• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 11:38

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помощ Скалари с хайвер

Започната от spaisman, 16.03.2005 10:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

spaisman

Здравейте,
        за първи път  ми се случва Скаларите да си имат хайвер даже не очаквах че щего направят в общия аквариум върху страничното стакло. Това го забелязах вечерта, на другия ден сутринта хайвера го нямаше някой го беше изял но Скаларите продължаваха да бранят територия. Въпроса ми е :Има ли опастност за другите риби? Защото гледам че женската се стрелка към всички риби около нея,а мъжкия бие всичко черно което мине наблизо, дори намерих най-едрата молинезия мъртва на сутринта. Да ги преместя ли в друг аквариум или ще се успокоят? :cry:

                Благодря предварително за отговорите. :)

Boby_

Цитат на: "spaisman"Здравейте,
        за първи път  ми се случва Скаларите да си имат хайвер даже не очаквах че щего направят в общия аквариум върху страничното стакло. Това го забелязах вечерта, на другия ден сутринта хайвера го нямаше някой го беше изял но Скаларите продължаваха да бранят територия. Въпроса ми е :Има ли опастност за другите риби? Защото гледам че женската се стрелка към всички риби около нея,а мъжкия бие всичко черно което мине наблизо, дори намерих най-едрата молинезия мъртва на сутринта. Да ги преместя ли в друг аквариум или ще се успокоят? :cry:

                Благодря предварително за отговорите. :)

А кои са тия Скалари всъщност? Някакво амазнонско племе да не е?




P. S. Скалариите, като почти всички цихлиди, могат да порявяват агресивност. Нещата ще се успокоят, разбира се, а и тези рибки далеч не са от най-"злите", дори по време на размножаване. Ако ги местиш, ще ги стресираш твърде много, а да го правиш заради няколко живородки просто не си струва.

STIKS

Не се притеснявай. Ще се успокоят. Може би вече са по-спокойни.
Имам съмнения, че молинезията е убита от тях. :D

spaisman

Благодаря сърдечно за отговорите .    Честно казано не знам какви са мъжкия е с черни ивици с неправилна форма с вдлъбнатина над муцуната с изпъкнало чело а женската е чисто бяла. само не знам защо женската снесе върху стъклото а не върху някое листо на Криптокорина .

koyota

Цитат на: "spaisman"само не знам защо женската снесе върху стъклото а не върху някое листо на Криптокорина .


По принцип Скалариите си хварлят хаивера варху чисти повархности (поне до сега при мен все така се е случвало)и никога не са го правили по леко замарсени или обрасли с водорасли растения.Щто се однася за буиният им характер не се притесняваи ама хич даже.Максимум една седмица и отново ще ти кротнат:но ако им е парвото хварляне на хаивер и тои е изяден от друга/други риби има и вероятност(ако са млади риби1-1,5г.)повече да не хварлят хаивер.Това го знам от личен опит.А за живородките хич и   недеи бери грижа те се вадят като зайци :lol:

Стамен

Постави си в аквариума изкуствен лист. Мойте ги режа от зелена папка за документи. Когато хвърлят хайвера без проблем така можеш да го местиш в съд за люпене.

77

става и с добре омита стъклена бутилка :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

koyota

Цитат на: "Стамен"Постави си в аквариума изкуствен лист. Мойте ги режа от зелена папка за документи. Когато хвърлят хайвера без проблем така можеш да го местиш в съд за люпене.


Специялно на мен не ми допада идеята за местене на хаивера и то точно на Скалария.Тези рибки са толкова капризни че някои пат ми идва да ги сготвя на супа и да ги изям е в крага на шегата де.Не сам много сигорен но няма ли да нарушиш инкобационният период на хаивера ако го преместиш.Това с местенето с лист от папка нещо не ми се вразва :lol:

Стамен

Рядко се срещат двойки, които да полагат грижи за поколението си. Някои ядат хайвера си по време на полагането други след известно време. Затова по-сигурно е ако се премести. Пренасянето трябва да се извърши бързо за около 5 сек.. Температурата на двата съда трябва да е еднаква. Водата в инкубатора де е от аквариума с родителите. Закрепваш изкуствения лист и до него се пуска слаба струя въздух, която да раздвижва водата.

koyota

Цитат на: "Стамен"Рядко се срещат двойки, които да полагат грижи за поколението си. Някои ядат хайвера си по време на полагането други след известно време.:

Ако параметрите на водата са в допустимите граници и рибките не са стресирвани няма никаква вероятност да проявят канибализам а сашто така много зависи как и с каква храна ги храниш. Ако редовно им даваш жива храна сам ги правиш канибали   :lol:

Стамен

Аз и бетите си храня редовно с жива храна, ама не са станали канибали. Прав си, че при стрес също нападат хайвера. И параметрите на водата са важни. Имал съм двойки, които не полагат грижи за хайвера и го изядат, други не въпреки, че са поставени при едни и същи условия и ги храня с една и съща храна.

spaisman

Благодаря на всички за информацията и съветите .Надявам се пак да опитат че женската действително е на 1,5г . Вече са спокойни не закачат другите риби. За другия път като ги видя заедно направо ще ги преместя в един 80л аквариум да са си сами.

spaisman

Здравейте, моля някой да ми каже след колко време след като женската е снесла хайвер пак е готова да снася, защото гледам че пак яйцеполагалото на женската  се е увеличило, това признак ли е че отново ще има хайвер а и мъжкия постоянно преследва другите скаларии.  Благодаря за отговорите предварително :D

Живко

при добро гледане 2 седмици.някой път избързват,понякога закъсняват.
Никой не се е родил научен.

spaisman

Цитат на: "Живко"при добро гледане 2 седмици.някой път избързват,понякога закъсняват.
благодаря ти значи е почти сигурно че моите скаларии пак са на линия :lol:

Similar topics (5)

31741

Започната от yumkata94


Публикации: 1
Прегледи: 2341

17723

Публикации: 3
Прегледи: 2542

7510

Започната от Martins


Публикации: 6
Прегледи: 4018

25027

Започната от reaskol


Публикации: 4
Прегледи: 3586

4991

Публикации: 12
Прегледи: 9090