• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 09:07

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Малко съвет за Мбуна.

Започната от exersist, 20.02.2014 18:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

exersist

Здравейте!
Взех от колегата benzol два вида мбуна,но не помислих за храна за тях.
Аквата ми беше с дискуси и ми остана храна на гранули.Не намерих изчерпателна тема и ако може съвет.
Благодаря!

stamata

Какви видове са ти рибите? Мбуна е много общо понятие.

kamos

20.02.2014 20:07 #2 Last Edit: 21.02.2014 12:52 by kamos
Тетра дискус може да даваш не повече от два пъти седмично. Мбуна са растителноядни риби с дълъг стомашен тракт и месна храна в по големи количества предизвиква "блоут". На моите саулоси давам Сера Флорена. Поне един гладен ден трябва да има в седмицата!
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ivan_S

Цитат на: exersist - 20.02.2014 18:41
Здравейте!
Взех от колегата benzol два вида мбуна,но не помислих за храна за тях.
Аквата ми беше с дискуси и ми остана храна на гранули.Не намерих изчерпателна тема и ако може съвет.
Благодаря!

Единия вид М`буна съм почти сигурен, че е Labidochromis sp. Mbamba  :-D. Това, обаче няма толкова значение. Както ти е писал вече kamos, тази храна за дискуси хич да не я даваш, няма много да загубиш, даже повече ще спечелиш :). Купувай си храна подходяща за малавийски растителноядни цихлиди. Разгледай предложенията на NLS, Hikari, Sera, JBL, Tropical. Има и други, но тези са достъпни в България.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Rage

чак пък всички Мбуна да са растителноядни не бих се съгласил ...
но съм съгласен ,че трябва да внимава  с тетра дискус и с храните с високо съдържание на  протеини..
ако не бъркам колегата е взел Labidochromis sp Mbamba и Labidochromis caeruleus...
caeruleus-сите  са предимно микрохищници..личния ми опит показва ,че на са особено претенциозно и са доста корави рибки...в момента храня 60-70 малки с храна на люспи подобна на sera san .
с Mbamba-те нямам опит ,но ако не бъркам са растително ядни...
храни много...в зависимос какви пари ти се дават пробвай и виж кои ще приемат най-добре.

exersist

Точно тези видове са -Labidochromis sp Mbamba и Labidochromis caeruleus.
Минах през магазин до иконома и купих три пакета от по три кинта да видим как ще се хранят.
Благодаря на всички за съветите.
Сега май грунда ми е за смяна.

Ivan_S

Цитат на: exersist - 21.02.2014 12:38
Сега май грунда ми е за смяна.

Мда, така изглежда. Такива едри фракции, камъни направо, ще задържат много детрит, а и със сифониране няма да можеш да го оправиш. Маливийците си копаят грунда, някои го ползват да оформят места за хвърляне на хайвер и т.н. С този не виждам как ще стане ...
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

exersist

Цитат на: Ivan_S - 21.02.2014 13:04
Мда, така изглежда. Такива едри фракции, камъни направо, ще задържат много детрит, а и със сифониране няма да можеш да го оправиш. Маливийците си копаят грунда, някои го ползват да оформят места за хвърляне на хайвер и т.н. С този не виждам как ще стане ...
А анцитрусите няма ли да помогнат? Имам 10-12 в аквата. А под чакъла има пясък. Рибоците са на 3-4 санта ,малко ще изкарат така. После викам кварцов пясък да взема един чувал.

Ivan_S

Дано помогнат анциструсите. Аз не съм много сигурен как ще разбутват грунда и да обират остатъците в него. Пък този пясък отдолу, най-много да го "задушиш" от детрита, ако анциструсите не се справят. Дали ще имаш азотен цикъл ... времето ще покаже.

П.П. Ще споделиш ли с нас какви са тези храни, които си ги купил - марка, вид? :)
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

benzol

Колега да беше казал че нямаш храна,щях да ти подаря да изкараш на първо време,за грунда махай едрия и вземи кварцов пясък фракция 0.8-1.2мм ,аз предимно ги храня с НЛС,тропикал супер спирулина гранули,сера сан на люспи.Ако имаш някакви въпроси звънкай ще се опитам да помогна с каквото мога.

exersist

Цитат на: benzol - 21.02.2014 20:58
Колега да беше казал че нямаш храна,щях да ти подаря да изкараш на първо време,за грунда махай едрия и вземи кварцов пясък фракция 0.8-1.2мм ,аз предимно ги храня с НЛС,тропикал супер спирулина гранули,сера сан на люспи.Ако имаш някакви въпроси звънкай ще се опитам да помогна с каквото мога.
Изключих съвсем и на момента не сесетих. Като се пребирам от работата  два магазина са ми попът.
Интересно ми е да знам тази червената гранула за дискуси защо не става за мбуната.

rollon

Цитат на: exersist - 22.02.2014 15:50
Изключих съвсем и на момента не сесетих. Като се пребирам от работата  два магазина са ми попът.
Интересно ми е да знам тази червената гранула за дискуси защо не става за мбуната.
Храната не става,защото М'буната се хранят предимно с алги и храна богата на протеини предизвиква запушване на червата им и от там така известното заболяване Блаут :)

tao

Цитат на: rollon - 22.02.2014 16:00
Храната не става,защото М'буната се хранят предимно с алги и храна богата на протеини предизвиква запушване на червата им и от там така известното заболяване Блаут :)
Болеста е блоут.
Предполагам че е правописна грешка.
Уточнението е , че не протеините а ЖИВОТИНСКИТЕ протеини е причината.
Аз храня мбуни с тетра дискус и няма никакъв проблем.
Разбира се тази храна я давам максимум 4 пъти в седмицата като допълнение и никога в голямо количество.
Всъщност точно  когато се хранят с голямо количество храна богата на животински белтъчини  рибите могат да се запушат.
Протеинът в храната си е важен
Без протеин няма растеж..
Трябва обаче да се съобразяваме какъв е .
Смея да твърдя че ако рибите от групата ''УТАКА'' се хранят единствено с храна с растителен протеин проблемът е не по-малко малък от ,колкото когато мнуна приема животински протеини.

Ivan_S

Само да допълня, че всичко прекалено е вредно. Макар растителноядните цихлиди да трябва да приемат предимно растителна храна, само на такава води до проблеми. По същия начин, ако приемат малко животински протеин, не е проблем. Въпросът е в комбинацията и дозата. Предполагам, че всички сте съгласни с това. В природата растителноядните М`буна приемат и 10% животински съставки, така да кажем. Това включва протеини, хитин, мазнини и т.н. Така че 10% присъствие на съставки с животински произход в храната на растителноядни цихлиди е нормално. При по-големи дози, всеки си поема риска :). Риск си поема и ако храни само със спирулина да речем или друга подобна храна, без да се балансира с храна от животински произход. Не крайностите, а баланса (с няколко храни или с една, ако го грантира) ще осигурят здрави и жизнени риби. Така си мисля и това опитвам да правя. Ако греша ... просто да ме коригира някой  *dontknow*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Antuni

Ей това най го обичат. Който има кеп за пеперуди може да си поналови...... ;-)


0899808552

tao

Цитат на: Ivan_S - 22.02.2014 22:18
Само да допълня, че всичко прекалено е вредно. Макар растителноядните цихлиди да трябва да приемат предимно растителна храна, само на такава води до проблеми. По същия начин, ако приемат малко животински протеин, не е проблем. Въпросът е в комбинацията и дозата. Предполагам, че всички сте съгласни с това. В природата растителноядните М`буна приемат и 10% животински съставки, така да кажем. Това включва протеини, хитин, мазнини и т.н. Така че 10% присъствие на съставки с животински произход в храната на растителноядни цихлиди е нормално. При по-големи дози, всеки си поема риска :). Риск си поема и ако храни само със спирулина да речем или друга подобна храна, без да се балансира с храна от животински произход. Не крайностите, а баланса (с няколко храни или с една, ако го грантира) ще осигурят здрави и жизнени риби. Така си мисля и това опитвам да правя. Ако греша ... просто да ме коригира някой  *dontknow*.

Ванка , ако ми позволиш аз мога да те коригирам лекичко.
Мбуна приемаща само растителни протеини няма да има никакви проблеми.
Когато такива риби приемат и 10-20 процента животински белтъчини наистина това е никакъв проблем.
Хитинът не е част от хранителните вещества.
В стомахът на рибата той практически е неразградим
Нито пречи нито помага.
Мазнините в зоопланктона са почти нула.

Поздрави.

Публикациите са слети: 22.02.2014 22:55

Цитат на: Antuni - 22.02.2014 22:37
Ей това най го обичат. Който има кеп за пеперуди може да си поналови...... ;-)




Ако знаеш местните какви кюфтенца връткат от тях ммммм.
Да идем да поналовим , ама не се люпят цвлогодишно  :-)

Ivan_S

tao, за хитина съм съгласен, т.е. аз и за другото, което си написал съм съгласен, де, но хитина го споменах точно като съставка, а не като хранително вещество. Той даже в менюто на растителноядните може да попадне така като помисля само случайно, ако е някое ракообразно например. Пък мазнините в зоопланктона колко са ... не знам :). Сигурно не са в промишлени количества, но дори и да са почти нула, все пак има нещичко. Както и да е, мерси за допълнението/корекцията  *THUMBS UP*.

П.П. кюфтаци от тези ларви не знам какви стават и дали са вкусни, но тези дето са отдолу във водата сигурно няма да ги върнат  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

tao

Бях гледал едно Африканско племе как ги ловят , правят ги на топки досущ като кюфтета , изсушават ги и после си ги хапват лакомко лакомко.
Дори имаше интересен коментар ,че  съдържанието на протеин в 100 гр от тези кюфтета че бил десетки пъти  повече от, колкото в една телешка пържола.
Та покрай този  факт ми останаха в главата.

Ivan_S

Да, да, напълно съм склонен да се съглася. Ние буболечки не ядем, но те са много мощен източник на протеин. Я виж в Азия какво става - скакалци, щурци, цикади, скорпиони и какво ли още не ядат ... и е доста хранително. Африканските и Южноамериканските племена ядат ларви, личинки и други подобни организми достигнали етапа на имаго :). А това, че за нас е непонятно, май си е наш проблем  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

tao

 А бе да ти кажа големи лакомии са тея в далечния изток.
Повечето от тях хич не чакат фазата на имагото .....
Пържат и маат, та им пръщят ушите.

Ivan_S

Най-много неща, които не съм предполагал, че могат да се ядат, съм гледал, че не са табу за азиатците (ако зачекнем темата с топлокръвната храна и влечугите, може да стане страшно). Това хубаво, ама май доста оспамихме темата на колегата. Предполагам, че някой от модераторите ще я изчисти от излишното :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

exersist

Благодаря за толкова коментари.
В крайна сметка 3-4 пъти в седмицата мога да давам и от гранулата за дискуси,ако съм разбрал правелно.
Имам и един въпрос, как да разбера по рибите дали е всичко наред? Да кажем ,че при дискусите като стане нещо на водата( умряла риба,няма достатъчно кислород или пък водата е за смяна) стават тъмни и на раета.
В момента не виждам проблем при мен,тъй като се хранят и плуват на ята, но има едни по тъмни и някои се крият .
Също да питам за кислорода дали ми е достатъчен от струята на външната помпа, доста мехурчета су получават.

benzol

Май не си разбрал добре с тетра дискус може да храниш по 1-2 в седмицата,аз при мен съм забелязал че като нещо не е наред рибите стават кажи речи безтветни,почват доста често да се търкат(чешат) по грунда и камъните.Но ако правиш на 6-7 дена по 40% смяна на вода мисля че няма да има проблеми.И пак ти казвам ако има с какво да ти помогна звънкай.

exersist

Цитат на: benzol - 23.02.2014 18:07
Май не си разбрал добре с тетра дискус може да храниш по 1-2 в седмицата,аз при мен съм забелязал че като нещо не е наред рибите стават кажи речи безтветни,почват доста често да се търкат(чешат) по грунда и камъните.Но ако правиш на 6-7 дена по 40% смяна на вода мисля че няма да има проблеми.И пак ти казвам ако има с какво да ти помогна звънкай.
Благодаря ти ,ако имам въпроси обезателно ще те потърся. Водата така или иначе имам навик да сменям веднъж в седмицата. Дори в момента я сменям. Сега се усещам как се прекарах с този чакъл, не виждам мръсотията. Сега ще търся кварцов пясък, дано да не е скъп. Рибите са тъмни на цвят, едните сини на раета ,другите са кафяви и жълти, точно такива исках.

Ivan_S

Цитат на: exersist - 24.02.2014 12:25
Рибите са тъмни на цвят, едните сини на раета ,другите са кафяви и жълти, точно такива исках.

Покажи снимки да ги видим, де :). На снимката виждам labidochromis caeruleus, дай да видим и другите.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

exersist

Цитат на: Ivan_S - 24.02.2014 12:31
Покажи снимки да ги видим, де :). На снимката виждам labidochromis caeruleus, дай да видим и другите.
Нямам фотоапарат, затова с телефона заснех няколко снимки.

Ivan_S

На една от снимките мернах дискус. Въпреки, че са цихлиди, африканските и американските имат доста различни изисквания към средата. В случая дискусът обитава доста кисела и мека вода, докато африканските цихлиди се чувстват най-добре в твърда и алкална вода. Един вид тези видове риби имат противоположни изисквания. Надявам се, че това смесване е временно. Освен това корени и растения в африкански цихлидарник за мен е малко особено. Това не е средата на тези риби, тя не изглежда така. Ама щом на теб така ти харесва, нямам право да коментирам ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

exersist

Напълно си прав! И за дискуса и за корена. Дискуса за момента се чувства добре както и другите риби. Не знам какво да го правя този дискус. Ако има някой мерак бих го заменил за малко растения.

Ivan_S

Цитат на: exersist - 24.02.2014 15:55
Не знам какво да го правя този дискус. Ако има някой мерак бих го заменил за малко растения.

Ти сам си си отговорил, просто пусни една обява в борсата ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

benzol

По принцип и дискуса може да живее в такива условия,имам познати от Пловдив които сменят вода дъректно от водочровода (дори и в магазините е така) .Тук водата е твърда и с PH 7.6,така че както ги научиш.За сега няма да има ядове с африканците защото са още малки но ако е още при теб и като са големи може да му видят сметката.

Ivan_S

Цитат на: benzol - 24.02.2014 21:25
По принцип и дискуса може да живее в такива условия

"По принцип" е едно, но дали трябва, е друго *NO*. И на Южния, и на Северния полюс е студено и по принцип могат да живеят заедно пингвини и бели мечки, но не живеят ... защо ли?

Всеки си преценява по какъв начин да си отглежда рибите ...
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

exersist

Тази сутрин се загледах по Labidochromis sp Mbamba и видях по опашките бели петна. Викам си ,айде почнаха се лекарства и карантина, докато не разгледах снимки на рибите в нета.  :-D :-D :-D
Надявам се че е от рибите, че по други няма.

benzol

ако може снимай ги да видим за какви петна става на въпрос

Similar topics (5)

35016

Публикации: 18
Прегледи: 9119

23115

Публикации: 9
Прегледи: 4818

13782

Публикации: 11
Прегледи: 6158

10798

Публикации: 5
Прегледи: 3364

56408

Публикации: 7
Прегледи: 3767