• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 10:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Всичко за Дискусите ???

Започната от discus87, 11.01.2010 18:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

discus87

Благодаря за информацията  *thanks *thanks *thanks
Но щом като 2-я вариант е по добър не мога ли да гледам растенията в саксйки и и да постеля съжсем тънак слои грунд колкото да скрие стаклото от долу че ми е много грознио да гледам гол аквариум

discus

В саксийки растенията с добра коренова система при мен никога не са вървяли добре, но това не пречи да пробваш. От тънкият грунд ефекта мисля ще е никакъв освен скриването на стъклото.

discus87

да разбирам ли че повече няма какво да се коментира по темата , че вече станах за смях явно с моето не знание...

Живко

Предполагам, като гледам извадката на водопроводната вода, че водата в Русе е с КН 5-6, което гарантира рН към 7,5. Според мен е добре да се сложи във филтъра торф, за да се поддържа малко по ниско рН.
Следващият момент е наличието на фосфати 0,5 мг/л. Като добавим и рибите може да имаш проблеми. Пълнеж във филтъра премахващ фосфатите също ще е необходим.
Съвета ми е, ако искаш да гледаш дискуси, пък и каквито и да е риби, да прочетеш всички статии в раздел литература. Явно меракът и любознателността са на ниво, но няма да можеш да минеш тънко, сиреч без тази информация.

После слушаш дискус и останалите и действаш. :-)

Пропуснах. Ако имаш възможност, договори се с магазинера да размениш този филтър с друг, с по голям обем.
Никой не се е родил научен.

discus87

по голямата част ги прочетох вчера и онзи ден но азотния цикъл така и не се отваря
същото се отнася и за следващата статия/GH PH DH/ но нея поне ми показаха каде мога да я прочета
a за фосфатите какво се слага и каква е ролята на активния въглен в тая кофа защото го има вътре

}|{opukc

Привет!
Аз да обобщя малко нещата.
1. Външен филтър с голям обем и минимум 1000л/ч.
2. Нагревател 200 Вт - по-добре марков
3. Обилна аерация
4. Осветлението не толкова важно ако няма да има растения.
5. Грунд-не е задължителен
6. Хранене 3-4 пъти на ден с  разнообразна храна(гранули, кайма, хирономус)
7. Температура  29-30 С
8. Правилният старт на аквариума е много важен (напълно затворен азотен цикъл) - подходящи филтрационни материали за филтъра.
9. Би било добре да сложиш и УВ стерилизатор.
Хубаво е за има укрития (корени-мангового дърво)
Два пъти в седмицата смяна на вода по 30% с препоръчителни параметри РН 6-7, КН 1-4 и GH 2-4
С ратенията ще стане малко по-сложно.
Риби - в началото 8бр. за този обем. По-късно може да ги редуцираш на 5-6 по избор или по-голям аквариум естествено.

panchopan

По коментара на Боби - абсолютно съм съгласен за полезноста на грунда.
Точно за това казах че за гол аквариум филтъра ще е малък.
Тънкия грунд е напълно безсмислен.
Или нормален слой или голо дъно.

Голия аквариум те задължава да чистиш редовно.
Без пропуски.
Аквариума с нормален грунд ти позволява да не си толкова стриктен.
Но пък като се насити грунда става страшно ако нямаш опит да се справяш с подобни ситуации.

Растения в саксии нямя никакъв смисъл с дискуси.
По-добре си вземи само бързорастящи плаващи на голо дъно. Роголистник, пистия, леща...
Ако покриеш повърхноста с растения и корени не ти трябва даже.

И недей да те е срам да питаш.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

discus

Винаги има място за коментари, но трябват конкретни ситуации. Ако вичко е новозакупено на първо време пусни аквариума т.е решаваш какво искаш голо дъно или не и го стартираш. Пускаш филтъра и всичкото оборудване да си работят и не бързаш с рибите. Можеш да сложиш някакви риби за стартиране на аквариума 4-5 живородки например. Междувремено можеш да си вземеш някакви тестове за водата и да наблюдаваш развитието. След около 3 седмици може да се засилваш към дискусите ако всичко се е стабилизирало.

discus87

кои са подходящи филтрационни материали и кой за какво служи дайте ми примерна схема защото в кофата има керами4ни елементи някакви пласмасови топчета ред порести гъби активен въглен и накрая нянаква материя за финно почистване
и да разбирам ли че в стаята ми трябва да присъстват кофи и легени пълни с вода за престояване постоянно
а това за филтара просто за момента не мога да осигуря по добър от този
стартирах го преди 3 дни но грунда е по едар от вашите препоръки и май май ще ме накарате да започна отново всичко

discus

Едрият грунд ще задържа много мизерия, а и падналата храна ще се завира отдолу и рибите няма да я стигат. Почва гниене и т.н. Дискуса се храни бавно, спокойно и предпочита да себира храната от дъното. С времето ще се научат да идват горе и да ядат но в началото ще си чопкат от дъното.
За филтъра ти трябва пореста керамика, само като пример СЕРА сипоракс, всички аквариумни фирми предлагат пореста керамика. Не знам как е организиран потокът на водата в тетрата, но ако е отдолу нагоре, аз бих сложил най долу биотопките, и после бих добавил само пореста керамика.Най отгоре естествено си остава финната материя за да пази от попадане на нежелани боклуци при ротора.

panchopan

Имап 3 кошници ако е Тетратек ЕХ700.
Аз правя така:
Най-долната кошница - гъби;
Следващите 2 кошници - пълни с пореста керамика колкото могат да поемат.
Нама вати, няма топчета, няма активни въглени - безполезни са.

За керамика тая дето е дошла с филтъра не става за нищо.
Отиваш и си копуваш 4 литра насипна пореста керамика.
Не мога да те посъветвам за марка. Имам опит само със Сера.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

discus87

да се захващтам да пресявам нов груд и да го калибровам до желания размер значи
и всичко отначало :-)

Wetdream

Здравей!
Така и аз да се намеся малко макар,че вече долу горе нещата са изснени.
1.Водата в Русе е твърда както наща в Добрич, но това не трябва да те притеснява.Смените спокойно можеш да ги правиш направо от чешмата аз поне до сега вече 4 години така правя и нямам проблеми.
2.Избери вярянта с грунд ако обаче грунда е едар все едно си си вкарал таралеж в гащите за по малко от 10 дена нитратите ти ще луднат и дискусите ще почнат да боледуват и линеят.
3.Не слушай,че без грунд дискуса растял по-бързо ставал по-голям бля бля.... което става ще стане и в аквариум с грунд важното е аквариума да е стабилизиран и да му хванеш цаката на подръжка смяна хранене и т.н.
4.Вземи си 8 риби за този обем след 3-4 месеца махни 2-3 риби тези които не вървят и растат
Ако има нещо питай ;) !
Поздрави Стоян-Добрич
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.picvalley.net%2Fu%2F47%2F11733_956.JPG&hash=39826d0d7ecbb1fb61009315c975eef4b2f47e10

Ивайло Гиздов

Хора кажете нещо и за тази PO система

discus

Цитат на: rapundzel - 12.01.2010 12:02
Хора кажете нещо и за тази PO система

Какъв е въпросът *SORRY*.

Similar topics (5)

41761

Публикации: 43
Прегледи: 16447

25887

Публикации: 1
Прегледи: 2838

4967

Публикации: 2
Прегледи: 5967

43280

Публикации: 9
Прегледи: 3698

29117

Публикации: 2
Прегледи: 4540