• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 20:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

mbuna cichlids

Започната от няоБ, 30.08.2012 10:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

няоБ

Здравейте,от скоро се запалих по тези цихлиди,но не ми е ясно в моя 140л авариум какви видове мога да пусна,тоест кои видове немогат да съжителстват.Кои видове ше ми препоръчате,кои са агресивни от познатите в Бг.Има много литература но аз искам от личен опит да ми кажете.
Например съм си харесал салоси,афри,демасони,хонджи,почти всички псеудотрофеуси,мпанга,маингано,метриаклими ломбарди,естери и йодотрофеуси,

paolo6481

Пусни си 15-тина Демасони и си направи видов аквариум!И яка филтрация.Иначе за повече видове си е тесничък и ще имаш ядове.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

ancitrusa

Можеш да си гледаш и саулоси, мъжките стават като демасонито, а женските са жълтички. Аз лично съм гледал в 180л  Melanochromis joanjohnsonae, Labidochromis Hongi,  Labidochromis caeruleus, Cynotilapia afra, Melanochromis johannii, Metriaclima greshakei, Pseudotropheus saulosi, Pseudotropheus socolofi, Aulonocara jacobfreibergi, Aulonocara baenschi, Copadichromis borleyi и Dimidiochromis compressiceps и не съм имал проблем.Но предпочитам танганийците пред мбуна.

няоБ

02.09.2012 11:53 #3 Last Edit: 02.09.2012 15:18 by няоБ
Благодаря за съветите,изборът ми клони към салоситата,но немога да намеря,някой ако продава да ми пиши.Освен тях вече имам мпанга,маингано и метриаклима блу/ред.Може  да прибавя и някоя афра или хонджи и с това ще се огранича,мисля еч ще бъде приятен аквариум
Има си за тази цел раздел  "Пазар" и там търсим или предлагаме рибки и техника!
Мод. Сахара


моя профил няма 2 месеца и нямам право на подобни публиации

Bolta

Цитат на: ancitrusa - 01.09.2012 22:06
Аз лично съм гледал в 180л  Melanochromis joanjohnsonae, Labidochromis Hongi,  Labidochromis caeruleus, Cynotilapia afra, Melanochromis johannii, Metriaclima greshakei, Pseudotropheus saulosi, Pseudotropheus socolofi, Aulonocara jacobfreibergi, Aulonocara baenschi, Copadichromis borleyi и Dimidiochromis compressiceps и не съм имал проблем.
Брейй, колега... та ти си изброил 12 вида. =-O Много общо казано е това "не съм имал проблем".
В продължение на колко време си ги гледал? На какъв размер са били?
На чифтове ли си ги гледал всички тези видове?
Както знаем тези риби са полигамни и се гледат на групи, за да цари мир и спокойствие както се казва.
Друг е въпроса дали е удачно последните два вида да се гледат с Мбуни, особено в аквариум под 200 литра, но всеки си знае.
Аз лично не бих направил комбинация от толкова много видове.
Казвам го това, за да не се подведат други колеги по твоя пример, защото проблемите са неизбежни, според мен!

ancitrusa

Цитат на: Bolta - 02.09.2012 15:06
Брейй, колега... та ти си изброил 12 вида. =-O Много общо казано е това "не съм имал проблем".
В продължение на колко време си ги гледал? На какъв размер са били?
На чифтове ли си ги гледал всички тези видове?
Както знаем тези риби са полигамни и се гледат на групи, за да цари мир и спокойствие както се казва.
Друг е въпроса дали е удачно последните два вида да се гледат с Мбуни, особено в аквариум под 200 литра, но всеки си знае.
Аз лично не бих направил комбинация от толкова много видове.
Казвам го това, за да не се подведат други колеги по твоя пример, защото проблемите са неизбежни, според мен!
Мбуна съм ги гледал по тройки 1 мъжки на 2 женски, аулонокарите, борлеито и димидиохромиса бяха по един брой мъжки, общо бяха 28 риби. Не съм имал убита риба, това исках да кажа с фразата  "не съм имал проблем".Иначе не е удачно по принцип, да се гледат аулонокари, борлеи и димидиохромис с мбуна най-малко заради диетата. Гледах ги 3 години,рибите си бяха големички, впоследствие ги смених с танганийци.Сега в същия аквариум отглеждам 4 калвусa,6 юлидохромисa ,4 лелеупита,6 компрецицепса,1 фронтоза.Африкански цихлиди гледам от 2006г.                                                                                                                                                                                                                                           pps.Никъде не съм казал да прави тюрлюгювеч.
: 02.09.2012г 16:04ч
Цитат на: няоБ - 02.09.2012 11:53
Благодаря за съветите,изборът ми клони към салоситата,но немога да намеря,някой ако продава да ми пиши.Освен тях вече имам мпанга,маингано и метриаклима блу/ред.Може  да прибавя и някоя афра или хонджи и с това ще се огранича,мисля еч ще бъде приятен аквариум
Има си за тази цел раздел  "Пазар" и там търсим или предлагаме рибки и техника!
Мод. Сахара


моя профил няма 2 месеца и нямам право на подобни публиации
В твоя случай повече от 2-3 вида не слагай, по 4 бройки от вид съотношение 1мъжки на 3 женски риби. *THUMBS UP*

Similar topics (3)

41584

Започната от JayCutler


Публикации: 0
Прегледи: 17272

11439

Публикации: 2
Прегледи: 3039

738

Започната от neyko


Публикации: 6
Прегледи: 4372