• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 04:20

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нов аквариум JUWEL vision 180 L

Започната от Стан, 17.02.2005 15:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стан

Здравейте! Много ми е приятно да се запознаем, макар и "задочно".Изключително приятно се изненадах, като видях този форум. Почти всичко съм прочел и ВИ поздравявам за изключителните познания в областта на акваристиката. Аз съм далеч от това ниво, но темите във форума доста ми помогнаха, тъй като от много време не съм гледал рибки, а сега както става ясно от заглавието си имам аквариум JUWEL vision 180 L. Моля, кажете възможно ли е отглеждането на дискуси в такъв литраж /180 литра/ и какво да очаквам.Имам предвид дали биха се чувсвали добре в такъв съд, с какви други риби да ги комбинирам, колко дискуса да гледам, до какъв размер биха достигнали и т.н. Оборудването е комплект /оригинално/.  :D

ivo

По принцип по-опитните в отглеждането и развъждането на дискуси препоръчват като съотношение 40 литра за отделна риба. Така, че спокойно можеш да зарибиш 180 литровия си аквариум с да кажем 5 дискуса (уточнявам, че става въпрос за възрастни екземпляри).
Според мен в началото е по-добре да си вземеш малки до средни на ръст дискуси - около 10тина. Но е желателно в последствие от тези 10 риби да си оставиш 5 или 6 най-много, като се подразбира да са най-добрите екземпляри. Е, от тук нататък следва въпроса дали финансово ти е възможно такова зарибяване.. все пак не са от най-евтините риби!
Относно съчетанието с други видове риби, то трябва да имаш няколко неща в предвид:
- високата температура, която изискват дискусите;
- тяхната големина (стават доста големи при добри условия);
- поведението им - те заемат средната част на аквариума, така че там не бива да имат конкуренция - може да помислиш за някакъв вид дънни риби (botia например);
- не на последно място и факта, че дискусите обичат честата смяна на водата, т.е. да им осигуриш проточност;

Сигурно нещо изпускам, но в момента не се сещам. Ако искаш, ще пратя линк, относно гледането на дискуси (на руски).

discus

Здравей и добре дошъл във форума.
Ivo ти е отговорил горе долу но аз ще го допълня малко в тез литри вода можеш да гледаш до 3 възрастни екземпляра ако трябва всичко да е по книга ,защото реално от тез 180 литра чист обем можеби ще останат не повече от 150-160 литра, но не се притеснявай нелошо ще се чъвстват и до 5-6 рибки. относно температурата ти трябва около 29-30 градуса при тез градуси можеш да гледаш и повечето харацини но с пояснението че на много видове от тях продължителността на живот значително намалява( най-вече обикновенния неон).боция не препоръчвам защото не е хубаво при дискуси да има бързоподвижни едри рибки , можеш да си вземеш коридораси. Честите смени на водата в голяма степен се отнася за млади дискуси, за възрастните рибки е достатъчна добра филтрация и нормална смяна на водата.Не на последно даже можеби на 1 място е какви са точно размерите на аквариума по точно каква е височината му.

Стан

Благодаря за добрия прием и за отговорите ВИ (Ivo, discus).
Размерът на аквариума е : 92х55х41 (д-в-ш). Смятам да взема 5-6 дискуса (сравнително млади), 1-2 сома, 3-4 скаларий, 2 апистограми и около 30 червени неона, но дали оригиналното оборудване (само вътрешен филтър с активен въглен, нагревател и 2 х25 пури )- всичко на Juwel  е достатъчно за добро развитие на обитателите му. discus, температурата е 28-29 градуса. Моля, за мнение: уместно ли е слагането на бамбукови пръчки (сухи) във водата - видях го на сайта на Juwel. Предварително благодаря :D

Стан

Ivo, ако не е сериозен ангажимент моля, прати ми линка на руски за дискуси (я играю на гармошку и т.н. :D )

discus

Цитат на: "Стан"Благодаря за добрия прием и за отговорите ВИ (Ivo, discus).
Размерът на аквариума е : 92х55х41 (д-в-ш). Смятам да взема 5-6 дискуса (сравнително млади), 1-2 сома, 3-4 скаларий, 2 апистограми и около 30 червени неона, но дали оригиналното оборудване (само вътрешен филтър с активен въглен, нагревател и 2 х25 пури )- всичко на Juwel  е достатъчно за добро развитие на обитателите му. discus, температурата е 28-29 градуса. Моля, за мнение: уместно ли е слагането на бамбукови пръчки (сухи) във водата - видях го на сайта на Juwel. Предварително благодаря :D

Дискуси и скаларии не се препоръчва да бъдат в един аквариум всеки вид си има имунитет към дадени болести ,докато другуя вид не .Често се случва дискусите (скалариите) да се разболеят от болест която другия вид носи в себе си.Вътрешния филтър определено мисля че няма да се справи с филтрацията. А за бамбука ти си решаваш не мисля че е естетично, по добре си вземи някакви корени (мангрови) или някакви други излежда по добре

Стан

discus, благодаря ти. От магазина ми казаха ,че вградения филтър е напълно достатъчен, но явно е трябвало първо да прочета препоръките в този форум преди да купя аквариума. Станалото станало. Много пари за .............Какво е решението в този случай? Все пак вградения филтър е с 5 големи гъби плюс такава с въглен и една финна, която се сменя всяка седмица. Помпата е 600 литра на час.

niky

По принцип тия аквариуми са си скъпи.
А ако си го купил и от Христо от мусагеница...направо мъка.
Според мен, опитай с вътрешния, пък...то ще си покаже.

За съжаление, той е толкова голям, че заема доста от вътрешния обем на аквариума.

Гарван

Цитат на: "Niky"По принцип тия аквариуми са си скъпи.
А ако си го купил и от Христо от мусагеница...направо мъка.

При него скъпо ли е?

ivo

Стан, извинявай но бях ангажиран снощи.
А ето и обещания линк http://www.discusfish.ru/
Информацията не е кой знае колко, но е полезна.

Стан

Мерси за Ivo. Niky ще опитам първоначално с това за което съм се набутал, имам предвид с това което предлага комплекта аквариум. Като ми заминат няколко дискуса, ще им счупя ..... на тези дето ми го продадоха :D

Стан

Не съм го купил от Христо. Не го познавам. Знаете ли друг магазин в София, който предлага този модел аквариуми и оборудване освен онзи в Лозенец?

ivo

Не им се гневи много :ang  - те са си търговци и гледат да си пласират стоката. Колкото до това дали ще ти заминат дискусите зависи до голяма степен от теб самия. Имам предвид, че дори нещо от оборудването да не е както трябва, при добри условия ше имаш време да реагираш и да го замениш с по-добро. При всички положения обаче гледай нагревателят да е добър и безотказен.

niky

По добре е, че си го взел от Краси.
Христо от Мусагеница пък ги взима от него.
Има още ако някой търси. Бяха по 1800 лева. А имаше  и за 2300  :lol: .
Те май са непродаваеми, в сравнение с тях aquamekera направо ги подарява :lol: .
Но той пък никога не може да направи такива стойки и шкафове.

Изобщо...истината е в направи си сам.
Поръчай си стъклата, стойката, капака.
И ще ти излезе с пъти по евтино.

То не е само при аквариумите.
Замислете се, колко струва един шкаф дървен. Или масичка за хола?!!
Да не говорим пък ако е стъклена.

ivo

Цените на Христо от Мусагеница ги знаем всички!

То за такива пари цяла база мога да си направя..

Similar topics (5)

57218

Публикации: 40
Прегледи: 12374

15520

Публикации: 23
Прегледи: 12482

55732

Публикации: 14
Прегледи: 5693

4202

Публикации: 31
Прегледи: 11307

49818

Публикации: 8
Прегледи: 4007