• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за Лимоненожълт лабидохромис

Започната от mitaka_22, 07.01.2017 20:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mitaka_22

Здравейте от седмица имам двойка Labidochromis caeruleus Лимоненожълт лабидохромис.Когато ги взех женската имаше хайвер който изплю  докато я ловяхме . При транспорта в  плика видях че имаше 5-6 зърна хайвер на дъното които е успяла да спаси  при улова  .Пуснах с двойката и хайвера  след 10тина минути женската пак го прибра в устата си .Но от няколко дена наблюдавам че женската се храни а мъжкият не и седи скрит въпросът ми е има ли вероятност той да го носи ?Устата му е затворена и не мога да видя .Аквариумът е 112л в който гледах 5 гупи и е доста залесен надявам се че не е проблем наредих допълнително камъни с като изградих множество укрития .Направиха две гнезда  които мъжкият поддържа.До преди няколко дена мъжкия плуваше свободно в  аквариума а женската се криеше сега е обратното .  В аквариум има и 5 коридораса
Най-трудно е да се отговори на въпрос, на който отговорът е очевиден.

geshi

Мъжките не носят, има ли вероятност да бъркаш коя е мъжката?

Предполагам знаеш, че растенията ще заминат?

mitaka_22

Няма никаква вероятност да ги бъркам женската е два пъти по дребна .Растенията съм го отписал  даже се надявам да ги намалят малко че не искам да ги изхвърлям   :popcorn: . Предполагам  няма хайвер щом се храни ?
Най-трудно е да се отговори на въпрос, на който отговорът е очевиден.

geshi

Някои женски се хранят и с хайвер, даже всички, но към края. Мъжкия ти се е стресирал нещо предполагам, за това се е покрил.

timeshoy

На този етап, няма хайвер. За такъв аквариум, мисля, че може да сложиш поне още един вид М'буна. Ако искаш да ги "стимулираш", мога да ти предложа следните, изпитани от мен, методи.

1. При смяна на водата в аквата, температурата на новата вода да е с 1-2 градуса по-ниска от водата в аквата. По този начин рибите си мислят, че бали дъжд. При мен, след почти всяка смяна на водата, след 2-3 дни имам женска с хайвер в устата.

2. Ако забележиш, че мъжкият вече не поддържа "гнездо", може да поразместиш грунда и декорациите в аквата. Това го стимулира отново да си направи свое "лщбовно гнезденце" и да кани мацките там.

3. Вземи още женски. Нека да са поне 2-3 женски на един мъжки. По този начин намаляваш агресивността на мъжкия спрямо отделната женска, а и имаш по-голям шанс да има женска с хайвер.

Помислил ли си за укрития, за евентуалните малки? Или ще я "тръскаш" женската?

Публикациите са слети: 08.01.2017 11:49

Цитат на: geshi - 08.01.2017 11:44
Някои женски се хранят и с хайвер, даже всички, но към края. Мъжкия ти се е стресирал нещо предполагам, за това се е покрил.

Моите ужавения, но аз съм на мнение, че "носеща" женска, не се храни, НИКОГА. Затова е добре, след като си сигурен, че яйцата, които носи са оплодени, да я изтръскаш и по този начин да не се стресира рибата. Все пак 14-тина дни без храна си е стрес за рибата. И след изтръскването да се погрижиш за яйцата.

geshi

Не ми се спори сега, но грешиш.
Женските се хранят за да захранват малките преди да ги пуснат.
Бих ти пратил и клип да видиш, но да не спорим на човека в темата.

timeshoy

Прав си, няма нужда от спорове. Въпросът на колегата беше дали женската има яйца в устата. Ако тя е "носеща" женска, тогава устата и е доста надута, по този начин ще разбереш дали ще имаш мъници в скоро време. ;)

mitaka_22

Благодаря за отговорите но друга женска ще ми е трудно да намеря аз тази двойка с връзки я взех .За друга двойка М'буна мисля че ще стане пренаселено .От малък град съм и  не се намират дори и в Разград  .Тази сутрин видях че преместили гнездото от другата страна на камъните .Ако мога да направя добри снимки ще кача довечера .
Най-трудно е да се отговори на въпрос, на който отговорът е очевиден.

Ivan_S

Женските се хранят, когато носят хайвер, да, но към края на инкубационния период на хайвера (15-20-ти ден). Тогава женската започва да захранва рибките, но не се храни с хайвер. Може да погълне неоплоден хайвер, дори някоя от рибките, ако бъде силно стресирана. Обичайно неоплоденият хайвер бива изплют. Малките рибки също може да бъдат изплюти преждевременно, ако женската бъде стресирана. Най-добре намери още 2-3 женски. Втори мъжки не ти е необходим, нямаш достатъчно обем за 2 мъжки. Хвани тази, която смяташ, че е женската и я тръсни, вече трябва да има оформени рибки, ако изобщо има. Ако няма нищо, хвани и другата риба и провери и нея. Ако искаш малко да ги стимулираш за хвърляне на хайвер, направи няколко по-големи и по-чести смени на вода и смени храната с малко по-протеинова. Само внимавай с протеините, че много риби са си заминали с прехранване с висококалорична храна. Мбуна все пак са растителноядни и най-удачен е растителният протеин.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

geshi

Цитат на: Ivan_S - 08.01.2017 21:00
Тогава женската започва да захранва рибките, но не се храни с хайвер.

Да де, докато е с хайвер.

Ivan_S

Цитат на: geshi - 08.01.2017 21:53
Да де, докато е с хайвер.

Да, така вече звучи добре, че иначе излиза, че се хранят с хайвер :). Примерно аз съм имал женска, която си се храни през цялото време, докато носи пайвер. Естествено, това е изключение, но се случва, очевидно.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

mitaka_22

Мерси за отговорите като се  постопли времето ще потърся някой колега който ще се наеме да ми изпрати една-две женски.Вече и двете се хранят може да направя опит да ги стимулирам за хвърляне на хайвер .До колкото разбрах от всичко изчетено до се женската дори и да носи хайвера няма да се грижи за малките след тяхното излюпване и представляват заплаха с мъжкият .
Най-трудно е да се отговори на въпрос, на който отговорът е очевиден.

Ivan_S

Тези африкански цихлиди са добри родители от гл.т. на това, че полагат грижи да се излюпят максимален брой рибки, като инкубират хайвера в устите на женските. Пуснат ли, обаче, веднъж малките рибки, в сила влиза законът на естествения подбор. Не съм виждал досега мъжка или женска да обръща внимание на малките, в см. да полага някаква грижа за тях. Щом видят да се мота някъде малка рибка се хвърлят групово и я изяждат. Без достатъчно укрития в аквариумни условия, при естествен подбор шансът да остане някое рибе е минимален. Така че, да, заплаха са за малките. За това повечето, да не казвам почти всички, които отглеждаме такива цихлиди, имаме по един или повече бебешки аквариуми, в които отглеждаме малките докато станат достатъчно големи, за да може да се пуснат при възрастните риби.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

mitaka_22

Разбрах благодаря за подробното обяснение  *thanks
Най-трудно е да се отговори на въпрос, на който отговорът е очевиден.

mitaka_22

За да не създавам нова тема ще пиша тук .
В момента  имам две двойки от въпросните цихлиди ,но откакто съм ги взел до сега не са имали хайвер.Една-две седмици след като ги взех постоянно ровеха из аквариума и от тогава спряха .
За тези близо четири месеца нито веднъж не хвърлиха хайвер или да изкопаят някакво гнездо .
Давам малко информация ако може съвет къде бъркам че до сега не са имали хайвер ?
Аквариума е 112л стабилно залесен с растения и доста камъни   растенията ръстът като луди ,а рибите не ги закачат .Температурата на водата е 26 градуса филтрацията е два канистъра и един вътрешен филтър .Предишния път забравих да спомена че грундът е манаду  и от тук идват съмненията ми че може би това е проблемът .Всяка седмица сменям 20-30 % от водата която  е с няколко градуса по студена .Храня ги с гранулирана храна ,или люспи на сера ,а през ден със замразена .
Прави ми  впечатление  че не проявяват никаква агресия една спрямо друга ,а в аквариума има още 5 коридораса и 2 бети .
Когато ги взимах двойката имаше  хайвер в 40 литров аквариум с още 10тина цихлозоми .


Най-трудно е да се отговори на въпрос, на който отговорът е очевиден.

Similar topics (5)

20318

Публикации: 7
Прегледи: 7227

39523

Публикации: 0
Прегледи: 2045

27759

Публикации: 2
Прегледи: 2557

37930

Публикации: 32
Прегледи: 14509

14770

Публикации: 16
Прегледи: 8907