• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 04:18

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Масов мор на бели скаларии!?!?!?

Започната от ARCHEON, 09.03.2015 18:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ARCHEON

Всичко си беше наред от две години в този аквариум, докато от два дни измират една по една белите скаларии!
Наясно съм, че в 160 литра, много трудно съжителстват 13 скаларии, 6 сае, 1 хелер и 3 анситруциси, но до този момент си живееха мирно и щастливо...
Измират само белите скаларии. (възраст около 3 години)
Някои имат малки бели точки (1-2) по хрилните перки и реших, че е ихтио. След като умряха 4 скаларии третирах с малхитово зелено 1мгр. и метиленово синьо 3мгр. Ефект очевидно никакъв. В момента още две предават Богу дух....
Останалите скаларии са живи и здрави.
Единствена разлика в поведението на рибите е, че САЕ-та та започнаха масово да преследват скалариите.
Това са параметрите на водата преди смяната днес.
                  GH    KH   NO3      PO4   NH4   ph   TDS
23.10.2014 г.   11   6   20-30   5   0,1   6,6   400
25.02.2015 г.   15   7   0          5   0,1   7,2   410
9.03.2015 г.   16   8   10          5   0,25   7,3   430

Моля, помогнете.
Такова нещо до мемента не се е случвало в аквариумите ми...




mario_gg

На мен ми излгеждата много малки(съотношението на очите с тялото) за 3 годишни риби.
В какъв интервал умряха ден , два , седмица ?

kasaba

С какви тестове мериш, според последните данни имаш амоняк. Да нямаш натрупана органика в грунда филтъра, да не си скапал филтрацията. Попълни бланката за проблеми при рибите. Много ме съмнява да имаш само 1-2 бели точки, това да е ихтио и от него да са ти умрели рибите. Аерация имаш ли, филтрите въртят ли нормално.

borracho

Според мен проблема е малък аквариум. Вижда се че скалариите ти са недорастли, с това голямо око. А и то е логично в 160 литра 13 скаларии и доста още риби, сигурно и растения, грунд и други красоти, които още намалят обема. Освен че не могат да порастнат в такъв обем толкова скаларии, вече явно не им достига и филтрация. Колко вода си сменял? С толкова много риби в тоя обем за да има баланс вода трябва да се сменя през два-три дена. Това пък би довело до стрес. Така че или увеличи обема или намали рибите.
бъди сеяч, а не разбирач!

ARCHEON

Осъзнавам, че толкова риби и особено скаларии в 160литра е меко казано притеснително.
Знам, че скалариите останаха малки, но е факт, че вече 2.5 години си живеят в синхрон. (а с този размер от около 1 година)
Има много растения в аквариума и според мен добра филтрация от 1000л/ч с външен филтър.
Проблемът се появи преди една седмица, когато  САЕ-тата започнаха да гонят всички скаларии и да ги хапят навсякъде.
Това поведение не беше правокирано от каквото и да била промяна по аквариума...
В момента САЕ-тата са отделени в друг аквариум и рибите се успокоиха.
Две от скалариите, които вчера бяха почти предали Богу дух, все още са живи и сякаш се възстановяват...
От два дни не съм спирал да третирам с малахитово зелено и метиленово синьо. Имам чувството , че това помага да преодолеят някаква инфекция и се подобрява състоянието им.
РЕкапитулацията е четири бели скаларии (3м.+1ж), най-големите. Останалите скаларии нямат промяна в поведението...
Сякаш ситуацията се стабилизира, но неясна ми остава причината за случилото се...

tomatomov197

  Ситуацията може би се стабилизира , защото се е поосвободило място . 
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Penta

Ако прегледаш профила на САЕ, например тук и обярнеш внимание на частта :

Внимание!

Наблюдавана е агресия при този вид и по-специално към по-бавно подвижните видове като Дискуси например, затова ако отглеждате такива рибки, бъдете внимателни. Видите ли признак на агресия, най-добре би било да ги разделите веднага

Ще ти просветне какъв е проблема.

ARCHEON

Цитат на: tomatomov197 - 10.03.2015 22:17
  Ситуацията може би се стабилизира , защото се е поосвободило място .

8-)и това е вярно...

Публикациите са слети: 10.03.2015 22:24

Цитат на: Penta - 10.03.2015 22:20
Ако прегледаш профила на САЕ, например тук и обярнеш внимание на частта :

Внимание!

Наблюдавана е агресия при този вид и по-специално към по-бавно подвижните видове като Дискуси например, затова ако отглеждате такива рибки, бъдете внимателни. Видите ли признак на агресия, най-добре би било да ги разделите веднага

Ще ти просветне какъв е проблема.

Просветна ми...но май малко късно...
Радвам се, че поне скалариите дадоха прекрасно поколение...не съм ги загубил безвъзвратно....

asito

Причината са САЕ-тата.Стават агресивни в един момент към бавно подвижните риби.

Similar topics (5)

36729

Публикации: 6
Прегледи: 4064

19317

Публикации: 12
Прегледи: 4927

14702

Публикации: 5
Прегледи: 3992

4202

Публикации: 31
Прегледи: 11290

15105

Публикации: 55
Прегледи: 24305