• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помогнете да стартирам моя първи цихлидарник

Започната от Ivo_9, 26.04.2013 11:12

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ivo_9

Здравейте на всички, купих си аквариум Juwel Rio 240, -> 120 x 40 x 50 cm. Много искам да започна да си гледам някакви цихлиди, но имам няколко проблема, които правят избора ми по-труден. Първото нещо е, че (четейки общите статии за начинаещи) се ориентирах към грунд 2-4 мм и си го поръчах 2х 25 кг, чакам го утре да ми го доставят. Второто е, че водата където съм аз е доста твърда, гледах данни от 2011 че е била 19 GH.
И сега се получава така, че макар да съм още в началото на правенето на аквариума, вече май не мога да гледам дискуси заради твърдата вода, а не мога да гледам африкански цихлиди, заради по-едрия грунд. Макар, че пише че е със заоблени краища за да не предизвиква наранявания по рибките като ровят.

много ми се иска да си взема няколко африкански цихлидчета, като четох че, някои Малави-та са май най-подходящи за начинаещи акваристи като мен. От друга страна, ми се иска да имам малко зеленина при тях. Гледах и аквариуми, където има гигантска Валиснерия, за мен ще е перфектна - не дърjа на разнообразна и гъста растителност, просто на места няколко такива Валиснерии, които поне да крият в ъглите филтри, нагреватели и т.н.

Та стигаме полека до същността на въпроса. Моjе ли да направя цихлидарник, като вътре има споменатата Валиснерия на места и моjе би едно-две анубисчета. Грундът ще е подходящ за растенията, но тези 2-4 мм грунд голям проблем ли ще са за рибките?

Също, съобразно със зеленината и липсата на опит при мен, ще се радвам да препоръчате 2-3 вида рибки за споменатия акварiuм.
Разчитам много на всякакви мнения, защото, колкото и да се опитвам да си намеря информацията по форумите, ми е малко разпокъсана и в крайна сметка не съм сигурен. Мерси предварително на всички. Ако съм пропуснал някаквао инфо, питайте, мога и да снимам празната аква ,но не вярвам да има някакъв смисъл

Caxapa

Насоките и предпочитанията си ги изложил в  темата си. Това може и да търпи промени до същинското стартиране на аквариума. Като начало само искам да ти дам съвет да спазиш съветите които са дадени в темите за начинаещи акваристи. Тоест..подреди аквариума, монтирай техниката и насади растенията. Едва след две седмици размисли пред един празен аквариум от към риби /обитатели/  може да ти хрумне друга идея какво ще плува вътре. Целта е да завъртиш азотния цикъл в началото  за да може рибите да се чустват прекрасно в аквариума ти. Успехи!

Ivo_9

Да, разбира се, благодаря за бързия отговор! Ами мисля, че съм се решил за някакви Малави-та с малко растителност, стига това да е  изпълнимо. Затова чакам и вашите отговори, конкретно с този грунд и споменатите растения.

Мерси за напътствията, Сахара! В никакъв случай няма да пускам рибките по-рано от  няколко седмици.

kamos

Малави и растения - не че е невъзможно, но ще е доста трудно.
Сложи под грунда подложка от фибран или депрон поне 0,6 см , а най-добре 2 см дебела. Причината е че африканските  цихлиди доста ровят грунда и има опасност камъните да спукат дъното.
Личния ми избор си е към езерото танганайка- има месоядни негови представители, което не ядат растенията и са доста атрактивни. Неолампрологус брихарди и лелеупитата са такива.
http://aquariumbg.com/fish.php?fish=600
http://aquariumbg.com/fish.php?fish=604
http://aquariumbg.com/fish.php?fish=525
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ivo_9

здравей, Антоне! :)

мерси за отговора, искам само да те попитам, дали бих могъл да сменя Neolamprologus brevis с други от този род, например Neolamprologus cylindricus? Причината е, че ми се иска да пусна по-едри рибки, да са около 10 см оримерно, както са Neolamprologus leleupi. Дали би било удачно?

Какво мислите и за Саулоси-то? Би ли било подходящо да се комбинира с още един-два вида в аквариум като моя и с кои видове евентуално? Би ли изръфало по-твърди растения като споменатата Валиснерия и Анубиас (извинявам се, ако не е написан правилно)?

Нищо не казвате и за грунда? Да разбирам ли, че той е не толкова определящ ? Мерси на отзовалите се и се надявам, че не дразня с непрестанните си въпорси? Просто искам да направя аквариума максимално близко до представите си, но и същевременно да не страдат горките рибета, заради моята незапознатост. Та, пишете, пишете колкото може, повече! :) Ще снимам и аквариума след като сложа грунд, камъни и евентуално няколкото "по-грубички" растения.

Поздрави!

Ivan_S

Ми ... аз отглеждам само саулосита, аквариума е видов. Рибите са относително кротки. Макар да са сред най-дребните малавийски цихлиди, като решат да са злобари, добре конкурират и по-едрите. За растенията ... не знам, никога не съм слагал. Може би ще ги оплюскат предвид на това, че си падат по зеленото. Спирулина много обичат, а тя е зеления. Грундът да е важен, колко да е важен .... аз съм сложил коралов пясък (да държи рН-то и твърдостта). Засега нямам оплаквания. Твърдост не съм мерил, рН-то засега кове на 8. Женските хвърлят редовно, да речем, че това е показател, че са им ОК условията. Това мога да споделя на този етап  :-).

П.С. За твоя аквариум 2 колонии от по 7 саулосита и демасонита смятам, че ще си живеят добре. То тази комбинация си е класика направо. Смятай ги 1 м / 3-4 женски. Ако сложиш тези 2 вида заедно ще имаш разнообразие от син и жълт цвят. Но твоя аквариум позволява и по-едри видове да отглеждаш, те са толкова много.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Мерси много за мнението! Честно казано, нямам и амбиция да отглеждам повече от 2 или максимум 3 вида. Иначе не храня много надежди за растенията като цяло, но на места бях чел, че видове с твърди листа и стебла може и да оцелеят и да се развиват. Затова ми хрумна за гигантската Валиснерия (ще ме извините, че не и знам истинското име), както и за Анубиас-а. Може да помисля някак си да наредя камъчета плътно около стеблата за да не ровят точно там и да ги изкарват рибките.

А иначе демасонита-та не са ли едни от най-големите пакостници? Не знам дали съм готов за такива рибки  *dontknow*

Още веднъж, страшно много съм благодарен на всички и нека и други хора с опит да изкажат мнение. Всяко мнение е повече от желано!

Ivan_S

За наименованията на растенията - правилни са. Правилно е и, че точно тези две растения се счита, че издържат на набезите на малавийските цихлиди. И да наредиш камъчета около корените им, едва ли ще помогне. Животинките си копат. Ако се амбицират, че точно там ще има пещера, някакво място за почивка или пък място за хвърляне на хайвер, смятай, че ще бъде "изметено" всичко наоколо докато ти лъсне стъклото на дъното. И мъжките, и женските копаят като мъжките са по-усърдни. Скоро коригирах малко дъното на аквариума и като извадих камъните които лежаха непосредствено върху грунда, видях че всичко около тях е изкопано. Буквално всички камъни бях вкопани в дъното поне с около 3 см., отколкото бяха в началото. Е, намерих си начин да контролирам това слягане. Сега рибите пак си копаят, но до определено положение. За повече не съм им дал възможност  :-). Пак си имат пещери и тунели, но няма шанс пак да слегнат камъните. Всъщност веднага след пренареждането и смяна на вода, 2 женски хвърлиха хайвер  ;-). Ако искаш растения все пак си мисля, че трябва да ги засадиш зад масивни камъни, които рибите не могат да подкопаят и да стигнат до корените им. Въобще така ще трябва да ги изолираш, че да не могат да докопат грунда около тях. За листата ..... каквото сабя покаже - може да ги пасат, може и да не ги, кой знае. Bolta, ако се включи, може да сподели опит. Той има цихлидарник с растения. Нека сподели опит.  ;-)

Та, ако имаш предвид всичко това, като казваш, че демасонитата са пакостници, да, такива са, ама то всички африкански цихлиди са такива от тази гл.т. Иначе демасонитата са доста агресивни за калибъра си. Явно компенсират размера си със злоба  :-D. То и за това се гледат в по-големи групи от по 8-10-15 индивида. Няма място за шашкане и притеснение. Всеки, който е започвал с такива риби, не е бил готов :-). Никой не се родил научен. Сега поне има много инфо, чети всичко на каквото попаднеш и трупай мнения. Освен това има хора с много опит в тази област (даже са тук във форума) и могат много да ти помогнат. Чети, мисли, като възникват въпроси - питай. Сигурен съм, че ще намериш разбиране в този форум и нещата ще тръгнат. Успех  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

ПМП

Грунда да не те притеснява!И моя при Малавийците е с подобни размери и не им пречи никак,пак си копат.Ако засадиш валиснерия,гледай да не е близо до някой камък а по-на открито!Така няма да я изравят.Анубиасите е по-добре да го прикрепиш върху камъните.Саулозитата обичат да си гризкат и от 2-те растения,особенно по-новите листа но общо взето не ги унищожават напълно.Както ти споменаха и по-нагоре има вариант и да пуснеш Танганайци(аз имам Неолампрологус-и).Те са относително дребни и не вредят на растенията в другия ми аквариум.Там зеленината е доста повече.Успех!

Ivo_9

мерси, момчета! гледам да попивам всичко, което ми казвате :) сложих "подложка" жърху дъното, както Антон ме посъветва. Утре или в неделя ще сложа грунда. Мисля да изсипя всичките 50 кг, за да имат малките гадове повече за ровене и да стигат по трудно до дъното. Според вас добра идея ли е? Пак да напомня, дъното е 120 x 40 см. Поръчал съм и едно "Сера Флоредепо" дето се слага под грунда и уж дава нужните хранителни вещества на разстенията в критичния начален период в нов аквариум. Не знам дали има смисъл за аквариум, в който растенията никога няма да са на преден план, но .. поредната необмислена постъпка, както и да е, ще сложа малко на местата, на които ще има зеленко. Надявам се, че след няколко дни ще мога да го снимам пълен с вода и със засадени разстения и вече да започва биологичният цикъл вътре :)

Още веднъж, благодаря на всички дотук, дали съвети - в най-скоро време ще излезнат сигурно пак хиляди нови в-си :)

Caxapa

Похвално е, че се вслушваш в съветите на колегите. Предполагам, няма проблем да намериш видео спотове на които да видиш как ровят грунда  желаните ти рибки и как пренареждат цялата аранжировка в аквариума ти. Успехи и дано намериш правилното решение за желаните риби от теб  *THUMBS UP*

Ivan_S

Цитат на: Ivo_9 - 26.04.2013 23:06
Мисля да изсипя всичките 50 кг, за да имат малките гадове повече за ровене и да стигат по трудно до дъното. Според вас добра идея ли е? Пак да напомня, дъното е 120 x 40 см.

Ivo_9, 50 кила грунд си е цифра обем. Според мен 30 килограма, дори 25 са ти достатъчни за гадовете. Е, зависи пак какви риби ще пуснеш, ама надали ще ти се наложи да насипеш повече от 30 кг. Смятай: 120 х 40 х 6 = няма и 30 кг., а 6 см. по моите схващания са доста (аз се справям и с 4 см.). Колкото повече грунд, толкова по-малко вода  ;-). Колкото сложиш от грунда, толкова вадиш от обема вода. Сложи си примерно 5 см. грунд. Не знам, както казваш, че ти е едричък, ако насипеш дебел слой от него дали няма да стане много грубо и не много угледно. Ако намериш начин ти предлагам да вдигнеш дъното към задното стъкло, напр. 2-3 см. отпред, 6-7 см. отзад. Предлагам ти го, защото чисто визуално 40 см. дълбочина ми идват малко за 120 см. дължина (45-50 см. биха били по-близо до симетрията). Като вдигнеш малко дъното, поне визуално ще създадеш илюзия за по-дълбок аквариум. Като гледам, имаш доста грунд, насипвай. Просто си сметни колко ти трябва от него за цялото дъно, насипи го и плавно го издигни към задното стъкло. Понеже кораловия пясък е скъпичък, за да не насипвам ненужно от него, просто си подложих стиропор 2 см. и отгоре 4 см. от грунда. Идеална работа  :-).

За Флоредепо-то, ако ти е толкова мерак, слагай го, не знам що ти е, ама ако толкова искаш, сложи го, стига да не ти пречи за параметрите на водата. Щом ще пълниш скоро аквата, само да припомним: Ако искаш наливай бактерии, ако искаш недей (не е задължително). Бактерийките не пречат, даже напротив, но ти си преценяваш колко бързо искаш да се завърти азотния цикъл и колко скоро искаш да видиш риби в аквариума. Сполай ти  :-) *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Колеги, дали ще ми е достатъчен за моя аквариум филтарът Eheim 2224 (обемът е 700л/ч). Имам и допълнително един аератор, Eheim 200. Ето характеристиките, уж е 200 л/ч

http://www.eheim.com/en_GB/products/technology/air-pumps/air-pump-200

Дали мога да ги комбинирам някак си или ще ми трябва и един втори филтър, евентуално вътрешен?

Caxapa

Може и малко малък да дойде за 240 литра. На 200 литров съм с 2224  + един вътрешен. Аераторната помпа ти е с капацитет 200 литра въздух на час.  като е пусната на макс. С нея най много да направиш някоя въздушна стена но при добра нагласа на флейтата на канистъра ще докараш пак раздвижване на горните слоеве и обогатяването на водата с кислород.  Останалото да кажат колегите които гледат такива видове риби как и колко трябва да бъде филтрацията.

Ivo_9

днеска си намерих ползван още един филтър. Ехеим 2215 (620 литра на час). Нали няма да сбъркам да го взема като втори? Притеснявам се да не стане прекалено силно за този аквариум

ако го направя така, както съм го замислил, ще имам Ехеим 2224 (700 л / ч) + Ехеим 2215 (620 л / ч). Ако създам прекалено силна циркулация, как мога евентуално да намаля мощността?

И другото, което не ми е ясно - как да разполойа двата филтзра в акварюма, за да тавъртя водата както трябва, тоест наи-ефикасно?

Мерси предварително :)

Ivan_S

Цитат на: Ivo_9 - 30.04.2013 13:02
днеска си намерих ползван още един филтър. Ехеим 2215 (620 литра на час). Нали няма да сбъркам да го взема като втори? Притеснявам се да не стане прекалено силно за този аквариум

ако го направя така, както съм го замислил, ще имам Ехеим 2224 (700 л / ч) + Ехеим 2215 (620 л / ч). Ако създам прекалено силна циркулация, как мога евентуално да намаля мощността?

И другото, което не ми е ясно - как да разполойа двата филтзра в акварюма, за да тавъртя водата както трябва, тоест наи-ефикасно?

Мерси предварително :)

Пак давам пример с мен, макар опита ми да не е меродавен. В 100 л. аквариум съм сложил вътрешен филтър 880 л./час, ефективно да речем е 700. Ако е канистър, пак долу-горе да е същото, евентуално малко по-малко. Оставям сметките на теб. Като цяло филтриращата система трябва да превърта за час 3-4 пъти обема на водата, поне. Цихлидите си падат прасета и ако ти е попренаселен аквариума 5-6 пъти обема на водата ще ти е минимума за час.

Ако под циркулация искаш да кажеш течение, можеш да го контролираш като променяш посоката му. 2 канистъра нямам представа как могат да се комбинират, освен срещуположно, ама ще стане водовъртеж по средата на аквариума. Може да ги нагласиш така че да правят течението по дължината на аквариума, друго не се сещам. Така и ще намалиш малко силата му, ако това те притеснява (те цихлидите ще му се зарадват, стига да не ги вее като найлонови пликчета из водата).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

момчета, плановете пак се промениха.. реших, че вместо да купувам ползван Ехеим, на който трябваше да търся и маркучи, много по-лесно би било да купя някакъв по-евтин нов филтър. Спрях се на този, има 3 модела - съответно 400, 700, 1000 и 1500 литра на час. Мисля да взема 700-те литра, какво ще ме посъветвате?

http://www.ebay.de/itm/2-Stufen-BIO-Kompakt-Innenfilter-CS400-CS1500-fur-Aquarien-50-250L-400-1500-L-/160979960255?pt=de_haus_garten_tierbedarf_fische&var=&hash=item257b2741bf

Ще върjа, както писах, паралелно този вътрешния и Ехеим-а който имам. Общият обем ще стане 1400 литра. Въпросът за разполоjението на филтрите в аквариума остава
Цитат на: Ivan_S - 30.04.2013 13:29
Пак давам пример с мен, макар опита ми да не е меродавен. В 100 л. аквариум съм сложил вътрешен филтър 880 л./час, ефективно да речем е 700. Ако е канистър, пак долу-горе да е същото, евентуално малко по-малко. Оставям сметките на теб. Като цяло филтриращата система трябва да превърта за час 3-4 пъти обема на водата, поне. Цихлидите си падат прасета и ако ти е попренаселен аквариума 5-6 пъти обема на водата ще ти е минимума за час.

Ако под циркулация искаш да кажеш течение, можеш да го контролираш като променяш посоката му. 2 канистъра нямам представа как могат да се комбинират, освен срещуположно, ама ще стане водовъртеж по средата на аквариума. Може да ги нагласиш така че да правят течението по дължината на аквариума, друго не се сещам. Така и ще намалиш малко силата му, ако това те притеснява (те цихлидите ще му се зарадват, стига да не ги вее като найлонови пликчета из водата).

мерси за мнението, Иване! Ами тогава да се съобразя с мнението ти и да взема модела с 1000 литра на час? Така ще имам 1700 общ обем на 240 литра аква , в която сигурно реалното количество вода няма да е и 200 ..

Дай едно мнение за конкретните модели

Ivan_S

А защо просто не си вземеш един нормален канистър 1200-1300 л./ч. Това от линка не ми е познато, нищо не мога да кажа за него. Ако трябва да е то заради парите, тогава вземай 1500 л. варианта, все в един момент ще се позадръсти и дебитът му ще падне. Онзи канистър, който имаш ще ти върши работа колкото да закрепиш минимума от филтрация, ама проблема с броя риби остава. Сигурно ще искаш да позаселиш повече 6-7 риби, а с този канистър, който имаш, не знам дали ще се получи. Аз съм сложил вътрешен филтър, защото водата ми е наполовина на твоята, иначе бих сложил канистър. Едно от изискванията за цихлидарник е добрата филтрация. Помисли върху това. Има стари цихлидари във форума, нека се включат и те, да потвърдят поне или да предложат нещо по-добро от това, което коментирам  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Георги

Ivo_9, Не можеш да сравняваш вътрешен филтър с дебит 700-1000 л/ч. и обем на филтриращата медия 100 гр. гъба с канистър с дебит 600-700 л/ч. и обем на медията 2-3 литра гъби и керамика.

Имаш един Ехаим, почни с малко риби - една група там колко са 5-6-7 бр. и следи ситуацията. Имай предвид, че колкото по-високо е pH, толкова по-малко количество амоняк е опасен.

Ivo_9

мерси отново, ще изчакам до довечера да видя дали няма да се съберат повече мнения и от други хора и ако не - ще взема най-големия обем, 1500 литра / ч.

Цитат на: Георги - 30.04.2013 14:00
Ivo_9, Не можеш да сравняваш вътрешен филтър с дебит 700-1000 л/ч. и обем на филтриращата медия 100 гр. гъба с канистър с дебит 600-700 л/ч. и обем на медията 2-3 литра гъби и керамика.

Имаш един Ехаим, почни с малко риби - една група там колко са 5-6-7 бр. и следи ситуацията. Имай предвид, че колкото по-високо е pH, толкова по-малко количество амоняк е опасен.

да, сам по себе си вътрешния филтър няма да е толкоз ефективен, колкото канистъра, но и двата в комбинация няма ли да са дългосрочно решение ?

Георги

Дебит! Не обем.

Също така вземи си тестове от ония 6 в 1 - не са най-точните, но дават представа. И ако имаш проблем - смяна на вода по-често, докато добавиш втори филтър, ако се наложи.

Ivan_S

Цитат на: Георги - 30.04.2013 14:00
Ivo_9, Не можеш да сравняваш вътрешен филтър с дебит 700-1000 л/ч. и обем на филтриращата медия 100 гр. гъба с канистър с дебит 600-700 л/ч. и обем на медията 2-3 литра гъби и керамика.

Имаш един Ехаим, почни с малко риби - една група там колко са 5-6-7 бр. и следи ситуацията. Имай предвид, че колкото по-високо е pH, толкова по-малко количество амоняк е опасен.

Ivo_9, послушай Георги. Напълно прав е за медиите на вътрешните филтри. Мен ако питаш, ако вътрешен филтър няма възможност за поне 2-3 медии, едната от които да е керамика, въобще не го вземай. Беля ще си докараш с цихлидите. Комбинацията от канистър и вътрешен филтър (основно за механична филтрация) е вариант и може и да ти свърши работа. Имай превдид, че африканските цихлиди обичат по-високо рН, над 7.5 и обърни внимание какво ти написа Георги за амоняка. За тестовете не стана дума, но няма да се мине без тях. За начало може да ползваш лентичките, но впоследствие ще трябва да инвестираш някой лев за NO2 и рН тестове реактиви - по-точни са, освен че са достатъчни за по 75-100 теста. Аз меря параметри 2 пъти седмично в 2 аквариума, защото обемите им не са големи. При по-големи обеми може и по-рядко. Повече литри - по-стабилна среда, туй-то :)
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Мерси и на двамата. Тестове имам много. Купувах си аквариума втора ръка и това момиче ми даде и тестове. Имам ги всичките и знам че са течни в малки шишенца. Ще ги снимам като му дойде времето да споделите дали са хубава марка или да търся нови

Caxapa

Та, колегата Георги ти е дал добър съвет и насока. Не знам колко изгодно си си намерил ползваният филтър но ако имаш възможност, вземи него. Това малкото вътрешно което показваш  ако ще да е и 2000 л/ч  освен за щтрьомунг помпа не бих го ползвал за друго или за кратко в някой малък аквариум с карантинни рибки или подобна ситуация. Щом си намерил този втора употреба ще намериш и други неща и техники и други филтри в сайта на вашия продавалник. А и тръбите и всички допълнителни компоненти за Ехайм ше намериш по всеки по-голям магазин където се продава акваристика.

ПМП

Ivo-9 направо взимай оня 1500л.ч.!Така или иначе един ден ще опреш до него.По-добре сега отколкото после да се чудиш какво да правиш с малките филтри.Аз при танганайците в 170л. съд съм със съмп 1200л.ч. плюс канистър 500л.ч. и пак не е достатъчно.Цапат цихлидите,не е лъжа.

Ivo_9

Мерси за съветите, момчета. Отказахте ме от този малкия в ибей. Може би ще намеря още един като моя и ще стане мисля добре: 2 филтъра с по 3 литра филтърен обем, по 700 л/ч дебит и Ехайм-ски .. мисля, че ще е добре - а и честно казано - специално тези модели на Ехайм (моя и още няколко други) много ме грабнаха с тези си 8 вата разход на ток. Все пак в дългосрочен план си е добро решение да пестим колкото е възможно от ток поне.

Ще видя онлайн какви оферти ще изкочат следващите дни и ще дебна нещо да си струва. Все пак аз и камъни нямам още, така че не бързам за никъде с покупката. Има време да се действа.

Ще пиша пак като има новини. :)
: 30.04.2013г 23:11ч
готово! :) Взех един Флувал 204 (дебит 680 л/ч за аквариуми до 200 литра с обем на филтъра 4,6 литра). Мисля да ги ползвам заедно с Ехайм-а и заедно би трябвало да са предостатъчни. Сега остава да намеря камънаците ;)  *YAHOO*

Ivo_9

момчета, хванах се да си поиграя с камъните - още не съм сложил филтъра и нагревателя. Сигурно утре или в неделя ще сложа грунда и техниката и ще го напълня. Та сега само с измитите вече камъни ... Досега никога не бях се опитвал да правя хард скейп, та ето какво се получи.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2Fwbvr7c.jpg&hash=5e594ddedea9afe6181418417c5c83b0d97f04ea

Засега имам само 14 камъка, но по-нататък ще сложа още. Представям си го след няколко дни и с няколко едри стръка Валиснерия Гиг. и може би 1-2 Анубиасчета, та няма да изглежда толкова празно.

Засега това са ми камъните. Давайте идеи как да ги разместя - може да снимам след това и да покажа различни варианти. :)
Ето и една под ъгъл да видите точно малките пещери :)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2Febc1g2.jpg&hash=1349efefd93699062342cb60008d2f1babb1ec90

kamos

В този аквариум, ако ще се гледат малави мбуна трябват още камъни!
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ivan_S

+1 за още камъни.

Добави още камъни, различни по размер. Целта е да оформиш пещери, ако ще пускаш Мбуни, както ти е писал kamos. Ако няма от къде да ги набавиш, можеш да групираш по-компактно тези 14, които имаш. Хем ще имаш пещери, хем и ще постигнеш натрупване във височина. Естествено, една част от аквариума ще ти остане празна. Там можеш сложиш няколко по-дребни камъка в общ обем 1/3 от сегашното количество.

Ще ти споделя моя опит. Тъй като Мбуна си копаят порядъчно, като разучиха аквариума и започнаха да ровят по-спокойно, за няколко часа без проблем стигаха до стъклото на дъното (имай предвид, че в определени зони слоят е над 5 см.). Естествено това мен започна да ме дразни, защото не стига това, ами оголват и подложките под камъните. За това приложих друга стратегия, която хем реши почти напълно този въпрос, хем се отрази неочаквано добре на акваскейпа. Както се казва с 1 куршум - 2 заека  ;-). Та, какво направих: Върху 2 см. дебел грунд насипах камъчета с размери долу-горе 4х4 см., начупени от същия вид камъни, каквито са големите. Просто покрих един ред такива камъчета върху площ, върху която са ми големите камъни. Върху този слой камъчета, насипах още 1-2 см. грунд и върху него вече си подредих големите камъни. Каква беше идеята? Ами идеята е, че така пак създавам възможност на рибите да копаят, само че копаят по-малко. Като изровят горния слой грунд стигат до слоя камъчета и там вече се отказват  :-). Е, опитват да ровят между тях, защото самите камъчета няма как да ги мръднат, но така или иначе не могат да стигнат до стъклото на дъното. Освен, че ограничават подкопаването на големите камъни, тези камъчета ми послужиха и за допълнителна опора на големите (стана двойна осигуровка), отделно че участват и в акваскейпа. Засега съм доволен от резултата. Рибите все още не са намерили пролуки, които да подкопаят така, че да ме издразнят. Единия ми мъжки е като фадрома, постоянно изнася грунд изпод камъните, но засега не съм видял оголена част от дъното. Просто изнася този грунд, който е над камъчетата, защото тях вече ги виждам  :-). Да видим как ще продължи.

Ами това е от мен. За финал, за по-добра визия,  реди камъните и във височина. Не помня колко ти беше широк аквариума, но ако е към 50 см. можеш дори да наредиш камъни на височина почти равна на водния стълб. Колкото по-високо, толкова по-ефектно според мен. Аз не мога да си позволя това, защото съда ми е широк 35 см. За това ползвам други техники като терасиране, подлагане на стиропор, подредба на камъните така че визуално да създават усещане за височина. Но ... както и да е, това е при мен, ти си ги подреди както на теб ти харесва. Има някои правила в акваскейпа на цихлидарници. Прочети в нета за тях и ще имаш много приятен резултат. Успех  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Мерси за препоръките, момчета!  *DRINK* Добавих още 9-10 камъка, слоjих грунда, напълних с вода и пуснах техниката. Мале, докато обезвъздушим Ехайм-филтъра колко зор видяхме! В началото мислех, че е развален, а после почна голямото мъчене да изкарам въздуха от маркучите. Тествахме в една кофа, първo кофата нависоко, после вдигах самия филтър над нивото на кофата.. В карйна сметка стана с много смукане от маркучите, глътнах и малко аквари умна вода.  :-[

Сега всичко е подготвено, след 2-3 дни ще слоjа растения малко и ще пусна и втория външен филтър. Снощи пуснах нагревателя при вода 15 градуса и днеска след 6-7 часа погледнах, че са стигнали 19. Нагревателят е Йегер (май била добра марка) и на него пише напълно потопяем, за аквариуми до 300 литра и е само 150 вата ( :-|). Много странно, но ще видя дали ще мога да поддърjам 24-25 градуса с него и ако не стане, ще търся нов.

Ами това са новостите, ще снимам аквата да видите как е станало. Знам, че още няколко камъка ще са добре дошли, но засега ще остана с тези, мисля че са 23-24 бройки вече.

Карган

Цитат на: Ivo_9 - 06.05.2013 10:02

Сега всичко е подготвено, след 2-3 дни ще слоjа растения малко и ще пусна и втория външен филтър. Снощи пуснах нагревателя при вода 15 градуса и днеска след 6-7 часа погледнах, че са стигнали 19. Нагревателят е Йегер (май била добра марка) и на него пише напълно потопяем, за аквариуми до 300 литра и е само 150 вата ( :-|). Много странно, но ще видя дали ще мога да поддърjам 24-25 градуса с него и ако не стане, ще търся нов.



Стойностите за обема на аквариума при Jager са изчислени при стайна температура 21 градуса и желана температура до 26 градуса. При по-голяма разлика между температурата на помещението и аквариума е по-добре или да замениш нагревателя за по-силен, или да си вземеш още един. 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

Ivan_S

Присъединявам се към коментара на Карган и добавям:

Ако с нагревателя ще вдигаш температурата до 25 градуса, докато стане може и да се откажеш от акваристиката  :-D. Съвсем сериозно, това е уред, който поддържа зададена температура, а не загрява до такава, все пак не е бързовар, нали  ;-). Предлагам ти следното: Ако сега водата ти е към 20 градуса и е 200 литра, източи 50 л. и върни 50 л. обратно, само че загрети до около 40 градуса. Така средната температура трябва да се вдигне до около 25 градуса. Прибавяй по-топлата вода на МАЛКИ порции от по 5 л. например и разбърквай водата след наливането им (по-бързо ще се темперира целия обем и няма да има слоеве с различна температура). Макар да е малко вероятно да се получи такава температурна разлика и да се спука аквариума, все пак не си играй с огъня и внимавай. После нагревателя си го настрой на 25 градуса и да ти ги поддържа. Аз бих заложил и на някакъв допълнителен нагревател, особено за зимата и особено, ако има големи температурни разлики между помещението и желаната температура в аквариума. При 17-18 градуса в стаята, зимата пускам нагревателя на 27-28 градуса, за да държи 25 градуса. Айде, успех  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

сложих и втория филтър и се прецаках яко с него!  :duvar: нали го бях вземал вотра ръка, та го сплакнах - кошничките, корпуса... беше сравнително чист и запазен и не се сетих да почистя маркучите. И като го сложих в аквариума, направих си чисто новата водица пълна с някакви стари боклуци от друг аквариум! Направо ме е яд страшно много. Ето го иначе аквариума:





Дали ще слегнат тези боклуци? Като гледам течението, което прави единия филтър на повърхността, не ми се вярва :( Само ги разнася из целия аквариум, но ще почакам до утре вечер да видим какво е станало. Иначе на зеления филтър (Ехайм-а) трябва да му взема такава извита тръба да може и той да "духа" по повърхността.

Разположил съм ги така, защото отзад там са ми дупките за кабелите и мога да си затварям плътно капака. Иначе нали може да са така разположени? Въобще, който може да даде съвет какво да променя...

Ivan_S

Трябва да се утаят боклуците. Ако успееш да направиш U-течение, то ще вкара повърхностния слой вода в дълбочината на аквариума. Там вече работата трябва да свършат всмукателните тръби на канистрите. Ама при така сложени противоположно канистрите, не знам как ще ти се получи течението. Въобще не мога да се ориентирам накъде върви течението, май от ляво на дясно и го прави този сивия. Зеления освен да смуче вода и да я връща след филтрация, май друго не прави. Няма ли начин и двата филтъра да са от една страна, де да знам, така някак не ми се вижда ефективно. Ако така не се оправиш с боклуците, друг вариант е да изключиш канистрите за 24 часа, боклуците ще се утаят и можеш да ги сифонираш. Това, обаче, едва ли е решение, т.е. решение е, ама ако е за еднократно. По същия начин, като пуснеш храна, течението ще я разхожда из аквариума, ако не бъде изядена цялата. С една дума, такова трябва да ти е течението, че да може дори да вдига паднала храна или боклуци от дъното (моя филтър е такъв и честно казано дъното е като изметено). Това течение трябва да върти така водата, че боклуците да се засмукват от изходните тръби. Иначе нищо не правиш, само въртиш водата в горните слоеве.

Пусни във водата нещо леко, някакво парченце цветен найлон и го виж как се движи във водата. Играй си с входните тръби, които идват от канистрите и така ги позиционирай, че да въртят водата от повърхността към дъното (U-течение), а не линейно, в една равнина както май е при теб в момента.

П.С. Най-горният ляв камък го сложи прав или легнал до правия долу. Така както е легнал в момента, ако малко се подкопае най-долния камък може да се хлъзне и да се забучи в лявото стъкло. Само си представям ако е по-сериозен удара какво може да се случи. Ако ти харесва да е там камъка, тогава поне го приплъзни да се опре в стъклото, а не по някаква причина да се приплъзне със сила към него.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Мерси за съветите, Иване. Боклуците поулегнаха, има няколко големи които ще дръпна от дъното с маркуча. Определено ще трябва да поразместя филтрите някак си ,но пустата липса на опит :(( Ако бях помислил по-добре, щях да си го направя по-удобно преди да напълня аквариума. Сега ще видя доколко мога да подобря всичко, без да празня и местя самия шкаф.

четох в някакъв друг форум, че ако кръстосам филтрите, щяло да ми осигури наи-доброто и постоянно течение. ето цитат:

ЦитатRun them separately. But cross the inflow and outflow:

The inflow of filter1 sucks water from the left. The outflow of filter 1 discharges the water in the right side of the tank.

The inflow of filter2 sucks water from the right. The outflow of filter 1 discharges the water in the left side of the tank.

само трябва да видя дали са ми дълги достатъчно маркучите на филтрите, че да мога да ги кръстосам надлъйно зад гърба на аквариума

Ivan_S

Здарсти, Иво. Това, което си чел изглежда хитро решение. Дали е най-доброто, не знам, опитай го. То на практика възпроизвежда идеята на това, което ти писах по-горе само, че все едно 2 U-течения. Ако съм разбрал правилно идеята на кръстосването е Филтър 1 да засмуква от ляво и да връща вода от дясно, а Филтър 2 - обратно - засмуква от дясно и връща в ляво. Аз си го представям като 2 срщуположни течения. Не съм физик и не съм си правил такива експерименти ама дали няма да стане нещо като завихряне в средана на аквариума  *dontknow*. Щом хората са го тествали и казват, че е добре, може и така да е. Това за цихлидарник ли го предлагат или по принцип? Такава схема според мен ще прави много добра циркулация, но дали ще прави достатъчно течение като за цихлиди, не знам. Все си мисля, че двете течения ще се бият и ще се неутрализират в средата на аквариума. Нека по-опитните да споделят нещо по въпроса. Първосигнално на мен това ми идва  :-[. Я опитай всички тръби да ги сложиш в единия край, дали няма да се получи по-силно и по-изразено течение ...  *dontknow* ... нямам подобен опит, просто разсъждавам на глас така да се каже :). То пък ще се натрупат едни тръби и ще стане грозно. Давай с кръстосването, друго не знам какво да предложа.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

ами не пишеше, предполагам че го предлагат като вариант по принцип. Ще си поиграя и ще тествам да видя. Иначе и мен малко ме дразни с толкова тръби, но няма какво да се прави. Не ми се дават пари за един голям филтър и тепърва да търся купувач на тези двата.. ще пробвам с наличното.

ПМП

Нищо не кръстосвай!Намери си само една кривка за десния филтър и я насочи срещу левия!Тогава двете течения се срещат в средата горе,извиват надолу и се връщат към смукателите.Както е казал колегата ще станат 2 У-течения.Има такива изпълнения и ефекта е много добър.

Ivo_9

Мерси за съветите и на двама ви :) Кривката съм я поръчал, тези дни я чакам да дойде и може и да пробвам с двете течения едно срещу друго. Ето и снимка от днес. С телефона на тъмно я снимах и затова не е толкоз добра, но новото са Валиснерийките вътре :) Одеве мерих ПХ и КХ на водата, съответно 8,5 PH и 10 KH. Предполгам, че с рибки вътре и евентуално повечко растения, ще се променят малко ?



П.С. Иване, свалих камъка! Не стига, че е по-стабилно, ами ми и харесва повече така :) Мерси за съвета!

Ivan_S

Браво, напредваш и нещата определено започват да придобиват вид. Ако рН-то ти е 8.5, направо си перфектен, гледай да го държиш такова. Само имай предвид, че при по-високо рН по-лесно се образува амоняк, който е токсичен за рибите. Предполагам, че при теб ще започва завъртане на азотния цикъл и някои параметри на водата ще скочат (едва ли от водопровода е толкова алкална :)).

Радвам се, че идеята за камъка ти е допаднала. Сега ще си позволя още едно предложение, ако искаш го пробвай. Най- в дясно сложи един плосък камък върху двата, най-крайни, които образуват ъгъл. Така ще ги затвориши и ще стане пещера. Ако добавиш и по още един ред къмни и във двете формации (особено в лявата), мисля че нещата ще придобият още по-хубав вид. Разбира се спазавй пропорцията на камъните - по-едри в ляво и по-дребни в дясно, както си ги наредил сега. И последно, опитай да преместиш лявата формация по близо до задния ляв ъгъл и вдигай с още една идея височината, дясната формация придърпай към предния десен ъгъл и сложи още един ред не много едри камъни. Идеята е двете формации да са разположени по диагонал на дъното, като задната ще ти е фокусната точка, а малката отпред би трябвало да създава илюзията за дълбочина на съда. Е, това е от мен засега. Експериментирай, ако ти се занимава, мисля че ще ти хареса резултата :-) *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Колеги, 8 дни след пълненето на аквариума и пускането на филтрите и 3 дни след засяването на Валиснериййките мерих нитрити и нитрати.

NO2 <10 mg/l, NO3 < 20 mg/l

Знам, че тези стойности са в нормите, но дали мога да пусна скоро рибоци или да изчакам още?

Георги


Ivo_9

оф, имах предвид че са под 0,1 мг/л NO2 ..

http://www.aquarium-bbs.de/drta/bilder/ser-no2.jpg

ей по това картонче на Сера съм в най-лявото после, светлото. Затова се чудех дали мога да пусна обитатели вече, макар да са минали само 8 дни ?

Paskalev

Не бързай! Азотния цикъл е доста крехък все още и може да стане някой гаф
(rock)

Ivo_9

с триста зора овързах и малко Анубиас около няколко камъка, днеска сифонирах и дъното на места малко, защото бая боклуци се насъбраха с толкоз бъркане в аквариума, садене на растения и т.н. Някъде около 10% от водата я смених даже с непрестояла. Утре ще замеря нивата на нитрати и нитрити пак да видя как е спрямо миналия път. Ето какизглежда аквариума сега:





и тука отстрани ..


Ivan_S

Ако направиш една полянка отпред и хванеш мъхове върху камъните ще стане доста приятен растителен аквариум  :-P. Добре се справяш до тук, но на мен ми се вижда много зелено за цихлидарник, особено африкански  :-[. Но ... кой съм аз в крайна сметка, за да казвам кой как да си прави аквариума, важното е на теб да ти доставя удоволствие, все пак ти ще си го гледаш  *THUMBS UP*.

И везми сложи някакъв фон отзад - или 3D, или черен. Ако има страни от които няма да се гледа аквариума, сложи фон и на тях. Един въпрос - осветлението ти съобразено ли е с това, че ще имаш растения? Може да са издръжливи, може да са непретенциозни, може да са всякакви, но преди всичко са растения и им трябва определена светлина.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Мерси за съветите! Зеленината е доста като за цихлидарник, но това е някак си предпазна мярка, защото очаквам голяма част от нея да изчезне, когато има вече рибки вътре. :))))

Фон имам, направих си от хартия, но не съм го залепил, защото се чудя дали ми харесва с него повече или без. От една страна, на черния фон зеленината изпъква повече, рибките ще контрастират също, но от друга страна ми става някак си по-тесен аквариума, по-малък изглеjда. Затова не мога да преценя. Освен това ми се върти една идея: имам една пластмасова плоскост, която мога да слоjа и идеята е да си купя 2-3 спрея и да я напръскам някак си интересно с повече от един цвят, като естествено ще се стремя цялостно да е в тъмни нюанси.

Tenlive

Поздравявам те за аквариума!Идеята за пласмасовата плоскост за фон е много добра,защото можеш да си сменяш фолиото,когато и с,каквото поискаш.Относно подредбата на камъните ще ти кажа,че много пъти още ще ги пререждаш,но колкото повече се стараеш да има фуги и тунели между тях,толкова по неестествена изглежда подредбата им и ще изглеждат или като нахвърляни или като зид.Съветвам те да ги подредиш така,че да наподобяват монолит или случайно паднали един върху друг,може цепнатините между тях да не са много,но ще изглежда по-естествено.Повярвай ми,като понапълниш аквата с риби няма да имат нужда да се крият толкова много.Поздрави!

Ivo_9

Момчета, помагайте :)

Постоянно си променям мнението за рибите и като че ли ми се въртят постиянно няколко варианта. Ще ги споделя тук с вас и се надявам да получа много съвети от по-опитните.

Вариант 1 - моjе да се каjе, основният вариант: Хап-ове

Знам, че повечетто бихте ми препоръчали Мбуна, но Хапс много ми харесват! Освен това няма да ровят толкова в грунда, водят ги с по-спокоен нрав и като цяло мога да гледам по-малко риби, които стават обаче по-едрички, което за мен би било идеално

http://www.cichlid-forum.com/articles/cookie_cutter_75g.php
http://www.cichlid-forum.com/articles/cookie_cutter_55g.php

Според тези линкове има удобни конфигурации с Хап-ове като за моя размер аквариум. Моля да погледнете и да споделите какво мислите за дадените там прелойения, някакви идеи ако имате и други примерни популации.. Абе всяка помощ е добре дошла!  *privet*

Вариант 2 - първи резервен вариант - Мбуна

Тук няма какво толкоз да пиша, защото в тази насока прочетох повечко и получих доста съвети тук от вас. Ако се реша за Мбуните, ще взема 3 вида по 5-6 бройки. Тук плюсовете ще са много jизнените рибки, интересното поведение и наситените цветове. Минусите ще са евентуалното изравяне и опустушаване на растенията и моjе би агресията

Вариант 3 - втори резервен вариант - Апистограми

Тук не знам моето ПХ дали не е много високо, над 8 е при мен. Освен това не знам как мога да комбинирам различните видове, дали мога да имам повече от един мъjки и т.н.

Това са минусите, а плюсовете ще са че ше мога да залеся аквариума, а също че са поне на външен вид много сладурски рибки. :)

==============================

И все пак, най-много май ще се радвам на съвети относно Хап-овете. ;)

Поздрави!

Tenlive

Здравей,на мене ми се струва,че аквариума ти е малък за хапове,предвид факта,че стават доста големи.Според мене обемът е идеален за малавийци,но странното е,че имаш още съмнения като се има предвид,че подредбата на аквариума ти е за малавийци:).

Ivo_9

Мерси за мнението, явно никой не гледа Хап-ове в подобен обем, но все пак може и да се доверя на линковете от предния пост. Що се отнася до камъните, не е проблем за нула време да махна няколко и да разместя малко, макар и сега повече от половината пространство в аквариума да ми е свободно за плуване..

Както казах, не съм решил още. Ако не се информирам по-добре (работите отиват натам, понеже има много малко отзовали се със съвет), сигурно ще заложа на Мбуна.

Иначе какво ще кажете за следната комбинация, ако се спра на Мбуна:

Labidochromis caeruleus 5-6 броя
Melanochromis cyaneorhabdos Maingano 5-6 броя
Pseudotropheus socolofi 5-6 броя

Цветово комбинацията много ми допада и май няма да има проблеми със съжителството на трите вида? Само да сопълня, че всички рибки ще са подрастващи, 4-5 см на размер.

Как е този вариант? 

Tenlive

Комбинацията не е конфликтна откъм агресия и хибридизация според мене,макар,че няма да минеш само с тези три вида:).Защо не се регистрираш в този сайт http://www.africancichlids-bg.com/forum/index.php,пусни тема и ще получиш и други мнения,които биха ти помогнали за бъдещият избор.

Ivo_9

Благодаря ти, че се отзова толкоз бързо! :)

Чудех се и аз да пусна ли и там същите питания, но останах с впечатленията, че общо взето едни и същи хора са регистрирани и в двата форума. :) Както и да е, нищо не губя, може да питам и там.

Мерси пак!  *DRINK*

Tenlive

Напротив,там има много хора,които отглеждат хапове и биха ти дали по-компетентна препоръка,аз гледам малавийци мбуна в почти същият обем като твоят и ако имаш въпроси и мога да помогна ще ми е приятно да го направя.Поздрави!

ПМП

Гореупоменатата комбинация от видове М,буна е много удачна.Аз имам същата,но вместо Соколофи съм със Саулози.Нямам никакви проблеми с агресията и съжителството.

Ivo_9

много ви благодаря и на двамата, момчета! Сега тъкмо ще пусна и тема там, набързо ще преразкажа коленабията на начинаещия  :-D и ще видим какви съвети ще ми дадат колегите там :)

Similar topics (5)

23134

Започната от LuDiQa


Публикации: 9
Прегледи: 7022

2812

Публикации: 10
Прегледи: 5690

56130

Публикации: 14
Прегледи: 4787

46920

Публикации: 5
Прегледи: 3441

36429

Започната от zangievka


Публикации: 2
Прегледи: 2246