• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 23:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Скаларии с какви други ??

Започната от syrfist_bg78, 27.10.2007 21:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

syrfist_bg78

Имам 130 литра аквариум в  него гледам 4 големи скаларии и две три сом4ета.
Въпросът ми е с 4 те скаларии какви други риби мога да сложа ??

Peter_a

 Да ти кажа най добре ще е да си останат така.Можеш давземеш още 1-2 скаларий и повечко сомчета. Аз примерно в моя 150 литров гледам 5 скаларий и 2 сребърни акулки малки и виждам че им и горе долу добре но проблема ще дойде слид полувин година когато акулите станат по 15.20 см. А и хубаво изглежда видов аквариум само със скаларии. Ако тези 4те са ти еднаква разцветка вземи си 2-3 от друга разцветка. Засади им растения със широки листа като ехинодорус амазонка  хоризонталис и криптокорина и скоро може да се сдобиеш с малки. Стига за сега надявам се да съм изяснил въпроса и съм бил полезен ако има нещо питай.Чувал съм за комбинация скаларий и неон(по добре червен защото е по едър) но не мога да кажа дали няма да изчезват неонките.
С времето слабия става силен, а силният свободен!

syrfist_bg78

имам страшно много растения вътрер.Мисълта ми е дали ще мога да пусна някякви пасажни поне 3-4

Peter_a

еми казахти някои хора слагат прискаларийте червени неони но има голяма опасност да бъдат изядени.Попринцип за да виреят скаларийте с дребни пасажни риби те трябва да са малки за да свикнат с тях.Сега ако им пуснеш нещо дребно може и да им стане храна.Гледал съм скаларий с барбуси но има опасност барбусите да хапят скаларийне.
С времето слабия става силен, а силният свободен!

syrfist_bg78

Готово пуснах 5 тернеции и няма проблем скалариите неги гонят. *YAHOO* *YAHOO* *YAHOO*

Peter_a

тая скалария на снимката твоя ли е?
С времето слабия става силен, а силният свободен!

syrfist_bg78

Не не е моя но имам подобни.Днес си взех още 5 харацини Hyphessobrycon minor ,големи звер4ета са

balthazarvn

Относно моя опит...В началото си взех 4 скаларии, 6 неона(зелени) и 2 сомчета, всичките бяха малки ,когато пораснаха скалариите познай - неоните изчезнаха и единия сом, после едната скалария взе да ръфа другите 3 ...и те изчезнаха,после им сложих 2 данио-та и нямам проблем ,отначало терминатора (скаларията) се опитваше да гони...ама даниото мнооо бързо  :-),след 1 седмица сложих още 2 скаларийки:-)

mp450

Според мен може да имаш проблеми с Hyphessobrycon minor. Аз имам рибки от този вид и опасоха перките на скалариите. :-[

mejdupraznika

Мойте скаларии редовно ми убиваха анциструсите и ги изяждаха. на сутринта намирам само костите му и главата  :-!. след това реших да си взема от другия вид анциструси.. дето се гледат на 29-30 градуса. Забравих им името беше доста по скъп към 4 лева. И него една сутрин го намерех. Скаларииките доста си похапват големи са гладници . Особенно ако се хранят с месце, каймица, тубифекс. за 7-8 месеца до Година и половина стават направо ГОЛЕМИ ДОБИТЪЦИ

bay_milee

Аз пък пробелми със скалариите нямам гледам доста дребна риба сравнение с тях и трихогастери имам и барбуси и анцитруси които са неповече от 1 см големина скаларията щом е сита не пипа другите ( храня 2-ти на ден можеби и затова нз)

spetsa

Ама така си ги говорите ... човека по горе беше казал че като свикнат от малки с малки риби няма проблем.Има аквариуми в които съжителстват възрастни пирани с гупи ... Относно храненето един път на ден е напълно достатъчно,все пак гледаме риби..Що се отнася до това какви други риби да пуснеш препоръчвамти да ги оставиш така ,но и тернециите особено по цветните са добра комбинация.Що се отнася до това скалария да убие анциструс според мен е невъзможно освен ако не са навоизлюпени,проблема с тях може би ти е някъде другаде Успех :)

mejdupraznika

Мойте скаларии ги хранех по 4 -5 пътя на ден . Познай какви станаха за 8-9 месеца.

Stas

Цитат на: mejdupraznika - 02.03.2008 17:13
Мойте скаларии ги хранех по 4 -5 пътя на ден . Познай какви станаха за 8-9 месеца.

Това е нещо като да ги връзваш всеки ден на кола на мъченията!
Абсолютно противопоказно за всякакъв вид аквариумни риби с едно единствено изключение - дискусите!

mejdupraznika

Да аз ги гледах с дискуси.

astra

Здравейте, сдобих се с нов аквариум - 100л. Досега имах малък 30л и гледах две скаларии. Сега те са вече големички и искам да ги преместя в новия им дом. Мисля да взема дискуси. Моля кажете ми колко на брой риби могат да живеят в 105 л, какви да са освен двете ми женски скаларии. Отивам на открития пазар за животни в събота, пишете моля какво да си избера? Искам и анциструси жълти (албиноси), дали ще оцелеят?.. Трябват ми по принцип ярки рибки.

raiko

100 литра е малко обем за дискуси,вземи нещо друго.

Stas

Моля те не тормози дискусите в толкова малък съд!

didoepi4

02.07.2008 08:52 #18 Last Edit: 02.07.2008 08:56 by didoepi4
Цитат на: Stas - 02.07.2008 01:34
Моля те не тормози дискусите в толкова малък съд!

И аз казвам същото-както Стас. За 1бр. дискус са необходими поне ~50-60 литра вода.
Сама си направи изводите. :-)
П.С. Нека и някой, който отглежда Дискуси също да изложи своята препоръка за доброто им съществуване - имам предвид в аквариума.
Ако искаш освен към двете скаларий може да си добавиш в аквариума 4бр.анциструси и така ще се доближиш до предела за необходимата(препоръчителна) зависимост - "Х литър" на "У брой" риба. :-) *THUMBS UP*

Odisei

60 литра на риба да бе да 100 литра още малко  .

40 литра са достатъчни за 1 дискус.

WaTeR_bOy

02.07.2008 21:10 #20 Last Edit: 06.09.2008 21:38 by WaTeR_bOy
Така се казва и за черния нож но ,той трябва да живее в аквариум минимум 130см дължина.Така,че не може да гледа дискуси в 100литров акварум няма да им е удобно.

ivvoboy

в тая стаичка било хубаво.   та...малкия поиска риби .  получи    2неон-1 см дълги   2 гупи 2см    3 скаларии 3 см дълги . аквариума е 25 на 40 на 30 вода -чешмяна престояла 1 ден въздушна помпа нагревател 20 вата лампа 15 вт  4ти ден. дали на мен ми се иска ама рибетата са добре-подвижни ровят плуват...жена ми купи още и пясък едър сложи черупки от миди рапани няква тревичка дет не вредяла  обеззарази с няква синка - контра ихтио и плесна с ръце -  готово.красиво е    ама аз не обичам затворени животни и понже те вече са-- приемам съвети как подобре да бъдат гледани - пък е красиво наистина. бих желал да е и по красиво.  сайта е хубав много сте гот
благодаря

Peti_cihlid

Според мен тъй като виждам че имаш желание за още риби( надявам се да е така) аз съм гледал преди с молинезии и гупи( и тем подобне) ама по дабре сложе още 2 скаларии и 1 сом от МЕН  :-) *BRAVO*

zambo

31.01.2009 13:25 #23 Last Edit: 31.01.2009 13:27 by zambo
Здравей  ivvoboy и добре дошъл във форума .
Радвам се , че акваристиката ти е харесала като хоби и искаш да се занимаваш с нея .
Аквариумът ти е малък за скаларии . По-добре е да ги махнеш . Мидите и рапаните също е добре да разкараш . Не се вписват в сладководен аквариум . Ще ти променят параметрите на водата - ще я втърдяват . Начупените миди имат остри ръбове , на които рибите могат да се наранят .
Препарати недей да слагаш вътре в аквариума . Използват се само при необходимост .
Няма вредни тревички , добре ги е сложила съпругата ти . Ако намериш още растения засаждай ги и тях .
Не прекалявай с рибите . Тези , които имаш сега са ти достатъчни .Научи се да ги гледаш и тогава мисли за нови попълнения .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Lucio

Подкрепям мнението на колегата zambo . Само да го допълня, внимавай с храненето /знам че е най забавната част/ защото повечето главоболия тръгват от там. Успех с хобито.

cvetelina955

искам да попитам мога ли в аквариума с скаларии да сложа и златни рибки

zambo

Цитат на: cvetelina955 - 04.02.2009 18:05
искам да попитам мога ли в аквариума с скаларии да сложа и златни рибки
Не е желателно . Има много примери за съжителство между двата вида , но вероятността скалариите да кълват златните е много голяма .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

TeenageQueen

един въпрос?
Значи след една седмица ше ми докарат 80 литров аквариум,но аз вече имам рибки(гледам ги в лигенче) те главно са гупи(обожавам гупите) и хелери..даже едната гупа роди 21 малки но след 2 седмици гледане станаха 19 защото майката нарани 2 от тях при раждането..общо взето нямам проблеми но след като ми достават аквариума ще мога ли да си взема 2 скалари? най-много харесвам живородките но скаларите са мн красиви *HELP* въпроса ми е дали ще мога заедно с живородки да си гледам и 2-3 скалари в такъв аквариум? *HELP*

zambo

Склариите ще замезят с гупите , че и за още ще питат . Лоша комбинация , особенно за гупите .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

gerdjikow

да попитам и аз. имам аквариум 200 л. смятам да си взема скаларии и трихогастери .нещо да кажете за тази комбинация?дали ще е съвместима и колко горе-долу рибоци да взема?скалариите мисля че трябва да са по двойки или?

zambo

Цитат на: gerdjikow - 10.02.2009 22:18
да попитам и аз. имам аквариум 200 л. смятам да си взема скаларии и трихогастери .нещо да кажете за тази комбинация?дали ще е съвместима и колко горе-долу рибоци да взема?скалариите мисля че трябва да са по двойки или?
Вземи 6-8 скаларии , не повече . Трихогастерите ги вземи на чифтове . Да са големи риби .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

cvetelina955

ПОМО6Т двете ми скаларии се ядат една друга

discus

Цитат на: cvetelina955 - 02.03.2009 15:10
ПОМО6Т двете ми скаларии се ядат една друга

Добре дошла. Хубаво е да се ползава Щ има такава буква.
Относно скалариите такова поведение е нещо нормално за тях.

will

19.04.2009 21:32 #33 Last Edit: 19.04.2009 21:59 by NO CARRIER
Тернеции.

Tigara

26.04.2009 01:35 #34 Last Edit: 26.04.2009 01:59 by Tigara
Здравейте! Един въпрос: Днес ми подариха една мъничка скалария! Може би е на 1-2 месеца! Пуснах я в общия аквариум с гупи, тернеций, молинезий, данио и анцитруси! Има ли шанс да свикне с тях щтом е малка или трябва да я махна! *SORRY* За сега не проявява признаци на агресия!  :-)
120l Tanganyika
Altolamprologus compressiceps gold head Kantalamba
Julidochromis regani Kipili
Ancistrus sp.

NO CARRIER

Здрасти!
За момента може даниото и тернециите да тормозят скаларията, но като порасне, има голяма вероятност тя да започне да си похапва гупите. Особено новородените.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Tigara

Еми за сега всички живеят в мир и никой не я закача пак като порасне ще я подаря на някой! За сега искам да и се порадвам!  :-)   "NO CARRIER" благодаря за отговора!  *thanks
120l Tanganyika
Altolamprologus compressiceps gold head Kantalamba
Julidochromis regani Kipili
Ancistrus sp.

Similar topics (5)

35279

Публикации: 18
Прегледи: 9411

21806

Публикации: 1
Прегледи: 4132

51796

Публикации: 2
Прегледи: 2577

13541

Започната от FINCI


Публикации: 5
Прегледи: 3798

53361

Публикации: 3
Прегледи: 2246