• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Хайвер, трябва ми помощ

Започната от Mercedes`SLK, 05.05.2005 18:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Mercedes`SLK

Имам едни папагали от няколко месеца:
http://anton86.hit.bg/fishes.JPG
и отскоро копаят дупка на дъното, днес хвърлиха и хайвер. Какво да правя? Някой може ли да помогне?

Nemo

Само тях ли гледаш?
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Mercedes`SLK

не, в аквариума има още скаларии, лабео, сомове, колиза... засега папагалите пазят хайвера, но довечера мисля, че сомовете ще го изядат  :?

Nemo

Не знам не искам да се излагам с мойте разсъждения , защото на мен опита ми липсва . Бих ти казал какво бих направил аз , но нз дали ще е правилно . Все някой по опитен ще ти каже. :)
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Mercedes`SLK

еми пробвай.. докато чакам някой друг да се включи  :)

Nemo

Най-добрия вариант - вадиш всички други риби. хахахаха
Но къде ще ги оставиш . Това е проблема
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

не знам защо нямаш отговор.може би защото е навечерието на гергьов ден.доста хора тук гледат цихлиди.
според мен съвета на немо е оптимален в случая.
не гаси осветлението през ноща,за да могат да си пазят хайвера или докато се излюпи и можеш да пренесеш малките.или докато някой,който се занимава с цихлиди ти отговори. :D
въпреки,че не смятам,че ще те посъветват нещо различно. :wink:
Никой не се е родил научен.

Mercedes`SLK

те така или иначе хайвера вече е изяден, вапроса беше дали можеше по някакав начин да го прехвурля някаде и как да излюпя яйцата :)

Boby_

Цитат на: "Mercedes`SLK"те така или иначе хайвера вече е изяден, вапроса беше дали можеше по някакав начин да го прехвурля някаде и как да излюпя яйцата :)
Тези "папагали" (или Blood red parrot, както ги наричат американците) са хибриди, а не съществуващ в природата вид. Аз лично много пъти съм се изказвал отрицателно за отглеждането, развъждането им и най-вече за търговията с тях. По принцип хайверът им е стерилен. Чувал съм за немалко случаи на успешно размножаване на "папагали" (иначе нямаше да са толкова разпространени най-малкото), но не и от първа ръка. Потърси в гугъла, ако те интересува. Но имай предвид, че е далеч по-добре да разкараш гадните мутанти и да си вземеш истински рибки - малко ли са ти повече от 2000 вида цихлиди с всякакви размери, форми и цветове, че ти трябва нещо по-различно?

Nemo

Тука в нашия магазин имат един женски папагал и една мъжка цихлозома . Вече 2 пъти хвърлят хайвер и хайвера си е нормален . Само дето от 30 малки само 1 прилича на майката  :lol: .Това е от 1-то люпило , а от 2-то са още много малки .  :roll:  Любов какво да се прави . :) Като от 10 гупи ми ожеля 1 мъжка и си е харесала една женска зебричка и плътно е до нея . :lol:  :P
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Атанас Казаков

В България наричат "ПАПАГАЛИ" всички червени или жълтеникави цихлиди с тумбесто тяло и триъгълна уста/има и зелени и сини/, а те всъщност са различни видове, получени чрез кръстосване на няколко вида основни форми.Цихлазома цитринелум и Цихлазома Тампоралис са основните участващи в хибридизацийте.Ако имате Цихлазома Тампоралис/Папагал без опашка-Love Parrot/, те са плодовити и няма проблем с развъждането им.Същото е и положението с Цихлазома Цитринелум/жълта или червена с тумбесто чело/.
Мъжките хибриди , обаче ,между тези  два вида, са безплодни и за успешно размножаване трябва да се ползва мъжка риба от горните два вида.
Доста е объркващо, особено ако не са Ви казали латинското име на рибата , когато сте я купували.Те повечето магазинери не знаят лат. име на златната риба , така че хаусът е пълен.

abaro

За магазинерите  :bravo
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

AQUASAUR

Айдееее, пак се почна... :roll:
Казаков, кой ти е напълнил главата с тези "бръмбари" относно "ПАПАГАЛИТЕ"... :shock:
Не искам да те засегна ни най-малко,ама са си абсолютни небивалици...   :roll:  :lol:
Единствено азиатците знаят "тайната рецепта" на получените "папагалски" мутации...(Иначе до сега тези риби щяха да се внасят откъде ли не другаде!?)...Доколкото съм проучвал сериозно по въпроса - изцеждат от женска цихлозома хайвера...,а от (друг вид цихлозома) мъжка - спермата...правят си съответните трикове за оплождане...и ето ти ги въпросните "Папагали"!
Тоест всичко става по изкуствен,симулативен и "лабораторен" път...
Най-вероятните родителски("донорни") видове са Цихлозомите(актуалната сигнатура вече е друга,но ще използвам тази!): "Цитринелум","Лабиатум","Северум Голд"и"Синспилум"
Дали е възмажно да накараш по естествен път различни по вид родители да се харесат...:wink:
и сами доброволно да свършат тази работа...   :roll:
Пробвал съм доста варианти...,но поне при мен - НЕ СТАНА !!!
А иначе, за хайвера на самите Папагали, че е абсолютно стерилен - Боби е прав!
И с него съм пробвал какви ли не "магии"... - НЕ СТАВА !!!
Така че, аз поне, не вярвам някой друг, освен азиатците, да е имал успех в тази сфера...:!:  :?:
И понеже пак се почва "традиционното оплюване" на зоомагазинерите и спора "НЕ НА ХИБРИДИТЕ !"...
За да не се повтарям, ще си позволя да пусна линк към същата тема, но в друг форум:
http://www.aquamakerbg.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=28&sid=f25d0cbbb40ff82098b3b832dbb88d84

Много ще се радвам,ако всеки се изкаже не първосигнално,а с повече смислени аргументи...и протече един колегиален дебат... :!:  :idea:  :D

Boby_

Aquasaur, няма да влизам в спор с теб относно моралната страна на това да се продават хибриди, ОСОБЕНО в случаите, когато "случайно" продавачът пропусне да уведоми купувача какво точно му продава.
Тая тема вече е разисквана, вероятно пак ще се разисква, но без мен. Аз казах. Хау!
:lol:

Иначе технически си напълно прав.

AQUASAUR

Ще взема като имам повечко време, да пусна една тема:
"Бисери","Коефициент на Интелигентност" и "Жажда" за аква-познания на средностатистическия "почтен" зооклиент !
За 10 години...имам предостатъчно натрупан "материал"... :shock:  :lol:
Пък ако се включат и някои колеги ("ИТАН","Кимбайците","Милен-Солунска".....
...а дори и не безизвестния Килимен!) - мисля, че голям купон ще стане... :roll:  :P  :lol: :twisted:  :shock:  :o  :oops:  :lol:
Всъщност,"да не викам Дявола"  :twisted: , май ще е достатъчно,просто някой да ми погостува зад щанда
в един по-интензивен ден...
и сам ще разбере какво имам впредвид... :wink:  :roll:  :lol:
Така че, ХОРА - ВСЯКАКВИ !...и от едната страна...и от другата...
Ако ще критикуваме някого, честно е да бъде конкретно и аргументирано...:!: :evil:  :lol:

Similar topics (5)

35434

Публикации: 20
Прегледи: 9807

14782

Публикации: 6
Прегледи: 4719

678

Публикации: 2
Прегледи: 3712

515

Започната от stanko


Публикации: 1
Прегледи: 2769

46296

Публикации: 3
Прегледи: 2232