• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 05:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Колко килограма грунд (кварцов пясък) ще ми е нужен?

Започната от Zarkin, 10.12.2014 13:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Zarkin

Здравейте приятели,

Купих си аквариум 112л. 80х40х35 см. и скоро ще го стартирам. Малко по малко си набавям всички необходими неща за него и сега искам да си купя грунд. Мисля да е бял кварцов пясък, но не знам колко килограма ще са ми нужни за този аквариум с тези размери (дебелина на грунда 5см.). Някой ако знае как се пресмята или ако има такъв аквариум моля да сподели. Благодаря предварително!

Virosss

Можеш да ползваш калкулатора в лявото меню. Според него ти трябват за тия мерки около 16 л/25.3 кг. пясък, но аз лично си мисля, че мерките ти по-скоро ще са 80 дължина, 35 ширина и 40 височина. Ако се окажа прав ще ти е необходим за 5 см покритие на дъното - 14 л./22.1 кг.

Ivan_S

Ами дай да се върнем в 4-ти - 5-ти клас, кога се смяташе обем на тяло  :-[.

Дължина на аквариум х Ширина на аквариума х Дебелина на слоя грунд = Обем на грунда

Предполагам, че аквариумът ти е висок 40 см., а не 35 см. както си написал. Тогава 80х35х5 = 14 л. грунд. Вече на колко килограма от съответния инертен материал отговоря този обем, не знам. Ако искаш да си безкрайно точен в сметките, приспадни и дебелината на стъклото и смятай според вътрешните размери на аквариума *privet*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Zarkin

Благодаря ви!
И аз на око го бях сметнал около 25кг., ама не бях сигурен, никога не съм купувал кварцов пясък.
... и да не е трудно да сметнеш обема на нещо, както казваш се учи в 4-ти клас, ама всяко нещо е с различна плътност и съответно може да има разлика в теглото. Това е като въпроса, "Кое тежи повече 1 кило вуна или 1 кило каманье?"  :-D

Caxapa

Аз ще то доотговоря на въпроса. Та имаш един килограм захар.  От този килограм произвеждаш  1 кг. захарен памук. Кое е с по-голям обем....
Та таблицата  по която се смята обема на грунда който ни е необходим за аквариума е среден размер.  Което ще рече +..- и прочие.  Все едно да сметна колко ми гори колата и да наливам с мензурата точното количество   за разтоянието което смятам да измина. В медицината и в кулинарното изкуство има такива точни мерки. Всички останали са   с + и -

}|{opukc

Обем на кварца за грунд зависи от едрината на частиците..
Смята се така:
едрина от 0.8-1,5мм - обем на водада х 1,4 или 10л вода х 1,4 = 14кг пясък
едрина от 1,5-3,5мм - обем на водада х 1,2 или 10л вода х 1,2 = 12кг пясък

Zarkin


Similar topics (5)

46332

Публикации: 2
Прегледи: 2518

29117

Публикации: 2
Прегледи: 4540

5149

Публикации: 4
Прегледи: 4252

49818

Публикации: 8
Прегледи: 4004