• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 02:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Всичко за Дискусите ???

Започната от discus87, 11.01.2010 18:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

discus87

Здравете на всички.
Може би е доста изтъркана тази тема но я отворих по простата причина че искам да науча възможно повече за отглеждането на тези цихлиди.Итерисува ме всичко което знаете за тях и бих бил много благодарен ако някои ми отговори изчерпатално за това как се гледат може ли да се сложи грунд в аквариума какви растения виреят при тази температура абе всичко  :-) -аквариума е 280 л
аз хубаво отворих тема ама май мястото и не е във това лафче :-) все пак се регнах вчера
: 11.01.2010г 17:05ч
еи хора никой ли не се интерисува от това ?
моля ви помогнете !!!  :'(
дайте ми информация за отглеждането на тези красиви рибки  :-(

Divane

има доста информация във форума,просто не си потърсил.

discus87

ако не е проблем насочи ме мъничко

elblanko

Има търсачка, горе в дясно.
Четеш всичко което намериш, и ако нещо не ти е ясно, питаш.
Успех с рибоците. *DRINK*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

discus87

за сега намирам само проблеми с дискусите на хората но нищто конкретно
ще продължавам да търся
и все пак благодаря ви че ме насочихте каде да търся :-) *thanks
: 11.01.2010г 19:07ч
добре имам едно питане за външен филтар tetra tec 700 ще ми върш ли работа за тоза обем на авариума и ако да колко риби най много мога да гледам
ако не какво ми е нужно още за да мога да гледам дискуси
благодаря предварително  *thanks

discus

Здравей, като за начало е хубаво да изясниш какво точно искаш.
Варианти:
1. Аквариум с грунд, живи растения риби и т.н.
2. Аквариум с голо дъно и риби (живарник).

след това идва ред на четенето, колко риби да сложа в обема с който разполагам. След това идва и уточняването на филтър, нагревател и друго оборудване.
Така че дай да тръгнем от начало. Казваш 280 л. ама какви са размерите. Какво  точно искаш като тип аквариум.
Формулирай някакви конкретни въпроси, за да може да се отговаря конкректно, едва ли някой ще седне да пише 3 листа за да обясни всичко накуп, пък и дори тогава нещо ще бъде пропуснато.

discus87

размера на авариума е 120 x55x42  помпата е тетра тек-700 /дават я 100 -250 л на час струва ми се доста слаба но мога евентуално да си взема и някоя вътрешна  с по голям дебит нагревателя е 200 -ватов
знам че 1-ят вариант е много по рисков по отношение на хигиената но пък от към естетична гледна точка е по добър и смятам да пробвам с него
Явно сега идва ред на вапроса ми колко дискуса може да се гледат при тези условия , а щто се отнася до темата ме интерисува главно как да предпазвам рибите от болести и с какво се лекуват какви са признаците по които се познава болната риба  с какви препарати се третира водата за понижаването на PH и DH какви добаки мога да слагам в кофата на помпата  и какво е предназначението на всяка от тях защото чета тук за разни смоли ,торф и др но никои не обяснява конкретно за какво става вапрос
И още едно вапросче ме валнува ..
прочетох някаде че дискуса е доста плашлива риба и за да се намали стреса и за да плува нормално и спокоино в откритите пространства на аквариума е нужно да има и някакви други дребни рибки които да да плуват като на пр. стадо с неони или пак от тяхното семеиство та се питам дали е нужно това
Все пак за доброто на дискуите :-)

discus

Пак почна да "тичаш". 120х55 да разбирам ли че е площта на дъното.

п.с. не бързай сега с болестите и другите въпроси.

discus87

120 дъйина 55 височина 42 ширина
така става ли :-)

discus

Значи площта на дъното е 50,4 кв.дм. Това са препоръчителни изисквания според размера на рибите.
Възрастни:
10см - 8 кв.дм
11см - 9.5 кв.дм
12см - 11 кв.дм
13см - 13 кв.дм
14см - 15.5 кв.дм
При малките дискуси, с оглед на това, че са стадни животни без териториални претенции, то:
5см - 1 кв. дм
6см - 1.5 кв. дм
7см - 2 кв. дм

Хубаво е да се купуват минимум 6бр. риби за избягване на големи проблеми с агресията. Оптимално според мен е стадо от поне 8 риби. Ако успееш да ги отгледаш всички до по-голям размер(възраст) от горните данни ще видим че въпросният аквариум няма да е оптимален,това не означава че непременно ще имаш проблеми като пораснат.
До тук мисля проблемът с бройката е ясен.
Давай сега нататък, какъв тип аквариум искаш 1 или 2 от предишен мой пост.

discus87

 за красиви  риби- красив аквариум  следователно 1-ят вариант :-)
и благодаря че ми отделяш това внимание зашото твоята информация ми е ценна  *thanks

discus

За първият вариант ти е необходим грунд, най-често ползваме 3-4мм фракция, като растения аз съм привърженик на ехинодоруси и тук там нещо бързорастящо(не обичам да ровя и режа постоянно). Криптокорини не бих препоръчал защото те трудно понасят големи смени на вода, а при дискусите понякога това е наложително. Принципно каквото и растение да решиш да слагаш, предварително знай че ще му е нужна адаптация(в смисъл трябва време докато свикне с високата температура) и не винаги това е успешно, трябват си експерименти или пък взимаш такива които със сигурност ще тръгнат. Това мисля че може и по натам да се изясни. Нагревател в зависимост от температурната разлика с помещението, за мен оптимално за дискуси е 29 градуса. Принципно е добре да са два по малки нагревателя(аз не го спазвам) отколкото един голям. При евентуална повреда на единият другият ще закрепи положението. Филтър ако не си го купил този за който питаш, избери по голям. Не само заради дебита а заради повечето обем на филтрните пълнежи. Само не се насочвай към тетра 1200, че нещо доста протекли такива имаше. Вътрешен филтър не слагай дискуса не обича много течение. Аератор въпрос на вкус, аз в момента ползвам. Преди не използвах и отрицателен ефект не съм забелязал.
Можеш да споменеш и от къде си за да се ориентираме за параметри на водата.

discus87

проблема е там че го купих този вече които споменах тетра тек -700 с този дебит 100-250 л , обема на кофата  е 6,6 л 
кажи ми алтернативен вариант тогава какво да правя с този филтар няма ли да стане
а за ехинодорусите напълно те подкрепям и аз съм им голям фен :-)
и да от Русе съм

Ивайло Гиздов

Дебита на този филтър е 700л/ч.и е за аквариуми до 250лт.

dok70

Прочети и за твърдост на водата и решавай РО система ли да вземаш или
да се пробваш първо на нормални риби и тогава...
;-)
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Similar topics (5)

4967

Публикации: 2
Прегледи: 5967

43280

Публикации: 9
Прегледи: 3698

29117

Публикации: 2
Прегледи: 4540

20318

Публикации: 7
Прегледи: 7281

38562

Публикации: 6
Прегледи: 3429