• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 14:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Много Много въпроси .....

Започната от icopenev, 18.02.2014 10:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

icopenev

Здравейте колеги. Решил съм да минавам на аквариум от 250л. (100х50х50), досега бях с 100 литров в който гледах скалар и доста растения. Но искам да пробвам нещо различно и затова смятам да направя нещо от сорта: http://i20.photobucket.com/albums/b232/spurry05/tank1.jpg
Спрял съм се на Saulosi Malawi, защото са с красиви цветове и са много енергични рибки.
Та въпросите са следните:

Риби:
До колко са издръжливи тези рибки? Досега на скаларите съм сипвал вода директно от чешмата и не съм имал проблеми ( причината за това е че няма къде да складирам такова голямо количество вода)
Другия проблем: През лятото температурата на аквата понякога стига до 30 градуса дали ще мога да гледам тези рибки при такава температура ?
Някой може ли да ме ориентира приблизителната им цена в магазина?
Колко рибки мога да гледам? И от какъв вид?

Филтрация:
Мисля да използвам за филтрация вътрешен филтър 1500л/ч и един външен на СънСън 1000л/ч. Дали това е достатъчно?

Осветление:
3бр. пури по 30 вата достатъчно ли са за прилична светлина в аквариума?
Фон: мисля да затъмня  задното стъкло може ли да ми дадете съвети как да стане това ?
Грунд: Досега съм ползвал обикновен речен пясък, защото топливо е до нас и цената му е 2лв. на чувал от 60кг. Дали ще има проблем при този вид риби ? 

Други:
В момента имам сомчета чистачи и от жълтите охлюви чистачи те дали могат да съжителстват с тези рибки и дали изобщо ще оживеят в аквариум без растителност ?

Необходимо ли е да се прави някакво специално стартиране на аквариума преди да се сложат рибките (както това е необходими при аквите с растения) ?

Ще се радвам ако може да ми отговорите на въпросите.
Поздрави Ицо.

Ivan_S

Спрял съм се на Saulosi Malawi, защото са с красиви цветове и са много енергични рибки.

Та въпросите са следните:

Риби:
До колко са издръжливи тези рибки?

Толкова, колкото и другите М`буна - доста :). Пак може да си наливаш вода директно от чешмата, ама слагай поне Акватан в нея. Някои колеги и това не правят, не е абсолютно задължително. Аз го наливам не заради хлора, заради другите съставки, които са в него - йод и витамин В.

Другия проблем: През лятото температурата на аквата понякога стига до 30 градуса дали ще мога да гледам тези рибки при такава температура?

Амииии, може за известно време, ама не е добре. Принципно оптималната температура е в границите 24-28 градуса. 25-26 градуса да се поддържа е ОК.

Някой може ли да ме ориентира приблизителната им цена в магазина?

Да, някой може ли :)? Моите саулоси са поръчвани и доставяни от Чехия, защото по магазините ги нямаше - 8 лв. бройката. Сега все още не ги срещам, поне там където съм влизал.

Колко рибки мога да гледам?

В 250 л. - 20 бр. (+/- 2-3 бройки).

И от какъв вид?

За саулоси става дума, нали тези казваш, че ти харесват ;)

Филтрация:
Мисля да използвам за филтрация вътрешен филтър 1500л/ч и един външен на СънСън 1000л/ч. Дали това е достатъчно?

Наобратно, според мен, ще е по-добре. 1000 л. вътре, 1500 л. вън.

Осветление:
3бр. пури по 30 вата достатъчно ли са за прилична светлина в аквариума?

Мхм, повече от прилична. Даже само 1 такава пура е достатъчна.

Фон: мисля да затъмня  задното стъкло може ли да ми дадете съвети как да стане това ?

С фолио, хартия, картон

Грунд: Досега съм ползвал обикновен речен пясък, защото топливо е до нас и цената му е 2лв. на чувал от 60кг. Дали ще има проблем при този вид риби ?

Няма да има, стига да е фракция около 2 мм. Ако пък е и варовит, още по-добре

Други:
В момента имам сомчета чистачи и от жълтите охлюви чистачи те дали могат да съжителстват с тези рибки и дали изобщо ще оживеят в аквариум без растителност?

За охлювите не знам, сомовете обичайно се адаптират, но сравни изискванията им с тези на цихлидите.

Необходимо ли е да се прави някакво специално стартиране на аквариума преди да се сложат рибките (както това е необходими при аквите с растения) ?

Специално не, стандартното. Естествено не слагаш подхранващ грунд, торове и т.н., защото няма за какво :).

Успех в новото начинание!  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

icopenev

Благодаря колега..... Под какъв вид имах предвид ПОЛ колко мъжки и колко женски.... Мерси.

stamata

1/4 примерно, или ако са повече рибките 1/3. На 20 риби 4 или 5 мъжки.
Филтрацията ти е добре. А анциструсите нямат никакъв проблем, може да си ги гледаш заедно, ако чистачите са ти такива все пак. Кажи какъв вид са ти чистачите?

icopenev

Благодаря колега.... Чистачите са анциструси.... Аз намерих от къде да купя и рибките сега остава да стегна и аквата :)
Като я направя ще споделя и снимки .... :)

rollon

Задното стъкло можеш да си го затъмниш и с черен спрей,но после няма връщане назад :)

icopenev

Благодаря колега но ще се насоча към фолио :)

Similar topics (5)

5007

Публикации: 1
Прегледи: 2259

4505

Публикации: 4
Прегледи: 3425

22275

Публикации: 8
Прегледи: 5679

42555

Публикации: 3
Прегледи: 3432