• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 20:16

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Pseudotropheus demasoni с кой "жълт" вид може да се съчетае?

Започната от Aquarius, 09.06.2007 22:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Minko

Здравейте!
Само да допълня, когато зимате саулосита попитайте за точния вид и избягвайте да ги смесвате. В момента примерно най-разпространени по пазара са "тайван риф" и "корал ред". Много симпатична рибка и аз лично не съм имал проблеми с нея.
При демасонитата каквото и съотношение да се препоръча е непосилно да избереш да кажем 5 мъжки и 15 женски и двата пола си приличат. Предполагам, трябва да се прави специално сортиране на носещите риби... Аз имах късмета днес да се сдобия с тази рибка и цяла вечер съм кибик пред аквариума. Точно 30 мин след пускането започнаха битки за пещери, гоненки, перене. Наистина са дребосъци, но за сметка на това са невероятно активни, с което компенсират размера си.

Поздрави

Aquarius

Minko, тъкмо четях твой пост в друга тема. Там си споменал за засаждането на валиснерия в малавийския си аквариум. Саулоситата закачат ли я или не, т.е. да си правя ли труда да я съдя или не!?! А и кой от двата споменати от теб вида саулосита е по-добре да търся. Има ли разлики в оцветяването при тези видове?

Minko

Има разлика в оцветяването. При корал ред женските са оранжеви, дори тъмно оранжеви. С растенията проблема се решава като с агресията - колкото повече толкова по-добре. Аз в момента имам анубиаси и валиснерия и нямам никакъв проблем. Ако ще садите други растения ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да са с твърди листа. В противен случй рибите просто засмукват листото и го акат цяло  :-D

http://picasaweb.google.com/hadzhiev/Labeotropheus/photo#5049290319515476258
Да, това е (беше) листо :) На ехинодорус... Бях си изкарал акъла, че ще си погубия рибока

От друга точка ако гоните битоп се придържайте към валиснерията, но аз лично съм много далеч от подобни идеи - с морски пясък, анцитруси и 2 САЕ-та  :-D

Поздрави

Aquarius

Аха ясно, значи тогава аз трябва да търся "тайван риф", защото държа на ярко жълтите женски, а за растенията, така или иначе мисля само за спирална валиснерия, няма да рискувам с друго.

Благодаря!  *thanks

torsade

Друг дребен вид с жълти женски и сини мъжки е melanochromis johannii. А за снимката с аквариума, дето питаш защо има само 2 сини - не всички мъжки саулосита са сини, а само най-силните. Другите момчета остават жълти.
Охлювът не ни е враг!

Minko

2-3 мъжки от йоханито едва ли ще доведе до нещо хубаво в 150-200 литра аквариум. А и са по-големи от саулосито, а в сравнение с демасонито са направо великани.

Поздрави

Aquarius

Мерси за доуточненията, но аз вече съм решил, че именно тези малавийци ще гледам.  ;-) Грабнаха ми окото дето се казва.   :-[

Aquarius

Цитат на: torsade - 10.06.2007 11:50
А за снимката с аквариума, дето питаш защо има само 2 сини - не всички мъжки саулосита са сини, а само най-силните. Другите момчета остават жълти.

Ако е така, то при наличието примерно на 4 мъжкаря и 12 женски, шанса да имам 4 добре изразени сини рибки отпада, май, което пък означава, че жълтото ще доминира много повече от очакваното и от естетическа гледна точка няма да е постигната целта.  :-(

Имам нов въпрос. Могат ли да се гледат заедно в един аквариум saulosi + demasoni. Примерно 2 мъжки и 8 женски saulosi + 6 demasoni (не знам при тях какво трябва да е съотношението мъжки/женски индивиди). Питам, защото нали все пак са един род цихлиди - "Pseudotropheus". Понасят ли се двата вида или проевяват агресия помежду си и другият въпрос е близки ли са по размери или фрапиращо различни?


: 11.06.2007г 00:12ч
На снимките по-долу до демасонито ясно се вижда лимоненожълта цихлида, която явно съжителства с него. Какъв вид е?


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fupload8.postimage.org%2F776054%2Fdemasoni20and20labido.jpg&hash=c325c07bed454ed755e1975a5e6e4efa6abe07bb

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fupload8.postimage.org%2F776071%2FAttack.jpg&hash=a718534394acae96d1a4a5d1fdecf07a1149ad5e


Снимките са взети от тук: http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/pseudotropheus_demasoni.html

А най-отдолу пише, че снимките са правени от Боян Калинов, възможно е да е българин!

deportivo

Не е добре да се гледат саулоси и демасони заедно. Рибите много си приличат и са от един род pseudotropheus и е възможно да има голяма агресия между мъжките , а и е възможно да се получи кръстосване между тях.
Жълтата риба на снимката май е малък Labidochromis caeruleus.
Ако толкова държиш на синжьото и жълтото , според мен добра комбинация ще е 8 pseudotropheus saulosi (2 мъжки и 6 женски) и 4 Melanochromis Cyaneorhabdos (1 мъжки и 3 женски).
650 литра малави
Metriaclima Msobo Magunga
Metriaclima 'zebra chilumba' (Maison Reef)
Metriaclima sp."zebra long pelvic" Mdoka
Pseudotropheus Elongatus Chailosi
Pseudotropheus Demasoni
Labidochromis Caeruleus
Cynotilapia Аfra (Cobue)
Labeotropheus trewavasae Marmelade Cat
Melanochromis Auratus

Boby_

Чак сега виждам темата, но няма как да не се включа.
Aquarius, първо поздравления за избора - африканските цихлиди са страшно красиви, интересни и динамични рибки и няма да съжалаваш и за секунда, че си се захванал с тях.
Освен това подхождаш много правилно - да проучиш нещата и предварително да знаеш какво да очавкаш е далеч по-добре, отколкото да питаш "Защо рибките ми се избиха взаимно?".
За човек, който няма опит с африканците, лично аз не бих препоръчал демасони за начало. Церелеуси и цианерхабдоси са добра комбинация.
Другият ми съвет е да не се изхвърляш с голям брой видове - 2-3 вида е повече от достатъчно, за да опознаеш рибките. М'буна са различни помежду си, но все пак си приличат достатъчно, за да можеш да си правиш общи изводи на базата на опит, дори да не си гледал всеки един вид от групата.
Успех!

NO CARRIER

Цитат на: Aquarius - 11.06.2007 01:34
Снимките са взети от тук: http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/pseudotropheus_demasoni.html

А най-отдолу пише, че снимките са правени от Боян Калинов, възможно е да е българин!

Чувал ли си за този човек? :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Boby_

Брей, цитират ме.
Да, част от снимките на демасонита, както и други снимки на Malawi Cichlid Homepage, съм ги правил аз. И освен това съм българин, така че умозаключението на Aquarius си е съвсем точно. :-)

Само че точно тези двете не са от моите - последните три в статията съм ги правил аз.
А жълтата рибка на първата снимка си е малък Labidochromis caeruleus вън от всякакво съмнение.

Aquarius

Цитат на: deportivo - 11.06.2007 08:46
Не е добре да се гледат саулоси и демасони заедно. Рибите много си приличат и са от един род pseudotropheus и е възможно да има голяма агресия между мъжките , а и е възможно да се получи кръстосване между тях.
Жълтата риба на снимката май е малък Labidochromis caeruleus.
Ако толкова държиш на синжьото и жълтото , според мен добра комбинация ще е 8 pseudotropheus saulosi (2 мъжки и 6 женски) и 4 Melanochromis Cyaneorhabdos (1 мъжки и 3 женски).

Благодаря за предложението, тъй като не познавам рибките като поведение, ще се опитам да ги проуча с клипчета в нета и с много снимки, защото едва ли ще ги опозная достатъчно, но поне ще видя реалната им визия. Иначе от това, което мернах на прима виста току що в нета, предложението изглежда наистина добре.  *thanks
: 11.06.2007г 10:10ч
Цитат на: Boby_ - 11.06.2007 10:29
Чак сега виждам темата, но няма как да не се включа.
Aquarius, първо поздравления за избора - африканските цихлиди са страшно красиви, интересни и динамични рибки и няма да съжалаваш и за секунда, че си се захванал с тях.
Освен това подхождаш много правилно - да проучиш нещата и предварително да знаеш какво да очавкаш е далеч по-добре, отколкото да питаш "Защо рибките ми се избиха взаимно?".
За човек, който няма опит с африканците, лично аз не бих препоръчал демасони за начало. Церелеуси и цианерхабдоси са добра комбинация.
Другият ми съвет е да не се изхвърляш с голям брой видове - 2-3 вида е повече от достатъчно, за да опознаеш рибките. М'буна са различни помежду си, но все пак си приличат достатъчно, за да можеш да си правиш общи изводи на базата на опит, дори да не си гледал всеки един вид от групата.
Успех!

Първо благодаря за насърчението.
Второ извинявам се за "умозаключението" си, но тук всички или почти всички сме само с никове, а не с реални имена. Вие по-опитните акваристи се познавате, но другите, не ви познават. Относно заключението ми, че си българин, нотката на колебание беше породена от факта, че нищо не пречи човек с тези имена да е родом от голяма част от славянските страни.

Сега относно рибките и моят начин на действие. Ами ако трябва да съм честен аз наистина не разбирам нищо от африкански цихлиди. Всъщност опитът ми с цихлидите се ограничава до скалариите, което не говори много добре за мен, но е факт. Преди да постна тази тема реших да прочета почти 100% от темите постнати в този раздел, за да не повтарям въпроси от сорта на "може ли малавийци и танганайци заедно" и т.н. Прочетох в нета за големите африкански езера, разгледах снимки на някой видове африкански цихлиди и ако трябва да съм честен най-много ми хареса:

Cyphotilapia formoza:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fupload8.postimage.org%2F780341%2Fzaire01.jpg&hash=c2dca19ada1623cfe2f4851366d20e2934f0bcae

Но след като прочетох, че я наричат "Кралицата на езерото Танганайка", здравият разум ме подсети, че едва ли е за начинаещи, още повече, че не насърчавате смесването на видове от двете езера и вероятно сте прави. Ако беше препоръчително да са заедно, то природата нямаше да ги разделя в две езера.

Относно малавийците. Харесах си Демасонитата, защото ми допадна комбинацията м/у черно и синьо, малките рамери и интересното поведение. След което се замислих какво би станало ако се намери сходен вид с ясно изразена жълта окраска и се стигна до тази тема, защото там където не разбирам, не се натискам, но ми е трудно да го обясня на други членове във форума... н.з.

Отнсно смесването на много видове. Аз също не обичам "миш-маша", а и в един аквариум 200-300 литра, хиляди пъти по-малък от тяхното естествено местообитание, тази смесица не би довела до нищо добро, затова искам ако може дори да намеря компромисен вариант само в един вид или максимум два вида. Предложението ти за Caeruleus и Maingano все повече ми допада. Хубаво е и че мненията, на повечето от вас, които ми помагате съвпадат, така че както отговорих и на deportivo, ще поразгледам още малко в нета, ще почета, вероятно ще ви потормозя отново с някой въпрос  :-[ и накрая ще стигна до крайното решение, но обичам, както казват американците RESEARCH (проучаването) и вероятно когато събера достатъчно инфо, за да съм убеден в това, което започвам, то ще се получи.

Благодаря за помоща и съветите, оценявам ги!  *thanks

Boby_

Aquarius, Фронтозите са страхотни рибки, но носят съвсем друга емоция в сравнение с Малави М'буна. Те са едри (от акваристична гледна точка) хищници, достигат 35 см. на дължина, доста срамежливи, плахи и бавни в аквариума. Не са агресивни спрямо съседите си по аквариум, но за сметка на това всичко, което може да им влезе в устата, се смята за храна. Затова не са подходящи за отглеждане в общ аквариум - изискват самостоятелен съд и при това с достатъчно размери - поне 800 л. и минимум 2 метра на дължина. Освен това живеят много дълго, растат много бавно и съзряват късно - нужни са им 4-5 години за достигане на полова зрелост, макар някои да са в състояние да се размножават и по-рано.
От друга страна Малави М'буна са интелигентни, динамични, агресивни, растителноядни в по-голямата си част рибки, които могат да те изненадат с поколение, преди да са навършили година (често - на 9-10 месеца). Изобщо ако имах възможност за повече аквариуми, непременно един от тях щеше да е с М'буна - те са първите африканци, с които се сблъсках и не съм ги забравил, макар в момента да не ги гледам. :-)

Колкото до умозаключенията, това беше шега. :-) Нито се взимам насриозно, нито държа на тези неща. ;-)

Aquarius

Един +1 от мен в рейтинга ти, знам, че си модератор и това едва ли е от значение, но просто заради доброто и колегиално отношение към мен. И ще си позовля един спам по темата, но просто ми е интересно, а и вероятно на колегите, които не те познават.

*spam Какви цихлиди отглеждаш в момента?

Similar topics (5)

4136

Публикации: 1
Прегледи: 2365

19460

Публикации: 0
Прегледи: 4874

42985

Публикации: 4
Прегледи: 3755

35360

Публикации: 3
Прегледи: 3854

5438

Започната от DarKness


Публикации: 9
Прегледи: 4434