• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:30

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помогнете да стартирам моя първи цихлидарник

Започната от Ivo_9, 26.04.2013 11:12

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ivan_S

Цитат на: Ivo_9 - 30.04.2013 13:02
днеска си намерих ползван още един филтър. Ехеим 2215 (620 литра на час). Нали няма да сбъркам да го взема като втори? Притеснявам се да не стане прекалено силно за този аквариум

ако го направя така, както съм го замислил, ще имам Ехеим 2224 (700 л / ч) + Ехеим 2215 (620 л / ч). Ако създам прекалено силна циркулация, как мога евентуално да намаля мощността?

И другото, което не ми е ясно - как да разполойа двата филтзра в акварюма, за да тавъртя водата както трябва, тоест наи-ефикасно?

Мерси предварително :)

Пак давам пример с мен, макар опита ми да не е меродавен. В 100 л. аквариум съм сложил вътрешен филтър 880 л./час, ефективно да речем е 700. Ако е канистър, пак долу-горе да е същото, евентуално малко по-малко. Оставям сметките на теб. Като цяло филтриращата система трябва да превърта за час 3-4 пъти обема на водата, поне. Цихлидите си падат прасета и ако ти е попренаселен аквариума 5-6 пъти обема на водата ще ти е минимума за час.

Ако под циркулация искаш да кажеш течение, можеш да го контролираш като променяш посоката му. 2 канистъра нямам представа как могат да се комбинират, освен срещуположно, ама ще стане водовъртеж по средата на аквариума. Може да ги нагласиш така че да правят течението по дължината на аквариума, друго не се сещам. Така и ще намалиш малко силата му, ако това те притеснява (те цихлидите ще му се зарадват, стига да не ги вее като найлонови пликчета из водата).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

момчета, плановете пак се промениха.. реших, че вместо да купувам ползван Ехеим, на който трябваше да търся и маркучи, много по-лесно би било да купя някакъв по-евтин нов филтър. Спрях се на този, има 3 модела - съответно 400, 700, 1000 и 1500 литра на час. Мисля да взема 700-те литра, какво ще ме посъветвате?

http://www.ebay.de/itm/2-Stufen-BIO-Kompakt-Innenfilter-CS400-CS1500-fur-Aquarien-50-250L-400-1500-L-/160979960255?pt=de_haus_garten_tierbedarf_fische&var=&hash=item257b2741bf

Ще върjа, както писах, паралелно този вътрешния и Ехеим-а който имам. Общият обем ще стане 1400 литра. Въпросът за разполоjението на филтрите в аквариума остава
Цитат на: Ivan_S - 30.04.2013 13:29
Пак давам пример с мен, макар опита ми да не е меродавен. В 100 л. аквариум съм сложил вътрешен филтър 880 л./час, ефективно да речем е 700. Ако е канистър, пак долу-горе да е същото, евентуално малко по-малко. Оставям сметките на теб. Като цяло филтриращата система трябва да превърта за час 3-4 пъти обема на водата, поне. Цихлидите си падат прасета и ако ти е попренаселен аквариума 5-6 пъти обема на водата ще ти е минимума за час.

Ако под циркулация искаш да кажеш течение, можеш да го контролираш като променяш посоката му. 2 канистъра нямам представа как могат да се комбинират, освен срещуположно, ама ще стане водовъртеж по средата на аквариума. Може да ги нагласиш така че да правят течението по дължината на аквариума, друго не се сещам. Така и ще намалиш малко силата му, ако това те притеснява (те цихлидите ще му се зарадват, стига да не ги вее като найлонови пликчета из водата).

мерси за мнението, Иване! Ами тогава да се съобразя с мнението ти и да взема модела с 1000 литра на час? Така ще имам 1700 общ обем на 240 литра аква , в която сигурно реалното количество вода няма да е и 200 ..

Дай едно мнение за конкретните модели

Ivan_S

А защо просто не си вземеш един нормален канистър 1200-1300 л./ч. Това от линка не ми е познато, нищо не мога да кажа за него. Ако трябва да е то заради парите, тогава вземай 1500 л. варианта, все в един момент ще се позадръсти и дебитът му ще падне. Онзи канистър, който имаш ще ти върши работа колкото да закрепиш минимума от филтрация, ама проблема с броя риби остава. Сигурно ще искаш да позаселиш повече 6-7 риби, а с този канистър, който имаш, не знам дали ще се получи. Аз съм сложил вътрешен филтър, защото водата ми е наполовина на твоята, иначе бих сложил канистър. Едно от изискванията за цихлидарник е добрата филтрация. Помисли върху това. Има стари цихлидари във форума, нека се включат и те, да потвърдят поне или да предложат нещо по-добро от това, което коментирам  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Георги

Ivo_9, Не можеш да сравняваш вътрешен филтър с дебит 700-1000 л/ч. и обем на филтриращата медия 100 гр. гъба с канистър с дебит 600-700 л/ч. и обем на медията 2-3 литра гъби и керамика.

Имаш един Ехаим, почни с малко риби - една група там колко са 5-6-7 бр. и следи ситуацията. Имай предвид, че колкото по-високо е pH, толкова по-малко количество амоняк е опасен.

Ivo_9

мерси отново, ще изчакам до довечера да видя дали няма да се съберат повече мнения и от други хора и ако не - ще взема най-големия обем, 1500 литра / ч.

Цитат на: Георги - 30.04.2013 14:00
Ivo_9, Не можеш да сравняваш вътрешен филтър с дебит 700-1000 л/ч. и обем на филтриращата медия 100 гр. гъба с канистър с дебит 600-700 л/ч. и обем на медията 2-3 литра гъби и керамика.

Имаш един Ехаим, почни с малко риби - една група там колко са 5-6-7 бр. и следи ситуацията. Имай предвид, че колкото по-високо е pH, толкова по-малко количество амоняк е опасен.

да, сам по себе си вътрешния филтър няма да е толкоз ефективен, колкото канистъра, но и двата в комбинация няма ли да са дългосрочно решение ?

Георги

Дебит! Не обем.

Също така вземи си тестове от ония 6 в 1 - не са най-точните, но дават представа. И ако имаш проблем - смяна на вода по-често, докато добавиш втори филтър, ако се наложи.

Ivan_S

Цитат на: Георги - 30.04.2013 14:00
Ivo_9, Не можеш да сравняваш вътрешен филтър с дебит 700-1000 л/ч. и обем на филтриращата медия 100 гр. гъба с канистър с дебит 600-700 л/ч. и обем на медията 2-3 литра гъби и керамика.

Имаш един Ехаим, почни с малко риби - една група там колко са 5-6-7 бр. и следи ситуацията. Имай предвид, че колкото по-високо е pH, толкова по-малко количество амоняк е опасен.

Ivo_9, послушай Георги. Напълно прав е за медиите на вътрешните филтри. Мен ако питаш, ако вътрешен филтър няма възможност за поне 2-3 медии, едната от които да е керамика, въобще не го вземай. Беля ще си докараш с цихлидите. Комбинацията от канистър и вътрешен филтър (основно за механична филтрация) е вариант и може и да ти свърши работа. Имай превдид, че африканските цихлиди обичат по-високо рН, над 7.5 и обърни внимание какво ти написа Георги за амоняка. За тестовете не стана дума, но няма да се мине без тях. За начало може да ползваш лентичките, но впоследствие ще трябва да инвестираш някой лев за NO2 и рН тестове реактиви - по-точни са, освен че са достатъчни за по 75-100 теста. Аз меря параметри 2 пъти седмично в 2 аквариума, защото обемите им не са големи. При по-големи обеми може и по-рядко. Повече литри - по-стабилна среда, туй-то :)
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Мерси и на двамата. Тестове имам много. Купувах си аквариума втора ръка и това момиче ми даде и тестове. Имам ги всичките и знам че са течни в малки шишенца. Ще ги снимам като му дойде времето да споделите дали са хубава марка или да търся нови

Caxapa

Та, колегата Георги ти е дал добър съвет и насока. Не знам колко изгодно си си намерил ползваният филтър но ако имаш възможност, вземи него. Това малкото вътрешно което показваш  ако ще да е и 2000 л/ч  освен за щтрьомунг помпа не бих го ползвал за друго или за кратко в някой малък аквариум с карантинни рибки или подобна ситуация. Щом си намерил този втора употреба ще намериш и други неща и техники и други филтри в сайта на вашия продавалник. А и тръбите и всички допълнителни компоненти за Ехайм ше намериш по всеки по-голям магазин където се продава акваристика.

ПМП

Ivo-9 направо взимай оня 1500л.ч.!Така или иначе един ден ще опреш до него.По-добре сега отколкото после да се чудиш какво да правиш с малките филтри.Аз при танганайците в 170л. съд съм със съмп 1200л.ч. плюс канистър 500л.ч. и пак не е достатъчно.Цапат цихлидите,не е лъжа.

Ivo_9

Мерси за съветите, момчета. Отказахте ме от този малкия в ибей. Може би ще намеря още един като моя и ще стане мисля добре: 2 филтъра с по 3 литра филтърен обем, по 700 л/ч дебит и Ехайм-ски .. мисля, че ще е добре - а и честно казано - специално тези модели на Ехайм (моя и още няколко други) много ме грабнаха с тези си 8 вата разход на ток. Все пак в дългосрочен план си е добро решение да пестим колкото е възможно от ток поне.

Ще видя онлайн какви оферти ще изкочат следващите дни и ще дебна нещо да си струва. Все пак аз и камъни нямам още, така че не бързам за никъде с покупката. Има време да се действа.

Ще пиша пак като има новини. :)
: 30.04.2013г 23:11ч
готово! :) Взех един Флувал 204 (дебит 680 л/ч за аквариуми до 200 литра с обем на филтъра 4,6 литра). Мисля да ги ползвам заедно с Ехайм-а и заедно би трябвало да са предостатъчни. Сега остава да намеря камънаците ;)  *YAHOO*

Ivo_9

момчета, хванах се да си поиграя с камъните - още не съм сложил филтъра и нагревателя. Сигурно утре или в неделя ще сложа грунда и техниката и ще го напълня. Та сега само с измитите вече камъни ... Досега никога не бях се опитвал да правя хард скейп, та ето какво се получи.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2Fwbvr7c.jpg&hash=5e594ddedea9afe6181418417c5c83b0d97f04ea

Засега имам само 14 камъка, но по-нататък ще сложа още. Представям си го след няколко дни и с няколко едри стръка Валиснерия Гиг. и може би 1-2 Анубиасчета, та няма да изглежда толкова празно.

Засега това са ми камъните. Давайте идеи как да ги разместя - може да снимам след това и да покажа различни варианти. :)
Ето и една под ъгъл да видите точно малките пещери :)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2Febc1g2.jpg&hash=1349efefd93699062342cb60008d2f1babb1ec90

kamos

В този аквариум, ако ще се гледат малави мбуна трябват още камъни!
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ivan_S

+1 за още камъни.

Добави още камъни, различни по размер. Целта е да оформиш пещери, ако ще пускаш Мбуни, както ти е писал kamos. Ако няма от къде да ги набавиш, можеш да групираш по-компактно тези 14, които имаш. Хем ще имаш пещери, хем и ще постигнеш натрупване във височина. Естествено, една част от аквариума ще ти остане празна. Там можеш сложиш няколко по-дребни камъка в общ обем 1/3 от сегашното количество.

Ще ти споделя моя опит. Тъй като Мбуна си копаят порядъчно, като разучиха аквариума и започнаха да ровят по-спокойно, за няколко часа без проблем стигаха до стъклото на дъното (имай предвид, че в определени зони слоят е над 5 см.). Естествено това мен започна да ме дразни, защото не стига това, ами оголват и подложките под камъните. За това приложих друга стратегия, която хем реши почти напълно този въпрос, хем се отрази неочаквано добре на акваскейпа. Както се казва с 1 куршум - 2 заека  ;-). Та, какво направих: Върху 2 см. дебел грунд насипах камъчета с размери долу-горе 4х4 см., начупени от същия вид камъни, каквито са големите. Просто покрих един ред такива камъчета върху площ, върху която са ми големите камъни. Върху този слой камъчета, насипах още 1-2 см. грунд и върху него вече си подредих големите камъни. Каква беше идеята? Ами идеята е, че така пак създавам възможност на рибите да копаят, само че копаят по-малко. Като изровят горния слой грунд стигат до слоя камъчета и там вече се отказват  :-). Е, опитват да ровят между тях, защото самите камъчета няма как да ги мръднат, но така или иначе не могат да стигнат до стъклото на дъното. Освен, че ограничават подкопаването на големите камъни, тези камъчета ми послужиха и за допълнителна опора на големите (стана двойна осигуровка), отделно че участват и в акваскейпа. Засега съм доволен от резултата. Рибите все още не са намерили пролуки, които да подкопаят така, че да ме издразнят. Единия ми мъжки е като фадрома, постоянно изнася грунд изпод камъните, но засега не съм видял оголена част от дъното. Просто изнася този грунд, който е над камъчетата, защото тях вече ги виждам  :-). Да видим как ще продължи.

Ами това е от мен. За финал, за по-добра визия,  реди камъните и във височина. Не помня колко ти беше широк аквариума, но ако е към 50 см. можеш дори да наредиш камъни на височина почти равна на водния стълб. Колкото по-високо, толкова по-ефектно според мен. Аз не мога да си позволя това, защото съда ми е широк 35 см. За това ползвам други техники като терасиране, подлагане на стиропор, подредба на камъните така че визуално да създават усещане за височина. Но ... както и да е, това е при мен, ти си ги подреди както на теб ти харесва. Има някои правила в акваскейпа на цихлидарници. Прочети в нета за тях и ще имаш много приятен резултат. Успех  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Ivo_9

Мерси за препоръките, момчета!  *DRINK* Добавих още 9-10 камъка, слоjих грунда, напълних с вода и пуснах техниката. Мале, докато обезвъздушим Ехайм-филтъра колко зор видяхме! В началото мислех, че е развален, а после почна голямото мъчене да изкарам въздуха от маркучите. Тествахме в една кофа, първo кофата нависоко, после вдигах самия филтър над нивото на кофата.. В карйна сметка стана с много смукане от маркучите, глътнах и малко аквари умна вода.  :-[

Сега всичко е подготвено, след 2-3 дни ще слоjа растения малко и ще пусна и втория външен филтър. Снощи пуснах нагревателя при вода 15 градуса и днеска след 6-7 часа погледнах, че са стигнали 19. Нагревателят е Йегер (май била добра марка) и на него пише напълно потопяем, за аквариуми до 300 литра и е само 150 вата ( :-|). Много странно, но ще видя дали ще мога да поддърjам 24-25 градуса с него и ако не стане, ще търся нов.

Ами това са новостите, ще снимам аквата да видите как е станало. Знам, че още няколко камъка ще са добре дошли, но засега ще остана с тези, мисля че са 23-24 бройки вече.

Similar topics (5)

56815

Започната от xfan


Публикации: 0
Прегледи: 1347

50089

Публикации: 7
Прегледи: 3757

40161

Публикации: 33
Прегледи: 15149

10473

Започната от djsmooke


Публикации: 16
Прегледи: 10663

46042

Публикации: 2
Прегледи: 2081