• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 01:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

опит за черноморски биотоп

Започната от jikanik, 16.05.2012 22:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

jikanik

края на миналия месец ходихме да гмуркаме на Варвара и не издържах и си наскубах разни дребни неща от дъното на морето с идеята да видя дали мога да ги опазя живи
купих едно 20л аквариумче за 11лв и един от най-евтините уейвмейкъри - и той беше на подобна цена
преправих една стара лампа от халогенна на диодна
и сега стана това с няколко актинии и 2 скариди




никаква филтрация но сменям 30-50% на седмица, все пак съм от Варна и при нас водата е безплатна  :-P
в началото беше доста зелен но лека полека всичкото зелено изчезна и останаха само кафявите водорасли
днес за 1ви път мерих нитрати и ми показа 50 мг/л което, без да разбирам много, ми звучи сериозно
отдавам го на това че последните 10-на дни, след като се научих как се хранят актиниите, се изкуших и май прехраних много гадините защото пустите много хубаво цъфтят като са нахранени
но от днес вече са на диета, ще реша до кога :-D
ако не - започвам да редуцирам
та така де, на мен взе че ми хареса  :-D
са обмислям да си направя малко по-голям и да пробвам да го наредя с дебело пясъчно дъно + пленум че ми е интересно дали ще се получи тоя тип филтрация така както го пише по статиите

борислав

Мери и солеността защото ако само доливаш ще я вдигнеш

abaro

Успех ти желая с черноморския експеримент. Актиниите, по мои наблюдения, като огладнеят хубаво, пак се отварят и дебнат микроскопична храна из водата. Тъй че и да не ги храниш често, според мен, пак ще им се радваш. А са си красиви  *THUMBS UP*
Следващия път като се гмуркаш на юг от Бургас и намериш розова актиния, на обратния път можеш да я размениш за една бира в Бургас. Гарантирано!  :-)
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

jikanik

да, това с актиниите е много яко
после прочетох че другото им наименование било - Морски хризантеми, но като си се разтворят хубаво долу си става направо цветна градинка
само не разбрах точно кои са видовете в Черно море
разрових се в нет-а но единственото което успях да разбера че са 4ри вида и че тази голямата се нарича Конска актиния (Actinia equina)
при мен изплуваха няколко много мънички, като паячета, и са различни от Конската актиния но не намерих инфо за тях
ако някой може да каже каква е тази актииня - на последната снимка горе в десния ъгъл я има залепнала на стъклото
тази я храних редовно и за нула време стана 3-4 пъти по-едра от другите мъничека
ще трябва да си намеря, явно, някой подробен енциклопедичен речник на видовете в Черно море
*mislia*
дали дебело пясъчно дъно, комбинирано с пленум, би заработило като естествена филтрация за едно 38 литрово аквариумче от този тип?

Стоян Михов

Добре дошъл в солената част.
Прекрасно аквариумче си сътворил.

Малката актиния е Actinothoe clavata.

Подробен енциклопедичен речник на Черноморските обитатели няма за съжаление, няма и неподробен, всъщност няма никакъв, ако имаш някакви въпроси питай ще опитам да отговарям колкото мога.

Пленумът може би ще работи в толклова голям аквариум, но актиниите много мърсят и предполагам че пленум с този обем няма да се справи. Все пак ти препоръчвам скимер, от елементарен тип, дори само с основна цел аерация има изпълнения които дори са красиви. Впррочем ти как аерираша водата? - аха, сега видях флейтата.

Нитратите наистина са много, добре е че подменяш големи количества вода, отколкото само да доливаш.
Мидите в момента ти вършат добра работа, като поддържат водата кристална без летящи частици. НО, винаги има едно но... за съжаление - не могат да живеят дълго в аквариум, освен ако не им се осигураява именно разтворени във водата частици и бактериопланктон основно, така в някакъв момент може и да е след месеци постепенно започват да умират и лошото е че могат да "отровят водата толкова бързо колкото и да я почистят и другото лошо е, че разбираш, че са умрели много късно - когато се разложат мускулите и черупките се разтворят. Затова ги наблюдавай внимателно, ако дълго време стоят затворени по-добре ги махни и подмени с нови ако си решил да ги поддържаш.
Нитратите ти няма да изчезнат като спреш да прехранваш - трябва да премахнеш по някакъв начин, тези които имаш сега - в твоя случай това може да стане само с подмяна на водата - защо сменяш само 30 -50% сменяй повече - актиниите няма да се разсърдят, проверил ли си нитратите във водата която носиш? да не е близо до някой лай... източник?
Кажи повече за осветлението.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Здрасти отново,

първо да благодаря за информацията и за комплимента  *THUMBS UP*

това за нямането на енциклопедичен речник е кофти работа, но ако някой помага от време на време с инфо ще е супер за да може нещата да се развиват в правилната посока

сега например ме гложди въпроса дали мога да си отглеждам успешно зелени водорасли в аквариумчето
би трябвало да способстват за усвояването на част от излишните нитрати а и е по-красиво с тях, като цяло нашето море е зелено, като горите ни, именно заради зелените водорасли в него
да но моите зелени, лека полека, всички загинаха
предполагам че осветлението им идва слабичко

относно него не знам какво конкретно мога да кажа, купих от един магазин за електроника 2 светодиодни модулчета на Samsung и това е, избрах ги по мое си усмотрение като критериите бяха да светят силно в някакъв нормален спектър, за сега всичко е в рамките на експеримента все пак
явно количеството светлина идва малко и тея дни ще взема да добавя още 1-2 модула за да видя дали ще има ефект в/у зелените водорасли (вчера сложих 2 нови китки:))
от друга страна пък ми направи впечатление че актиниите изглежда не обичат много силната светлина
а кои са другите 2 вида актинии в нашето море? иска ми се да ги видя на снимка поне за да мога да ги търся докато гмуркам през лятото
моите пък мисля да ги редуцирам, ще върна в морето 2бр. (за сега) от големите и ще оставя предимно дребосъците уж за да цапат по-малко

скимера мисля да го пропусна на този етап, идеята ми е да се опитам да установя приемливо биологично равновесие по начин максимално близък до естествените биологични процеси, затова и съм се спрял на дебелото пясъчно дъно + пленум като решение за новия аквариум (който ще направя другия месец) + регулярна смяна на водата всяка седмица, като отново експериментално ще установя какъв трябва да е броя на живите организми в аквариума така че нивата на нитратите натрупани преди следващата смяна на водата да не преминават някаква предваритено заложена стойност - да речем 10-20 мг/л дали е добре?

за мидите - чудя се те дали влияят на нивото на нитратите, дали усвояват част от тях или допълнително способстват за натрупването им?
също така си мисля дали ако подменям поне 50% от водата на седмица бих могъл да им доставям по този начин необходимия за храненето им планктон и така да ги запазя живи, предполагам че това ще зависи и от броят им в аквариума
иначе ми се иска да ги поддържам да, придават автентичност на обстановката :)

водата която взимам от морето е с 0 мг/л нитрати
след почти двойна подмяна на 70% от водата в аквариума докарах нитратите от 50 до 10-15мг/л и сега без да храня допълнително следя как ще се променя тази стойност в рамките на няколко дни

това е за сега, ще се радвам на мнения и препоръки :)

Стоян Михов

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04

сега например ме гложди въпроса дали мога да си отглеждам успешно зелени водорасли в аквариумчето
би трябвало да способстват за усвояването на част от излишните нитрати а и е по-красиво с тях, като цяло нашето море е зелено, като горите ни, именно заради зелените водорасли в него, да но моите зелени, лека полека, всички загинаха
предполагам че осветлението им идва слабичкo

Можеш и ако искаш биологично равновесие трябва да имаш някакви водорасли. Бактериите и водораслите са единствения биологичен начин да изкараш нитратите от системата, всички останали начини са химически. Трябва внимателно да подбереш обаче водораслите за твоя аквариум, предполагам че си слагал морска салата - Ulva lactuca? Тя наистина иска по-силна светлина и е добре да си намериш такава, която не е откъсната и захвърлена към брега, а такава която е свежа и все още си е захваната към някакъв субстрат. Но зелени водорасли има много видове в Черно море, включително хетоморфа и каулерпа, но трябва да отделиш много време да експериментираш с тях, аз не мога да ти отговоря кои ще са най-добри за теб, но не е задължително да са само зелени, всички водорасли усвояват нитрати и фосфати, например кафявото  Cystosira barbata също е много красиво и изисква по-малко светлина. Относно осветлението и там ще трябва да експериментираш, но по-принцип водораслите искат малко по-топло осветление за да се развиват по-добре - примерно каулерпите и хетоморфата се развиват като бесни на енергоспестяващи крушки с топло бял цвят на излъчване, но при този спектър добре се развиват и нежеланите нишковидни алги.

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04
от друга страна пък ми направи впечатление че актиниите изглежда не обичат много силната светлина
а кои са другите 2 вида актинии в нашето море? иска ми се да ги видя на снимка поне за да мога да ги търся докато гмуркам през лятото
моите пък мисля да ги редуцирам, ще върна в морето 2бр. (за сега) от големите и ще оставя предимно дребосъците уж за да цапат по-малко.
Да така е, актиниите никак не обичат силната светлина,  и когато са на места със силна светлина в природата обикновено са свити през деня. Можеш да ги "тренираш" да се отварят, но си е тегава работа. Общо взето бурноразвиващи се водорасли и отворени и доволни актинии през деня са трудна работа за постигане. Ако ги искаш в една система е добре да имаш рефугиум със силно осветление натъпкан с водорасли, дебело дъно и силна светлина и дисплей с актинии  и кафеви водорасли с приглушена синкава светлина, имитиращи по-дълбоко дъно, това ще ти е най-близкото до естественото положение.

за другите корали ето вчера дописах това: http://aquariumbg.com/forum/chernomorski-biotop/korali-v-cherno-more/

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04
скимера мисля да го пропусна на този етап, идеята ми е да се опитам да установя приемливо биологично равновесие по начин максимално близък до естествените биологични процеси, затова и съм се спрял на дебелото пясъчно дъно + пленум като решение за новия аквариум (който ще направя другия месец) + регулярна смяна на водата всяка седмица, като отново експериментално ще установя какъв трябва да е броя на живите организми в аквариума така че нивата на нитратите натрупани преди следващата смяна на водата да не преминават някаква предваритено заложена стойност - да речем 10-20 мг/л дали е добре?
Има подходи да се използват безскимерни ситеми, аз съм привърженик на някой експериментални такива, но те са за доста напреднали и за доста по-големи системи. Да не те разубеждавам отсега, но биологично равновесие в малък аквариум е много трудно да се постигне. Аз мисля че рано или късно ще стигнеш до скимера, колкото и да се опъваш сега :). Скимера е нещото, което преди 30-40 години направи морската акваристика възможна и досега и за широката акваристика няма друга алтернатива освен водорасловия филтър, която си е спорна. Скимера не е нещо изкуствено измислено, той пресъздава естествения процес на разбиването и разпенването на морските вълни, с което обогатява водата на кислород, окислява някой органични съединения и ги отпенва - особено съдържащите фосфати, които са силно пенливи. Та именно това правят и вълните, така че скимера ти представлява прибоя в литоралната зона. Той не отделя нитратите директно, той отделя високомолекулни съединения, като по този начин препятства тяхното разлагане по-нататък.
Хранейки си животните в аквариума ти вкарваш биогенни елементи и с това вече нарушаваш биологичното равновесие. За да имаш биологично равновесие ти трябва изобщо да не храниш аквариума, което е невъзможно. За да поддържаш биологичното равновесие ти трябва да изкарваш от системата толкова биогени, колкото си и вкарал минус количеството, което актиниите са вградили в тялото си, което е минимално.
В момента ти изкарваш биогени единствено с подмяната на водата, и то вадиш само разтворените такива, което е крайно недостатъчно. В бъдеще с водораслите, положението ще е малко по-добре - тогава ще изкарваш по-голямо количество биогени, като стрижеш и скубеш водораслите и така ще изхвърляш една част от биогените от аквариума, тук въпроса е дали ще можеш да осигуриш достатъчен обем водорасли които да упяват да усвоят биогените в достатъчна степен и какво ти струва това като вложена енергия (както забеляза водораслите искат силно осветление за този процес).
Пленума - единственият пленум, в който вярвам е априлския пленум на БКП  :-D. Пленума разчита на организмовия свят който се заформя в дълбокото пясъчно дъно да разгради акотата до съставните им елементи. Така като става в природата - да ама не, в аквариум такъв "пленум" може много трудно да се изгради, а в аквариум под 200 литра невъзможно. В идеалния случай акото трябва да се разгради до азот, въглероден двуокис, вода и някакви други елементи разтворими фосфати и т.н. Но в повечето случаи процесите не могат да насмогнат добавянето на биогени с хараната и процесите в пленума водят до натрупване във водата на разтворимите продукти от тези процеси - а именно нитрати, и фосфати. А при още по голямо натоварване в пленума се образува широка анаеробна зона, в която започва безкислородно гниене и образуване на сероводород, което може да убие всичко в аквариума.
Та именно затова хората са започнали комбинирането на трите процеса, за да поддържат равновесието - скимера който изкарва акотата още преди да са започнали да се разграждат, бактериите в камъните и дъното за да направят амоняка от рибната урина на нитрати и водораслите да усвоят нитратите и да бъдат изхвърлени от системата.

Цитат на: jikanik - 19.05.2012 12:04
за мидите - чудя се те дали влияят на нивото на нитратите, дали усвояват част от тях или допълнително способстват за натрупването им? също така си мисля дали ако подменям поне 50% от водата на седмица бих могъл да им доставям по този начин необходимия за храненето им планктон и така да ги запазя живи, предполагам че това ще зависи и от броят им в аквариума
иначе ми се иска да ги поддържам да, придават автентичност на обстановката :)
Мидите нямат директно отношение към нитратите, те са като скимера само улавят по-едрите органични частици във водата, но също и отделят както всяко животинска твар, така способстват за по-бързото преработване на плаващата органика в разтворими форми - нитрати и т.н. Така поддържат водата бистра, но не влияят на концентрацията на нитратите, тъй като те растат много бавно и органиката която инкорпорират в телата си е твърде малка за да повлияее съществено на концентрацията на биогените в аквариума.
Не разчитай на планктона от морската вода за да храниш мидите, количеството планктон в 10 л морска вода няма да стигне за нахранването на една мида за един ден, освен това планктона не може да живее в аквариумни условия. Твоите миди се хранят сега основно с остатъците от храната на актиниите и от екскетите им. Най-вероятно това не им е достатъчно и те гладуват, но са много издържливи и им трябват месеци понякога за да умрат. Ако искаш да ги поддържаш добре и здрави ще трябва да ги храниш изкуствено с храна за корали примерно, разни рибни шейкове и т.н. но така ще вкарваш допълнително биогени в аквариума.

Сподели как планираш да изглежда новият ти аквариум, ако искаш още малко безумни съвети де :)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Octopus  *privet*
признателен съм ти за изчерпателната информация
лека полека започва да ми се избистря ситуацията и се надявам да успея правилно да подредя парченцата от пъзела

съвети, искам - да
разбира се че винаги е по-лесно да използваш нечий чужд опит вместо да откриваш топлата вода :)

новият аквариум планирам да е 38 литра, с чисто пясъчно дъно, разхвърляни неголеми живи камъни по него
умерено присъствие на водорасли - зелени, кафяви и червени, тук явно ще пада доста ограмотяване и подбор по метода проба-грешка
няколко актинии (благодаря за описанието на коралите в ЧМ от другата тема, усилено ще търся и пясъчна анемония, мисля че съм виждал някъде подобно създание в морето), 2 скариди, евентуално - морско конче, ограничен брой малки черни мидички (за тях явно ще трябва да мисля за алтернативен източник на храна), няколко от мидичките които се заравят и от тях стърчат само 2 бели тръбички, някое и друго от най-малките (като вид) рапанчета/рачета, 1-2 морски червея от тея които "чертаят" пътечки в пясъка по дъното на морето, ще търся да добавя и разни други интересни представители на черноморската флора и фауна които обаче ще отговарят на критерия да са малки и неагресивни, а ако са и атрактивни - ще е още по-добре :)
с други думи: искам да имам късче от нашето красиво море в къщи така както природата го е оформила

за осветлението ще се експериментира, стана ясно вече

щом казваш че пленум-а за такъв обем аквариум е безсмислен ще оставя само дебелото пясъчно дъно и започвам да се информирам по-подробно относно видовете скимери и начина им на работа, като най-общо правило ми се иска присъствието на колкото се може по-малко техника (до необходимия минимум), особено на такава която ще се вижда

пак казвам че се радвам на всякакви съвети от опитни акваристи :)

ако имам други чуденки ще пиша пак, а ако не досаждам - ще поствам от време на време и как напредва биотопа

поздрави

Стоян Михов

Все се надявах да кажеш, че ще е поне 100-тина литра, че да може  някоя риба да сложиш. Един куб със страна 50 см примерно :). Скимер си вземи с камъче, за такъв малък аквариум. Ей го един ползван в ибея http://www.ebay.co.uk/itm/Air-Driven-Protin-Skimmer-/330732465117?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4d0130ebdd#ht_500wt_1202, за без пари не че нов ще е много скъп.
Такъв не си купувай - http://www.ebay.co.uk/itm/BOYU-JAD-Mini-Protein-Skimmer-Pump-150L-H-WG-310-/370394599804?_trksid=p4340.m1374&_trkparms=algo%3DPI.WATCH%26its%3DC%252BS%26itu%3DUCC%26otn%3D15%26ps%3D63%26clkid%3D8532551996824077745#ht_5047wt_952 има ги и у нас - не стават.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

zx9r

Здравей :-) Мисля,че мога да помогна по въпроса с осветлвнието. От доста време експериментирах в аквариум 70 л. да гледам морски водорасли и успях да ги накарам да фотосинтезират само с метал-халоген 150в. Сам можеш да си направиш сметка за съотношението мощност-литраж. Лошото е, че не е одачно решение нито за сметката за ток,както и поради факта,че водата се загрява твърде много!
Както и да е.. та за по-големия аквариум напоследък имам пробив с пустите водорасли. Сманих един куп лампи и най-накрая се получи. Решението беше Силвания 865 luxline plus. Предполагам,че и други лампи на 6500к ще вършат същата работа. Зелените водорасли си излизат сами,като по-късно се появяват и ярко червени мн красиви. Само не трябва да се прекалява с осветлението, че както не можех да ги завъдя зелените и сега станаха по 40-50 см дълги на големи колонии и заемат мн място. Със сигурност мога да кажа,че помагат за пречистването на водата понеже малкото цианобактерии които упорито си седяха на 2 места изчезнаха веднага след появата на тревицата

tahio

Колега не си писал как се развиват нещата. Дай някаква информация съществува ли още биотопа? Сложи ли скимер? Айде че имам едно празно 50-литрово и от известно време ме гложди идеята за черноморско нано за актинии, раци пустинници и евентуално някоя скарида.
Бих искал да питам някой правил ли е вода с черноморска соленост от сол на аквамедик, сера или друга подобна? Дали бих имал проблем да ползвам такава сол че морето ми е малко далече.
Сега само чета, чета и гледам снимки.
Поздрави

jikanik

Не съм писал защото за сега няма нищо ново, но съвсем скоро ще има. :)
Тъкмо днес залепих новия аквариум, 52 литра излезе, до 2-3 дни смятам да го напълня.
Скимер не съм слагал на старото моренце, за сега мисля и за новото да го пропусна. Разбрах че скимера (или поне този с камъчето който ми препоръча Octopus) трябва да е потопен в аквариума а това не ми допада от гледна точна на изчистената визия. Хванах се да чета за биологичните методи на филтрация в едно специализирано издание на J.Delbeek и J.Sprung и реших в крайна сметка да опитам дали ще сработи системата на J. Jaubert с пленума като я натоваря с минимум живинки, точно както и ти си решил - 2 актинии, няколко бебета черни миди, 2 скариди, 1-2 рачета отшелници и водорасли.
След това ще пиша какви са резултатите.

Стоян Михов

Успех, винаги ми е забавно да гледам как се развива още един пленум в български условия  :-)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Човек трябва да вярва че е способен да реализира желанията си.

kamos

Лично аз бих предпочел да имам скимер и филтър с фосфат ремувър вместо този пленум ама ти си знаеш. Ще следя с интерес темата и ще помагам с каквото мога. По принцип 6500 к е най-подходящата светлина за черноморските водорасли, при нея вървят най-добре. Искат доста силно осветление и течение.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

jikanik

:) По принцип не знам, но искам да опитам.
Ако стане - ОК, ако ли не ще умувам за други варианти.

Вчера напълних новото море. Доста време си поиграх за да пресея и разделя отделните фракции за грунда. Получи се дъно с обща височина 9-10 см.
Пленума е 1 см
2рия слой е до 5тия сантиметър от ситни камъчета с размер 4-6 мм
3ти слой до 8-9тия сантиметър от по-едър пясък с размер на зърната 2-3 мм
и най-горния слой, 1-1,5 см, от ситен пясък с размер около 1мм на зърното
Отпред и отстрани до стъклото насипах само пясък за да не се вижда по-едрата фракция.

И водата и материала за грунда ги взех от морето преди обед. Реално аквариума събра чисто около 33 литра вода.
Осветлението е от 2 пури Т8 15W на Aqua Zonic
едната е 7500К (според моя позната светела като 6500К)
втората е синя
С нетърпение ще чакам да започнат да се развиват водни растения. Ако не, ще сменям пурите с други. Като мощност дали това е достатъчно?

От старото аквариумче пренесох големите камъни, 1 голяма актиния, 2 по-малки, 1 скарида и малко мидички.


Имам един въпрос. Вчера, половин час след като пренесох живинките забелязах около мидичките някакви бели "неща" които според мен се отделят от тях. Не е слуз, не знам като какво да го определя, прилича на трошички от сирене. Като раздвижа водата около тях лесно се отделят и се носят из нея а след време виждам че нови са се появили около мидите. Някой има ли идея какво е това? Нитратния тест днес показа едвам-едвам забележимо оцветяване на пробата в розово.



Borko7

Как вървят нещата? И на мен ми се върти идея за такъв аквариум,и следя темата. интересува ме колко време му отделяш? Колко често сменящ вода, доливаш ли изпаренията, колко често храниш? Водораслите тръгнаха ли?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

jikanik

17.07.2012 20:36 #17 Last Edit: 18.07.2012 08:01 by jikanik
За сега не съм се сблъскал със сериозен проблем все още.
За един месец смених 2 пъти по около 40% от водата въпреки че нитратния тест винаги отчита едвам доловимо наличие на нитрати. Вода не доливам, имам стъклен капак който покрива доста плътно. Мерих наскоро и фосфати като теста също отчете близки до 0 стойности. Пуснах обратно в морето скаридите защото се държат доста агресивно спрямо останалите обитатели но съм добавил още живинки като сега равносметката е:

-1 голяма и 3 малки конски актинии
-на другия вид малки бели актинии броят им не го знам защото те се делят бързо и не нарастват повече от от 2-3 мм в тялото
-около 10 рачета отшелници едното от които е червено
-малко черноморски мидички
-около 10 на брой от 2 вида бели мидички които се заравят в пясъка
-10-15 на брой от едни много мънички и продълговати охлювчета които пълзят по водораслите
-още няколко вида охлювчета - едните са по-малки с дълго хоботче а другите са около 1 см в радиус големи, 3тия вид са пак мънички
-едно раче около 1.5 см, което според снимки определям като Portumnus latipes
-още едно малко раче, което е право, и открих забутано в мидите на един крайбрежен камък, рачето е много бързо, в аквариума е с тъмна окраска и една по-светла надлъжна ивица по цялото тяло отгоре но в момента в който го извадих от морето беше червено като варен рак  :-D, голямо е около 1 см, гледайки тук най ми прилича на U. pusilla
-миналата седмица от Маслен нос намерихме из водораслите едно много интересно ракообразно, прилича на паяк, с дълги 2 см крака, с малки щипки и тяло, бавно подвижно, стои като препарирано по камъните, не ми е ясно тая гадина каква е
-най-новите обитатели са 4 много малки рачета, под половин сантиметър, които открих в неделя обръщайки камъните по дъното на морето, живеят под тях и са доста бързоподвижни
-разни червейчета, щипалчици и друга дребна щъкаща твар дошла заедно с камъните и водораслите от морето
...иска ми се да им знам имената на всичките тея гадини но не знам от къде да ги науча
цялата тая фауна я храня 2 пъти на ден, не обилно, с тази замразена храна

Относно осветлението - тук нещо не е наред.
На 2 пъти внасям малки камъни със захванати зелени водорасли по тях но след около седмица по тях не е останало почти нищо зелено.
Мисля се че възможните причини могат да са 2 - или лампите са с неподходяща цветна температура или че най-малките охлювчета (тея продълговатите) ги опасват. Вчера купих нова пура на Philips865 6500K. Оставям я в комбинация със синята на Aqua Zonic и ще чакам положителни резултати. Червените водорасли и на тях нещо не им е добре. В стария гьол се бяха появили едни малки нежни растения но сега и те изчезнаха което ме кара да си мисля че нещо ги пасе и ще го бия през устата  :-D. btw докато бяхме една седмица на Маслен нос, понеже не е работил климатик в къщи, водата се беше стоплила до към 28-30 градуса и като се прибрах видях че там където течението от помпата е по-слабо са се образували алги, сега след като снижих температурата до 24-25 за няколко дни алгите значително понамаляха. В тоя ред на мисли възнамерявам да взема и по-мощна помпа за въртенето на водата, сегашната е с капацитет 70 л/ч.

Не съм мерил Ph но мерих на 2-3 пъти карбонатната твърдост и отчетох 5-6 градуса а на прясната морска вода е 6-7 градуса. Посъветваха ме да добавям всекидневно натриев бикарбонат в комбинация с калциев хлорид за да поддържам 7-8 градуса карбонатна твърдост. Тея дни ще правя разтворите и ще започвам да добавям.

Ами мисля че това е за сега новото което мога да кажа.
*DRINK*

Borko7

Мерси! Доста оптимистично звучи това. Водата за смяна прясна от морето ли е? ПОдготвяш ли я някак освен да я темперираш?
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Коле99

18.07.2012 00:03 #19 Last Edit: 18.07.2012 15:28 by Коле99
Здрасти! Желая ти успех и приятно изживяване с морския аквариум. Octopus много добре е обяснил, като по учебник! И аз няма какво да кажа, но все пак: под дисплея трябва да има съмп (въпреки малкия обем, мястото под дисплея може да се ползва) - за скимер, вати, камъчета и мидички за филтрация. Като съмпа може да се скрие с пдч или пвц. Помпата в дисплея трябва да е добре насочена, за да вади боклука през преливната колона и филтъра (съмп) да го обира. Дисплея го направи готино – Намери си малко порести камъчета, черупки от стриди, камъни с гъби...Пускай ги от повърхността на водата така, че да се наместват сами - вкарай малко фантазия  *CRAZY* Мисълта ми е, че ако имаш отдолу съмпче не е нужно да слагаш толкова дебел слой пясък. Поздрави.
Aу, ау

Стоян Михов

Продължавай с експеримента, аз лично ще го следя с интерес. Ако се затрудняваш с определянето на нещо - снимай и пращай ще се опитам да помогна.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

С удоволствие  *DRINK*

Какво е това животно?  :-D


Коле99

С крака на кафяво водорасло и с перчем на зелено ( прилича на дядо яго) =-O.  Живо ли е, мърда ли?  Гледам има щипки и око. Къде го намери *CRAZY*?
Aу, ау

jikanik

Както вече писах, в района на Маслен нос я намерихме тая гад. :)
Струва ми се че това е някакъв голям рак-отшелник, останал без черупка и приспособил се да живее така сред водораслите, но това си остава само едно мое предположение.

Водата не я правя абсолютно нищо преди да я налея в аквариума. Обикновено преседява няколко дни в тубата, но ми се е случвало и директно от морето в аквариума(стария) да я наливам.

Дайте ми съвети как да се боря с тези алги.

Стоян Михов

Рака на снимката е  Macropodia rostrata или M. longirostris най-вероятно. Изглежда е позагубил част от краката си.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Благодаря Octopus  *DRINK*

Другото раче на което искам да узная името много рядко се показва така че да мога да го снимам, но ще продължавам да го дебна.

От около 10 дена наблюдавам нещо ново в аквариума. В най-горния слой от дъното, който е около 1,5-2 см със ситния пясък, има затворени вътре множество мехурчета с газ. Виждам че там от където са минавали червеите остават кухини и те най-бързо се пълнят с този газ.



Тези мехурчета непрекъснато се отделят към водата/атмосферата в следствие на ровенето из пясъка на речетата отшелници.
Няколко пъти направих опит да уловя дали имат миризма, страхът ми беше да не е някакъв сероводород, но освен мириса на море нищо друго не усетих.
След което се сетих че бях гледал 2 клипчета от youtube в които авторът им нагледно показваше как е сработил метода за биологична филтрация с дебело пясъчно дъно (DSB).
В тези клипчета:

и

се обяснява че този газ е азот който е остатъчен продукт от храненето на денитрифициращите бактерии живеещи в долните, бедни на кислород, зони на DSB.
Всъщност, в моя случай, пленумът е аналогичен метод на DSB за биологична филтрация разчитащ на почти безкислородната зона под пленума, което пък ме наведе на извода че този газ който наблюдавам и в моя пясък би трябвало да е азот. Което пък от своя страна е показател за това че, поне за сега, този метод за естествена филтрация е сработил. В подкрепа на извода ми са и много ниските нива на нитрати които меря почти всеки ден. За сега животинките ми се чувстват добре, поне визуално, активни са и си търсят храна което би трябвало да им е естественото поведение. Храня ги умерено. Мисля че сработването на такъв тип биологична филтрация зависи най-вече от намирането на баланса м/у броя на живинките в аквариума и храненето им спрямо капацитета и способността на тази система да се справя с разграждането на остатъчните им продукти.
Надявам се да успя да накарам водораслите ми да фотосинтезират което ще доведе до допълнително стабилизиране на системата и възможност за натоварването й с още някоя и друга жива гадина. 
Btw май намерих решение на проблема с алгите. Махнах флейтата от изхода на помпата (допуснал съм грешка в един от предните си постове, дебита на помпата е 600 л/ч а не 70 както бях писал) и дебита й видимо се увеличи. Позиционирах я в средата на задното стъкло, така че потока й да е насочен напред и равномерно да обтича цялото дъно и алгите на другия ден изчезнаха  :-)

Дано съм полезен с бръщолевенето си за някой колега.

jikanik

Здравейте отново.

Имам въпрос относно появили се гъбички по камъните ми в аквариума.
Кажете ми, моля, какви са тези гъбички? Вредни ли са и ако "да" как да се боря с тях?
Някои от камъните са буквално превзети от тях. Едно от притесненията ми е че може би запушват порите в които се задържат и развиват бактерии и полезни микроорганизми. Гъбичките са поне 2 вида: червени и синьо-лилави.





Също така ме интересува какво е това синьото в средата на снимката което според мен също е някаква гъба. В морето го има, след 5-6тия метър дълбочина, обрасло на колонии по долната част на камъните.



А да, и още нещо :) какво е това ракообразно?


Стоян Михов

Здравей, това са всъщност водорасли - прословутият коралин, няма нищо страшно в него, за много акваристи той е желан обитател. Синьото е морска гъба. А скаридката май е Alpheus dentipes - българският преставител на пистолетните скариди - pistol shrimp.

Как се развива аквариума с дебелото дъно, я кажи някои подробности, макар че от снимките виждам че е много добре. Поздрави.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

23.10.2012 12:51 #28 Last Edit: 23.10.2012 15:33 by jikanik
Кое по-точно е коралина, червеното, синьо-лилавото, или и двете? Не знам защо но аз си мислех че и двете са някакви паразитни гъбични образувания а те ще се окажат водорасли.

Относно аквариума. Ами за сега си върви ОК според мен. Имам известни затруднения от времена време на които търся решения в движение.
Например: преди 2 месеца отсъствах за около 10 дни и през това време леля ми явно е прехранвала. След завръщането ми видях че в изобилие са се завъдили някакви червено-кафяви алги. По пясъка, по растенията, по камъните - навсякъде. Голяма борба беше с тях. Ама се отървах де.
Също така за съжаление все още не мога да улуча осветлението да е такова че да растат зелени водорасли. В момента съм с 2 пури по 15W - 6500К и една 15W - много синя. Имам 2-3 листенца от морска салата които си стоят мънички и тъмно зелени, и никакво развитие. Червените водорасли като че ли се чувстват по-добре но и те растат много много бавно. Чудя се дали не им идва слабо осветлението и май ще добавя още една пура 6500К.

Покрай борбата с алгите попаднах на ето това
стори ми се приемливо като решение и реших да го пробвам и при мен.




Не съм убеден в особената му ефективност но факт е че за 3-4-5 дни отделя около 10-15 ml зеленикаво-кафява вода. Както се казва "ако не е файда, файдица". Поне е скрито, малко и не се вижда там в ъгъла. Добавил съм също така около 50 гр активен въглен на Prodac потопен с една цедка в аквариума. Добавих и още един уейвмейкър 600 л/ч. Нивата на нитратите ми са под 10 mg/l. Сменям около 10 литра вода на 10-на дни. Гадините са много като бройка. Скариди - 5, конски актинии - 2, рачета от всякакъв вид - минимум 20 бр, мидички, червейчета охлювчета и т.н.



Стоян Михов

 *BRAVO* страхотно се развиваш. Баш коралина е виолетовото и на другото му викат коралин, но не баш (да не влизам тук в полемики). По- нормалното е да бъде повечето лилав, червеникавите водорасли по скоро показват някакво неравновесно състояние, я излишък/недостиг на магнезий неподходяща светлина и т.н.
За светлината нищо не мога да ти кажа, много добри резултати има от отглеждане на макро алги с енергоспестяващи крушки, защо не пробваш нещо такова? Ама сигурно ще изглежда грозно (за съмп е ок ама за дисплей?)
Това със скимерчето е супер - ето ти една идея, ако искаш да подобриш дизайна му от една от любимите ми темички в Реефцентрала. клинк
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

WOW, дизайна на тоя риф е впечатляващ.  *BRAVO*
Ако правилно съм разбрал относно подобяване работата на скимера - удължавам тръбата и слагам по-мощна помпа за въздуха? Човека споменава и за диаметъра на дренажната тръбичка, но това явно ще има смисъл предимно при голям дебит на въздух. Ще помисля по въпроса, благодаря Octopus. Иначе като дизайн на тръбата бях гледал тези и на Glazer и на Mame и по-нататък ще се замисля и върху подобряване на дизайна.

За Коралина.
Да си призная - лилавото ми харесва но червеното не. Ще се радвам ако ме насочите какво да чета за да се науча как да влияя върху растежа им с цел регулирането им по отделно. Между другото имам и още 2 цвята - тъмно наситело лилаво и жълто-зеленикаво.

Стоян Михов

 :-)За коралина не знам но мога да кажа, че едно е сигурно - светлината която е добра за макро водораслите не е добра за коралина, като че ли коралина обича повече синкава светлина особено от метал-халидни лампи. Така че едновременното отглеждане на коралин и морска салата едва ли е лесно да се постигне.
Я опиши как точно действа твоя скимер, че от снимката има една преосветена част където не се вижда, обърни внимание на скимера на Маме, той се състои от две части, често втората (пласмасовата) не я дават на снимките но в нея се събира скимата и се контролира въздушния поток с колелце от система - тя е тайната на скимера на Маме :-).
А на твоята снимка другата прозрачна тръба за какво е?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

jikanik

Не знам дали за просветените тоя въпрос няма да звучи глупаво, но...
Как стоят нещата ако светлината се комбинира? Примерно, 2-3 пури 6500К за зелените макро алги + 1-2 пури с по-студена светлина за коралина и червените водорасли. Ако се комбинират така, на теория, възможно ли е всяко растение/водорасло да си получава светлината която на него му е необходима за да се развива без другата светлина да му пречи?

За скимера:


През тръбичката отгоре (жълтото кранче) си подавам въздуха към дървеното "камъче", пяната се стича по другата шлауха към бутилката долу.
В зависимост от това колко е потопен може да отделя повече течност но по-слабо оцветена или по-малко но по-тъмно наситена на цвят течност (в случай че е вдигнат по-нагоре).

Другата тръба от снимката е свързана към пленума на дъното. В горната си част е затапена с гумена тапа. Мисля че съществуването на тази тръба е полезно защото винаги мога да имам достъп до пленумното пространство ако се наложи. Примерно за взимане на проба от водата в него или за опресняване на съдържанието му в случай че започне да се образува сероводород долу.

kamos

Благородно завиждам
Страхотен аквариум  *DRINK*
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Стоян Михов

Цитат на: jikanik - 24.10.2012 13:08
Не знам дали за просветените тоя въпрос няма да звучи глупаво, но...
Как стоят нещата ако светлината се комбинира? Примерно, 2-3 пури 6500К за зелените макро алги + 1-2 пури с по-студена светлина за коралина и червените водорасли. Ако се комбинират така, на теория, възможно ли е всяко растение/водорасло да си получава светлината която на него му е необходима за да се развива без другата светлина да му пречи?

За съжаление няма да стане. Като смесиш 6500 К и 12000К пури с еднакъв интензитет ще получиш примерно около 9000 К цветна температура и ще оцелее само това растение за което този спектър и интензитет са подходящи. Водните фотосинтезиращи организми за разлика от сухоземните са адаптирани към различни спектри на светлината, защото знаеш водата действа като филтър и поглъща на-бързо червените лъчи с увеличение на дълбочината. Тази адаптация към спектъра на светлината за различните организми е различна, но те са строго адаптирани към нея в тесни граници на вариране, в зависимост от дълбочината която обитават. Такава градация  в аквариум не може да се създаде като в природата защото няма как да направиш толкова дълбок аквариум, затова в нашите аквариуми ние създаваме една имитация на избран природен воден слой, да кажем на дълбочина 5 метра, където вече по-голямата част от червеникавите лъчи са погълнати и синьото започва да преобладава, колкото повече сини лампи добавяш, толкова "по-надълбоко" слиза аквариума и съответно в него могат да живеят по-дълбоководни растения.

Вариант ако искаш да имитираш в един аквариум две морски дълбочини и да отглеждаш растения от различни дълбочини, може да стане с диодно осветление с лещи, които да насочиш така че всяко да осевтява отделна зона в аквариума, без да се смесва с другата светлина. Възможно е и изглежда интересно, но обикновено съм го виждал на големи аквариуми.

Octopus все е големия разбирач (с което много дразня някои хора  :-D), но виж за пленума нищичко не знам (освен за априлския пленум на БКП, в който съм участвал), сега като гледам твоята супер система ми се иска да понауча малко подробности. Та можеш ли да разкажеш малко по-подробно моля, за дизайна и философията на твоята система или някакви качествени линкове, че сега ако се заровя в търсачката сигурно ще трябва да изчета един тон бля бля, преди да достигна до истината.

За скимера - твоят скимер напълно херметичн ли е? В смисъл уплътнен ли е напълно за да не пропуска въздух? Май не е, там където шлауха за въздуха влиза във скимера ми се струва, че не е добре уплътнено и част от въздуха излиза оттам, нали така? Ако е така, имай в предвид, че това влияе на ефективността на скимера ти. При Маме, както казах, тайната е, че и скимера и пласмасовата бутилка за скимата са напълно херметични и той контролира не влизащият въздух, както е при теб с жълтото кранче, а излизащият от контейнера  (ти контролираш въздушния поток, а той контролира налягането във скимера , което е тайната му и мисля че е доста ефективно)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci

Аз пък мисля, че точно смесването на пури ще му даде нужната разлика в спектъра. Вярно е, че за окото ни светлината ще изглежда смесена, но реално ще получи нужните пикове от едната пура (да речем в синия спектър) и от другата (да речем в червения) и те не се неутрализират или нещо подобно. Разбира се, така може да се облагодетелстват други водорасЪли, които приемат по-широк спектър на светлината, но все пак - мисълта ми е, че ако има пик в червеното няма да повлияе негативно на коралина, ако той си получава синьото. Така че вариант с 2х6500K за зелените и по-синкави за коралина и дълбоководните би трябвало да свърши работа.

NO CARRIER

Без да разбирам за какво си говорите и аз ще кажа, че ако се сложат две лампи 6500 К и 12000К, ще се появят два пика със съответните стойности и независимо от визуалния ефект, нищо друго няма да се случи с цветната температура. Т.е. стойностите нито се събират, нито се изваждат.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Стоян Михов

Харесвам когато има различни гледни точки  *THUMBS UP*, така човек може да помисли да си избере тази теза, която му пасва на неговите разбирания. Не съм казал че ще се неутрализират, а че ще се смесят. Напълно съм съгласен че слагайки две различни пури в общия спектър ще си запазиш пиковете  в различните дължини на вълната и ще насложиш тези с еднаква дължина, това с което не съм съгласен обаче е, че например червеният пик с голяма интензивност, няма да повлияее на коралина или че синия няма да повлияее на макроалгите. Аз затова казвам че  организмите във океана са приспособени към целия спектър и интензитет на светлината, не към отделните части на този спектър. Може би малко объркано го казвам та затова ще дам един пример.

Защо например коралина се среща на малко по-дълбоко, определено не е защото синият пик е по-голям отколкото на повърхността, той е даже малко -по нисък, това което го няма от спектъра са лъчите с по-голяма дължина на вълната, започвайки от червеното. Ако коралина не му влияеше червения пик, то той щеше да си стои редом с алгите на повърхността, защото там и синият пик е по-висок. Още едно доказателство че коралина не обича червените лъчи е цвета му - розово-червен. Фотосинтезиращите пигменти обикновено отразяват цвета, който не поглъщат или койтоим пречи. Листата на дърветата затова са зелени, защото поглъщат червения цвят, а другите лъчи основно синьо зелени и жълти се отразяват и придават прекрасния зелен цвят, който ние хората напълно погрешно свързваме със фотосинтезата :).
: 25-10-2012, 10:56:59
Цитат на: NO CARRIER - 25.10.2012 10:21
Без да разбирам за какво си говорите и аз ще кажа, че ако се сложат две лампи 6500 К и 12000К, ще се появят два пика със съответните стойности и независимо от визуалния ефект, нищо друго няма да се случи с цветната температура. Т.е. стойностите нито се събират, нито се изваждат.

Еее Коко мисля че смеси Келвини с нанометри. Да стойностите на Келвините нито се събират, нито се изваждат - най-вероятно ще се  осреднят , на базата на интензитета им. Къде ще се появят тези пикове? Ще се появят пикове при съответните дължини на вълните в спектрограмата. Цветната температура е само една обща цифра, тя няма пикове и падове. Като погледнеш слънцето казваш че то е с цветна температура 6500 К и толкова, то пак си има всичките пикове и падове в различните му нанометри в неговия спектър, но общото усещане за човешкото око от този спектър е като за метал нагрят до тази температура. Цветовата температура изразяваща се в Келвини е визуален параметър, много често се измерва с човешко око, като се сравняват с някакъв еталон примерно лампа с нажежаема жичка със стандартно излъчване.  Цветната температура това е именно визуалният ефект, всичко останало е спектрограма.
Двете лампи ще си запазят спектъра, но визуалният ефект който създадат заедно в аквариума ще има цветна температура  някъде около средата или изместен нанякъде в зависимост от интензитета на всяка лампа.

Явно тук смесихме Келвини и нанометри и всеки говори за различно нещо. Келвините в морската акваристика нищо не значат - две пури с еднаква цветна температура примерно 10000 К могат да имат тотално различен спектър именно защото Келвините са визуален параметър определян с човешко око или с апарати калибрирани към него..
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

jikanik

26.10.2012 16:44 #39 Last Edit: 26.10.2012 20:43 by jikanik
За светлината май ще трябва да почета повечко защото там малко ми е мъгла работата с тези понятия. Но като цяло добре ме насочвате. *DRINK*
На прима виста за сега май ще наблягам на развитието на червени водорасли и коралина т.к. визуално без синя светлина не ми харесва как изглежда аквариума.

За скимера. Octopus правилно си забелязал че там където жълтата врътка влиза в горната част на скимера наистина не е уплътнено хубаво. Този факт ми е известен но не му обръщам внимание защото си мислих че това няма да окаже влияние в/у работата на скимера, но ще бъде поправено.  *THUMBS UP* Иначе изхода на скимера ми също не е уплътнен а си е отворен към атмосферата, както се вижда от клипчето. Мога да си направя експеримент да го уплътня и там и да регулирам дебита на въздуха ограничавайки го откъм изхода. Идеята каква е? Да ограничавам дебита на изхода до степен преди въздуха да започне да излиза през долната част на тялото на скимера? Но като резултат това няма ли да ограничи и количеството въздух излизаш от "камъчето"? Иначе аз сега и от жълтата врътка не ограничавам въздуха, пуснал съм го на мах. Доколкото схващам целта не е ли именно да подсигурим максимален дебит на въздух за да може да се образуват колкото се може повече мехурчета в тялото на скимера, а колкото повече мехурчета толкова повече отпенване на мизерията от водата? Ако пяната започне да се отпенва прекалено интензивно просто вдигам по-нависоко спрямо нивото на водата целия скимер и готово. Между другото в началото като сложих скимера правеше много висока пяна но сега лека полека пяната си понижи нивото което ме принуди поетапно да сваля с около 7-8 см скимера надолу.

За пленума. Тея дни ще сканирам и предоставя статията в която е описано всичко за този метод на биологична филтрация и по която изцяло се ръководих при изграждането на аквариума. Колкото до дизайна, в един от по-предните си постове написах как точно съм разслоил отделните фракции на субстрата в дъното. Самия пленум като пространство го направих посредством ето такъв дънен филтър. За тръбата вече казах че това е нещо като авариен изход от пленумното пространство. Водата в аквариума я въртя посредством 2 броя от най елементарните уейвмейкъри с дебит 600 л/ч. Камъните по дъното съм ги избирал такива че да лежат с минимална площ в/у пясъка с цел по-добро аериране на субстрата и недопускане образуването на "мъртви зони". Всичко в аквариума идва от морето в което се гмуркам. Имам си специална торбичка с неопрена която служи точно за това, да си събирам "съкровища" в нея :-D. Сменям по 10 литра вода с такава от морето на всеки 7-10 дни. Всяка вечер добавям дози натриев бикарбонат и калциев хлорид с цел да поддържам карбонатната твърдост на водата, около 7 KH, една идея по-висока от тази в морето с идеята да се предотврати падането на pH. Новото в системата е скимерчето - от 2-3 седмици е. Заедно с него добавих и 50 гр активен въглен в една цедка потопена във водата. Иначе продължавам да си наблюдавам отделяне на газови мехурчета в субстрата вследствие работата на денитрифициращите бактерии. Нитратите ми са обикновено около 5-10 mg/l, рядко меря pH като теста ми отчита около 8-8,5. Гадинките са толкова много че и при най голямо желание от моя страна трудно бих могъл да ги преброя. Заедно с камъните се пренасят всякакви рачета и други твари. При по-внимателно вглеждане се забелязва кипеж от живот. За другото лято съм си наумил да си хвана една малка морска кучка, има едни много мънички живеят по дупите в скалите, трябва само да разуча дали няма да е агресивна към другите обитатели.
Друго като че ли не се сещам какво мога да отбележа за пленума и системата. Ако имаш конкретни въпроси Octopus (а и не само той) с радост ще отговарям това което знам.

zx9r

Хвърли един поглед какво се получава от 6500К в комбинация с 10000К и 15000К луминисцентни.  

jikanik

zx9r  *THUMBS UP* страхотно изглежда човек, особено 2рата снимка, искрени поздравления

Бих се радвал ако споделиш някои подробности, като:
- сумарно колко вата ти е осветлението и какъв е обема на водата която осветяваш с него
- какво е разпределението м/у луминесцентните пури спрямо цветната им температура
- по колко часа на денонощие осветяваш и за колко време си постигнал това което си показал на 2рата снимка

Ако се сещаш за нещо друго съществено кажи, моля.
*DRINK*

zx9r

Нямам време сега,но в неделя вечерта ще пиша малко повече инфо  *THUMBS UP*

miTko

Да, има потенциал за акваскейп!
Разни мои АКВАРИУМИ 

zx9r

Ами 3 бр. по 36 вата т8 силвания luxline plus 865,2 бр.т5 marine star и 1бр. аква стар пак т8 36в. Имам и 2 метал-халогена 5600к по 70 вата,но тях не ги ползвах когато постигнах това от снимките. Общо взето наблюденията ми са, че най-много повлияха 865-ците. Преди тях опитвах все със специализирани лампи  аквастари,коралстари и бройки колкото могат да се поберат над аквариума, но с тях не постигнах нищо съществено.  Аквариума е около 412 литра, височината -55см. Светех по 9 часа на ден. Говоря в минало време понеже не успях да задържа това положение повече от 3 месеца. Първо се развиха къси зелени водорасли. Тези дългите от първата снимка се появиха постепенно около месец след началото на експеримента и буквално завзеха аквариума, като някои станаха дълго по 50 см. Накрая на втория месец започнаха тук там да избиват червените, но развитието им беше много бавно. Както и да е след време и те се развиха, но не се радвах дълго време защото първите взеха да отмират очевидно подтиснати от червените. А да не ти казвам как се сгоеняса всичко от купища отмиращи водорасли. Общо взето всеки опит досега е завършвал така и не мога да ги задържа дълго време. Опити му е майката :-) Надявам се да съм полезен  със скромния си опит....

jikanik

zx9r  *DRINK*

А това е обещаната статия за пленума:
Plenum - Jaubert's Monaco system

Съжалявам че качеството е такова, наложи се да я преснимам с фотоапарата защото от сканирането резултатите бяха още по-плачевни.

jikanik

някой да знае какво е това?



днес го остъргах на 11 метра от някакви стари метални съоръжения под водата
образувало се е на колонии по тях
представлява около 2-3 мм дебел слой, по повърхноста на който са тези "звездички"
имаше и други по форма и цвят десени  :-D
предполагам е някаква морска гъба
интересува ме как се нарича това, какви условия изисква и дали/как мога да го развъдя в моето море :)
*DRINK*

Еднорог

Привет, на мен това ми прилича на Botryllus schlosseri или някой сходен вид; това са асцидии. B. schlosseri е колониален, "звездичките" всъщност са колонии от отделни индивиди, до 12-тина на брой. Много варират като оцветяване.
Инак те живеят в плитки води, до 10-15 м, по разнообразни повърхности - от скали, през потопени предмети, та до повърността на растения и черупки на животни. Справят се и в доста замърсени води. Филтратори са, хранят се с хранителни частици от водата, така си получават и кислорода, при преминаването на водата през тях. За Черно море не съм виждала данни, но ето че явно и в него го има.
Но да си каже и Октоподът тежката дума, дали е това.
А как се гледа в аквариум, нямам представа - явно не е особено взискателен вид, стига да има какво да си взема за храна от водата.


abaro

Здравей,
И на мен ми бяха изкарали от морето такива асцидии, но заради мнението на Коле99 че трудно оцеляват, ги прехвърлих на Камос, за неговия черноморски. И там не оживяха, за съжаление. Ето темата - http://aquariumbg.com/forum/solenovodnite-akvariumi-na-chlenovete-na-foruma/na-pat-sam-da-glatna-solena-voda/105/
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

jikanik


kamos

При мен не оцеляха, щото едно куче, няколко скариди и раци се надпреварваха да ги ядат....
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

jikanik

kamos, кофти
сега ме е жал за гадинките за дето ги изстъргах от морето, а изглеждат страхотно под водата
до колкото разбирам от темата на abaro при теб асцидиите са дошли с камъка оригинално прикрепени в/у него?
моите на всичко отгоре са и отделени
тук прочетох как се размножават, което ме навежда на мисълта че един път отделени от повърхността в/у която са се развили по-скоро ще е невъзможно да се прихванат отново във възрастен стадий
един път в година, пролет-ранно лято, колонията отделя до няколко хиляди яйца от които в последствие се излюпват ларви (ampullae) подобни на попови лъжички, в рамките на няколко часа вече излюпената ларва се закрепя с главата към твърда повърхност след което метаморфозира до организъм който чрез делене образува колонията

zx9r

Колега до къде я докара с водораслите? :-)

jikanik

Ами последната ми комбинация е от три пури:
2 бр - 6500 К
1 бр - Actinic Blue
и нещата определено вървят на добре.

В началото се образуваха дълги зелени водорасли захванати на самото "дуло" на потопяемите помпи, с помощта на които създавам течение в аквариума, и растяха много бързо като се налагаше често да ги подрязвам. В един момент обаче започнаха да се появяват едни много нежни червени водорасли и зелените спряха да растат. Това червено водорасло сега го имам само на един камък и продължава да расте. Имам също така и едни други червени като къси клончета които се появяват на много места но растат много бавно. Интересното обаче е с коралина, два вида е: червен и синьо-лилав. Расте навсякъде на поразия. Дори стана и триизмерен и набъбна в обем като юфка в/у помпите и кабелите им където е по-близо до светлината. За съжаление нямам с какво да направя снимки сега освен с телефона.



Днес завърших един експеримент и сега ще споделя резултатите от него.
Исках да видя какви ще са параметрите на водата ако два месеца не подменям вода с прясна от морето и дали ще се установи някакво равновесие за този период. Доливах само с вода от кана Брита за да компенсирам изпаренията. На скимера камъчето явно се запуши и още отпреди месец не върши абсолютно никаква работа. Имам една гъбичка на всмукателния вход на една от помпите която за около седмица нормално се затлачва с кафеникава лепкава тиня.
Ежедневно обаче добавях следните химически съединения с цел поддържане на карбонатна твърдост и нива на калций и магнезий.

4 ml NaHCO3 (натриев бикарбонат) - разтвор 400 гр в 5 литра сладка вода
0,4 ml CaCL2 (калциев хлорид) - разтвор 1 кг в 1,5 литра сладка вода
0,1 ml разтвор на MgCL2 (магнезиев хлорид) + MgSO4 (магнезиев сулфат) - точните пропорции на разтвора в момента не мога да кажа т.к. съм загубил бележката но ако някой се интересува ще я открия и ще ги дам

След добавянето на натриевия бикарбонат и калциев хлорид в аквариумната вода те се свързват в калциев хидрокарбонат CaHCO3 и натриев хлорид NaCL. От това имах леко опасение че водата може постепенно да си повиши солеността но крайния резултат е задоволителен.

Днешните измервания показаха следното:

                                                       прясна морска вода                     аквариумната вода
Ca (калций)                              -          240 mg/l                                             260 mg/l
Mg (магнезий)                          -          660 mg/l                                             640 mg/l
KH (карбонатна твърдост)    -              6                                                     6-7
pH                                              -           8,3                                                         8
Соленост                                  -          17,5 ‰                                                  18 ‰
NO3 (нитрати)                         -               0 mg/l                                               <5 mg/l

Гадините видимо са в добра кондиция, папат, активни са, раците растат и сменят хитинова обвивка. Есента добавих и 2 малки морски кучки които бавно растат и имат хубава окраска. Асцидиите не можаха да се хванат въпреки огромното ми желание. За тях ще направя още един опит като този път ще ги вкарам в аквариума заедно с това в/у което ги намеря захванати в морето, ако и тогава не се задържат се отказвам от тях. Търся подходяща храна с която да мога да храня филтриращите организми като миди, миниатюрните актинии и наскоро открих в/у един от камъните 2 гадини които са нещо като тръбички които определено също филтрират. За сега това е новото.
:)

jikanik

да допълня само за пропорцията на магнезия
MgCL2 (400гр) + MgSO4 (240гр) се доливат с вода до литър и половина

jikanik

някой може ли да даде съвет как да се отърва от тези червени водорасли които бавно се разпространяват навсякъде по камъните ми и не ме кефят?



zx9r

 Колкото по-малко е натоварен аквариума толкова по-малко водорасли има... Аз си начесах крастата с тях и вече не искам и да чуя за алги,но много трудно се махат гадовете


jikanik

Привет. Мисля че разбрах от къде идва част от проблема с тези червени алги и водорасли. Бях си направил "климатик" с елемент на Пелтие, с помощта на който лятото успях да поддържам температурата в аквариума с до 7-8 градуса по-ниска от околната. Проблема явно е бил в това че за топлообменник с водата използвах алуминиев радиатор от компютър. Тук, в един магазин за акваристика, ми казаха че алуминия реагира с морската вода и нарушава баланса на водата (на микро елементите предполагам). Отстраних климатика от аквариума, и без това вече дойдоха хладните месеци, и ситуацията за моя радост започна да се подобрява. От няколко месеца съм спрял и всякакво подаване на допълнителни неща като натриев бикарбонат; калциев хлорид; магнезиев хлорид и магнезиев сулфат. Май се оказва че поради факта че рецептите по които правих дозировките са си за рифови системи то за моята черноморска вода не "работят" адекватно, и вероятно допълнително разбалансират ситуацията.  Забелязвам също така че 3 вида от обитателите ми в аквариума явно се хранят с част от тези нежелани алги и допринасят допълнително за почистването. Ето ги и тях: линк линк линк - това последното не съм много сигурен дали е точно то, но със сигурност много прилича.
Като цяло съм минимизирал участието на техника в системата. Уейвмейкър, осветление и механичен филтър с добавени гранулки от активен въглен и фосфат ремувър във филтъра, които подменям на всяка смяна на водата. Вода сменям на седмица - до 10 дена, 2/3ти от обема й, с прясна от морето. И така, надявам се че нещата ще потръгнат по на добре. :) Аа да се похваля, дадоха ми 2 клоуна, аз не вярвах че ще се адаптират но уви, стана вече половин година си живеят в черноморската вода и като ги гледам се чувстват много добре..хранят се, играят си. :)

снимка - цък

zx9r

 Винаги съм подозирал,че океански обитатели могат да привикнат към черноморската вода, а не само обратното :-) и ти току-що оправда опасенията ми...

jikanik

снощи направих едно клипче, на бързо с телефона, относно развитието в малкото ми черно море с не дотам черноморските пришълци  :-D
като че ли е постигнат някакъв задоволителен резултат за сега


zx9r

 Идеално е! С пури ли светиш още?

jikanik

да, с пури светя за сега, 4ри броя
2 - Sylvania aquastar - 10 000 K
2 - Aquazonic Super Actinic Blue
5-6 часа на денонощие светят, през останалото време (без нощта разбира се) достига не силна дневна светлина до там

zx9r

Аз зарязах пурите отдавна, като сега съм с лед и на двата...и съм по-доволен определено  :-)

jikanik

честно казано и аз съм я планирал тази работа, да мина към LED, но все я отлагам защото трябва тепърва да започна да проучвам какво, как и т.н.
но определено и това ще стане някой ден  *THUMBS UP*
особено ако някой ми каже че системата ще се развива по-добре с LED осветление със сигурност ще ми даде стимулиращ импулс *JOKINGLY*

zx9r

Да ти кажа както обикновено се получава предполагам, че най-добре ще се получи с комбинация от пури и диоди. Сините са си добре, но виж аквастара може да го замениш. И аз съм го ползвал и нямаше особена файда от него(да не говорим, че свети като свещичка).Има едни 10 ватови светодиоди на около 9000к. Много приятна светлина правят, мн. близка до дневната и все пак леко синееща. Твоя аквариум е малък и като се замисля 2 от тях ще заместят аквастарите подобаващо, че и 2 пъти по-ярко ще светят от тях...

jikanik

zx9r ако не те затруднява дай някакъв линк за тези диоди, моля!
Като се замисля, ако са с насочена светлина, би могло да се получи интересен ефект с осветлението като насоча два броя LED над двата големи камъка а останалото пространство да се осветява от разсеяната им светлина + двете сини пури.

zx9r

Тези 10 ватовите ги продава един агент от Варна. Пратил съм ти линка с обявата на лс. От него имам и един 50 ватов от който също съм доволен . Само от 10 ватовите има на 9000к, така ,че внимавай да не вземеш някой на 6500к , че ще ти жълтее доста и разваля визията...

zx9r

Колега, движат ли още клоуните?

jikanik

Движат...ама вече не в моя аквариум  *JOKINGLY*
Те по принцип проблеми с моя аквариум нямаха но затова пък аз имах проблеми с тях, откакто започна да се затопля времето започнаха и да се появяват алги в количества с които не можех да се примиря и се разделих с клоуните...явно е че системата няма капацитета да се справя с тях!
Инак те си се чувстваха добре, ако контекста на въпроса ти е бил във връзка с адаптацията им към два пъти по-ниската соленост на нашето море. Не съм забелязал признаци на неестествено поведение, дори бих казал че им беше комфортно ако съдя по това че често ги виждах да си играят нещо като рибешки любовен танц.
Между другото, взех си 5 бр 10W диоди по 20000К (мерси за координатите пак) и сега светя с тях + двете много сини пури, които си оставих. Сега наблюдавам че с тази комбинация, ако оставям по-дълго включено, започнаха да се развиват едни много фини червени водорасли, има ги по камъните в морето в областта им в която се мият от вълните. Явно обичат по-силната светнина ли.?

zx9r

Не толкова силата колкото самата светлина им харесва според мен.

jikanik

Възможно е.
Моята логика пък беше, че понеже сега свети осезаемо по-силно (на диодите им сложих насочващи лупички, на 60 или 90 градуса  :-[ забравих) на тея водорасли това им харесва. В морето ги виждам обрасли по камъните там където се мият от повърхността на водата и където съответно светлината е най-силна. Инак сега като цяло светлината стана осезаемо по-синя, възможно е и от това да се активират, макар че синьото нали имитираше по-дълбоко?
Преди 3 седмици си хванах една морска игла (да замести клоуните)... оказа се атрактивна и не толкова статична колкото си мислех аз ...и така.... :)

Стоян Михов

jikanik, колко време изкараха клоуните в черноморската вода, около година?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

zx9r

Пусни едно клипче с ледовете де. Да видим разликата...

Penta

И какво сега,  всеки път когато някой попадне на поста ти ще трябва да ти пише на лично за да разбере за какви диоди става дума? Сложи някакъв линк за да може форума ни да бъде полезен на хората.  Сигурен съм всеки е наясно че някой някъде продава някакви диоди,  интересно е да се намери информация от кои точно диоди има добри отзиви.

gradinarq77

Само накратко относно гадните водорасли:

Естествено рачетата ги ядат.

Но следни морски охлюви са доста ефикасни:



Имам ги от средиземното море...

jikanik

Цитат на: Стоян Михов - 03.08.2015 18:36
jikanik, колко време изкараха клоуните в черноморската вода, около година?

Не помня вече точно колко но около осем месеца живяха при мен, мисля че щяха да изкарат още дълго време т.к. по мои наблюдения се чувстваха комфортно в два пъти по-малко солената черноморска вода. Но там проблема вече стана друг. Определено малкия ми аквариум няма капацитета да се справя с присъствието на риба в него. Особено пък без скимер, след като така и не успях да направя такъв който да работи ефективно без да се налага непрекъснато да му бая за да работи изобщо. Btw мисля скоро да подменя изцяло пясъка от дъното с нов...демек да рестартирам и вече да не правя глупости от сорта на: риби, прехранване и други такива. Остава ми обаче да реша един основен въпрос - този с осветлението.

Цитат на: zx9r - 07.08.2015 12:32
Пусни едно клипче с ледовете де. Да видим разликата...

Ами да пусна, само дето в момента не мога да се похваля с добра визия в аквариума понеже заради клоуните се сдобих с доволно количество червени алги с които продължавам да се боря и до днес. :( Все пак имам някакви положителни резултати понеже в момента алги имам около 25-30% по повърхността на камъните а преди половин година алгите бяха много повече, включително и по пясъка на дъното. Сега поне пясъка ми вече е чист а лека полека и камъните се очистват. Но процеса е изключително бавен. Сифонирам все още дъното когато сменям вода, за съжаление не мога да ровя по-дълбоко а само до 1-2 см от повърхността му. В началото излизаше доволно мръсотия, вече е драстично по-малко. Интересното е че си носих наскоро водата за анализ в един тукашен магазин за морска акваристика и ми казаха че нямам нито нитрати нито фосфати. Да ама алгите упорито си седят. :( Едва ли с това се изчерпва пълния анализ на качеството на аквариумната вода но колкото-толкова. Не знам и тестовете колко са акуратни при положение че са предназначени за вода с океанска соленост?
За сега въпроса с осветлението е свързано с най-много чуденки и въпросителни у мен. Например се чудя дали не направих грешка като сложих диоди 20 000 К? Преди като имах бум на коралина светех с пури 6 700 К. Сега коралина ми с мъки се развива тук-таме. Не твърдя че само светлината му влияе като фактор, но все пак... Вярно че със синята светлина аквариума изглежда много по атрактивно но не знам това синьото дали ми помага изобщо за нещо друго? По мои наблюдения коралина в нашето море е най-добре развит по камъните където им е границата с водата, демек там където слънцето свети в/у тях с най-естествената си светлина, а тя мисля че беше около 6700К. Вече и аз не знам какво да правя с тази светлина...продължавам да експериментирам. На скоро ме питаха каква ми била дължината на вълната на осветлението, нямах (а и все още нямам) никаква представа за какво иде реч.
Ето и клипче https://drive.google.com/open?id=0BxsGWskh4Tu6S1dxUDNZSHJkZmc

Цитат на: Penta - 08.08.2015 12:34
И какво сега,  всеки път когато някой попадне на поста ти ще трябва да ти пише на лично за да разбере за какви диоди става дума? Сложи някакъв линк за да може форума ни да бъде полезен на хората.  Сигурен съм всеки е наясно че някой някъде продава някакви диоди,  интересно е да се намери информация от кои точно диоди има добри отзиви.

Не знам дали диодите ми са нещо по-специално от тези които "някой някъде продава някакви диоди". Единственото което питах продавача е за мощността им и колко келвина са и си избрах такива с 20 000 К, 3W. Линк не съм дал защо предполагам че в България има десетки (поне) търговци които внасят едни и същи китайски ЛЕД-ове а и някой модератор да не вземе да ме упрекне че правя реклама.
Това е търговеца и неговите диоди: http://olx.bg/ads/user/Pgf/

Цитат на: gradinarq77 - 20.02.2016 21:41
Само накратко относно гадните водорасли:

Естествено рачетата ги ядат.

Но следни морски охлюви са доста ефикасни:



Имам ги от средиземното море...

Това Морско ухо във вода с каква соленост го отглеждаш?

gradinarq77

Моят аквариум е средиземноморски... извинявай не се съобразих. Имам естествено и видове от черно море... но те понасят по-високата соленост, а обратно не (винаги, все пак рибата клоун ни побърка всички... :-D) Разгледах малко материали, но не съм срещал морското ухо да живее в морета с по-ниска соленост...

zx9r

 За коралина светлината е от значение, но качеството на водата определено е преди нея. Моя коралин се развива най-добре под 10-15000К. Имай пред вид, че не бях пипал нищо по осветлението, но в един момент алгите изчезнаха ВСИЧКИТЕ! И едно стръкче не остана, но и коралина започна да изчезва (не да избелява). Явно нещо свързано с водата беше станало и така половин година до преди две седмици. В момента отново започва да се появява с бързи темпове, но не се знае до кога понеже в този аквариум пак се провежда експеримент с макро алги от морето под 6500к. Ако НЕ ИСКАШ алги не прави тази грешка да слагаш такова осветление. Правя по едно клипче всяка седмица за да следя развитието на процеса. Като съм готов с резултатите може да ги споделя...  Да добавя за коралина и Черно море(по мои наблюдения). Истинския коралин(лилавия) започва от около 2м дълбочина...

jikanik

Благодаря за отговорите.
gradinarq77  *THUMBS UP*

Само един уточняващ въпрос.
Цитат на: zx9r - 09.03.2016 16:29
Ако НЕ ИСКАШ алги не прави тази грешка да слагаш такова осветление.
...имаш предвид "Ако НЕ ИСКАШ макро алги" да не слагам 6500К ли?
btw по спомен твоя аквариум беше с черноморска вода нали?

zx9r

 Каквито и да е алги(полудяват на нея). Да с черноморска е този...в другия съм на средиземноморска соленост достигната чрез естествено изпарение и доливане на морска вода.

zx9r

  Колега, това е линк към клип на експерименталния аквариум месец след старта на експеримента. Сам можеш да откриеш отговорите на някои въпроси, ако го изгледаш. От ляво свети 50 ватов диод на 6500к с леща на 60 градуса. Осветява половината площ. Забележи разликите между двете половини...

gradinarq77

Между другото от къде имаш тия яки камъни?! СУУУУУПЕР ГОТИНИ...

jikanik

Видях разликата. По лявото стъкло отвътре имаш зелени водорасли, от само себе си предполагам са се захванали там? И още един въпрос, осветлението в дясната половина с каква цветна температура е, 10000-15000К (или по-конкретно)?
А камъните ми са все от нашето море, като гмуркам се оглеждам и за някой интересен камък и така съм ги събрал. Единия голям е от района на Шабла а другия от рифа на Карабурун на Шкорпиловци. Между другото камъните по дъното около Русалка са много инересни и красиви но досега там малък размер, подходящ като за мен, все още не съм виждал.

zx9r

10000к-2бр.по 10вата и 1бр.20 ватов на 15000к

gradinarq77

Това крушки ли са? Откъде се вземат, на каква цена? Не съм попаднал на повече от 6500 К...

jikanik


Similar topics (5)

33362

Публикации: 10
Прегледи: 10879

12052

Публикации: 56
Прегледи: 35827

57152

Започната от IcyLand


Публикации: 18
Прегледи: 44628

17715

Започната от Cabral


Публикации: 49
Прегледи: 37745

36353

Започната от борислав


Публикации: 25
Прегледи: 20184