• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:01

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Африкански цихлиди в 150л

Започната от bendji, 06.02.2014 18:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bendji

Здравейте може ли африкански цихлиди (малави) да живеят в 150л
д.ш.в. 100х50х30?
благодаря

rollon

Може,препоръчвам саулосите или демасони :).Може да се насочиш и към някой от танганайците,които изискват по-малък обем:
http://en.wikipedia.org/wiki/Neolamprologus_brichardi

bendji

Благодаря колега.
Колко риби могат да се гледат и може ли и от двата вида саулоси и демасони?
И може ли да ми препоръчате някакъв филтър(канистър)

stamata

Най-добре само единия вид да избереш. Аз съм за саулоси понеже имаш сини и жълти рибки, а демасони са само сини. Можеш да гледаш 3 мъжки и 12 женски, макс. 15 риби, повече не е за препоръчване. Или пък 10 демасонита с 5 лаб.церелеуса става също. Идеята за видов аквариум само със саулоси, като че ли е най-добра.

Ivan_S

Аз съм с видов аквариум - 100 л. - 8 бр. саулоси  *THUMBS UP*. Любител съм на видовите аквариуми по принцип и в случая, ако го направиш видов - саулоси, няма да съжаляваш. Хем ще имаш 2 основни цвята в аквариума, хем няма да се налага да търсиш решение за съвмествяване на 2 вида в относително малък аквариум, предвид бойния характер на малавийските цихлиди ;). Това не го подминавай, а може би най-добре от там да започнеш.

Комбинацията саулоси и демасони е класика в жанра, както се казва. В твоя случай 2 групи от по 5-6 риби ще е добре като бройка. 1 м. + 3-4 ж. от вид. Да, колегата stamata е прав, че при такава комбинация синьото ще преобладава, но само с 1 бройка :). Ако вземеш 7 саулоси (1м/6ж) и 5 демасони ще имаш по равно синьо и жълто :).

Вариантът с лабидохромиса също става, но аз лично в този случай, при 5 бр. от него, бих взел 7 демасонита, не повече. Все пак лабидохромисът става по-едричък от демасонито.

Успех в начинанието и ни дръж в течение за развитието :) *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

bendji

Много ви благодаря за отговорите.
Тези дни ще поръчам аквариума който споменах и мисля да бъде видов саулоси жълтуркото ми е любимец  :-)
сега остава да измислим филтрацията и да намерим нещо изгодно поради финансови затруднения  :-(

benzol

Добре си се насочил към видов аквариум,за филтрацията трябва да кажеш и с какви финанси разполагаш че по опитните колеги да ти предложат добър канистър.Според мен един 1000л/ч външен и 1500л/ч вътрешен ще ти решат проблема.

Асен Евгениев

Цитат на: bendji - 07.02.2014 20:28
мисля да бъде видов саулоси
Точно такъв си спретвам в момента, 140 л. За начало. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Ivan_S

Цитат на: benzol - 08.02.2014 19:11
Добре си се насочил към видов аквариум,за филтрацията трябва да кажеш и с какви финанси разполагаш че по опитните колеги да ти предложат добър канистър.Според мен един 1000л/ч външен и 1500л/ч вътрешен ще ти решат проблема.

Дори и само с вътрешен 1500 л/ч според мен ще се оправи. 880 л/ч се справя повече от добре със 100 л. цихлидарник (личен опит ;))
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

bendji

Засега мога да отделя около 100-120лв, а другия месец и повече.

Ivan_S

За вътрешен филтър са ти пре-пре-предостатъчни. Само разгледай офертите. Ако останеш на варианта само с вътрешен, тогава гледай да има отделение за керамика или поне някое от отделенията да може да се използва за такава.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Асен Евгениев

Цитат на: bendji - 08.02.2014 21:08
Засега мога да отделя около 100-120лв, а другия месец и повече.
Стигат и за канистър. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

bendji

Аквариума който исках да поръчам бил само за София  *NO*

benzol

Цитат на: Ivan_S - 08.02.2014 20:17
Дори и само с вътрешен 1500 л/ч според мен ще се оправи. 880 л/ч се справя повече от добре със 100 л. цихлидарник (личен опит ;))
Ванка предполагам добре знаеш че за цихлидарник колкото повече филтрация толкова по добре.Бюджета с който разполага човека му стигат и за външен и за вътрешен филтър.

Ivan_S

Цитат на: benzol - 09.02.2014 13:59
Ванка предполагам добре знаеш че за цихлидарник колкото повече филтрация толкова по добре.Бюджета с който разполага човека му стигат и за външен и за вътрешен филтър.

Нямам нищо против, така е *THUMBS UP*. Просто споделих, че може дори и само с вътрешен. Не казвам да е само с такъв, а това че може и така, и така. Естествено, че колкото повече, толкова повече .... една мечка го беше казала  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

tao

Ако изборът е само с един филтър аз препоръчвам да е вътрешен.
Това е по -добре от колкото само с канистър.
Много хора си мислят , че тези филтри ще им осигурят нужното механическо очистване , но се подвеждат.
На тях задачата е съвсем друга.
Най добре е комбинация на двата.

Ivan_S

Цитат на: tao - 09.02.2014 18:16
Ако изборът е само с един филтър аз препоръчвам да е вътрешен.
Това е по -добре от колкото само с канистър.
Много хора си мислят , че тези филтри ще им осигурят нужното механическо очистване , но се подвеждат.
На тях задачата е съвсем друга.
Най добре е комбинация на двата.

+1

Като сме зачекнали темата, ако приемем, че един доста приличен аквариум е с дъно 150х60 см. и височина на грунда 5 см., това са си 45 л. филтриращ материал, ако бъдат добре колонизиран с бактерии. Да не забравяме, че и камъните са повърхност за захващането им. Ако аквариумът не е претоварен, това си е съвсем приличен биологичен филтър. Само един хубав вътрешен филтър за течение и механична филтрация, ще допълни картината. Изобщо не омаловажавам канистрите, тъкмо напротив, но ако аквариумът е "лек", биологичната филтрация ще си е в самия него и ще е напълно достатъчна.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

tao


benzol

Най добре да си вземе от двата,външния да си го ползва за биологична филтрация а вътрешния за механична(само с едропореста гъба)

Асен Евгениев

Цитат на: benzol - 10.02.2014 10:49
(само с едропореста гъба)
Защо само с едропореста?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

benzol

Защото ще е за механична филтрация,а за цихлиди ако сложи вата или ситнопореста много бързо ще се задръства и ще трябва да я чисти през 3 дена.Ако си вземе канистър там може да сложи вата в последната кошница за по фина филтрация.

Асен Евгениев

Аз на златните, които цапат много, съм с канистър и вътрешен филтър, който е с едра
и ситна гъби и го чистя веднъж на две седмици. Затова ми стана интересно с какво
се задръства гъбата в цихлидарника, нали съм замислил един африканец.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Ivan_S

Задръства се със същото, с каквото филтъра при твоите златни :). За вътрешен филтър на цихлидарник комбинация от едропореста и дребнопореста гъба е ОК. Аз гъбките ги приплаквам всяка седмица, ама то защото са малки и бързо се задръстват. Вата по-добре в канистър, съмп или топ филтър.

.... ама благодатна почва за коментари на тема филтрация намерихме в темата на колегата  :-D. Дано не ни се сърди  :-[.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

bendji

Колеги не се сърдя за нищо и с интерес чета всичките ви мнения - продължавайте с коменарите  :-)
Благодаря  *DRINK*

Асен Евгениев

Цитат на: Ivan_S - 10.02.2014 16:02
Задръства се със същото, с каквото филтъра при твоите златни
Ситен пясък, ровещи риби, вдигнатите частици може да задръстват ситната гъба,
знам ли. Филтърът ще стига почти до дъното и ще засмуква всичко вдигнато.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Ivan_S

Пясък едвали ще засмуче, освен ако е съвсем фин и филтъра е много мощен. Задръства се с обичайните боклуци отделяни от рибите и вдигани от дъното.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

benzol

Моя вътрешния е 300л/ч и филтърния ми материал е малко (имам само синя едропореста)  на 15см е от дъното и при седмичното миене гъбата е направо черна.Според мен зависи и по колко се храни а аз храня по 2-3 на ден.
Ако ще слагаш и двата гледай вътрешния да е с повече филтърен обем.
А иначе за филтрация може и само с една гъба и отгоре слагаш една по мощна филттрна глава и готово,ако не ти стигне слагаш още една.

bendji

Канистъра е закупен Сън Сън 1400 л/ч

Асен Евгениев

Добър филтър за нищо пари, ще ти свърши идеална работа.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

5042

Започната от Raziel


Публикации: 10
Прегледи: 5290

54868

Публикации: 6
Прегледи: 3093

52152

Публикации: 5
Прегледи: 3523

42993

Публикации: 1
Прегледи: 3028

4904

Публикации: 32
Прегледи: 13744