• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:56

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвместимост на Дискуси с други рибки

Започната от Stas, 29.04.2005 11:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Stas

Бих искал да попитам хората, които имат декоративни аквариуми.

Имам намерение да пусна съвместно в аквариума си (220 л) около 6 бр. дискуси, около 25-30 бр. червени неони, около 6 бр. Апистограма Рамиреза и няколко сомчета. Температурата явно трябва да е 28-29 градуса.

Първият ми въпрос е какви да бъдат сомчетата. Вторият е дали имате забележки по отношение на видовете и количеството на рибките.

Благодаря.

discus

Цитат на: "Stas"Бих искал да попитам хората, които имат декоративни аквариуми.

Имам намерение да пусна съвместно в аквариума си (220 л) около 6 бр. дискуси, около 25-30 бр. червени неони, около 6 бр. Апистограма Рамиреза и няколко сомчета. Температурата явно трябва да е 28-29 градуса.

Първият ми въпрос е какви да бъдат сомчетата. Вторият е дали имате забележки по отношение на видовете и количеството на рибките.

Благодаря.

Ми малко много ще дойдат рибките , но все пак може зависи и каква филтрация имаш, сомчета които можеш да сложиш са коридораси, анциструси.

Stas

Знам, че са малко много, но дискусите са ми любими, а по-малко от 6 четох някъде, че не е хубаво да се гледат. Неоните (особено червените) също са много красиви, а и те искат по повече в група. Не знам, може би да намаля неоните? Рамирезите могат, може би и 4 да бъдат...

А колко сома да пусна и... от двата вида или само единия?

ivo

Колко големи са дискусите, които искаш да заселиш в този аквариум?
Това определено има значение, тъй като стават доста големи (при правилно гледане, разбира се) и може да дойде момент, когато ще им е тясно в тези 220 литра.

Stas

Очевидно не могат да бъдат много големи. Е, като пораснат много ще ги пусна в друг, по-голям аквариум. По-важното е тази конфигурация от рибки дали е подходяща.

discus

Цитат на: "Stas"Очевидно не могат да бъдат много големи. Е, като пораснат много ще ги пусна в друг, по-голям аквариум. По-важното е тази конфигурация от рибки дали е подходяща.

конфигурацията е добра нямах пред вид че са много дискусите , а останалите рибки, защото предположих че дискусите са на 1 място. Можеш да сложиш 5-6 коридораса и 2-3 анциструса примерно. Определено ще ти трябва много добра филтрация и поне 15-20 процента дневни смени при това население

Stas

Аха! Дневно 15-20% смяна ще е все пак хамалогия. Може би на първо време ще спестя Рамирезите и неоните ще станат 20-ина. За сомовете - много благодаря, устройва ме идеално.

discus

Цитат на: "Stas"Аха! Дневно 15-20% смяна ще е все пак хамалогия. Може би на първо време ще спестя Рамирезите и неоните ще станат 20-ина. За сомовете - много благодаря, устройва ме идеално.

И да намалиш от смени няма да избягаш заради дискусите, при много добра филтрация можеш и да минеш с 10 процента дневни смени :D

Стан

При мен апистограмите хвърлят хайвер на тази температура /28-29 градуса/ и мекота на водата /6,5-7.0/, при което стават доста агресивни и пазят територията си. Въпреки, че са красиви рибки аз бих ги махнал, ама на дъщеря ми много й харесват. С дискуси може да се гледа и ботия и риба нож. В моя аквариум си живеят добре. Относно смяната на водата, действително е препоръчително ежедневна смяна и изключително добра филтрация, това ускорява растежа.

Stas

Какво е препоръчителното минимално количество дискуси в един аквариум? Размишлявам върху общото количество на рибките... Някъде бях чел, че е желателно да са поне 6 бр. иначе не се чувствали комфортно. Вярно ли е?

Стан

Мога да споделя само моя опит: В аквариум 180 литра /около 160 чисто/ гледам 6 бр. млади дискуси /около 8см./ от близо 3 месеца. С оглед на моя скромен опит мога да кажа, че се чувстват добре. Мисля, че съм чел някъде, че при млади екземпляри първоначално е по- добре да бъдат повече на брой, за да няма силно изразена доминираща риба /по-точно доминиращата риба да разпределя тормоза равномерно върху другите/. При мен доминиращата риба гони непрекъснато втората по големина, която от своя страна забави видимо растежа си. За 2 месеца при ежедневна смяна на около 10/15% вода два от дискусите дръпнаха с около 1,5 см.

AQUASAUR

Stas,без ни най-малко да ти натрапвам моето мнение по въпроса,виж първо това:
http://www.aquamakerbg.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=31&sid=e528e60a2e8fab9e4a35b94289589e47
В Акваристиката има много частни случаи(моят е един от тях) и на кой точно ще се спреш - преценяш Ти...!?
Ако резултата от моята практика те вълнува,можем да го обсъдим и по-конкретно... :roll:  :lol:

Антон Лазаров

На такава температура ще умориш неоните свалия около 25-26градуса

cihlidi_fan

Антон
Гледай датата на съобщението ве човек  :lol:  Стас отдавна си е взел дискусите, че даже до колкото си спомням и вече не са в 220 ами в един 400л аквраиум нали така?  :roll:  :wink:
220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

cardin

Цитат на: "discus"

И да намалиш от смени няма да избягаш заради дискусите, при много добра филтрация можеш и да минеш с 10 процента дневни смени :D
Знам че е стара темата ама аз като се опитвах да гледам дискуси мисля че Орлин ми беше казвал че може и веднъж седмично да се сменя водата или се лъжа. Поне аз така правех и нямах успех, лечка полечка дискусите си измираха та сега са ми останали 2 броя явно наи издръжливите и си живеят в един 350л. аквариум с барбуси на 26-27градуса и смяна на вода 20% веднъж седмично. Явно с времето могат да се приспособят и към такива условия, а?

Similar topics (5)

10959

Публикации: 7
Прегледи: 4337

38562

Публикации: 6
Прегледи: 3424

47067

Започната от svere


Публикации: 1
Прегледи: 2008

27759

Публикации: 2
Прегледи: 2557

43340

Публикации: 6
Прегледи: 3635