• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Това не ми &

Започната от Boby_, 01.09.2004 15:13

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Boby_

И тази година (както почти всяка по това време) през август бях на море. Поради този радостен факт (всъщност не толкова радостен, защото вече свърши) се наложи да оставя рибките си за 3 седмици без надзор. Имаше кой да ги храни на 2-3 дни веднъж, но нищо повече. Няколко дни преди да замина забелязах, че едната женска Melanochromis cyaneorhabdos има хайвер, но я оставих - нямаше как да извадя яйцата от инкубатора, когато им дойдеше времето. Реших да прежаля едно люпило - обикновено женските (особено такива, на които вече са им "отнемани" яйцата) гълтат или изплюват хайвера и не го "носят" до край. Предположих, че и този път ще се случи точно това, така че за да не стресирам рибите излишно, оставих женската с пълна "гуша" с хайвер в общия аквариум.
Когато се върнах преди няколко дни, съвсем бях забравил за това обстоятелство. Заех се да почистя аквариума и забелязах, че женския меланохромис пак е с пълна "гуша". Подготвих инкубатора (самоделен - един буркан с капачка от дъно на кофичка от кисело мляко, но върши идеална работа), допълнителната помпа, която го захранва и аквариумчето, където го слагам и хванах рибката. Но вместо да извадя от устата и новички жълти яйчица, от там излязоха съвсем оформени готови рибета поне на няколко дни. Бяха десет на брой с размер около 0,6-0,7 см.  Освен всичко друго, бяха и доста изнемощели и изпосталели - явно в големия аквариум не са имали възможност да се докопат до храна. Прибрах си инкубатора и отделих бебетата. Едва ли ще станат качествени риби - ако се пресече ръста им като малки, после трудно наваксват и не израстват до пълния си размер. Но все пак ще ги оставя - може и да излезе нещо от тях. Хранят се добре и ако дръпнат в следващите 2-3 седмици, ще имат шансове да заприличат на нещо.  :lol:
Ей това исках да споделя. А също и че малавийците са страшна работа, ама това вече всички си го знаете!  8)

niky

Ами честито. И като порастнат да се сетиш за мен  :lol:

Boby_

Цитат на: "Niky"Ами честито. И като порастнат да се сетиш за мен  :lol:

Готово, брой ги за теб.  :wink: Знаеш, че нямаш грижи, само да си поискаш и да има.

РОСЕН

:D ЧЕСТИТО!!!Да са ти живи и здрави.
Boby ТИ много ги хвалиш тези малавийци и почвам да се чудя ...Имам един 70л. аквариум които седи неизползван дали мога да го заселя с такива рибоци?Как мислиш?Ако реша да го направя ще помогнеш ли ?

Boby_

Цитат на: "РОСЕН":D ЧЕСТИТО!!!Да са ти живи и здрави.
Boby ТИ много ги хвалиш тези малавийци и почвам да се чудя ...Имам един 70л. аквариум които седи неизползван дали мога да го заселя с такива рибоци?Как мислиш?Ако реша да го направя ще помогнеш ли ?

Ще помагам винаги и с удоволствие.
Но преди да се захванеш с малавийци, трябва да знаеш, че не са съвсем лесни риби. Имат доста проклето характерче и в ръцете на начинаещ могат да направят доста поразии дори една на друга. Освен това не траят растения, не е добра идея да се гледат и с други риби.
70 л. ми се струва мъничко. Все пак можеш да си вземеш за проба 1 мъжки с 3-4 женски от някой от по-спокойните и дребни видове. Аз лично започнах с малавийците в един 45 л. аквариум и то с два вида съвсем не от най-тихите.  :lol:
Попрочети това-онова за тях, пък ако ти хареса това, което научиш, пак питай - ще ти отговарям с удоволствие. Ето няколко добри линка на английски и руски:
http://malawicichlids.com/index.htm
htto://www.cichlid-forum.com/
http://www.malawi.cichlids.ru/
http://www.cichlidenareal.ru/

Eто и едно сайтче на шведски. Споко, и аз не го знам тоя език, но за сметка на това има готини снимки.  :wink:
http://www.riftlakes.com/

РОСЕН

Е аз горе долу съм придобил някаква представа за тях .А иначе като обурудване и декорация нещо по спецялно имали?Смисъл откаде да почна?Предполагам като начало ще трябва да намеря пясък някви камани и ...? :D

bubanka


Boby_

Цитат на: "РОСЕН"Е аз горе долу съм придобил някаква представа за тях .А иначе като обурудване и декорация нещо по спецялно имали?Смисъл откаде да почна?Предполагам като начало ще трябва да намеря пясък някви камани и ...? :D

Ами на първо време ти трябва стандартното оборудване - аквариум, филтър/филтри с достатъчен капацитет (предвиждай малко повече от нормалното, защото все пак ще гледаш рибки без растения - малавийците не цапат много, особено Мбуна, които са предимнор растителноядни, но все пак си стават големи), термометър, нагревател с термореле, някакво осветление (за предпочитане е да е свястно, но това е заради естетиката, малавийците нямат специални нужди по отношение на светлината) и ... май това е като оборудване.
След това идва декорацията. Малавийците имат нужда от повечко укрития. Все пак не прекалено много, щото тогава няма да им видиш очичките.  :lol: Можеш да ползваш почти всякакви камъни - за разлика от повечето южноамерикански видове, тези от Малави и Танганайка имат нужда от твърда вода с високо pH, така че нямаш проблем да сложиш варовици и други втвърдяващи водата породи - таже помага.
Изборът на дъно е още по-лесен - пясък. Можеш да ползваш и по-едричък, но не е много желателно - малавийците ровят и го пълнят в устата си и ако сложиш едър груб грунд, рискуваш да се наранят (аз бях с такъв и не съм имал инциденти, но все пак...). В момента ползвам много добре промит, пресят и дезинфекциран строителен пясък. Трябва да се внимава с него, защото има склонност да влиза във филтрите, но не е страшно.
В общи линии това е. Поогледай сайтовете, харесай си един или два вида, но гледай да са от по-спокойните (Labidochromis caerelus, Maylandia estherae и др.). Не е добре да кобнинираш Мбуна с Хап (или Утака). За начало те съветвам да се пробваш с Мбуна - има страшно готини Хап-ове (Nimbochromis venustus, Cyrtocara moori), които се намират и у нас, но не е добра идея да започваш с тях. Хайде стига толкова за първи отговор. Ако те интересува нещо по-конкретно, "стреляй".  :wink:

РОСЕН

Мерси Boby_ . Като стигна до рибите ще питам пак.

Similar topics (5)

41911

Започната от Myxa TepopucT


Публикации: 8
Прегледи: 3788

8598

Публикации: 19
Прегледи: 6779

16639

Публикации: 0
Прегледи: 2120

2172

Публикации: 18
Прегледи: 9540

38574

Публикации: 13
Прегледи: 6141