• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 17:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Размножаване на скаларии - практически опит

Започната от torkonator, 02.04.2007 22:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

jurko

Благодаря за скоростните отговори!  :-)
Относно това, че са още млади, спец, имам ги от около година...решиха да правят поколение от около месец и половина...може би си прав...Мислиш ли, че това е причината за некачествения хайвер?Това,че все пак отскоро се заформят като двойка или това,че вече хвърлят хайвер не е ли достатъчно определящо вече за да са пораснали...незнам...яно не е...рибешки му работи  *JOKINGLY*
Относно съвета ти, Стас...първия път сами си изядоха хайвера и това не ми хареса изобщо...това, което падаше от листото още при оплождането веднага биваше изядено и от двамата "родители".Поздравявам те,че твоите рибоци са толкова грижовни към поколението си. Сигурно моите наистина не са дорасли още за тази тежка задача.
П.П.Знам къде са въпросните букви,естествено,но скоростта винаги е от значение в 21 век.

Живко

Това, за вестниците, за първи път го чувам.
Стас е прав, но има и една подробност.
В София водата е подходяща за скаларии, а в Пловдив май не е.
В по-твърда вода, колкото и да се опитват родителите може и да не успеят.
В Плевен водата е почти като в Пловдив.
Практиката показва, че родителите успешно гледат хайвера в растителният ми аквариум, където рН е около и маалко под 7.
При опити двойката да се гледа в самостоятелен "развъден" аквариум, родителите не успяват да излюпят хайвера.
Същото става и при отделянето на хайвера в малък аквариум с аерация.
Успех има при омекотяване на водата и нормализиране на рН.

Може да пробваш да затъмниш хайвера и да промениш дозата на трипафлавина.
Може и да е проблем водата, която ползваш в люпилнята?
Най-добре да е със същите параметри и температура като в общият аквариуим. Водата не трябва да се загрява след преместването на хайвера.
Умрелият хайвер е добре да се отстранява, ако си го отделил от родителите, иначе разваля водата.
Ако ползваш вода от общият аквариум, последният трябва да е доста чистичък и стабилен.
Никой не се е родил научен.

jurko

Благодаря ти много за съветите,ще ми помогнат следващия път!   *thanks

Stas

Да, Живко, наистина.
Съвсем забравих, че нашата вода наистина е добра за развъждане на скаларии.

Сега се сетих... Много са интересни родителите като си чистят хайвера.
Последния път го местиха 3 пъти - всеки път на ново, чисто листо.
Накрая местиха и личинките един път. А най-големия купон е като почнат малките да плуват и двамата родители да ходят да ги събират всичките на едно место. А се отдели някое и веднага го лапват и изплюват при останалите. :)

kratun

Без да претендирам за много опит. Преди три години имах две скаларии. Бяха си оформена двойка, когато ги купих. В стария аквариум имах едно изкуствено растение, което наподобяваше микрозорум, даже още го пазя :-|. Избраха си го като място за хвърляне на хайвер. За около половин година се скъсаха да се множат, но аз не успях да отгледам поколение. Не съм се и старал много. Връзката с тази тема е, че в Силистра водата е много твърда, а те си мръстяха, оплождаха си хайвера, излюпваха си бебета, прибираха ги с уста от целия аквариум (70л) в техния си ъгъл и т.н. Бяха си възрастна двойка на около 2,5 години с диаметър около 7-8 см.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Живко

 :-)
Ловя бас, че аквариума ти е бил стар и стабилен, като в същото време не си сменял често водата.
Никой не се е родил научен.

jurko

Добре от всичко писано и прочетено да разбирам ли, че другата седмица като хвърлят пак хайвера си трябва да им го оставя ? и още едно вапросче 100л добре ли е за 4 скаларии или е тясен

Живко

Нека да довърша за да не се разтягат локуми.
Не изключвам визможността скалариите да отглеждат потомство и в много твърда вода, а аз нещо да съм объркал, но...
Водата в Плевен е от два водоизточника. Едната е с Обща твърдост над 30 градуса, а другата е с 11-12.
Мерил съм твърдоста в няколко аквариума, на различни приятели, от район с по-твърда вода. Аквариуми с поддръжка по "старите" правила: - вода не се сменя, защото кехлибареният цвят на водата е много важен; - долива се само изпарената вода; - частични смени на 2 месеца по 20-30 % и т.н.
За мое учудване, водата в такива аквариуми е почти дестилирана. Обща твърдост почти 0, карбонатната и тя така. рН-то е 6,8.
Стабилният азотен цикъл в задръстените филтри и грунд осигурява необходимото количество анаеробни бактерии и не позволява на NO3 да се натрупа.
Ако собственика, след няколкото задължителни проблема, от типа "защо ми умират рибите", все пак е успял да уцели оптималният брой животинки за този вид аквариум и в същото време ползва точната храна, ще има доволно ниско количество фосфор в аквариум. Растенията или развъдилите се количества алги ще консумират фосфора.
: 22.09.2007г 10:10ч
Цитат на: jurko - 22.09.2007 10:41
Добре от всичко писано и прочетено да разбирам ли, че другата седмица като хвърлят пак хайвера си трябва да им го оставя ? и още едно вапросче 100л добре ли е за 4 скаларии или е тясен

Екстра е.
Никой не се е родил научен.

ВЕТЕРАН

Цитат на: Живко - 22.09.2007 10:26
:-)
Ловя бас, че аквариума ти е бил стар и стабилен, като в същото време не си сменял често водата.


*DRINK*Точно така е!!

kratun

Цитат на: Живко - 22.09.2007 10:26
:-)
Ловя бас, че аквариума ти е бил стар и стабилен, като в същото време не си сменял често водата.
Точно в десятката! Тогава съветите за прословутата "стара вода" бяха повсеместни. Вода се сменяше само до 1/3 от общото количество и само веднъж на 4-5 месеца. През останалото време се долива престояла вода. Хелерите раждаха по часовник на всеки 21-22 дни, а за гупи и молинезии да не говорим.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

theater

Малко извън темата, но в момента гледам една чиста линия от около 30-40 гупи среден размер в 30 литра.
Сменям вода веднъж седмично по около 5 литра и рибите се чувстват много добре. Според мен теорията за старата вода и стария филтър е много стабилна и практическият опит показва, че има смисъл в нея.
140л - харацини
http://starividri.org

Boby_

Теорията за старата вода и старите филтри се основава на невежество - неразбиране на азотния цикъл. Създадена е чрез опити и грешки и работи горе-долу, защото макар "авторите" и да не са занели защо, са налучнали подхода. ;-)

theater

Именно чрез добро разбиране на азотния цикъл се обосновава емпирично изведената теория за старата вода.  ;-)
140л - харацини
http://starividri.org

Stas

Ако под стара вода се разбира да не сменяш вода въобще, ще ме извинявате, но нито една теория не може да го обясни като полезно за растенията или рибите!

NO CARRIER

За затворена екосистема не си ли чувал? Малко храна кара рибите да серат малко, растенията консумират отделените микро и макро елементи и всичко е точно. Остава да се намери вълшебникът, който ще определи дозата. :-D Да, твърдите частици падат на дъното и омазват пейзажа.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Similar topics (5)

25040

Публикации: 8
Прегледи: 5871

7630

Започната от niki929


Публикации: 8
Прегледи: 5061

7788

Публикации: 9
Прегледи: 5608

41856

Публикации: 10
Прегледи: 6526

3734

Публикации: 7
Прегледи: 10343