• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.04.2024 01:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвместимост между африкански цихлиди и скалария

Започната от manol, 15.07.2014 15:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

manol

Някой правил ли е опит в един аквариум да събере африкански цихлиди със скаларии?
Едните искат малко по-твърда вода, другите малко по-мека.....ама съм имал успешно и от двата вида и водата е била все от чешмата.
Африканците търсят повече укритията в скалите, докато скалариите повече свободното пространство.
Върти ми се из главата да прехвърля скалариите(все още малки, 7 на брой) в големия аквариум. В него вече има 3 демасонита, 3 трофеус блек и един лимонено жълт лабидохромис.
Аквариумът е 2м дълъг, 50см висок - около 500л.
Най-големия агресор в момента е лабидохромиса, но ако го махна предполагам че биха могли да се получат нещата.
Какво мислите?

dgwrite

Мислим, че скалариите ще останат без перки за по-малко от 5 мин. Параметрите на водата са ти най-малкия проблем. Ако ще аквариума да ти е 5 метра, с тези демасонита не ги виждам да оцелеят дълго скалариите.

manol

Това ти мнение от опит ли е продиктувано?

dgwrite

Ако имаш в предвид дали съм гледал и от двата вида риби през годините, значи да. Но ако имаш в предвид да съм ги смесвал, едва ли. И ако искаш приеми един съвет, малавийци с трофеуси не е желателно да се смесват. Трофеусите се гледат в групи минимум по 10 бр. от вид а малавийците трябва да са в съотношение 1 мъжки на 3 женски поне, заради вътрешно видовата агресия и на двата вида.

Tigara

Ще стане рибена супа със сигурност и потърпевши ще са скалариите! Като махнеш лабидохромиса няма да решиш проблема.Това са риби при които винаги има един доминант който е шеф и следователно някое демасони или трофеус ще заеме мястото му.
120l Tanganyika
Altolamprologus compressiceps gold head Kantalamba
Julidochromis regani Kipili
Ancistrus sp.

BOJO

Цитат на: manol - 15.07.2014 16:47
Това ти мнение от опит ли е продиктувано?

Привет, аз също смятам че комбинацията е крайно неподяща.
Предлагам ти в този аквариум да направиш една колония 15-20 трофеуса и ще видиш красотата на африканците. Друга опция ти е да го напълниш само с малавийци мбуна. Те се гледат на колонии по 7-8 като е хубаво да има повече женски. Вариант ти е и колония от скаларии.
Аз лично съм с 2.3 м аквариум като съм го напълнил с 15 аулонокари и 15 пласидохромиса мдока.
Имаш варианти  с африканците, поразрови се и ще събереш инфо. И каквото можем ще помагаме.


manol

Благодаря за отговорите!
Сигурен съм че имате повече опит от мен, но удоволствието което ми дава това хоби идва от експериментите които си правя. Снощи ги пуснах въпреки съветите ви. Препоръките които ми давате съм ги прочитал многократно в профилите на съответните риби. Информация има много. Аз търсех по-скоро личен опит с дадения експеримент.
Така или иначе вече ги пуснах. За сега няма никакви признаци на агресия. Ще споделя как се развиват нещата в бъдеще  :popcorn:

getsata73

Аз съм събирал малави със скалария, обаче по неволя .Всичко беше добре в началото ,но като поотраснаха малавито всичко се промени.Започнаха атаки и късане на плавници.За да спася скалариите ги смених в зоомагазина за храна .

А правилата в акваристиката са за да се спазват ,експериментите само ги потвърждават !
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

manol

Можеш ли да споделиш в колко литров аквариум и с колко риби? Имаше ли укрития?
Нали знаеш, надеждата умира последна  :-D
Все пак при мен рибите са малко на брой и все се надявам да вляза в някакъв частен случай, където всичко подсказва че няма как да стане, но все пак нещата се случват.
Последният пример беше гъсто заселен растителен аквариум с малави.

rakim

Аз не разбирам как може да ви доставя удоволствие на някои хора да си правите експерименти с живи същества,след като 5 човека ти казват а и по профилите на рибите си пише че ще има жертви.Ти искаш късче от природата или да видиш коя риба е ,,по силна и ще убие другата,, Дори да оживеят едните с другите риби са несъвместими,имат различни нужди и тн...колко по ясно трябва да се каже ?
540л Южна Америка

manol

Много е просто! Няма нищо за разбиране, просто си купувам рибки и търся начин как да ги уморя
От 5 човека които изказват мнение един е пробвал.
Преди време се казваше че малави и растителен аквариум е невъзможно. Ами възможно е. Зависи от малавите, зависи от растенията, зависи от условията.
Преди време също получих и съвет че скаларии и разбори и неони също не може. Това се оказа наполовина вярно в моя случай, защото червените неони бяха преследвани, но разборите - не.
За мен всяка статия, профил на рибка и така нататък е някакъв частен случай. Определено има много истина във всичко написано, но ти нали не вярваш на 100% на всичко което ти кажат. Предполагам че не. Аз също!
По твоите думи единствената възможна форма на аквариум е 100% биотопен. Друга е темата че никъде не е на 100%. Нали тея риби ядат други риби в естествените си условия. Ти в твоите аквариуми с алтуми с какви живи рибки ги храниш?
Айде моля без да изпадаме в крайности?!

rakim

Въпроса е дали е правилно или не,а не дали ще ,,оживее,, Една скалария може да ,,живее,, и в 3 л буркан,ти може да живееш в кенеф също....То е ясно че нищо няма да направиш,но жалко за хайваните. За съжаление на хора като теб  им е позволено да купуват и да си правят експерименти с животни.
540л Южна Америка

getsata73

Цитат на: manol - 16.07.2014 11:10
Можеш ли да споделиш в колко литров аквариум и с колко риби? Имаше ли укрития?
Нали знаеш, надеждата умира последна  :-D
Все пак при мен рибите са малко на брой и все се надявам да вляза в някакъв частен случай, където всичко подсказва че няма как да стане, но все пак нещата се случват.
Последният пример беше гъсто заселен растителен аквариум с малави.
Аквариума е този от подписа ми 170 л.рибките бяха 10-ина, укрития има достатъчно. Но доминиращия  мъжки като ги подгони  скалариите не могат да ползват тези укрития и биват постоянно тормозени .Имай предвид че малави разбойниците често се размножават и тогава става страшно в аквата ! 
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

manol

Цитат на: rakim - 16.07.2014 13:10
Въпроса е дали е правилно или не,а не дали ще ,,оживее,, Една скалария може да ,,живее,, и в 3 л буркан,ти може да живееш в кенеф също....То е ясно че нищо няма да направиш,но жалко за хайваните. За съжаление на хора като теб  им е позволено да купуват и да си правят експерименти с животни.
Хубаво е човек да си вярва! Далеч ще стигнеш, живей правилно!

Цитат на: getsata73 - 16.07.2014 13:28
Аквариума е този от подписа ми 170 л.рибките бяха 10-ина, укрития има достатъчно. Но доминиращия  мъжки като ги подгони  скалариите не могат да ползват тези укрития и биват постоянно тормозени .Имай предвид че малави разбойниците често се размножават и тогава става страшно в аквата ! 
Да, предполагах че такъв ще е сценария. При мен рибките са общо 14 - 7 скаларии и 7 африканци. Ще добавя и още малко укрития и ще обособя място с повечко високи растения. Надявам се малко по-големия обем да помогне при мен.
Да мине малко време, пък ще видим какво, що.  *THUMBS UP*

Ivan_S

Цитат на: manol - 16.07.2014 13:42
Да, предполагах че такъв ще е сценария. При мен рибките са общо 14 - 7 скаларии и 7 африканци. Ще добавя и още малко укрития и ще обособя място с повечко високи растения. Надявам се малко по-големия обем да помогне при мен.
Да мине малко време, пък ще видим какво, що.  *THUMBS UP*

Така, аз не съм правил опити да комбинирам африкански с американски цихлиди и мога говоря само за африканските. По-големия обем аквариум само ще им даде повече поле за изява. Колкото повече укрития  има, много е вероятно интересът към тях да нарастне, съответно и агресията. Дали 1 мъжки или няколко ще станат агресивни, все някъде ще избие борбата за територия. Знаеш, че африканците принципно са агресивни и териториални, защо ти трябва да изследваш как американците ще се справят с това. Те колегите вече написаха най-важното, аз няма какво да допълня. Дано не се окажат верни предупрежденията и да не събираш трупове.

П.П. Не е невъзможно да има малавийски аквариум с растения. Както казваш, зависи от рибите, зависи и от растенията. НО, не е в това въпроса, въпросът е дали в природата, в ез. Малави има растения и дали при малавийците има скаларии и обратно. Както и да е, не съм чак толкова умен, че да давам акъл :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

manol

Поздрави на професорите по "права на животните"!



Caxapa

Те и жителите на Африка се преселват по Европа да живеят и някак си оцеляват а други разказват за лятото  в умерения климат  като за зимата с листа по дърветата. При рибите и животните е друго. Но както си казал: Поздрави на професорите!

Ivan_S

Няма смисъл от заяждане. Хубав аквариум, скейпът ми допада, но ..... за жалост аквариумът се е превърнал в класическа супа. То като изключим видовите и биотопните аквариуми, всичко останало си е някаква рибена чорба. Жалко за хубавия скейп, да си беше останал аквариума само със скалариите. Американски цихлиди събрани с африкански, при това от две езера (самите те не се отглеждат заедно, нищо че са от африканските езера), лабео и разбори ... пълна каша. Част от кой воден биотоп всъщност си опитал да пресъздадеш? Надявам се, че бързо ще си промениш концепцията. Засега се справяш по-добре със скейпа, отколкото с подбора на обитатели за него :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

rollon

Цитат на: Ivan_S - 24.08.2014 14:33
Няма смисъл от заяждане. Хубав аквариум, скейпът ми допада, но ..... за жалост аквариумът се е превърнал в класическа супа. То като изключим видовите и биотопните аквариуми, всичко останало си е някаква рибена чорба. Жалко за хубавия скейп, да си беше останал аквариума само със скалариите. Американски цихлиди събрани с африкански, при това от две езера (самите те не се отглеждат заедно, нищо че са от африканските езера), лабео и разбори ... пълна каша. Част от кой воден биотоп всъщност си опитал да пресъздадеш? Надявам се, че бързо ще си промениш концепцията. Засега се справяш по-добре със скейпа, отколкото с подбора на обитатели за него :).
Прав си и те подкрепям,но всеки може да напълни аквариума си с каквото му душа иска.Предполагам си виждал повечето акваристи в САЩ на какво дередже са им аквариумите-там не за биотоп,ами за елементарна естетика не може да става на въпрос.

Ivan_S

Цитат на: rollon - 24.08.2014 16:05
Прав си и те подкрепям,но всеки може да напълни аквариума си с каквото му душа иска.Предполагам си виждал повечето акваристи в САЩ на какво дередже са им аквариумите-там не за биотоп,ами за елементарна естетика не може да става на въпрос.

Че всеки може да си пълни аквариума с каквото иска, може. Мисълта ми беше да се следва някаква линия поне. Тук с естетиката колегата се е справил много добре (скейпа), просто хабитатно рибите не са събрани подходящо. Но нищо, сигурен съм, че ще се коригира.

П.П. Пластмасовите светове на американците и странното им чувство за естетика, и пресъздаване на естествената природа, въобще няма да ги коментирам.  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

manol

Аквариума не претендира да е биотопен или видов.

exersist

Здравейте колеги!
Вече от близо месец държа три скаларии с 8 възрастни саулоси и около 15-20 малки и то ако си спомняте по ваши съвети да пусна друг вид риби които плуват в средната част за да излезнат саулосите от укритията си. Нещата се получиха дори скаларии чат пат гонят мбуните. Също така в аквата имам възрастен САЕ който беше много мързелив в аквата на мой приятел , а сега плува с глутницата.
Аквата ми е пълна с растения за да ми радва окото и рибите се чувстват добре.

}|{opukc

Цитат на: manol - 16.07.2014 12:05
Много е просто! Няма нищо за разбиране, просто си купувам рибки и търся начин как да ги уморя
Нямаш никви проблеми - лабеото ще ги оправи....

manol

 *THUMBS UP*  *THUMBS UP*  *THUMBS UP*
Мислиш ли?
Вече 2(две) години си живурка при мен без да създава проблеми.
ПП: Да очаквам ли в следващите години да озверее?

Similar topics (5)

5608

Публикации: 4
Прегледи: 2899

47328

Публикации: 0
Прегледи: 1959

34766

Публикации: 14
Прегледи: 6765

21684

Публикации: 3
Прегледи: 4593

41108

Публикации: 29
Прегледи: 11555