълно възможно и на РН.

evgeni200

Водопроводната е все 8 - Ок
Обаче растейки карбонатната пх пада.
Аз знам, че е на обратно тази зависимост  :-)
Принципно залагам, че тестовете не отчитат правилно.
От там идва и невероятната стойност за ЦО2.


Публикациите са слети: 06.04.2017 14:39

bustama, на този принцип работи и Валстад метода, кисел грунд и твърда вода.........какво се получава вече предполагам е ясно  :-)
Обаче при ниска карбонатна както е при мен и теб не работи или трябва да ги добавим във водата.

bustama

Остави метода Валстад. Въглерода само заслужава внимание. По - точно, неговото движение. *DRINK*

evgeni200

Точно там също има негово движение без да се добавя  *DRINK*

BatV

Нищо не променям по сетъпа каквото ще да показват тестовете.
Риби - жизнени, сариди - плодят се като хлебарки, растения - никакви проблеми.
Беше ми любопитно просто защо изкарвам такива стойнотси по таблицата. Както стана ясно и тя, както и тестовете са за коша. Вярвам само на очите си.

Пренаредих преди време и гледам да изчистя цялата органика до която мога да се докопам - вече имам достъп до целият грунд със сифона. Още няколко пъти по 50-60% смени и минавам на стария изпитан режим. *DRINK*

P.S.
Да добавя , че според мен тестовете може да не са точни като стойности, но са правдиви.
КН-то на водата от водопровода винаги е 8.
Разликата м/у водата в аквариума и водопровада /РН/ винаги е 1,5деления.
Честите смени на водата отсоро, минимализират действието на грунда и от 12 в момнта КН е 10.

Абе много задълбахме, хубаво не бях тествал вода половин година, за къв дявол ми беше да го правя преди месец....  :-D :-D

bustama

Щом според теб тестовете са правдиви, както се изрази - оства вариант кн да е висока от друго.
Тестове, аз в никакъв случай не бих хвърлили. Даже напротив, щях да си взема и тест за ГТ. Но на друга фирма, въпреки че... той цветово моя ме подлудява.
Ако  знаехме ГТ в аквариума ти, ще е по-лесно да си  представя КН 10, РН 6,5.
Както се песа в темата, мисля от petko ,  КН може да отчете фосфатна алкалност. Освен фосфатна, има хидратна, силикатна... Само че аз не зная дали нашите любителски тестове са способни на това. Даже, май отчитат само карбоната.

Amev

Абсолютно отчита само карбоната този за кх ;) при мен си докарах гх над 21дгр по тест , 800+ ппм по тдс ;) а кх си беше 2. От скоро слагам сода бикарбонат и го държа на 4-5 дкх ... но пък пх си е 6,7-,6,8 с доволно подаване на со2 , грунда е базалт основно ... сифон за 2 години не е виждал

bustama

Отдавна сме го коментирали това за сифонирането при растителните аквариуми. Въобще е не нужно.
КН - 4-5° е отлично и генералната също.
На колегата най-вероятно кн теста му е в грешка. Другото е, че рн теста, който ползва с това деление от 0,5... не е никак правдиво.
В момента при мен гт 5°, кн не съм мерил, щото вече не ми е нужно. Рн е м/у 7,2-7° с нонстоп подаване на со2, но разтварянето не е много добро. Растенията обаче растат бавно.

BatV, от кой град си?

evgeni200

Грунд при растения не се сефинира реално по този начин вкарваш повече органика във водата. Във водата има разтворена невидима органика(очите понякога са най-лошия тест). Правилно работещ грунд си преработва органичните вещества в него.

Amev

Идеята ми беше , че ви следа темата и това че аз поддържам това кх , един вид изкуствено ... и оттам че два течни теста (тетра и джбл) за кх мерат единствено карбонатите. Защото ако ви кажа какво и по колко съм бухал в аквата ;) ще ви стане лошо ... но факт е че при такава безбожно висока генерална , не съм имал никакви видими липси на магнезий , калий , калций и т.н.

bustama

Цитат на: evgeni200 - 07.04.2017 10:27
Грунд при растения не се сефинира реално по този начин вкарваш повече органика във водата. Във водата има разтворена невидима органика(очите понякога са най-лошия тест). Правилно работещ грунд си преработва органичните вещества в него.

Като си взех Амазонията преди години и след 3-4мес. от старта това чудо японско ме побърка! Имах толкова много мелании и ровеха в грунда и изкараха всичко що на тях не им харесва от него - много, ама много фина прах органика, която от филтрацията се носеше из съда. Е, резултата беше, че ми отне месеци за да си стабилизирам аквариумчето. Всяка седмица си чистих филтъра, беше страшно! со2 и той помагаше за всичко това.

Amev

Аз бях така в едно нано с проскейп ;) после в едни 60 литров , който накрая засипах проскейпа с инертен и вече всичко си е наред ;)

BatV

Моят аквариум не е точно растителен, по скоро някакъв хибрид.
В 20л. имам 15рибета, а при растителните рибите по принцип са сведени до минимум.
Четири вида мъх, закрепени на корени, само 6-7стръка ММ и малка поляна от елеохарис.
Няма кое да дърпа веществата от грудна и за една година се бяха събрали доста отпадъци. Сега вадя почти кристални кофи.

Гледам да направя своебразен рестарт, без да мина през цялата галимация по вадене на обитатели и стресирането им, премиване на грунд и т.нат.
Особенно ме дразнят видимите боклуците на челното стъкло при полянката.
Окастрих я до дъно, за да сифонирам по лесно - но не стана, не можах да ги изсмуча качествено.
Сега ще извадя елеохариса, както е окастрен ще сифонирам и пак ще го засадя, пък дано се хване. Ако ли не отдавна искам да се пробвам на Монте Карло.

Иначе съм от Търговище, градът на Властелина на буцките.  :-) *DRINK*

evgeni200

В грунда има много какво да дърпа и преработва това е основния филтърна аквариума и сигурно идея си нямаме колко много като видове бактерии там живеят, но разместването на неговите слоеве размества и слоевете на тези бактерии.
Може да е странно, но по наблюдение сифониранет0 е предпоставка за развитие на черна брада  :-)

BatV

Разбрах. За в бъдеще тогава само на предното стъкло където се виждат боклуци ще прилагам дълбоко сифониране.
На останлия ще гледам само отгоре да обирам.  *THUMBS UP*

Чудя се обаче, не настъпва ли момент в който се затлачва всичко в крайна с/ка и рестарт е неизбежен...

Amev

Може би след 4-5 годинки при средно натоварена аква от към риби и растения ... идва тоя момент

evgeni200

Неизбежното май няма как да се спре, хелаторите са чиста органика която изобщо не виждаш и е във водата  :-)
Сифонирайки се заблуждаваш, че вършиш нещо полезно, но пък всеки си решава как да се грижи  аквариума!

bustama

Колкото и наивно да ви прозвучи, аз вярвам, че е възможно. Или пък много ми се иска да е така.
То и в последните години си поддържам аквариума така, че колкото мога по-малко да се намесвам.
Но мой аквариум никога не е бил натоварен с риби. Просто не ми харесва.