• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтрация на малък аквариум (~110L)

Започната от lkm, 14.01.2008 14:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

lkm

Здравейте,

Имам аквариум с размери 70х40х40, в който досега гледах стандартните рибки - неонки, барбуси, и т.н. Оборудването му не в кой знае какво - нагревател, помпичка и филтър AquaEl FAN3. В момента е малко "поумрял" и съм решил да го преправя за цихлиди.  От известно време съм се зачел по темата - изчетох целият форум (и не само) няколко пъти. Знам че аквариума се смята за малък за подобен тип риби, но това е положението. Смятам да гледам 2 - 3 двойки от по-малките видове (labidochromis caeruleus и подобни), като ще пробвам и да го залеся малко.

Проблема ми е какво да правя с филтъра. Първоначално смятах да преправя AquaEl-а като му разкарам пластмасовият контейнер и му сложа голяма гъба. Притеснява ме обаче факта, че за да го скрия ще трябва да натрупам много голяма камара от камъни, което много ще намали чистия воден обем (който и без друго ще падне на ~90 литра след грунда). Евентуално мога да си взема от тези, който са комбинирани с биофилтър (AquaEl Turbo), но те пък са с много дълги и трябва да редя камъни до тавана. А незнам филтрацията доколко ще е добра и при единия и при другия. Нека някой сподели дори и за обща информация.

Другия вариант, който обмислям е да си взема външен най-накрая външен филтър. Проблема с него е че около аквариума нямам място, а шкава ( който е проектиран за самия аквариум но в последствие се напълни с кви ли не боклуци) е разделен на секции с височина по 30 см. Другото ми притеснение е, че понеже бебето спи в същата стая, канистъра трябва да е абсолютно безшумен (не тих) и да не прави никакви мизерии под него над него или около него (да не хвърля вода, миризми и т.н.). Незнам дали евентуално ще е проблем маркучите от него  първо да слязат малко надолу (да не пробивам дупката в края на рафта) и после нагоре към аквариума, дали може да работи в затворено пространство. А и да не се окаже на края че ми трябва и вътрешен филтър все пак. Като цяло си харесах един (по скоро единственият) модел  EHEIM ecco 2232 comfort. Незнам обаче дали размерите  отговарят на това което си мисля че отговарят, а и нещо не успях да открия нито отзиви за него (във форума), нито цена в лева (където и да било).

Варианта с външен "окачен" филтър отпада понеже конструкцията на аквариума не го позволява.

Дайте съвет какво да правя че съм изпаднал в дълбока дилема. *dontknow*


panchopan

Махаш едно от рафтчетата и слагаш един Atman 3335. Абсолютно безшумен е и е идеален за твоя аквариум.
Не е върхът на сладоледа, но пък ще ти върши работа и е евтин, а и маркучите му са дълги.
Дупчиш гърба на шкафа и си готов.

Другия вариант е Сера Фил 900, но за него не знам как стои въпраса със шума.

Дано да помогне :-)

- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Birhan

Аз имам аквариум 90 литра и съм с външен филтър на "Хаген" "Флувал 104".Абсолютно безшумен е!Идеален за твоя аквариум!Аз го взех септември за 129лв.От магазин "Лилия"(Дискус)беше на промоция,сега е около 150-160 лв.Малко е скъпичък,но си струва!И хубаво ще чисти и бебето ще нанка!Така,че няма да има проблем! ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fthumbs%2F901%2F9186901.jpg&hash=4bdda2cdea966970340a199718ee7711c404f0a2
OSRAM Team Bulgaria / Plovdiv

zambo

За 2-3 чифта рибета може и само вътрешен . Все ще измислиш хитринка да скриеш грозната гъба . Я някоя декорацийка , я някоя валиснерия и т.н. , въпрос на фантазия .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

cihlidi_fan

Искам само да направя една корекция, да не съжаляваш после: При цихлидите от Африканските езера в случая Малави - групата М'буна такова понятие като 'чифт' няма! Гледат се на групи, препоръчително е на 1 мъжки да има поне 2-3 женски, за да се разпределя агресията, а не да е насочена само в/у един екземпляр, който в този размер аквариум няма къде да избяга и ще бъде постоянно изтезаван от мъжкаря и накрая ще умре.

Можеш например да вземеш 2 вида риби по 5-6 подрастващи бройки. Labidochromis caeruleus е един много добър вариант, можеш да си избереш още някакъв вид, например Metriacima estherae.
220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

lkm

Напоследък хич ме няма в декорациите, и и нямам много време да се занимавам. При такава "бедна" разстителност освен с камъни с друго невиждам как мога да скрия вътрешния филтър. А и малко ме притеснява да не вземе да заблатяса много бързо и да се наложи да сменям вода всяка седмица. Не съм гледал никога цихлиди и незнам какви мизерии са способни да натворят.

Колкото до Атамана - малко са ми голями, а шкафа няма как да го преправя. На Sera Serafil 900 съм го гледал но и на него много му стърчат маркучите, а и нещо се оплакват че били текли.

Виж Флувал-а съм го пропуснал. Като му гледам размерите мисля че ще влезне в шкафа. Можеш ли да го премериш с кранчетата колко е висок ? Дали ще успее и да завърта водата (страх ме е с толкова малък филтър да не се наложи да слагам и вътрешен) ?

Колкото до рибките - аз много не ги познавам тях тъй че вероятно ще ги избирам по цветове. Едните със сигурност ще са labidochromis caeruleus, но по принцип исках и от сините, а евентуално и от едни който ги видях при Пецата - чисто оранжеви. Така карнавала ще е пълен. По натам ще се поинтересувам повече за тях. Нека първо им осигуря условията.

torsade

ЦитатСмятам да гледам 2 - 3 двойки от по-малките видове (labidochromis caeruleus и подобни), като ще пробвам и да го залеся малко.
По мои скромни наблюдения, поне когато имах такива, церулеусите са душмани на растенията. От рибите, които имам сега, пак лабидохромисите (хонджи) са душманите на тревичките.
Охлювът не ни е враг!

mkmarinov

Може да видиш Eheim Classic 2211, малък е, безшумен е, аз го ползвам за 120л. Мисля че ще се събере в рафта 30см, мерих го - без стойката е 28см, остава въпроса дали се продава още в БГ, тука има още по магазините, но бях чувал че в БГ няма вече. *dontknow*
Es gibt Menschen, die, wenn sie das Licht am Ende des Tunnels sehen, ein neues Stück Tunnel kaufen.

panchopan

ама аз казах че трябва да махнеш едната дъска/рафт за да стане
няма такъв който да се събере с маркучите в 30см
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

zmeq

Цитат на: lkm - 14.01.2008 16:57
А и малко ме притеснява да не вземе да заблатяса много бързо и да се наложи да сменям вода всяка седмица.

Не, недей ...  :-|

otli4nikat2

колега виж  jbl-kristalprofi 700  добър на високо ниво несе чува  от 1.6 г ползвам такъв и е лесен за почистване успех
"Ако си съгласен с мнението на мнозинството,
значи е време да спреш и да се замислиш. "

S_mo

2008 godina  :-)
: 19.08.2012г 00:12ч
Безщумен е флувал 105 не 104, 105. Много лесно се подържа, аз го ползвам за 58 литров аквариум защото не ми се чисти филтър постоянно. 165лв ;-)

JEM

Човека е задал въпроса си преди 4 години,едва ли до сега стои без филтър *dontknow*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

kapacitet

Е що, може да е от търпеливите и да си чака реда за отговор.  *ROFL*

S_mo


Similar topics (5)

46966

Публикации: 4
Прегледи: 2758

843

Публикации: 44
Прегледи: 18884

41646

Публикации: 2
Прегледи: 2304

37930

Публикации: 32
Прегледи: 14509

37018

Публикации: 0
Прегледи: 2019