• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 13:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нов аквариум JUWEL vision 180 L

Започната от Стан, 17.02.2005 15:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стан

Здравейте! Много ми е приятно да се запознаем, макар и "задочно".Изключително приятно се изненадах, като видях този форум. Почти всичко съм прочел и ВИ поздравявам за изключителните познания в областта на акваристиката. Аз съм далеч от това ниво, но темите във форума доста ми помогнаха, тъй като от много време не съм гледал рибки, а сега както става ясно от заглавието си имам аквариум JUWEL vision 180 L. Моля, кажете възможно ли е отглеждането на дискуси в такъв литраж /180 литра/ и какво да очаквам.Имам предвид дали биха се чувсвали добре в такъв съд, с какви други риби да ги комбинирам, колко дискуса да гледам, до какъв размер биха достигнали и т.н. Оборудването е комплект /оригинално/.  :D

ivo

По принцип по-опитните в отглеждането и развъждането на дискуси препоръчват като съотношение 40 литра за отделна риба. Така, че спокойно можеш да зарибиш 180 литровия си аквариум с да кажем 5 дискуса (уточнявам, че става въпрос за възрастни екземпляри).
Според мен в началото е по-добре да си вземеш малки до средни на ръст дискуси - около 10тина. Но е желателно в последствие от тези 10 риби да си оставиш 5 или 6 най-много, като се подразбира да са най-добрите екземпляри. Е, от тук нататък следва въпроса дали финансово ти е възможно такова зарибяване.. все пак не са от най-евтините риби!
Относно съчетанието с други видове риби, то трябва да имаш няколко неща в предвид:
- високата температура, която изискват дискусите;
- тяхната големина (стават доста големи при добри условия);
- поведението им - те заемат средната част на аквариума, така че там не бива да имат конкуренция - може да помислиш за някакъв вид дънни риби (botia например);
- не на последно място и факта, че дискусите обичат честата смяна на водата, т.е. да им осигуриш проточност;

Сигурно нещо изпускам, но в момента не се сещам. Ако искаш, ще пратя линк, относно гледането на дискуси (на руски).

discus

Здравей и добре дошъл във форума.
Ivo ти е отговорил горе долу но аз ще го допълня малко в тез литри вода можеш да гледаш до 3 възрастни екземпляра ако трябва всичко да е по книга ,защото реално от тез 180 литра чист обем можеби ще останат не повече от 150-160 литра, но не се притеснявай нелошо ще се чъвстват и до 5-6 рибки. относно температурата ти трябва около 29-30 градуса при тез градуси можеш да гледаш и повечето харацини но с пояснението че на много видове от тях продължителността на живот значително намалява( най-вече обикновенния неон).боция не препоръчвам защото не е хубаво при дискуси да има бързоподвижни едри рибки , можеш да си вземеш коридораси. Честите смени на водата в голяма степен се отнася за млади дискуси, за възрастните рибки е достатъчна добра филтрация и нормална смяна на водата.Не на последно даже можеби на 1 място е какви са точно размерите на аквариума по точно каква е височината му.

Стан

Благодаря за добрия прием и за отговорите ВИ (Ivo, discus).
Размерът на аквариума е : 92х55х41 (д-в-ш). Смятам да взема 5-6 дискуса (сравнително млади), 1-2 сома, 3-4 скаларий, 2 апистограми и около 30 червени неона, но дали оригиналното оборудване (само вътрешен филтър с активен въглен, нагревател и 2 х25 пури )- всичко на Juwel  е достатъчно за добро развитие на обитателите му. discus, температурата е 28-29 градуса. Моля, за мнение: уместно ли е слагането на бамбукови пръчки (сухи) във водата - видях го на сайта на Juwel. Предварително благодаря :D

Стан

Ivo, ако не е сериозен ангажимент моля, прати ми линка на руски за дискуси (я играю на гармошку и т.н. :D )

discus

Цитат на: "Стан"Благодаря за добрия прием и за отговорите ВИ (Ivo, discus).
Размерът на аквариума е : 92х55х41 (д-в-ш). Смятам да взема 5-6 дискуса (сравнително млади), 1-2 сома, 3-4 скаларий, 2 апистограми и около 30 червени неона, но дали оригиналното оборудване (само вътрешен филтър с активен въглен, нагревател и 2 х25 пури )- всичко на Juwel  е достатъчно за добро развитие на обитателите му. discus, температурата е 28-29 градуса. Моля, за мнение: уместно ли е слагането на бамбукови пръчки (сухи) във водата - видях го на сайта на Juwel. Предварително благодаря :D

Дискуси и скаларии не се препоръчва да бъдат в един аквариум всеки вид си има имунитет към дадени болести ,докато другуя вид не .Често се случва дискусите (скалариите) да се разболеят от болест която другия вид носи в себе си.Вътрешния филтър определено мисля че няма да се справи с филтрацията. А за бамбука ти си решаваш не мисля че е естетично, по добре си вземи някакви корени (мангрови) или някакви други излежда по добре

Стан

discus, благодаря ти. От магазина ми казаха ,че вградения филтър е напълно достатъчен, но явно е трябвало първо да прочета препоръките в този форум преди да купя аквариума. Станалото станало. Много пари за .............Какво е решението в този случай? Все пак вградения филтър е с 5 големи гъби плюс такава с въглен и една финна, която се сменя всяка седмица. Помпата е 600 литра на час.

niky

По принцип тия аквариуми са си скъпи.
А ако си го купил и от Христо от мусагеница...направо мъка.
Според мен, опитай с вътрешния, пък...то ще си покаже.

За съжаление, той е толкова голям, че заема доста от вътрешния обем на аквариума.

Гарван

Цитат на: "Niky"По принцип тия аквариуми са си скъпи.
А ако си го купил и от Христо от мусагеница...направо мъка.

При него скъпо ли е?

ivo

Стан, извинявай но бях ангажиран снощи.
А ето и обещания линк http://www.discusfish.ru/
Информацията не е кой знае колко, но е полезна.

Стан

Мерси за Ivo. Niky ще опитам първоначално с това за което съм се набутал, имам предвид с това което предлага комплекта аквариум. Като ми заминат няколко дискуса, ще им счупя ..... на тези дето ми го продадоха :D

Стан

Не съм го купил от Христо. Не го познавам. Знаете ли друг магазин в София, който предлага този модел аквариуми и оборудване освен онзи в Лозенец?

ivo

Не им се гневи много :ang  - те са си търговци и гледат да си пласират стоката. Колкото до това дали ще ти заминат дискусите зависи до голяма степен от теб самия. Имам предвид, че дори нещо от оборудването да не е както трябва, при добри условия ше имаш време да реагираш и да го замениш с по-добро. При всички положения обаче гледай нагревателят да е добър и безотказен.

niky

По добре е, че си го взел от Краси.
Христо от Мусагеница пък ги взима от него.
Има още ако някой търси. Бяха по 1800 лева. А имаше  и за 2300  :lol: .
Те май са непродаваеми, в сравнение с тях aquamekera направо ги подарява :lol: .
Но той пък никога не може да направи такива стойки и шкафове.

Изобщо...истината е в направи си сам.
Поръчай си стъклата, стойката, капака.
И ще ти излезе с пъти по евтино.

То не е само при аквариумите.
Замислете се, колко струва един шкаф дървен. Или масичка за хола?!!
Да не говорим пък ако е стъклена.

ivo

Цените на Христо от Мусагеница ги знаем всички!

То за такива пари цяла база мога да си направя..

NikolaV

Искате да кажете, че има някой по-скъп от Краси!!!???
Е, това да го видя, не вервам :-)

ivo

Имам предвид, че 2300 лв. за аквариум са си множко, освен ако не е от 1000 литра нагоре..
Шкафовете после  лесно се нагаждат според размера на аквариума (конкуренция му е майката  :lol:  - все пак има толкова мебелни фирми).
По-добре да се плаща за по-голям литраж (или за два аквариума), отколкото тази цена за един, не мислите ли?

stanko

ако аквариумат ти е гол без растения на 180 литра с ваншен филтар спокоино можеш да гледаш 12-15 дискуса в аквариум 55галона около 200 литра имах цяля година 18  взех ги с диаметар около 3 см  вече са му 15-18 и имам поколение от тях като са по големи групи не се карат за храна и няма доминирашта риба при ято от 4-5 рибока наи силната си избира да тормози наи често втората по големина и като им дажаш храна се опитва да я пази
за дискуси се запаси с лекарство за  хексамита и за ватрешни паразити при мен се появиха едновременно и двете при младите риби

Стан

Ехаааа, много съвети. Благодаря. Значи, купх си 6 дискуса около 6см.-1 син диамант, 1 марлборо, 2 панди и 2 тюркуаз. Най- голямия е синия , но следващия по големина /единия от тюркуазите/ го подбутва от време на време, но нищо сериозно. Купих и 30 обикновени неони- мисля , че и те се чувстват добре. Нагревателя според мен е добър 200 w Jowel и държи без проблем 28/29 градуса. С растенията съм още в самото начало, дори пъвоначално купих 2/3 бр. изкуствени, че иначе много празно вътре. Това мираж ли е или ?!? Колкото ги гледам повече вторачено, толкова по- малки ми изглеждат дискусите. Зная ,че някъде във форума имаше писано за магнитните чистачки за предно стъкло, но пак да попитам: Има ли проблем за рибите? Може ли да седи във водата тази чистачка или да я свалям през седмицата. Сменям водата всяка седмица и се надявам дискусите да израстнат здрави и щастливи. Апропо, това лекарство за хексамита и за ватрешни паразити нали може да се намери в зоомагазините? :oops:

discus

Цитат на: "Стан"Ехаааа, много съвети. Благодаря. Значи, купх си 6 дискуса около 6см.-1 син диамант, 1 марлборо, 2 панди и 2 тюркуаз. Най- голямия е синия , но следващия по големина /единия от тюркуазите/ го подбутва от време на време, но нищо сериозно. Купих и 30 обикновени неони- мисля , че и те се чувстват добре. Нагревателя според мен е добър 200 w Jowel и държи без проблем 28/29 градуса. С растенията съм още в самото начало, дори пъвоначално купих 2/3 бр. изкуствени, че иначе много празно вътре. Това мираж ли е или ?!? Колкото ги гледам повече вторачено, толкова по- малки ми изглеждат дискусите. Зная ,че някъде във форума имаше писано за магнитните чистачки за предно стъкло, но пак да попитам: Има ли проблем за рибите? Може ли да седи във водата тази чистачка или да я свалям през седмицата. Сменям водата всяка седмица и се надявам дискусите да израстнат здрави и щастливи. Апропо, това лекарство за хексамита и за ватрешни паразити нали може да се намери в зоомагазините? :oops:

Kато за начало смяната на водата за млади дискуси трябва да е всекидневна а не седмична, примерно 20 процента дневно :D

Стан

Този съвет за всекидневната смяна на водата определено ме притесни- Благодаря все пак. Ще започна от днес. :D Всекидневна смяна на водата - прясна Софийска става ли? Аквариумът е 170/180 литра. До каква големина трябва да стигнат за да се премине на седмична смяна на водата?

Хунта

Веднъж седмично е малко като става дума за дискуси. По всички форуми и сайтове където има препоръки за гледането им съветват по-честа смяна на водата.

На моите им сменям всеки ден ... и се чустват отлично :)

discus

Цитат на: "Стан"Този съвет за всекидневната смяна на водата определено ме притесни- Благодаря все пак. Ще започна от днес. :D Всекидневна смяна на водата - прясна Софийска става ли? Аквариумът е 170/180 литра. До каква големина трябва да стигнат за да се премине на седмична смяна на водата?

докато станат на 1-1,5 година т.е. докато се развиват трябва честа смяна на водата иначе може и да не порастнат до нормалните си размери, възрастните дискуси могат и с по рядка смяна на водата примерно 2 пъти на седмица. Ако си само с вътрешен филтър смяната е просто ЗАДЪЛЖИТЕЛНА, ако имаш добра биологична филтация смяната може да се редуцира

Стан

ОК! Започва се с честата смяна на водата, но както написах по- горе трябва ли да престоява столичното пиво :D

Стан

raven, мерси за информацията.Нали съм новобранец и докато видя, че имам ново съобщение....пропуснах уикенда.

ivo

По въпроса за престояването на водата - ами то си е задължително по принцип. Не можеш да наливаш директно от водопроводната мрежа, т.е. никой не ти забранява, но последствията може да са катастрофални. Нека да престои поне 24 часа, а защо - прочети за това в сайта  :roll:

discus

Цитат на: "ivo"По въпроса за престояването на водата - ами то си е задължително по принцип. Не можеш да наливаш директно от водопроводната мрежа, т.е. никой не ти забранява, но последствията може да са катастрофални. Нека да престои поне 24 часа, а защо - прочети за това в сайта  :roll:

при смяна на 10-15 процента от водата , проблем няма да има от гледна точка на хлора по- голямият проблем е температурата на водата

ivo

Хлора наистина не е сериозен проблем, но виж това, че водата е под голямо налягане и в нея има растворени много газове само по себе си е проблем.
Би трябвало да се изчака поне 1 час за да може този 'въздух' да се отдели.

На мен лично температурата ми е наистина по-голям проблем - трудно успявам да подгрея новата вода за да я изравня с тази в аквариума.

Стан

Благодаря за навременната информация. Предполагам на всички е голям проблем трупането на галони, кофи и др. пособия, които чакат 24 часа престой по домовете ни. Другия основен проблем наистина е температурата. По този повод, разлика от 2/3 градуса при доливане на 15% вода всекидневно дали е предпоставка за стрес на дискусите?

ivo

Специалистите (а ние не се броим за такива) препоръчват разлика в температурата не по-голяма от 2'C до 3'C максимум.

При мен се е случвала разлика и до 5 градуса.

Astronaftus II

Цъ... Цъ... Цъ... Абе пичове толкуз ли сте зле! СТАН купи си Aqutan (на СЕРА) от най-блиския Зоомагазин и проблема с престояването на водата е решен! ... Тия водата да престоява 24 часа ги правеше навремето баба ми!


@Стан ако незнаеш кфо е туз Aqutan питаи у Форума на Сера
Ако гледаш Дискуси може да си вземеш и Нитривек (за него също питаи Сера)

@иво купи си Бързовар!

NikolaV

Дълго време и аз държах 60-70 л. вода. От около месец ми писна, а и ми порастнаха аквариумите и вече наливам вода директно от чешмата. Без никакви химии.

@ Astronaftus II: Да пич. Зле съм. Особено с парите  :wink:

Boby_

Цитат на: "Astronaftus II"Цъ... Цъ... Цъ... Абе пичове толкуз ли сте зле! СТАН купи си Aqutan (на СЕРА) от най-блиския Зоомагазин и проблема с престояването на водата е решен! ... Тия водата да престоява 24 часа ги правеше навремето баба ми!


@Стан ако незнаеш кфо е туз Aqutan питаи у Форума на Сера
Ако гледаш Дискуси може да си вземеш и Нитривек (за него също питаи Сера)

@иво купи си Бързовар!

Ти на твоя 1200 литров слагаш ли му акутан при всяка смяна?!? Не ми се вярва - трябва да си милионер, за да го правиш, а и няма особен смисъл. Нитривекът пък е съвсем умряла работа - ползвах го навремето. По никакъв начин не можа да ме убеди, че върши нещо. А и досега не прочетох никъде смислено обяснение за това как точно бактериите, съдържащи се в него, успяват да заформят азотен цикъл още на следващия ден. Просто няма начин това да се случи.
По-добре не си давай парите за глупости.  :lol:

ivo

Аз може и да трябва да си купя бързовар, но съвети приемам само от хора, които ме превъзхождат като знания и опит (а ти едва ли си от тях, като ти гледам правописа..)!

ivo

Начинът, по който работя с аквариума си може да не е идеален, но определено върши работа. А по отношение на Акутана и Нитривека съм склонен да се съглася с Niky. Не обичам да слагам каквато и да е химия във водата без да има нужда от това.

Astronaftus II

1-во аз си купувам Aqutan и Нитривек с туби от германия https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.petshop1.com%2Fallimages%2Fdog_731_img_3080_AQUTAN_5L.jpg&hash=6eebca2e7c9c6db0ed524c6bebba8e6f32d76fa5https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.petshop1.com%2Fallimages%2Fdog_463_img_resaiz_ko2i.jpg&hash=186af7d221fc166f328e1f22422ac0fc4c4e4700
2-ро плащат ми достатъчно за да си правя по един 1200 литров аквариум на месец
3-то една опаковка Аяутан за 300 литра (ако не се лъжа може и да е по-малко) струва около 3 лева
4-то предпочитам да не рискувам да ми изпукат риби за 2-3 хиляди лева + години треперене и грижи за тях, защото ми се е досвидяло да си купя медикаментче за 3 лева (пак дори и рибите ми да струваха 50 лева, пак не си засложава)
5-то да наистина нямам опита на иво (досега не ми се е налагало да си топля вода без бързовар ilи без боилер) + това като гледам измишлиотините дето ги е писал в тоя форум... Определено не мога да го стигна по "опит"
6-то Колкото за качеството на Aqutan и Нитривек Можеш да се обърнеш директно към СЕРА (имаш уникалната възможност да сториш това в тяхния форум) http://aquariumbg.com/forum/viewforum.php?f=25
7-мо като видях аквариумите ви силно ме съмнява някои от вас двамата да е използвал кои*то и да е отдвата продукта
8-мо.... Абе бих казал нещо за правописните ми грешки и диалекта ама ще си замълча

@ Николав не исках да те убидя!


*сори ама немам и кратко

до другата седмица...

NikolaV

Цитат на: "Astronaftus II"@ Николав не исках да те убидя!
Не съм се обидил.  8)
Но, ако имам достатъчно пари за трошене, бих ги инвестирал в нещо друго, не в Aquatan. Просто и аз мисля, че особена нужда от него няма.

Boby_

Цитат на: "Astronaftus II"
7-мо като видях аквариумите ви силно ме съмнява някои от вас двамата да е използвал кои*то и да е отдвата продукта

Видял си ти грънци. И не ме препращай да питам Сера, знам вероятно повече от вносителите за съдъжанието на нитривек и мога да те уверя, че не струва. Това, че изкарваш добри пари, е похвално. Аз също изкарвам. Но в никой случай не означава, че трябва да ги даваш за безсмислени неща. Рибите ти за няколко хиляди (каквито и да са те) вероятно ще се чувстват далеч по-добре без химиите, които добавяш. И докато акутан има някакъв смисъл да се добавя, Нитривек конкретно в твоя случай е напълно безпредметно да слагаш, дори да има ефект - в 1200 литров работещ аквариум отдавна би трябвало да има добре оформен азотен цикъл с достатъчно бактерии. Ако това не е така, значи проблемът ти е другаде, не в липсата на нитривек (неадекватна на обема и постъпващите във водата органични вещества филтрация примерно).
Не знам какво си видял, но ето го моя аквариум:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffree.bol.bg%2Fcichlid%2Ffish17022005%2FTank.jpg&hash=7447138223dfeb593a2a471be5581c365d29505b

Не е кой знае какво, но със сигурност е по-добре от някоя химическа лаборатория на недоучил почитател на маркова "козметика" (надявам се, че имаш чувство за хумор, което да съответства на голямата ти уста). :lol:

Тъкмо да използвам случая за нови снимки на "ацеите" ми, които взеха да израстват и да стават много атрактивни рибоци.
:lol:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffree.bol.bg%2Fcichlid%2Ffish17022005%2FGephyrochromisAceiJuv2.jpg&hash=1c56db575177b2ae7a4cd68a189fb50a9d771627
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffree.bol.bg%2Fcichlid%2Ffish17022005%2FGephyrochromisAceiJuv4.jpg&hash=46e6a67184c0aa3a29489ac4f556d9e3c0578ad3
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffree.bol.bg%2Fcichlid%2Ffish17022005%2FGephyrochromisAceiJuv5.jpg&hash=a0c8724b5e4d2699f4c354c188a1de7a255ae7e9

Гарван

Цитат на: "Astronaftus II"1-во аз си купувам Aqutan и Нитривек с туби от германия
2-ро плащат ми достатъчно за да си правя по един 1200 литров аквариум на месец
3-то една опаковка Аяутан за 300 литра (ако не се лъжа може и да е по-малко) струва около 3 лева
4-то предпочитам да не рискувам да ми изпукат риби за 2-3 хиляди лева + години треперене и грижи за тях, защото ми се е досвидяло да си купя медикаментче за 3 лева (пак дори и рибите ми да струваха 50 лева, пак не си засложава)
5-то да наистина нямам опита на иво (досега не ми се е налагало да си топля вода без бързовар ilи без боилер) + това като гледам измишлиотините дето ги е писал в тоя форум... Определено не мога да го стигна по "опит"
6-то Колкото за качеството на Aqutan и Нитривек Можеш да се обърнеш директно към СЕРА (имаш уникалната възможност да сториш това в тяхния форум) http://aquariumbg.com/forum/viewforum.php?f=25
7-мо като видях аквариумите ви силно ме съмнява някои от вас двамата да е използвал кои*то и да е отдвата продукта
8-мо.... Абе бих казал нещо за правописните ми грешки и диалекта ама ще си замълча

@ Николав не исках да те убидя!


*сори ама немам и кратко

до другата седмица...

Евала. Аш кулсун, Машала. Аферим.   :lol:

Стан


radika

Цитат на: "Boby_"
... но ето го моя аквариум

Boby, страхотен ти е аквариума. Много ми хареса.

Цитат на: "Boby_"
Тъкмо да използвам случая за нови снимки на "ацеите" ми, които взеха да израстват и да стават много атрактивни рибоци.

Рибоците също :)

Raven

и снимките също - трябва ми курс за фотография,невероятно гадни снимки успявам да извадя,а апаратчето ми май не е виновно :x
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

abaro

Цитат на: "raven"невероятно гадни снимки успявам да извадя
:lol: Няма страшно само първите 100 са със 99% брак :(
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Сашо

Цитат на: "Astronaftus II"1-во аз си купувам Aqutan и Нитривек с туби от германия https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.petshop1.com%2Fallimages%2Fdog_731_img_3080_AQUTAN_5L.jpg&hash=6eebca2e7c9c6db0ed524c6bebba8e6f32d76fa5https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.petshop1.com%2Fallimages%2Fdog_463_img_resaiz_ko2i.jpg&hash=186af7d221fc166f328e1f22422ac0fc4c4e4700
2-ро плащат ми достатъчно за да си правя по един 1200 литров аквариум на месец
3-то една опаковка Аяутан за 300 литра (ако не се лъжа може и да е по-малко) струва около 3 лева
4-то предпочитам да не рискувам да ми изпукат риби за 2-3 хиляди лева + години треперене и грижи за тях, защото ми се е досвидяло да си купя медикаментче за 3 лева (пак дори и рибите ми да струваха 50 лева, пак не си засложава)
5-то да наистина нямам опита на иво (досега не ми се е налагало да си топля вода без бързовар ilи без боилер) + това като гледам измишлиотините дето ги е писал в тоя форум... Определено не мога да го стигна по "опит"
6-то Колкото за качеството на Aqutan и Нитривек Можеш да се обърнеш директно към СЕРА (имаш уникалната възможност да сториш това в тяхния форум) http://aquariumbg.com/forum/viewforum.php?f=25
7-мо като видях аквариумите ви силно ме съмнява някои от вас двамата да е използвал кои*то и да е отдвата продукта
8-мо.... Абе бих казал нещо за правописните ми грешки и диалекта ама ще си замълча

@ Николав не исках да те убидя!


*сори ама немам и кратко

до другата седмица...



Астро, като гледам колко яростно рекламираш Сера имам чувството, че част от това, което ти плащат за по един 1200 литров аквариум на месец, го получаваш точно от там. Няма лошо разбира се, но защо не помислиш да инвестираш част от сумите в доограмотяване. Не ми се сърди, но на мен ми изглежда доста комично човек с прилични доходи да пише заслОжава и Убидя. Не ми казвай, че си допуснал подобни елементарни граматически грешки нарочно, само и само да запазиш специфичния си облик тук :wink:

Аз също разчитам че имаш чувсто за хумор и не приемаш думите ми като язвителен сарказъм. :D

Колкото до принципния въпрос, който се дискутира аз също се отнасям с подозрение към химията, особено тази, която се рекламира като универсален и вълшебен инструмент тип пръчицата на добрата фея, кръстница на Пепеляшка.

Boby_

radika, благодаря ти за хубавите думи.  :lol:
raven, фотографията е до голяма степен въпрос на опит, а и на умение да пренебрегваш лошите снимки (каквито всеки прави) и продъжлаваш да щракаш. В това отношение цифровата фотография е огромно предимство.  :lol:

Similar topics (5)

56700

Публикации: 35
Прегледи: 9214

13782

Публикации: 11
Прегледи: 6156

53600

Публикации: 28
Прегледи: 11905

3703

Публикации: 13
Прегледи: 5348

15240

Публикации: 6
Прегледи: 5533