• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помощ за демасони

Започната от s2atanasov, 23.12.2014 20:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

s2atanasov

Здравейте ! Моля за помощ .
Вчера си купих 4 броя демасони. Пуснах ги в аквариум с лабитохромиси и крибензиси. До сега не съм имал проблеми със съжителството на тези 2 вида. Пуснах демасончетата , след около 2-3 часа забелязах, че залитат. Смених 20 % от водата, промяна нямаше.  Извадих едното рибе , "дишаше" тежко. Сложих го в чешмяна вода и се изправи. В течение на няколко часа в чашката станаха 3. В аквариума остана само едно демасони. Останалите рибки си бяха добре. По- късно този в аквариума почина. Ходих до зоомагазина, направихме тест на водата. Посъветваха ме да направя 50 % смяна, направих я. Демасончетата живнаха, но няколко часа след това едното пак оклюма. Преместих го пак в чашката /понадигна се малко /.Сложих им Aqua Safe /Tetra/, Malawi salt , Gh/Th. Другите две се крият из камънаците. Какъв според вас е проблема? Как да спася тези така красиви рибки ?

Параметрите ми са :
120л аквариум, NO3 - 50 , NO2 - 5 , GH - >7d , KH - 10d , Ph - 7,6 , Cl2 - 0

Лабитохромис 7 бр. , Крибензис - 8 бр., Демасони - 3 бр.  :-|
Помогнете , моля !

Ivan_S

 =-O Ти сигурен ли си, че параметрите са верни? Ако са верни, не мога да повярвам как рибите ти (всичките, без демасоните) все още са живи, че и да са добре. Такива показатели показват тотална липса на азотен цикъл и почти сигурно амонячно отравяне на рибите. Веднага смени 90% от водата, преди да са загинали и останалите риби. След това продължаваш през ден по 50% поне 4-5 такива смени. Като мине това време, пак ще я мислим. Междувременно прочети от менюто в ляво всички теми за стартиране на аквариум и за азотния цикъл. И не слагай препарати за щяло и нещяло, ако не знаеш за какво са и дали има нужда. Слагай кондиционер за водата (това на Тетра, което ползваш) като правиш смените. Засега другото не ти трябва. Действай, защото амонякът уврежда органите на рибите. Според мен нямаш никакво време за губене.

П.П. Въобще няма да коментирам съчетанието между крибензиси и малавийски цихлиди. И още нещо - видът е лабиДохромис, а не с "т". Демасоните се отглеждат в групи от минимум 10-ина бройки поради особения им характер. Ако успееш да ги спасиш, ще го разбереш, ако не промениш нещата в аквариума. Аквариумът ти е пренаселен. Той е недостатъчен дори само за лабидохромисите.

П.П.2 Колко често сменяш вода и по колко литра? Каква ти е филтрацията, с какво храниш тези 2 толкова различни вида риби ... имаш нещо тотално объркано в цялата история.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

s2atanasov

Да слагам, ли соли ?
А за съжителството, от Зоо-то казаха  никакъв проблем. После ще пиша, действам . Може,ли да напишеш какви параметри да гоня? Само Тертата слагам. Като направя смяна, ще напиша отговор на другите въпроси.

Ivan_S

Повече не ходи в този зоомагазин. Ако е трябвало източно- и западноафрикански цихлиди да живеят заедно, природата така щеше да направи. Крибензисите предпочитат по-кисела вода с рН до 7.5, а малавийските цихлиди изискват алкална с рН 7.5-8.5.

Соли принципно е хубаво да добавяш, но първо оправи нитрита, че е ужасен.

Гониш NO2 - 0, NO3 - колкото по-малко, по-добре, нитрата не е толкова опасен, въпреки това не трябва да се натрупва прекомерно, рН - около 8 (за малавийските цихлиди), за крибензисите това няма да е съвсем ОК.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

s2atanasov

Пак съм тук, кога да добавя Malawi salt и изобщо какво да сложа седа?  Как да подпомогна азотния цикъл? Да тествам,ли сега или да чакам? Пълня сега, помощ! Току- що загубих и второ демасони.  Останаха 2 чки, много искам да ги спася.

kakd4

  Точно демасонитата са много чувствителни като вид, пробвай да си вземеш пак след като имаш вече работещ аквариум.Дано оживеят останалите, но при проблем в аквариум с малавиици първи си заминават демасонитата.Не се отказвай от тях невероятни рибки са, железен характер имат...

Ivan_S

След като установиш нитрита на ниво 0, тогава слагай солите. Междувременно така и така ще правиш големи и чести смени на вода, няма смисъл да ги изхвърляш с нея. На този етап само кондиционера на водата е достатъчен. Азотният цикъл можеш да го подпомогнеш като наливаш биакотиватори. Сега и да направиш тест, няма много смисъл, защото ще ти покаже подобрение, което ще е моментно показание. Да, с тази смяна доста ще се подобрят параметрите, но трябва да се задържат такива. За това са следващите смени по 50% през ден. Тествай утре сутринта.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

s2atanasov

Още един въпрос имам  JBL / Denitrol/ ,  казаха ми че спомага цикъла , така ли е? Да сложа ,ли от него? На опаковката пише 10мл на 100 л /ако трябва да слагам в това съотношение,ли да е / ?
Благодаря ви за помоща, от огромно значение е за мен и рибките  *DRINK*

Публикациите са слети: 23.12.2014 22:33

Жената има аквариум с бети. Ще помогне,ли ако взема камък или растение  от него.

Параметрите му са No3 - 10, No2 - 0,5 , Gh - >7 , Kh - 6 , Ph - 6,8 , Cl3- 0

Ivan_S

Цитат на: s2atanasov - 23.12.2014 22:28
Още един въпрос имам  JBL / Denitrol/ ,  казаха ми че спомага цикъла , така ли е? Да сложа ,ли от него? На опаковката пише 10мл на 100 л /ако трябва да слагам в това съотношение,ли да е / ?

Да, помага за зациклянето на аквариума. Слагай си от него след всяка смяна на вода според указанието. Както е указано, така го прилагаш.

Цитат на: s2atanasov - 23.12.2014 22:28
Жената има аквариум с бети. Ще помогне,ли ако взема камък или растение  от него.
Параметрите му са No3 - 10, No2 - 0,5 , Gh - >7 , Kh - 6 , Ph - 6,8 , Cl3- 0

Не, няма да помогне :-). Бтв, и тя не е зле да прави по-често смени на вода и като цяло да обърне повече внимание на състоянието на аквариума. Нитритът в него е на горната граница на безопасното ниво. Следващото покачване вече ще е в опасната зона и лека-полека може да стигне до положението с твоя аквариум.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

s2atanasov

Здравейте. За сега няма други смъртни случаи. Само едното демасони е отделено, вчера едва дишаше, днес изглежда уж по - добре като цвят, понадигна се, но не плува много. Стои на дъното на една кутия с един лабитохромис с нахапани перки. Незнам какво да ги правч и тях. Имам двойка крибензиси с бебета, абе кошмар. Ето показателите от тази сутрин :
NO3 - 25 , NO2 - 2, GH - >4 , KH -6 ,PH - 6,8 , Cl2 - 0,8

Публикациите са слети: 24.12.2014 12:31

Малко снимки :
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fyvzly263t%2FDSC_3916.jpg&hash=2ba95f32c1791ed84c6a93e6da93c348507c8395 
двойката крибензиси

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fga6gdgre7%2FDSC_3920.jpg&hash=c3dbd5bca2e1870b15753ed9b9e0f08ebc8bb073
обща картина

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2F5pwlzpa75%2FDSC_3921.jpg&hash=329810adf4fe39258ede8c29f301241ace540c6f
болниците

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Ft34yamf5n%2FDSC_3922.jpg&hash=77bf19914a89b403a7ba89231e05161730500a40
другото демасони е като шотландски боец, само то не е напускало аквариума за сега

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2F41uxsb7oh%2FDSC_3925.jpg&hash=06b2aa0439389a4525922fa0618390b4d4bd4810
Да попитам пак 8 дена без никакви соли във водата, докато траят 50 % смени ?
Добавям само  Aqua Safe /Tetra/ и JBL / Denitrol/ ?
Отивам до магазина за още  Aqua Safe /Tetra/, че привършва.

Ivan_S

Нитрит и нитрат се подобряват, това е добре. Паднало ти е рН-то заради масираната смяна снощи. Предполагам, че постепенно ще се покачи. Имаш малко хлор. Може малко да увеличиш дозата на кондиционера. Карай сега с 50% смените, а солите след това.

Какво е това на дъното на кутията? Прилича ми на рибки с жълтъчни сакчета.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

s2atanasov

На дъното на кутията е храна, сложих малко повече. После я махнах. Имам 3 рибки от лабитохромиса с хлътнало коремче, така ги купих. Нормално,ли е? Мислите, ли че двете рибки и кутията имат шанс . Лабитохромиса е с нахапани перки от доминиращия мъжки, за това го отделих, а за демасонито, вече казах.

P.S.
Весела Коледа !! Благодаря за помоща, бъдете здрави и щастливи :) !!

yasenst

Не съм спец и не съм сто процента сигурен, но май е по-добре на кутийката, в която си ги отделил, да направиш няколко отвора от долу. Така поне мъничко течение минава през нея. Стискам палци всичко да е наред. Вчера при мен приключи едно такова приключение, но с  дребни рибки и вместо кутия, бях пуснал родилка. За щастие, всичко е наред, след като попаднаха в среда, с нормални за тях параметри.

s2atanasov

28.12.2014 12:18 #13 Last Edit: 28.12.2014 14:33 by s2atanasov
Здравейте отново. Новините около моя аквариум не са много различни. След втората 50 % смяна на водата параметрите са : No3 - 25 , No2 - 2 , Gh - >7 ,Kh - 6 , Ph - 7,2 , Cl2 - 0. /Тестовете са на JBL, вече и в тях се съмнявам./
Помагайте, как да оправя този цикъл? Храня по - малко, без много химикали , само малко соли /1 лъжичка за целия аквариум /.
Рибките си плуват, не съм имал нови жертви. Двамата в кутииката са живи, дори се хранят вече. Демасонито седи по дъното на кутията, плува на зад, храни се, не се опитва да изплува, цветовете му са много наситени. Много е красиво, но не иска да се държи нормално.  Помогнете, какво да правя ?

Ivan_S

Продължаваш с по-големите смени на вода докато не свалиш нитрита до 0. Друго не виждам какво можеш да правиш. Е, след всяка смяна слагай биостартери, може малко да помогнат за усвояването на нитрита и да се забърза завъртането на цикъла.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (5)

37062

Публикации: 6
Прегледи: 3135

25941

Публикации: 6
Прегледи: 4638

15347

Публикации: 3
Прегледи: 2726

51806

Започната от koliobate


Публикации: 2
Прегледи: 1882

7228

Започната от spetsa


Публикации: 22
Прегледи: 14297