• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Африкански цихлиди в 150л

Започната от bendji, 06.02.2014 18:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tao

Ако изборът е само с един филтър аз препоръчвам да е вътрешен.
Това е по -добре от колкото само с канистър.
Много хора си мислят , че тези филтри ще им осигурят нужното механическо очистване , но се подвеждат.
На тях задачата е съвсем друга.
Най добре е комбинация на двата.

Ivan_S

Цитат на: tao - 09.02.2014 18:16
Ако изборът е само с един филтър аз препоръчвам да е вътрешен.
Това е по -добре от колкото само с канистър.
Много хора си мислят , че тези филтри ще им осигурят нужното механическо очистване , но се подвеждат.
На тях задачата е съвсем друга.
Най добре е комбинация на двата.

+1

Като сме зачекнали темата, ако приемем, че един доста приличен аквариум е с дъно 150х60 см. и височина на грунда 5 см., това са си 45 л. филтриращ материал, ако бъдат добре колонизиран с бактерии. Да не забравяме, че и камъните са повърхност за захващането им. Ако аквариумът не е претоварен, това си е съвсем приличен биологичен филтър. Само един хубав вътрешен филтър за течение и механична филтрация, ще допълни картината. Изобщо не омаловажавам канистрите, тъкмо напротив, но ако аквариумът е "лек", биологичната филтрация ще си е в самия него и ще е напълно достатъчна.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

tao


benzol

Най добре да си вземе от двата,външния да си го ползва за биологична филтрация а вътрешния за механична(само с едропореста гъба)

Асен Евгениев

Цитат на: benzol - 10.02.2014 10:49
(само с едропореста гъба)
Защо само с едропореста?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

benzol

Защото ще е за механична филтрация,а за цихлиди ако сложи вата или ситнопореста много бързо ще се задръства и ще трябва да я чисти през 3 дена.Ако си вземе канистър там може да сложи вата в последната кошница за по фина филтрация.

Асен Евгениев

Аз на златните, които цапат много, съм с канистър и вътрешен филтър, който е с едра
и ситна гъби и го чистя веднъж на две седмици. Затова ми стана интересно с какво
се задръства гъбата в цихлидарника, нали съм замислил един африканец.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Ivan_S

Задръства се със същото, с каквото филтъра при твоите златни :). За вътрешен филтър на цихлидарник комбинация от едропореста и дребнопореста гъба е ОК. Аз гъбките ги приплаквам всяка седмица, ама то защото са малки и бързо се задръстват. Вата по-добре в канистър, съмп или топ филтър.

.... ама благодатна почва за коментари на тема филтрация намерихме в темата на колегата  :-D. Дано не ни се сърди  :-[.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

bendji

Колеги не се сърдя за нищо и с интерес чета всичките ви мнения - продължавайте с коменарите  :-)
Благодаря  *DRINK*

Асен Евгениев

Цитат на: Ivan_S - 10.02.2014 16:02
Задръства се със същото, с каквото филтъра при твоите златни
Ситен пясък, ровещи риби, вдигнатите частици може да задръстват ситната гъба,
знам ли. Филтърът ще стига почти до дъното и ще засмуква всичко вдигнато.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Ivan_S

Пясък едвали ще засмуче, освен ако е съвсем фин и филтъра е много мощен. Задръства се с обичайните боклуци отделяни от рибите и вдигани от дъното.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

benzol

Моя вътрешния е 300л/ч и филтърния ми материал е малко (имам само синя едропореста)  на 15см е от дъното и при седмичното миене гъбата е направо черна.Според мен зависи и по колко се храни а аз храня по 2-3 на ден.
Ако ще слагаш и двата гледай вътрешния да е с повече филтърен обем.
А иначе за филтрация може и само с една гъба и отгоре слагаш една по мощна филттрна глава и готово,ако не ти стигне слагаш още една.

bendji

Канистъра е закупен Сън Сън 1400 л/ч

Асен Евгениев

Добър филтър за нищо пари, ще ти свърши идеална работа.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

15520

Публикации: 23
Прегледи: 12367

1983

Започната от bogo


Публикации: 24
Прегледи: 15918

6264

Публикации: 4
Прегледи: 3449

46920

Публикации: 5
Прегледи: 3441

472

Започната от TURBO


Публикации: 46
Прегледи: 23235