• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 23:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Всичко за Дискусите ???

Започната от discus87, 11.01.2010 18:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

discus87

Здравете на всички.
Може би е доста изтъркана тази тема но я отворих по простата причина че искам да науча възможно повече за отглеждането на тези цихлиди.Итерисува ме всичко което знаете за тях и бих бил много благодарен ако някои ми отговори изчерпатално за това как се гледат може ли да се сложи грунд в аквариума какви растения виреят при тази температура абе всичко  :-) -аквариума е 280 л
аз хубаво отворих тема ама май мястото и не е във това лафче :-) все пак се регнах вчера
: 11.01.2010г 17:05ч
еи хора никой ли не се интерисува от това ?
моля ви помогнете !!!  :'(
дайте ми информация за отглеждането на тези красиви рибки  :-(

Divane

има доста информация във форума,просто не си потърсил.

discus87

ако не е проблем насочи ме мъничко

elblanko

Има търсачка, горе в дясно.
Четеш всичко което намериш, и ако нещо не ти е ясно, питаш.
Успех с рибоците. *DRINK*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

discus87

за сега намирам само проблеми с дискусите на хората но нищто конкретно
ще продължавам да търся
и все пак благодаря ви че ме насочихте каде да търся :-) *thanks
: 11.01.2010г 19:07ч
добре имам едно питане за външен филтар tetra tec 700 ще ми върш ли работа за тоза обем на авариума и ако да колко риби най много мога да гледам
ако не какво ми е нужно още за да мога да гледам дискуси
благодаря предварително  *thanks

discus

Здравей, като за начало е хубаво да изясниш какво точно искаш.
Варианти:
1. Аквариум с грунд, живи растения риби и т.н.
2. Аквариум с голо дъно и риби (живарник).

след това идва ред на четенето, колко риби да сложа в обема с който разполагам. След това идва и уточняването на филтър, нагревател и друго оборудване.
Така че дай да тръгнем от начало. Казваш 280 л. ама какви са размерите. Какво  точно искаш като тип аквариум.
Формулирай някакви конкретни въпроси, за да може да се отговаря конкректно, едва ли някой ще седне да пише 3 листа за да обясни всичко накуп, пък и дори тогава нещо ще бъде пропуснато.

discus87

размера на авариума е 120 x55x42  помпата е тетра тек-700 /дават я 100 -250 л на час струва ми се доста слаба но мога евентуално да си взема и някоя вътрешна  с по голям дебит нагревателя е 200 -ватов
знам че 1-ят вариант е много по рисков по отношение на хигиената но пък от към естетична гледна точка е по добър и смятам да пробвам с него
Явно сега идва ред на вапроса ми колко дискуса може да се гледат при тези условия , а щто се отнася до темата ме интерисува главно как да предпазвам рибите от болести и с какво се лекуват какви са признаците по които се познава болната риба  с какви препарати се третира водата за понижаването на PH и DH какви добаки мога да слагам в кофата на помпата  и какво е предназначението на всяка от тях защото чета тук за разни смоли ,торф и др но никои не обяснява конкретно за какво става вапрос
И още едно вапросче ме валнува ..
прочетох някаде че дискуса е доста плашлива риба и за да се намали стреса и за да плува нормално и спокоино в откритите пространства на аквариума е нужно да има и някакви други дребни рибки които да да плуват като на пр. стадо с неони или пак от тяхното семеиство та се питам дали е нужно това
Все пак за доброто на дискуите :-)

discus

Пак почна да "тичаш". 120х55 да разбирам ли че е площта на дъното.

п.с. не бързай сега с болестите и другите въпроси.

discus87

120 дъйина 55 височина 42 ширина
така става ли :-)

discus

Значи площта на дъното е 50,4 кв.дм. Това са препоръчителни изисквания според размера на рибите.
Възрастни:
10см - 8 кв.дм
11см - 9.5 кв.дм
12см - 11 кв.дм
13см - 13 кв.дм
14см - 15.5 кв.дм
При малките дискуси, с оглед на това, че са стадни животни без териториални претенции, то:
5см - 1 кв. дм
6см - 1.5 кв. дм
7см - 2 кв. дм

Хубаво е да се купуват минимум 6бр. риби за избягване на големи проблеми с агресията. Оптимално според мен е стадо от поне 8 риби. Ако успееш да ги отгледаш всички до по-голям размер(възраст) от горните данни ще видим че въпросният аквариум няма да е оптимален,това не означава че непременно ще имаш проблеми като пораснат.
До тук мисля проблемът с бройката е ясен.
Давай сега нататък, какъв тип аквариум искаш 1 или 2 от предишен мой пост.

discus87

 за красиви  риби- красив аквариум  следователно 1-ят вариант :-)
и благодаря че ми отделяш това внимание зашото твоята информация ми е ценна  *thanks

discus

За първият вариант ти е необходим грунд, най-често ползваме 3-4мм фракция, като растения аз съм привърженик на ехинодоруси и тук там нещо бързорастящо(не обичам да ровя и режа постоянно). Криптокорини не бих препоръчал защото те трудно понасят големи смени на вода, а при дискусите понякога това е наложително. Принципно каквото и растение да решиш да слагаш, предварително знай че ще му е нужна адаптация(в смисъл трябва време докато свикне с високата температура) и не винаги това е успешно, трябват си експерименти или пък взимаш такива които със сигурност ще тръгнат. Това мисля че може и по натам да се изясни. Нагревател в зависимост от температурната разлика с помещението, за мен оптимално за дискуси е 29 градуса. Принципно е добре да са два по малки нагревателя(аз не го спазвам) отколкото един голям. При евентуална повреда на единият другият ще закрепи положението. Филтър ако не си го купил този за който питаш, избери по голям. Не само заради дебита а заради повечето обем на филтрните пълнежи. Само не се насочвай към тетра 1200, че нещо доста протекли такива имаше. Вътрешен филтър не слагай дискуса не обича много течение. Аератор въпрос на вкус, аз в момента ползвам. Преди не използвах и отрицателен ефект не съм забелязал.
Можеш да споменеш и от къде си за да се ориентираме за параметри на водата.

discus87

проблема е там че го купих този вече които споменах тетра тек -700 с този дебит 100-250 л , обема на кофата  е 6,6 л 
кажи ми алтернативен вариант тогава какво да правя с този филтар няма ли да стане
а за ехинодорусите напълно те подкрепям и аз съм им голям фен :-)
и да от Русе съм

Ивайло Гиздов

Дебита на този филтър е 700л/ч.и е за аквариуми до 250лт.

dok70

Прочети и за твърдост на водата и решавай РО система ли да вземаш или
да се пробваш първо на нормални риби и тогава...
;-)
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

discus87

аха ясно за филтара  :-)
а какво е PO система ?


discus

При 6 риби и този филтър може да се справи, съответно ще трябва да сменя повече вода. Не знам точни параметри на водата в Русе и не мога да дам конкретен съвет в момента. Ето какво казва Орлин по въпроса:
рН - 6.0 е идеално при мека вода (КН <4) Допустими отклонения 5.5 - 7.0
рН - 7.5 при твърда вода ( КН>7) Допустими отклонения 7.2 - 7.8
РО система може и да не трябва за момента, ако не си решил да развъждаш.

discus87

ами да за сега искам просто да си взема дискуси  а живот и здраве да праснат и да се оформят чифтове ще продъжим на пред :-)
А да ми кажете какво е това KH виждам че е нещо ориентировачно но какво точно е

dok70

Аз ще ви оставя да си комуникирате по discus-ски  :-D,
ама все ми е на ума, че беше твърдичка тая вода.
Лора може да помогне, ма си трай.
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

discus

Цитат на: discus87 - 11.01.2010 22:36
ами да за сега искам просто да си взема дискуси  а живот и здраве да праснат и да се оформят чифтове ще продъжим на пред :-)
А да ми кажете какво е това KH виждам че е нещо ориентировачно но какво точно е


ЦЪК

За водата в Русе някой да даде параметри.

discus87

ами добре
но мисля че този в магазина беше споменал за водата че е мека или малко над нормалните за дискусите стойности  но не съм сигурен

discus

Мека със сигурност не е, въпросът е колко е твърда.

discus87

уфф ами не знам
няма ли кои да каже ?

: 11.01.2010г 23:11ч
един приятел ми каза че била от 8-12 DH но пак не е много сигърно ;-)

discus

Чакаме някой да даде параметри.  :popcorn:

discus87

ами явно няма да разберм
до сега търсих в нета но не успях да намеря
помня 4е бях срещнал някаде една таблица със стойностите за всички градове но сега не мога да я намеря
:-|
: 11.01.2010г 23:11ч
http://www.vik-ruse.com/index.php?target=static&static_id=8
ето тук май го има това което ти трябва  :-)
ей каде отиде... :-(

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

discus87

да де ама каде е тази Лора сега я... да помогне малко и тя

Divane

ох, някой да обясни на човека за тестовете,че направо се притесних и аз! :-D

panchopan

Я и аз да се набутам между шамарите.
Хубаво си ги уточнявате нещата с Боби (discus), но според мен най-добре е да започнеш с вариант живарник - гол аквариум на голо дъно.
Причината да ти дам този съвет е че очевидно нямаш опит с риби.
Много по-лесно е да отгледаш добри дискуси на гол аквариум.
Голия аквариум се поддържа много по-лесно и съответно параметрите ще успяваш да ги поддържаш по-добре за дискусите.
Впоследствие може да си направиш аквариума "истински" - с грунт, живи растения и корени.
Аз не бих си направил такъв авариум в хола, но ти казвам да знаеш за да можеш да си направиш информиран избор.

Тестовете които ти трябват и за които говори Диването са ти Ph (киселинност), Gh (обща твърдост, може и без него), NH3/NH4 (амонии), NO3 (нитрати), P (фосфати)
Ще ти трябват в началото докато се научиш да познаваш показателите по поведението на рибите. Ph и NH3/NH4 са ти задължителни.

На гол аквариум обаче този филтър ще ти е малък. Не заради дебита а заради обема си.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

discus

Пешо голят аквариум е по лесен от гледана точка на лесно почистване на дъното от остатъци и съответно позволява по обилно хранене, но пък това е обвъзрзано с ежедневно почистване. При наличие на грунд почистването става по трудно, но той ни помага във филтрацията съвместно с растенията. Аз като по мързелив голо дъно бих използвал само в развъдник.

discus87

Благодаря за информацията  *thanks *thanks *thanks
Но щом като 2-я вариант е по добър не мога ли да гледам растенията в саксйки и и да постеля съжсем тънак слои грунд колкото да скрие стаклото от долу че ми е много грознио да гледам гол аквариум

discus

В саксийки растенията с добра коренова система при мен никога не са вървяли добре, но това не пречи да пробваш. От тънкият грунд ефекта мисля ще е никакъв освен скриването на стъклото.

discus87

да разбирам ли че повече няма какво да се коментира по темата , че вече станах за смях явно с моето не знание...

Живко

Предполагам, като гледам извадката на водопроводната вода, че водата в Русе е с КН 5-6, което гарантира рН към 7,5. Според мен е добре да се сложи във филтъра торф, за да се поддържа малко по ниско рН.
Следващият момент е наличието на фосфати 0,5 мг/л. Като добавим и рибите може да имаш проблеми. Пълнеж във филтъра премахващ фосфатите също ще е необходим.
Съвета ми е, ако искаш да гледаш дискуси, пък и каквито и да е риби, да прочетеш всички статии в раздел литература. Явно меракът и любознателността са на ниво, но няма да можеш да минеш тънко, сиреч без тази информация.

После слушаш дискус и останалите и действаш. :-)

Пропуснах. Ако имаш възможност, договори се с магазинера да размениш този филтър с друг, с по голям обем.
Никой не се е родил научен.

discus87

по голямата част ги прочетох вчера и онзи ден но азотния цикъл така и не се отваря
същото се отнася и за следващата статия/GH PH DH/ но нея поне ми показаха каде мога да я прочета
a за фосфатите какво се слага и каква е ролята на активния въглен в тая кофа защото го има вътре

}|{opukc

Привет!
Аз да обобщя малко нещата.
1. Външен филтър с голям обем и минимум 1000л/ч.
2. Нагревател 200 Вт - по-добре марков
3. Обилна аерация
4. Осветлението не толкова важно ако няма да има растения.
5. Грунд-не е задължителен
6. Хранене 3-4 пъти на ден с  разнообразна храна(гранули, кайма, хирономус)
7. Температура  29-30 С
8. Правилният старт на аквариума е много важен (напълно затворен азотен цикъл) - подходящи филтрационни материали за филтъра.
9. Би било добре да сложиш и УВ стерилизатор.
Хубаво е за има укрития (корени-мангового дърво)
Два пъти в седмицата смяна на вода по 30% с препоръчителни параметри РН 6-7, КН 1-4 и GH 2-4
С ратенията ще стане малко по-сложно.
Риби - в началото 8бр. за този обем. По-късно може да ги редуцираш на 5-6 по избор или по-голям аквариум естествено.

panchopan

По коментара на Боби - абсолютно съм съгласен за полезноста на грунда.
Точно за това казах че за гол аквариум филтъра ще е малък.
Тънкия грунд е напълно безсмислен.
Или нормален слой или голо дъно.

Голия аквариум те задължава да чистиш редовно.
Без пропуски.
Аквариума с нормален грунд ти позволява да не си толкова стриктен.
Но пък като се насити грунда става страшно ако нямаш опит да се справяш с подобни ситуации.

Растения в саксии нямя никакъв смисъл с дискуси.
По-добре си вземи само бързорастящи плаващи на голо дъно. Роголистник, пистия, леща...
Ако покриеш повърхноста с растения и корени не ти трябва даже.

И недей да те е срам да питаш.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

discus

Винаги има място за коментари, но трябват конкретни ситуации. Ако вичко е новозакупено на първо време пусни аквариума т.е решаваш какво искаш голо дъно или не и го стартираш. Пускаш филтъра и всичкото оборудване да си работят и не бързаш с рибите. Можеш да сложиш някакви риби за стартиране на аквариума 4-5 живородки например. Междувремено можеш да си вземеш някакви тестове за водата и да наблюдаваш развитието. След около 3 седмици може да се засилваш към дискусите ако всичко се е стабилизирало.

discus87

кои са подходящи филтрационни материали и кой за какво служи дайте ми примерна схема защото в кофата има керами4ни елементи някакви пласмасови топчета ред порести гъби активен въглен и накрая нянаква материя за финно почистване
и да разбирам ли че в стаята ми трябва да присъстват кофи и легени пълни с вода за престояване постоянно
а това за филтара просто за момента не мога да осигуря по добър от този
стартирах го преди 3 дни но грунда е по едар от вашите препоръки и май май ще ме накарате да започна отново всичко

discus

Едрият грунд ще задържа много мизерия, а и падналата храна ще се завира отдолу и рибите няма да я стигат. Почва гниене и т.н. Дискуса се храни бавно, спокойно и предпочита да себира храната от дъното. С времето ще се научат да идват горе и да ядат но в началото ще си чопкат от дъното.
За филтъра ти трябва пореста керамика, само като пример СЕРА сипоракс, всички аквариумни фирми предлагат пореста керамика. Не знам как е организиран потокът на водата в тетрата, но ако е отдолу нагоре, аз бих сложил най долу биотопките, и после бих добавил само пореста керамика.Най отгоре естествено си остава финната материя за да пази от попадане на нежелани боклуци при ротора.

panchopan

Имап 3 кошници ако е Тетратек ЕХ700.
Аз правя така:
Най-долната кошница - гъби;
Следващите 2 кошници - пълни с пореста керамика колкото могат да поемат.
Нама вати, няма топчета, няма активни въглени - безполезни са.

За керамика тая дето е дошла с филтъра не става за нищо.
Отиваш и си копуваш 4 литра насипна пореста керамика.
Не мога да те посъветвам за марка. Имам опит само със Сера.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

discus87

да се захващтам да пресявам нов груд и да го калибровам до желания размер значи
и всичко отначало :-)

Wetdream

Здравей!
Така и аз да се намеся малко макар,че вече долу горе нещата са изснени.
1.Водата в Русе е твърда както наща в Добрич, но това не трябва да те притеснява.Смените спокойно можеш да ги правиш направо от чешмата аз поне до сега вече 4 години така правя и нямам проблеми.
2.Избери вярянта с грунд ако обаче грунда е едар все едно си си вкарал таралеж в гащите за по малко от 10 дена нитратите ти ще луднат и дискусите ще почнат да боледуват и линеят.
3.Не слушай,че без грунд дискуса растял по-бързо ставал по-голям бля бля.... което става ще стане и в аквариум с грунд важното е аквариума да е стабилизиран и да му хванеш цаката на подръжка смяна хранене и т.н.
4.Вземи си 8 риби за този обем след 3-4 месеца махни 2-3 риби тези които не вървят и растат
Ако има нещо питай ;) !
Поздрави Стоян-Добрич
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.picvalley.net%2Fu%2F47%2F11733_956.JPG&hash=39826d0d7ecbb1fb61009315c975eef4b2f47e10

Ивайло Гиздов

Хора кажете нещо и за тази PO система

discus

Цитат на: rapundzel - 12.01.2010 12:02
Хора кажете нещо и за тази PO система

Какъв е въпросът *SORRY*.

Ивайло Гиздов

Еми какво претставлява,за какво служи,с какво сподпомага в аквариума

discus

Няколко филтъра и мембрана за обратна осмоза която пропуска само водните молекули. Служи за направа на мека вода най просто казано. Използва се когато има необходимост.

discus87

иееее
най накаря смених грунда сега всичко е готово слжих и 3 капсули bactozym дано вече нещата да потръгнат в правилната насока :-)
а ето и малко за PO системата  на NEMO
http://www.nicol-n.com/page.php?n=45136&SiteID=388

discus

Можеш да си харесаш растения и да ги наслагаш и тях. И остава да гледаш параметри на водата. Във филтъра можеш да сложиш торф както казаха колегите. Тази РО системка на която си дал линк имаш ли я или просто даваш четиво на питащият по горе колега.

discus87

не нямам я
дадох линка за да се изясни малко темата за PO-то
а за растения аз имам един ехинудорус с едни много тънки и дълги листа не го занм какъв вид е точно и много криптокорини  но те явно няма да бъдат в аквариума щом не понасят честите смени на вода , имам също и  няколко бързо растящи  растения но не ги знам как се казват с едни дребни  кръгли листенца са абе ще се пробвам да снимам и да кача снимки ама по късно

}|{opukc

Цитат на: discus87 - 12.01.2010 22:03
не нямам я
дадох линка за да се изясни малко темата за PO-то
а за растения аз имам един ехинудорус с едни много тънки и дълги листа не го занм какъв вид е точно и много криптокорини  но те явно няма да бъдат в аквариума щом не понасят честите смени на вода , имам също и  няколко бързо растящи  растения но не ги знам как се казват с едни дребни  кръгли листенца са абе ще се пробвам да снимам и да кача снимки ама по късно


Ох, човече, пиши моля те малко по-членоразделно. Всичко ти е един ред.

discus87

Добре де  :-)
Обещавам , че за на пред ще се опитам да пиша така  ;-)
: 13.01.2010г 13:01ч
От каде се спира темата ?
За сега няма какво повече да се каже по нея май за това предлагам да я спрем.
Но как ?

NO CARRIER

Не е нужно да се заключва. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Similar topics (5)

24167

Публикации: 6
Прегледи: 3823

3686

Публикации: 4
Прегледи: 3333

42555

Публикации: 3
Прегледи: 3432

27398

Публикации: 1
Прегледи: 2244

19725

Публикации: 2
Прегледи: 2595