• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 01:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с дискус.....

Започната от bubata, 20.05.2008 15:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bubata

Незная как да се справя с него преди около 2 м. започна да се удря в стените на аквариума работата отиваше към самоубииство. Извадих го и си го гледах в изолатор - нямах представа какво му е и на какво се дължи поведението му, предполагах паразит, но той видимо се подобряваше от ден на ден започна да си плува правилно и да похапва. Показателите на водата ми бяха добри спрямо тестовете които направих, пък е и стар аквариум основно са дискуси и в него са от 2 год. Аквариума е достатъчно голям 1000 л.
След подобрението на рибката и 2 м. изолация преместих рибката при останалите, това което ме притеснява в момента е че не се храни и определено имам съмнения за ослепяване ако не пълно то поне частично. Наистина незнам как да реагирам и да и помогна. Има ли такова нещо при рибите като ослепяване и може ли да умре от глад. В малкия аквариум си хапваше от дъното е наистина по малко но все пак хапваше, а в този имам камъчета и не виждам да се ровичка там.

}|{opukc

Предположението ти може да се окаже вярно/за слепотата говоря/, но може и да е проблем с хрилен паразит. Такива са симптомите при зараза с моногенеи. Затваря ли единия хрилен капак при дишане??
Ето един полезен сайт с доста информамия в него.

http://discusbg.com/bg/index.html

bubata

Нямам представа трябва да го позагледам. Сега ще видя и сайта. Благодаря ти. Е какво ако има проблем при дишането мога ли да го лекувам или трудна работа и дали да си го изолирам пак?

}|{opukc

20.05.2008 15:32 #3 Last Edit: 20.05.2008 15:34 by }|{opukc
Трудно е лечението при зарази с червеи, но не е невъзможно. И това не е проблем с дишането, просто паразита са настанява в хрилете. Принципно рибите се лекуват с обезпаразитяващи за плоски и кръгли червеи, и се лекува целия аквариум с всички риби. Но диагнозата е мое предположение, може да не съм прав.

panchopan

За лечение на моногенеи -> http://www.vitawater.ru/aqua/ill/monogen.shtml
Ама е хубаво да си сигурна преди да си играеш с препарати.

Същия ефект може да се получи при високо PH, при нитрати във водата, при стрес и какво ли още не тъпи дискуси м......а им !!! :(
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

bubata

Ами аз благодаря за отзивчивостта сега се пребирам и ще видия какво е състоянието в аквариума. Ако евентуално имам някакви други опасения или наблюдения ще пиша пак.

raiko

Проблемът не е хрилни паразити. Ако това бяха моногенеи рибата нямаше да подобри състоянието си в новия аквариум. Има нещо гнило в параметрите на водата.Грешно е мнението,че дискусите обичат стара вода.За отглеждане на дискуси не е много практично дъното да е с камъчета, добре ще е поне част от дъното да е голо и там да се дават потъващите храни(гранули,сърце и т.н.)

}|{opukc

21.05.2008 10:12 #7 Last Edit: 21.05.2008 13:10 by }|{opukc
Цитат на: raiko - 21.05.2008 01:51
Проблемът не е хрилни паразити. Ако това бяха моногенеи рибата нямаше да подобри състоянието си в новия аквариум.

Дискус с моногенеи може да живее доста дълго време ако е дактилогирус, зависи до колко са се разпространили в хрилете. Ако са малко дори видимо няма да му пречат.
Не казвам че това е причината, но такива са призначите при зараза с хрилни.

П.П. Лично моите не ги гледам на голо дъно/както и много колеги/ и не се хранят от дъното. ;-)

panchopan

21.05.2008 10:38 #8 Last Edit: 21.05.2008 10:45 by panchopan
Aaaa Жорка не подвеждай колегата !!!
Моите се хранят САМО от дъното.
Кой както си ги научи.

За съжаление описаните признаци могат да се получат от много и най-различни причини.
Процеса по изясняване на това кое е причината е досадно дълъг и ангажиращ.
Дискусите не обичат "стара" вода - обичат чиста, кисела вода.
Но понеже старата вода е по-кисела от прясната от чешмата (поне когато нямаш активен грунт) затова битува това мнение.

ЦитатЗа отглеждане на дискуси не е много практично дъното да е с камъчета, добре ще е поне част от дъното да е голо
По отношение на практичноста няма как да не се съглася с теб. Друг е въпроса за естетиката.
Ако се радваш на аквариум тип "магазинерски живарник" моля :-)

Грунда ми е 3-5мм като за растителен аквариум.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flh5.ggpht.com%2Fp.panov%2FSCKumiIEORI%2FAAAAAAAAA34%2FcRLwAkuh8HY%2Fs144%2FIMG_0279.JPG&hash=96c47c380c485099ff53c469a61f47fca68c2449
Много е забавно да гледаш дискуси как ровят в грунда като сомчета за някое парче кайма :-)
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

raiko

Трудно бих се подвел. Дискуси отглеждам и размножавам успешно от доста гсдини.Хиляди съм произвел(и хиляди съм уморил от Дактилогириус и т.н. болести). Самата биология на дискуса е такава,че той се храни с бентоносни организми-първо издухва струя с вода за да повдигне храната (ларвите) от дъното и след това я налапва.По принуда,естествено ,че ще започне да се храни и от повърхността.
  А що се однася до типа на аквариумите ми, те са тип "дискусова ферма".

stanko

Ако пк ти се появи след няколко месеца пробваи с формалинов разтвор.В раздел болести бях го описал по подробно почити преди година под заглавието Полудели дискуси/късмет/

Similar topics (5)

1739

Започната от AQUASAUR


Публикации: 17
Прегледи: 9614

26963

Публикации: 4
Прегледи: 4100

47831

Публикации: 3
Прегледи: 2434

26835

Публикации: 11
Прегледи: 16692

34132

Публикации: 1
Прегледи: 2172